TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Можна средба Димитров – Коѕијас во Софија

Алсат-М - 14.02.2018

Грчките медиуми денеска пишуваат за нова можна средба меѓу Никола Димитров и Никос Коѕијас и тоа во следните два дена во Софија. Според државната ТВ ЕРТ, средбата треба да се одржи во четврток, додека пак останатите медиуми со доза на резерва ...

Можна средба Димитров – Коѕијас во Софија

+инфо - 14.02.2018

Според државната ТВ ЕРТ, средбата треба да се одржи во четврток, останатите медиуми објавуваат дека е можно двајцата министри да се сретнат во Софија. Грчките медиуми денеска пишуваат за нова можна средба меѓу Никола Димитров и Никос Коѕијас и тоа ...

Маратонот во Виена не ги поместил позициите на Скопје и Атина?!

Deutsche Welle - 14.02.2018

Епилогот од седумчасовните разговори Димитров-Коѕијас со посредство на Нимиц, се сведе на штуро соопштение од шест реда, кое идентично беше објавено во двете земји. Неофицијално, на средбата не е направен исчекор. Нема поместување во позициите.

Конструктивна средба на Нимиц со Димитров и Коѕијас, разговорите за името продолжуваат

МРТ - 14.02.2018

Пет часа разговори на шефот на македонската дипломатија Димитров со неговиот грчки колега Коѕијас, под покровителство на посредникот Нимиц вчера во Виена. Скудно соопштение од Скопје и од Атина. Разговорите продолжуваат и натаму во рамките на ОН...

Маратонот во Виена не ги поместил позициите на Скопје и Атина?!

Либертас - 14.02.2018

Епилогот од седумчасовните разговори Димитров-Коѕијас со посредство на Нимиц, се сведе на штуро соопштение од шест реда, кое идентично беше објавено во двете земји. Неофицијално, на средбата не е направен ...

Виена: Маратонска средба Димитров-Коѕиас-Нимиц, преговорите продолжуваат

24 Вести - 14.02.2018

Продолжување на преговорите меѓу Македонија и Грција околу спорот со името под покровителство на ОН, ова е единствениот заклучок за кој информираа од МНР по речиси 6 часовниот состанок во Виена кој го имаа шефовите на македонската и грчката ...

По долгите разговори, кусо соопштение: преговорите продолжуваат

Р.С.Европа - 13.02.2018

Согласност да се продолжат напорите за наоѓање на заедничко прифатливо решение за името под покровителство на ОН, изразиле министрите за надворешни работи на Македонија и на Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас на средбата со медијаторот Метју ...

Димитров се сретна со Коѕијас и Нимиц, преговорите продолжуваат

Нова ТВ - 13.02.2018

Министерот за надворешни работи на Македонија, Никола Димитров денеска во канцеларијата на ОН во Виена имаше заедничка средба со министерот за надворешни работи на Грција, Никос Коѕијас и личниот пратеник на Генералниот секретар на ОН, Метју Нимиц.

Димитров-Коѕијас: Решението за името под покровителство на ОН

Алсат-М - 13.02.2018

Изнаоѓањето на прифатливо решение за надминување на разликитe околу името да биде и понатаму под покровителство на ОН, се договориле денес во Виена министерите за надворешни работи на Македонија и Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас.

Преговорите во Виена завршија - нема информации дали е постигнат напредок за името

Сител - 13.02.2018

Ниту по 5 часовната средба на министрите за надоврешни работи на Македонија и Грција со медијаторот Нимиц, нема информации за напредок во решавањето на спорот со името. Во соопштението од македонското министерство за надоврешни работи се вели дека ...

Ќе се доближат ли ставовите во Виена, маратонски разговори меѓу Димитров, Коѕијас и Нимиц?!

ТВ21 - 13.02.2018

Маратонски разговори во австриската престолнина денеска водат Димитров, Коѕијас и Нимиц. Шефовите на македонската и грчката дипломатија во Виена се обидуваат со медијаторот да ги надминат разликите за името.

Димитров – Нимиц –  Коѕијас пет часа ги пеглаат разликите во спорот за името

Телма - 13.02.2018

Во Виена веќе пет часа се одвиваат преговорите меѓу министрите за надворешни работи на Македонија и на Гриција за надминување на спорот за името, со посредништво на Метју Нимиц. На средбата која започна утрово околу 10 часот и синоќа и претходеше ...

Димитров-Коѕијас: Решението за името под покровителство на ОН – Атина поднела нацрт-договорот кој е основа на ...

