TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

МОН ги условува универзитетските професори: Да формираат синдикат за да добијат зголемување на платите

Фокус - 21.01.2020

Универзитетските професори ќе добијат покачување на платата од 10 отсто само во еден случај. Како што порачаа од Независниот академски синдикат, од Министерството за образование и наука ги советувале да формираат Синдикат на вработените на УКИМ.

Независниот академски синдикат обвинува за обид за разнебитување на синдикалното здружување

Канал5 - 21.01.2020

Второто полугодие од учебната година почна со повисоки плати за професорите, но за да важи и за вработените во високото образование ресорното министерство бара да се формира репрезентативен синдикат.

Реакција на НАкС за повикот од ректорите да се формира синдикат за вработените во високото образование

CivilMedia - 21.01.2020

Независниот академски синдикат (НАкС) денеска реагираше на барањето од ректорите на УКИМ и УКЛО да се формира синдикат на вработените во високото образование, како што од нив побарал министерот за образование и наука на состанок, со цел ...

Најчевска: Ректорот Јанкуловски со допис уценува да се формира синдикат под негова контрола

AKO - 21.01.2020

Професорката Мирјана најчевска на својот Фб профил реагира на дописот што го упатил ректорот на УКИМ, Никола Јанкуловски. Таа вели дека тој врши притисок и уцена да се формира синдикат кој ќе биде под директна контрола на генералниот секретар на ...