TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Атина е за Вардарска Македонија, а Скопје за Нова Македонија

МКД - 21.01.2018

Според добро информирани извори, јасно е дека за време на минатонеделните средби на грчкиот премиер Алексис Ципрас со шефот на грчката дипломатија Никос Коциас и архиепископот Јеронимос, Грција е повеќе за името Република Вардарска Македонија ...

Ципрас: Ако постои можност за решение, ќе биде национална глупост да не ја искористиме

Телма - 21.01.2018

Порака дека Атина бара едно име кое ќе важи и за внатрешна и за билатерална и за употреба во ОН упатува грчкиот премиер преку интервјуто под наслов „Ако постои можност, ќе биде национална глупост да не ја искористиме“, за неделното издание на ...

Ципрас: Ако постои можност за решение, ќе биде национална глупост да не ја искористиме

Алсат-М - 21.01.2018

Порака дека Атина бара едно име кое ќе важи и за внатрешна и за билатерална и за употреба во ОН упатува грчкиот премиер преку интервјуто под наслов „Ако постои можност, ќе биде национална глупост да не ја искористиме“, за неделното издание на ...

Ципрас: Не е неразумно да се вклучи „Македонија“ во името - и јас сум половина Македонец

МКД - 21.01.2018

„Веќе 25 години соседите се признаени со името 'Република Македонија' од голем број земји, додека ние насекаде се бориме сите да ги нарекуваат ФИРОМ“, вели грчкиот премиер Алексис Ципрас во интервју за Етнос, изнесувајќи „чиста позиција во однос на ...

Денеска протест во Солун - „Македонија значи Грција“

МКД - 21.01.2018

Неколку грчки здруженија на Македонците и организации на грчката дијаспора за денеска закажаа голем протестен митинг во Солун под мотото „Македонија значи Грција". Деновиве низ цела Грција се делат летоци и се повикуваат граѓаните да дојдат на ...

Ципрас: Јас сум половина Македонец

Телевизија Нова - 21.01.2018

Како што пренесува АНА-МПА, грчкиот премиер уверува дека ја почитува загриженоста, а особено чувствителните тонови на неговите сонародници во северна Грција. „Јас сум половина Македонец“, изјавил тој во интервјуто.

Ципрас: Во античко време не постоеле ни атињани, ни спартанци, ниту македонска нација

24 Вести - 20.01.2018

„Македонска нација никогаш не постоела“, oва беше најавата на грчкиот портал Њуз 247 за интервјуто на грчкиот премиер Алексис Ципрас за утрешното издание на весникот „Етнос“. Кратко подоцна, грчкиот Независен весник ја цитираше подетално изјавата на ...

Ципрас: Не постоела македонска нација во античко време

Алсат-М - 20.01.2018

Грчкиот премиер Алексис Ципрас во интервју за весникот „Етнос“ тврди дека македонска нација во минатото никогаш не постоела. По обновените преговори за името со земјава, Ципрас смета дека сепак не е апсурдно терминот Македонија да биде вклучен во ...

Ципрас: Македонска нација никогаш не постоела

Сител - 20.01.2018

Дали овие неколку зборови на грчкиот премиер Ципрас кои грчките медиуми ги одбраа за најава на неговото последно интервју за Етнос ќе бидат доволни да го спласнат оптимизмот кој владее кај македонскиот државен врв или ќе бидат само потврда за ставот ...

Ципрас за „Етнос“: Македонската нација не постоела никогаш

Алфа - 20.01.2018

Во време кога се бара начин за изнаоѓање компромисно решение за името со јужниот сосед, грчкиот премиер Алексис Ципрас со скандалозна изјава за „Етнос“, вели дека Македонската нација не постоела никогаш.

Ципрас за „Етнос“: Македонската нација никогаш не постоела

МРТ - 20.01.2018

Според најавата за интервјуто што ќе биде објавено утре, Ципрас зборува за проблемот што Атина го има со нашето уставно име и какво име тие би прифатиле. Особено важно за грчката влада било прашањето на иредентизмот од македонска страна.

Ципрас за Етнос: Не постоела македонска нација во античко време

Нова ТВ - 20.01.2018

Грчкиот премиер Алексис Ципрас во интервјуто за утрешното издание на весникот “Етнос“ изјави дека “никогаш не постоела македонска нација во античко време, како што не постоела ниту нација на Атињаните и Спартанците.

Пападакис: Сигурен сум дека Димитров ќе ја искористи скандалозната изјава на Ципрас

МКД - 20.01.2018

Уште еднаш официјална Грција, преку Ципрас, покажа кои ѝ се вистинските намери во врска со името на Република Македонија. Тие сакаат да не се најде никакво компромисно решение освен Македонците да прифатат нешто друго од тоа што се, вели во изјавата ...