Локално - 13.02.2018

Околу шест часа траеше средбата меѓу министерот за надворешни работи Никола Димитров и неговиот грчки колега Никос Коциас со посредникот на ООН Метју Нимиц, информира АлсатМ . Независно од времетраењето на оваа средба, се што беше кажано јавно е ...

Средба на Димитров и Коѕијас со Нимиц: Напорите за наоѓање на решение за името ќе продолжат под покровителство на ОН

А1 On - 13.02.2018

Денеска, во канцеларијата на ОН во Виена, личниот пратеник на Генералниот секретар на ОН, Метју Нимиц, имаше заедничка средба со министерот за надворешни работи на Република Македонија, Никола Димитров и со министерот за надворешни работи на Грција, ...

Димитров и Коѕијас на средба со Нимиц

МРТ - 13.02.2018

Нова рунда разговори за прашањето за името, прва на министерско ниво со медијаторот. Шефовите на дипломатиите на Македонија и на Грција, Димитров и Коѕијас на средба со Метју Нимиц во Виена. Претходеше министерска тет-а-тет средба...

Нова рунда преговори за името - Димитров, Коѕијас и Нимиц преговараат во Виена

Сител - 13.02.2018

Повеќе од 5 часа трае средбата на медијаторот Нимиц со министрите за надоврешни работи на Македонија и Грција. Во обид за надминување на разликите околу спорот со името и обновениот дијалог помеѓу двете земји, ова е прва средба на министерско ниво.

Како резултираше средбата Нимиц-Димитров-Коѕијас во Виена?

Фактор - 13.02.2018

Денес во канцеларијата на ОН во Виена се сретнаа личниот пратеник на Генералниот секретар на ОН, Метју Нимиц, министерот за надворешни работи на Република Македонија, Никола Димитров и министерот за надворешни работи на Грција, Николас Коѕијас.

Преговорите за спорот со името продолжуваат под покровителство на ОН

Алфа - 13.02.2018

По завршувањето на состанокот до јавноста стигна само соопштение дека Министрите за надворешни работи на Македонија и Грција се согласиле да ги продолжат напорите под покровителство на Обединетите Нации.

Жешките разговори за името во полн ек

Канал5 - 13.02.2018

Во 10 часот утринава започнаа преговорите во Виена меѓу министрите за надворешни Димитрво и Коѕиас, со посредство на Нимиц, прва во ваков формат. Засега нема информации дали состанокот ќе дадат изјави или ќе биде објавено соопштение на ...

Трета рунда: Димитров и Коѕијас преговараат со посредство на Нимиц

МРТ - 13.02.2018

Во Виена почна третата рунда од обновените преговори за името, на министерско ниво. За прв пат во присуство на медијаторот Метју Нимиц преговараат шефовите на дипломатиите на Македонија и на Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас.

Во Виена нова етапа од разговорите за името

Р.С.Европа - 13.02.2018

Министрите Димитров и Коѕијас во Виена се сретнаа со медијаторот Метју Нимиц. Ова е прв состанок од новата етапа на преговорите, кој сега се води на министерско ниво. Министрите за надворешни работи на Македонија и на Грција, Никола Димитров и Никос ...

Виена- нова станица во фото-финишот на разговорите за името

Deutsche Welle - 13.02.2018

Според дипломатски извори, средбите ќе се згуснат во текот на следните неколку недели. Нема информации дали на денешната средба во Виена ќе се разгледува нацрт-договорот кој „за средината на февруари“ го најави Коѕијас.

Средбите во Виена во фокусот на грчките медиуми

Канал5 - 13.02.2018

Вчерашната билатерална средба на шефовите на дипломатиите на Грција и Македонија, како и денешната заедно со медијаторот Нимиц се најдоа во фокусот на грчките медиуми, а прашањето со името, повторно, се искачи високо на агендата на новинарите кај ...

Димитров и Коѕијас на состанок со Нимиц во Виена

24 Вести - 13.02.2018

Министрите за надворешни работи Никола Димитров и Никос Коѕијас денеска во Виена ќе ги продолжат преговорите за решавање на спорот со името меѓу Македонија и Грција, под посредништво на медијаторот Метју Нимиц.

Димитров и Коѕијас преговараат со посредство на Нимиц

Алсат-М - 13.02.2018

Повеќе од три часа трае состанокот на министрите за надворешни работи на Македонија и на Грција Никола Димитров и Никос Коѕијас со медијаторот Метју Нимиц во Виена, ...

