TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Алармантна состојбата со пожари во Крива Паланка

Н.Македонија - 20.03.2019

За дваесет дена во март на подрачјето на општина Крива Паланка се случиле осумнаесет пожари, од кои седумнаесет на отворен простор поради што Подрачната единица на Дирекцијата за заштита и спасување (ДЗС) денеска одржа координативен состанок со сите ...

Речиси сите пожари не се случајност

Н.Македонија - 20.03.2019

Пожарот што деновиве зафати делови на Скопска Црна Гора повторно го актуализира проблемот со заштитата на природната околина во Скопје, во време кога градот конечно почна да дише малку почист воздух.

Левица: Државата функционира со дотраени пожарникарски возила додека функционерите делат 750 000 евра за патни трошоци

Антропол - 20.03.2019

Соопштение на политичката партија Левица . Огромните пожари кои секојдневно горат на цела територија на државата ја демонстрираа целосната нефункционалност на институциите. Застарените возила стари 40 години, недоволниот број на стручен кадар и ...

Пожарот на Скопска Црна Гора под контрола, активни четири шумски пожари

Нова ТВ - 19.03.2019

Пожарот на Скопска Црна Гора што избувна вчера е ставен под контрола. Екипите се на терен и интервенираат за целосно да го изгаснат, соопшти Центарот за управување со кризи (ЦУК). Во Македонски Брод има четири активни шумски пожари – во атарите на ...

Пожарот на Скопска Црна Гора под контрола, активни четири шумски пожари кај Македонски Брод

24 Вести - 19.03.2019

Палењето на пасишта и стрништа е причината за најголемиот број на шумски пожари кои се активираа на повеќе места низ државата и неповратно ја уништуваат природата, но и земаат човечки жртви.

Подметнат пожар во Дебрца

Скопје1 - 19.03.2019

Нема ни свест ни казни ! Пожар беснее во општина Дебрца и стигна то магистралниот пат Охрид – Кичево во атарот на село Врбјани. На фотографиите кои ги испратија читатели на „Скопје 1“ се гледа огнот кој стигнал до патот, а според сведочењата на ...

Шумските пожари почнаа порано од вообичаено, ЦУК на готовс – разговор во Студио 1

1tv - 19.03.2019

Изминатите неколку денови на повеќе локации на територијата на Македонија избувнаа пожари. На оваа тема гостин во отвореното Студио 1 е Надица Вчкова од Центарот за управување со кризи. Во однос на причината за избувнување на пожарите вели дека ...

Изгаснат пожар кај велешко Иванковци

24Инфо - 19.03.2019

Попладнево пожарникарите од ППЕ – Велес изгаснаа пожар под сува трева трња и стрништа на еден километар пред селото Иванковци. Пожарникарите апелираат до месното население посебно до земјоделците, да не палата стрништа, затоа што и безначајните ...

Дирекцијата за заштита и спасување со два авиони и денеска активна во гаснењето пожари на Скопска Црна Гора

1tv - 19.03.2019

Пожарите на Скопска Црна Гора и денеска се активни. Од Дирекцијата за заштита и спасување информираат дека од утрово интервенираат со два авиона и во 14 налети исфрлени се 35 тони вода. -Воздухопловите и пилотите на ДЗС и денес направија се што е во ...

Полицијата и шумската полиција ќе ги гонат пироманите

Скопје1 - 19.03.2019

По зачестените пожари, кои речиси станаа секојдневие, посебно на крајбрежјето, СВР Охрид ќе презема зајакнати мерки на превентивен и репресивен план и ќе ги лови пироманите кои досега останаа неоткриени.

Алармантна состојбата со пожари во Крива Паланка, ДЗС апелира за поголема превенција од пожари

ММС - 20.03.2019

За дваесет дена во март на подрачјето на општина Крива Паланка се случиле осумнаесет пожари, од кои седумнаесет на отворен простор поради што Подрачната единица на Дирекцијата за заштита и спасување (ДЗС) денеска одржа координативен состанок со сите ...