Ципрас се обидува да обезбеди поддршка од црквата во разговорите за името со Македонија

МКД - 20.01.2018

Дискусијата за името, за македонското прашање неделава почна посериозно да се развива во Њујорк и постепено станува клучен фактор на грчката политичка сцена. Преговарачите од Атина и Скопје, по неколкунеделниот период од релативно позитивни сигнали ...

Ципрас: Македонска нација не постоела во античко време

Фактор - 20.01.2018

Грчкиот премиер Алексис Ципрас изјавил дека македонската нација никогаш не постоела во античко време, како што не постоела ниту нација на Атињаните и Спартанците“. „Македонска нација никогаш не постоела во античко време, како што не постоела и ...

Ципрас за „Етнос“: Македонска нација не постоела никогаш

Алсат-М - 20.01.2018

Македонска нација не постоела никогаш, вели грчкиот премиер Алексис Ципрас за неделното издание на весникот „Етнос“, според порталот Њуз 247. Ципрас, во интервјуто што ќе биде објавено утре, како што објавува порталот во најавата, говори детално за ...

Ципрас за „Етнос“: Не постоела македонска нација во античко време

Макфакс - 20.01.2018

„Не постоела македонска нација во античко време“, вели грчкиот премиер Алексис Ципрас во интервју за неделното издание на весникот „Етнос“ кое ќе биде објавено утре. Во најавата за интервјуто стои дека Ципрас говорел детално за прашањето за името, ...

Ципрас по разговорот со Столтенберг: Важно е да се придржуваме до декларацијата од Букурешт

МКД - 20.01.2018

Јенс Столтенберг, генералниот секретар на НАТО, вчера го информираше премиерот на Грција Алексис Ципрас за неговата неодамнешна посета на Република Македонија. Ципрас ги поздрави изјавите на Столтенберг во врска со спорот околу името со соседната ...

Ципрас за Етнос: Македонската нација никогаш не постоела

МКД - 20.01.2018

Грчките медиуми ја пренесуваат најавата за интервјуто на премиерот Алексис Ципрас за неделното издание на „Етнос“, во кое тој зборува за преговорите со Скопје и „го опишува името што грчката влада е спремна да го прифати“ и констатира: „Македонската ...

На 24 јануари: Средба на премиерот од „непостоечката нација“ и Ципрас

Телевизија Нова - 20.01.2018

Според грчкиот премиер Алексис Ципрас македонската нација не постоела никогаш.Ова го вели во интервјуто за грчкиот весник „Етнос“ кое целосно ќе биде објавено утре. Ова е прва ваква изјава на грчкиот премиер кој досега беше умерен кога станува збор ...

Катимерини: Владата во Скопје го сака името „Нова Македонија“

Телевизија Нова - 21.01.2018

Според добро информирани извори, јасно е дека за време на минатонеделните средби на грчкиот премиер Алексис Ципрас со шефот на грчката дипломатија Никос Коциас и архиепископот Јеронимос, Грција е повеќе за името Република Вардарска Македонија ...

Ципрас: Ако постои можност за решение, ќе биде национална глупост да не ја искористиме

Локално - 21.01.2018

Порака дека Атина бара едно име кое ќе важи и за внатрешна и за билатерална и за употреба во ОН упатува грчкиот премиер преку интервјуто под наслов „Ако постои можност, ќе биде национална глупост да не ја искористиме“, за неделното издание на ...

Ципрас: Ќе го решам спорот со името, без оглед на штетата што ќе ја претрпам

CivilMedia - 20.01.2018

Во интервјуто за весникот Ефимерида, грчкиот премиер Алексис Ципрас ги обвинува Мицотакис и Самарас дека во 90-те години се занимавале со сериозно национално прашање, како што е спорот со името, од позиции на „теснопартиска мизерија“.

Ципрас: Постои „прозорец на можности” за решение за името

Слободен Печат - 20.01.2018

Постои „прозорец на можности“ за решавање на спорот за името, истакна грчкиот премиер Алексис Ципрас синоќа во обраќање пред членови на вадејачката партија Сириза. Повтори дека неговата влада има јасна позиција во преговорите – сложено име за ...

Денеска протест во Солун – „Македонија значи Грција“

Тера - 21.01.2018

Неколку грчки здруженија на Македонците и организации на грчката дијаспора за денеска закажаа голем протестен митинг во Солун под мотото „Македонија значи Грција”. Деновиве низ цела Грција се делат летоци и се повикуваат граѓаните да дојдат на ...