Почна состанокот на Димитров и Коѕијас со Нимиц

МРТ - 13.02.2018

Почна состанокот на министрите за надворешни работи на Македонија и на Грција Никола Димитров и Никос Коѕијас со медијаторот Метју Нимиц во Виена. Ова е трета рунда од обновените преговори меѓу двете земји за решавање на спор за името...

Средбите во Виена во фокусот на грчките медиуми

А1 On - 13.02.2018

Вчерашната билатерална средба на шефовите на дипломатиите на Грција и Македонија, како и денешната заедно со медијаторот Нимиц се најдоа во фокусот на грчките медиуми, а прашањето со името, повторно, се искачи високо на агендата на новинарите кај ...

Денеска средба меѓу Димитров, Коѕијас и Нимиц, на маса е нацрт-договорот предложен од грчка страна

МКД - 13.02.2018

Министерот за надворешни работи на Република Македонија, Никола Димитров денеска во Виена ќе има средба со неговиот грчки колега Никос Коѕијас и со посредникот за името на ОН Метју Нимиц. Вчера Димитров имаше средба со Коѕијас.

Димитров и Коѕијас денеска ќе се сретнат со Нимиц, влегуваме ли во фото-финиш?

+инфо - 13.02.2018

МНР синоќа најави дека двајцата министри се сретнале во Виена, а денеска ќе имаат заедничка средба со медијаторот Нимиц. Министрите за надворешни работи на Македонија и Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас денеска во Виена ќе продолжат со ...

Димитров и Коѕијас на заедничка средба со Нимиц во Виена

Макфакс - 13.02.2018

Министрите за надворешни работи на Македонија и Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас денеска во Виена ќе продолжат со преговорите за решавање на спорот со името, со посредништво на медијаторот Метју Нимиц.

Виена- нова станица во фото-финишот на разговорите за името

Либертас - 13.02.2018

Според дипломатски извори, средбите ќе се згуснат во текот на следните неколку недели. Нема информации дали на денешната средба во Виена ќе се разгледува нацрт-договорот кој „за средината на февруари“ го најави ...

Можна средба Димитров – Коѕијас во Софија

Сител - 14.02.2018

Грчките медиуми денеска пишуваат за нова можна средба меѓу Никола Димитров и Никос Коѕијас и тоа во следните два дена во Софија. Според државната ТВ ЕРТ, средбата треба да се одржи во четврток, додека пак останатите медиуми со доза на резерва ...

Грција цели кон Горна Македонија без превод, каде се нашите позиции?

Фактор - 13.02.2018

Се повеќе извори во Грција преку медиумските куќи го пласираат терминот Горна Македонија без превод на англиски јазик кој е за владата на Ципрас и дипломатијата на Коѕијас најприфатливо решение за грчката страна.

Димитров и Коѕијас во дипломатски маратон од скоро 7 часа во Виена

Таратур - 14.02.2018

Речиси седумчасовниот дијалог Димитров-Коѕијас со посредство на Нимиц, резултираше со штуро соопштение од шест реда, кое идентично беше објавено во двете земји. Неофицијално, на средбата не е направен исчекор, пренесува Дојче Веле .

Метју Нимиц ќе се приклучи на разговорите на Димитров-Козијас во Виена

Локално - 13.02.2018

Специјалниот претставник на ОН за решавање на спорот за името меѓу Грција и Македонија, Метју Нимиц, ќе се приклучи на 13 февруари во преговорите на министрите за надворешни работи во Виена, соопшти прес-службата на светската организација.

Димитров и Коѕиас вечерва на средба во Виена, утре ќе разговараат со Нимиц

24 Вести - 12.02.2018

Шефовите на дипломатиите на Македонија и на Грција Никола Димитров и Никос Коѕиас вечерва се на средба во Виена, а утре ќе имаат заеднички состанок со посредникот во преговорите за името, Метју Нимиц, соопштија од МНР.

Димитров и Коѕијас во Виена преговаат за името, утре ќе им се придружи и Нимиц

Телма - 12.02.2018

Во Виена вечерва министрите за надворешни работи на Македонија и Грција ја започнаа новата рунда разговори за надминување на спорото околу името. Димитров и Коѕијас, како што синхронизирано соопштија двете министерства вечерва ќе разговараат ...

Димитров и Коѕијас вечерва во Виена, утре заедничка средба со Нимиц

Нова ТВ - 12.02.2018

Министерот за надворешни работи на Република Македонија, Никола Димитров, вечерва, во Виена, ќе има средба со министерот за надворешни работи на Грција, Никос Коѕијас. Двајцата министри утре ќе имаат заедничка средба со личниот пратеник на ...