Пожарот на Скопска Црна Гора под контрола, пламтат четири шумски пожари кај Македонски Брод

еМагазин - 19.03.2019

Пожарот на Скопска Црна Гора што избувна вчера е ставен под контрола. Екипите се на терен и интервенираат за целосно да го изгаснат, соопшти Центарот за управување со кризи (ЦУК). Во Македонски Брод има четири активни шумски пожари – во атарите на ...

Изгаснат пожар кај велешко Иванковци

А1 On - 19.03.2019

Попладнево пожарникарите од ППЕ – Велес изгаснаа пожар под сува трева, трња и стрништа на еден километар пред селото Иванковци. Пожарникарите апелираат до месното население посебно до земјоделците, да не палат стрништа, затоа што и безначајните ...

Дирекцијата за заштита и спасување со два авиони и денеска активна во гаснењето пожари на Скопска Црна Гора

Курир - 19.03.2019

Пожарите на Скопска Црна Гора и денеска се активни. Од Дирекцијата за заштита и спасување информираат дека од утрово интервенираат со два авиона и во 14 налети исфрлени се 35 тони вода. -Воздухопловите и пилотите на ДЗС и денес направија се што е во ...

Алармантна состојбата со пожари во Крива Паланка, ДЗС апелира за поголема превенција

Канал5 - 20.03.2019

За дваесет дена во март на подрачјето на општина Крива Паланка се случиле осумнаесет пожари, од кои седумнаесет на отворен простор. Поради тоа Подрачната единица на ДЗС одржа координативен состанок со сите надлежни институции од општината за ...

Центар за управување со кризи: Состојба со пожарите на отворен простор

Опсервер - 19.03.2019

Во Скопскиот регион, пожарот кој започна вчера на Скопска Црна Гора е под контрола, екипите се на терен и интервенираат на целосно гаснење на пожарот. Во Македонски Брод, има четири активни шумски пожари и тоа во атарите на селата Крушје, Локвица, ...

Изгаснат пожар кај велешко Иванковци

Опсервер - 20.03.2019

Попладнево пожарникарите од ППЕ – Велес изгаснаа пожар под сува трева трња и стрништа на еден километар пред селото Иванковци. Пожарникарите апелираат до месното население посебно до земјоделците, да не палата стрништа, затоа што и безначајните ...

Дирекцијата за заштита и спасување со два авиони и денеска активна во гаснењето пожари на Скопска Црна Гора

Локално - 19.03.2019

Пожарите на Скопска Црна Гора и денеска се активни. Од Дирекцијата за заштита и спасување информираат дека од утрово интервенираат со два авиона и во 14 налети исфрлени се 35 тони вода. -Воздухопловите и пилотите на ДЗС и денес направија се што е во ...

ДЗС апелира за поголема превенција од пожари, алармантна состојбата со пожари во Крива Паланка

Сител - 20.03.2019

За дваесет дена во март на подрачјето на општина Крива Паланка се случиле осумнаесет пожари, од кои седумнаесет на отворен простор поради што Подрачната единица на Дирекцијата за заштита и спасување (ДЗС) денеска одржа координативен состанок со сите ...

Со два авиони се гаснеа пожарите на Скопска Црна Гора

Вечер - 19.03.2019

Пожарите на Скопска Црна Гора и денеска се активни. Од Дирекцијата за заштита и спасување информираат дека од утрово интервенираат со два авиона и во 14 налети исфрлени се 35 тони вода. -Воздухопловите и пилотите на ДЗС и денес направија се што е во ...

Дирекцијата за заштита и спасување со два авиони и денеска активна во гаснењето пожари на Скопска Црна Гора

24Инфо - 19.03.2019

Пожарите на Скопска Црна Гора и денеска се активни. Од Дирекцијата за заштита и спасување информираат дека од утрово интервенираат со два авиона и во 14 налети исфрлени се 35 тони вода. -Воздухопловите и пилотите на ДЗС и денес направија се што е во ...

Со два авиони и денеска се гаснеше пожарот на Скопска Црна Гора

Нова ТВ - 19.03.2019

Пожарите на Скопска Црна Гора и денеска се активни. Од Дирекцијата за заштита и спасување информираат дека од утрово интервенираат со два авиона и во 14 налети исфрлени се 35 тони вода. -Воздухопловите и пилотите на ДЗС и денес направија се што е во ...

ДЗС со два авиони и денеска активна во гаснењето пожари на Скопска Црна Гора

ММС - 19.03.2019

Пожарите на Скопска Црна Гора и денеска се активни. Од Дирекцијата за заштита и спасување информираат дека од утрово интервенираат со два авиона и во 14 налети исфрлени се 35 тони вода. -Воздухопловите и пилотите на ДЗС и денес направија се што е во ...

Дирекцијата за заштита и спасување со два авиони и денеска активна во гаснењето пожари на Скопска Црна Гора

А1 On - 19.03.2019

Пожарите на Скопска Црна Гора и денеска се активни. Од Дирекцијата за заштита и спасување информираат дека од утрово интервенираат со два авиона и во 14 налети исфрлени се 35 тони вода. -Воздухопловите и пилотите на ДЗС и денес направија се што е во ...

Два авиони се борат со пожарот на Скопска Црна Гора

Press24 - 19.03.2019

Пожарите на Скопска Црна Гора и денеска се активни. Од Дирекцијата за заштита и спасување информираат дека од утрово интервенираат со два авиона и во 14 налети исфрлени се 35 тони вода. -Воздухопловите и пилотите на ДЗС и денес направија се што е во ...

Дирекцијата за заштита и спасување со два авиони и денеска активна во гаснењето пожари на Скопска Црна Гора

Канал5 - 19.03.2019

Пожарите на Скопска Црна Гора и денеска се активни. Од Дирекцијата за заштита и спасување информираат дека од утрово интервенираат со два авиона и во 14 налети исфрлени се 35 тони вода. -Воздухопловите и пилотите на ДЗС и денес направија се што е во ...

Дирекцијата за заштита и спасување со два авиони и денеска активна во гаснењето пожари на Скопска Црна Гора

Нетпрес - 19.03.2019

Пожарите на Скопска Црна Гора и денеска се активни. Од Дирекцијата за заштита и спасување информираат дека од утрово интервенираат со два авиона и во 14 налети исфрлени се 35 тони вода. Воздухопловите и пилотите на ДЗС и денес направија се што е во ...

Два авиони и денеска гаснеа пожари на Скопска Црна Гора

+инфо - 19.03.2019

Пожарите на Скопска Црна Гора и денеска се активни. Од Дирекцијата за заштита и спасување информираат дека од утрово интервенираат со два авиона и во 14 налети исфрлени се 35 тони вода. – Воздухопловите и пилотите на ДЗС и денес направија сѐ што е ...

Пожарите на Скопска Црна Гора активни и денеска

Р.С.Европа - 19.03.2019

Пожарите на Скопска Црна Гора и денеска се активни. Од Дирекцијата за заштита и спасување информираат дека од утрово интервенираат со два авиона и во 14 налети исфрлени се 35 тони вода. "Воздухопловите и пилотите на ДЗС и денес направија се што е во ...

Со два авиони се гаселе пожарите во скопско

МКД - 19.03.2019

Пожарите на Скопска Црна Гора и денеска се активни. Од Дирекцијата за заштита и спасување информираат дека од утрово интервенираат со два авиона и во 14 налети исфрлени се 35 тони вода. „Воздухопловите и пилотите на ДЗС и денес направија се што е во ...

Дирекцијата за заштита и спасување со два авиони и денеска активна во гаснењето пожари на Скопска Црна Гора

Опсервер - 19.03.2019

Пожарите на Скопска Црна Гора и денеска се активни. Од Дирекцијата за заштита и спасување информираат дека од утрово интервенираат со два авиона и во 14 налети исфрлени се 35 тони вода. -Воздухопловите и пилотите на ДЗС и денес направија се што е во ...