СКАНДАЛ: Ципрас: “Македонската нација никогаш не постоеше” – гледајте го интервјуто денеска!!!

Маркукуле - 20.01.2018

Премиерот на Грција Алексис Ципрас во ексклузивно интервју кое ќе биде емитувано денеска ќе ги отвори картите за проблемот со името и ќе изнесе став околу тоа кое име е прифатливо за грчката влада, пренесуваат грчките медиуми.

Ципрас: Јас сум половина Македонец

Република - 21.01.2018

Како што пренесува АНА-МПА, грчкиот премиер уверува дека ја почитува загриженоста, а особено чувствителните тонови на неговите сонародници во северна Грција. „Јас сум половина Македонец“, изјавил тој во интервјуто.

Ципрас се сретна со Коѕијас и го извести поглаварот на ГПЦ за текот на преговорите за името

Сител - 19.01.2018

Не се потребни протести туку национален консензус и единство. Архиепископот на грчката православна црква, Јеронимос побара смирување на тензиите на два дена пред најавените масовни протести во цела Грција за спорот за името.

Архиепископ Јеронимос: Потребен е национален консензус и единство

ТВ21 - 19.01.2018

Во овој момент не се потребни протести, туку национален консензус и единство, е пораката на поглаварот на грчката православна црква, што ја упатил на средбата со грчкиот премиер Алексис Ципрас.

Ципрас: Во античко време не постоеле ни атињани, ни спартанци, ниту македонска нација

Локално - 20.01.2018

„Македонска нација никогаш не постоела“, oва беше најавата на грчкиот портал Њуз 247 за интервјуто на грчкиот премиер Алексис Ципрас за утрешното издание на весникот „Етнос“. Кратко подоцна, Независен весник ја цитираше подетално изјавата на Ципрас ...

Ципрас не рекол дека македонската нација не постоела, туку дека не постоела во антиката

Р.С.Европа - 20.01.2018

Грчкиот премиер Алексис Ципрас во интервјуто за утрешното издание на весникот „Етнос“ изјави дека „никогаш не постоела македонска нација во античко време, како што не постоела ниту нација на Атињаните и Спартанците, објави Независен весник откако ...

СКАНДАЛОЗНА ИЗЈАВА НА ЦИПРАС: Македонската нација никогаш не постоела!

Таратур - 20.01.2018

Во период кога македонската влада со засилено темпо се обидува да го реши проблемот што Грција го има со нашето име, тамошните власти продолжуваат со негаторската политика. Имено, премиерот Ципрас кој важи за поумерен во однос на македонското ...

Ципрас пред средбата со Заев му порача: Македонска нација не постоела никогаш

Република - 20.01.2018

Македонска нација не постоела никогаш, вели грчкиот премиер Алексис Ципрас за неделното издание на весникот „Етнос“. Ципрас, во интервјуто што ќе биде објавено утре, како што објавува порталот во најавата, говори детално за прашањето за името, ги ...

Ципрас за „Етнос“: Македонската нација не постоела никогаш

Вечер - 20.01.2018

„Македонската нација не постоела никогаш“, вели грчкиот премиер Алексис Ципрас во интервју за неделното издание на весникот „Етнос“ кое ќе биде објавено утре. Во најавата за интервјуто стои дека Ципрас говорел детално за прашањето за името, текот на ...

Ципрас до Столтенберг: Важно е придржувањето до декларацијата од Букурешт

Мета - 20.01.2018

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, вчера имал телефонски разговор со премиерот на Грција Алексис Ципрас со кој го информирал за неговата неодамнешна посета на Република Македонија, јавија грчките медиуми.

Ципрас: Македонската нација никогаш не постоела

МРТ - 20.01.2018

Грчкото радио 24/7 ја пренесува најавата за интервјуто во кое грчкиот премиер Ципрас зборува за преговорите со Скопје и „го опишува името што грчката влада е спремна да го прифати“. Ципрас во интервјуто вели- „Македонската нација никогаш не ...

Ципрас: Ако постои можност за решение, ќе биде национална глупост да не ја искористиме

Канал5 - 21.01.2018

Порака дека Атина бара едно име кое ќе важи и за внатрешна и за билатерална и за употреба во ОН упатува грчкиот премиер преку интервјуто под наслов „Ако постои можност, ќе биде национална глупост да не ја искористиме“, за неделното издание на ...

Ципрас: Постои „прозорец на можности“ за решение за името

Локално - 20.01.2018

Постои „прозорец на можности“ за решавање на спорот за името, истакна грчкиот премиер Алексис Ципрас синоќа во обраќање пред членови на вадејачката партија Сириза. Повтори дека неговата влада има јасна позиција во преговорите – сложено име за ...

Ципрас: “Македонската нација никогаш не постоела” – гледајте го интервјуто денеска!!!

Локално - 20.01.2018

Премиерот на Грција Алексис Ципрас во ексклузивно интервју кое ќе биде емитувано денеска ќе ги отвори картите за проблемот со името и ќе изнесе став околу тоа кое име е прифатливо за грчката влада, пренесуваат грчките медиуми.

Ципрас: Никогаш не постоела македонска нација во античко време

Фокус - 20.01.2018

Грчкиот премиер Алексис Ципрас во интервјуто за утрешното издание на весникот “Етнос“ изјави дека “никогаш не постоела македонска нација во античко време, како што не постоела ниту нација на Атињаните и Спартанците.

Ципрас за „Етнос“: Македонска нација не постоела никогаш

+инфо - 20.01.2018

Ципрас говори детално за прашањето за името, ги отвора картите за спорот меѓу двете земји, опишува какво име би прифатила грчката влада. Македонска нација не постоела никогаш, вели грчкиот премиер Алексис Ципрас за неделното издание на весникот ...

Ципрас: Не постоела македонска нација во античко време

А1 On - 20.01.2018

„Не постоела македонска нација во античко време“, вели грчкиот премиер Алексис Ципрас во интервју за неделното издание на весникот „Етнос“ кое ќе биде објавено утре. Во најавата за интервјуто стои дека Ципрас говорел детално за прашањето за името, ...

Ципрас до Столтенберг: Важно е придржувањето до декларацијата на Самитот во Букурешт

Либертас - 20.01.2018

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, вчера имал телефонски разговор со премиерот на Грција Алексис Ципрас со кој го информирал за неговата неодамнешна посета на Република Македонија, јавија грчките медиуми.

Ципрас за „Етнос“: Македонска нација не постоела никогаш

Курир - 20.01.2018

Грчкото радио 24/7 ја пренесува најавата за интервјуто во кое грчкиот премиер Ципрас зборува за преговорите со Скопје и „го опишува името што грчката влада е спремна да го прифати“. Ципрас во интервјуто вели- „Македонската нација никогаш не ...

Ципрас: Ако постои можност за решение, ќе биде национална глупост да не ја искористиме

Press24 - 21.01.2018

Порака дека Атина бара едно име кое ќе важи и за внатрешна и за билатерална и за употреба во ОН упатува грчкиот премиер преку интервјуто под наслов „Ако постои можност, ќе биде национална глупост да не ја искористиме“, за неделното издание на ...

Ципрас - Постои „прозорец на можности“ за решавање на спорот за името

Р.С.Европа - 20.01.2018

Постои „прозорец на можности“ за решавање на спорот за името, истакна грчкиот премиер Алексис Ципрас синоќа во обраќање пред членови на владејачката партија Сириза. Повтори дека неговата влада има јасна позиција во преговорите – сложено име за ...

Ципрас: Постои „прозорец на можности” за решение за името

Press24 - 20.01.2018

Грчкиот премиер Алексис Ципрас синоќа во обраќање пред членовите на вадејачката партија Сириза истакна дека постои „прозорец на можности“ за решавање на спорот со името. Тој кажа дека неговата влада има јасна позиција во преговорите – сложено име за ...

Всушност Ципрас -Во античко време не постоеле ни Атињани, ни Спартанци ниту македонска нација!

Локално - 20.01.2018

Не е апсурдно терминот Македонија да е вклучен во сложено име, со географска или временска одредница која ќе важи за сите, вели Ципрас за грчки Етнос. Грчкиот премиер Алексис Ципрас во интервјуто за утрешното издание на весникот “Етнос“ изјави дека ...

Ципрас за „Етнос“: Македонска нација не постоела никогаш

Р.С.Европа - 20.01.2018

Македонска нација не постоела никогаш, вели грчкиот премиер Алексис Ципрас за неделното издание на весникот „Етнос“, според порталот Њуз 247, пренесува МИА. Ципрас, во интервјуто што ќе биде објавено утре, како што објавува порталот во најавата, ...

Ципрас за „Етнос“: Македонската нација никогаш не постоела

Кајгана - 20.01.2018

„Македонската нација никогаш не постоела“, вели грчкиот премиер Алексис Ципрас во интервју за неделното издание на весникот „Етнос“ кое ќе биде објавено утре. Во најавата за интервјуто стои дека Ципрас говорел детално за прашањето за името, текот на ...