Димитров и Коѕијас ги почнуваат преговорите за решавање на спорот за името

МКД - 12.02.2018

Со средбата на министрите за надворешни работи на Македонија и на Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас вечерва во Виена, почнаа директните преговори за решавање на спорот за името меѓу двете страни, како што неодамна најавија и од македонската и ...

Вечерва средба Димитров-Коѕијас во Виена

Фокус - 12.02.2018

Македонскиот министер за надворешни работи, Никола Димитров и неговиот колега, Никос Коѕијас вечерва ќе имаат средба во Виена, соопшти Министерството за надворешни работи. Двајцата министри кои сега ги водат преговорите за спорот за името утре ќе ...

Димитров и Коѕиас вечерва се среќаваат во Виена

Р.С.Европа - 12.02.2018

Министерот за надворешни работи Никола Димитров, вечерва во Виена се среќава со неговиот грчки колега Никос Коѕијас. Утре двајцата министри ќе имаат заедничка средба со посредникот на ОН во спорот за името Метју Нимиц, информира МНР.

Ципрас не се откажува од промени на Уставот - Бугарија се противи на решението „Горна Македонија“

Сител - 12.02.2018

Иако најавувана како недела на интензивни и вистински преговори за решавање на спорот за името, засега нема информации дали и кога ќе се одржи средбата на министрите Димитров и Коѕијас со медијаторот Нимиц.

Виена: индикативна и итна средба на Димитров и Коѕијас за името!

Алфа - 12.02.2018

Владата ненајавено ги забрза преговорите за името. Средбата Коѕијас - Димитров, првично најавена за 15-ти и 16-ти февруари, наеднаш сер оддржува вечерва и тоа во Виена, не во Софија. Владата ненајавено ги забрза преговорите за името.

Сеуште траат консултациите каде и кога ќе се одржи средбата на Димитров и Коѕиас со Нимиц

Канал5 - 12.02.2018

Се уште нема детали кога и каде ќе се оди најаванета средба на медијаторот Метју Нимиц со шефовите на дипломатиите на Македонија и Грција. Премиерто Заев рече дека таа ќе се случи неделава, но од МНР велат дека се уште траат консултациите и нема ...

Димитров вечерва на средба со Коѕијас во Виена, Утре со Нимиц

Сакам да кажам - 12.02.2018

Министерот за надворешни работи Никола Димитров вечерва во Виена ќе има средба со министерот за надворешни работи на Грција Никос Коѕијас, соопшти Министерството за надворешни работи. Утре, пак, двајцата министри ќе имаат заедничка средба со личниот ...

Нова рунда преговори, Димитров-Коѕијас на состанок со Нимиц во Виена...

Н.Македонија - 12.02.2018

Нова рунда преговори, Димитров-Коѕијас на состанок со Нимиц во Виена Нова средба во рамките на процесот на преговори за решавање на спорот со името меѓу Македонија и Грција, под посредништво на медијаторот Метју Нимиц на ниво на министери за ...

Димитров утре на средба со Коѕијас и со Нимиц

+инфо - 12.02.2018

Утре (вторник), двајцата министри ќе имаат заедничка средба со личниот пратеник на Генералниот секретар на ОН, Метју Нимиц. Министерот за надворешни работи на Република Македонија, Никола Димитров, вечерва, во Виена, ќе има средба со министерот за ...

Грчки медиуми: Средбата Димитров – Коѕијас од клучно значење за текот на разговорите

Слободен Печат - 12.02.2018

Средбата Димитров – Коѕијас на 15 и 16 февруари, комплетирање на нацрт спогодбата од грчка страна и доставување во Скопје, лично од шефот на грчката дипломатија и евентуална средба на Заев и Ципрас, според дел од грчките медиуми, би можеле да бидат ...

Нова рунда преговори: Димитров и Коѕијас ќе се сретнат со Нимиц во Виена

еМагазин - 12.02.2018

Нова средба во рамките на процесот на преговори за решавање на спорот со името меѓу Македонија и Грција, под посредништво на медијаторот Метју Нимиц на ниво на министери за надворешни работи ќе се одржи утре во Виена, соопштија од МНР.

Димитров-Коѕијас: Решението за името под покровителство на ОН

CivilMedia - 13.02.2018

Изнаоѓањето на прифатливо решение за надминување на разликитe околу името да биде и понатаму под покровителство на ОН, се договориле денес во Виена министерите за надворешни работи на Македонија и Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас.