TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Инспекторите на терен: Угостители организирале свадби, со поголем број маси, без доволно растојание

24 Вести - 28.10.2020

Кривична пријава за прекршување на протоколите за работа добиле угостителски објекти во Скопје, Гостивар, Тетово, Боговиње и Арачиново кои организирале свадби со поголем број маси и без доволно растојание.

Пауновски: Ќе се вработат уште 20 инспектори, молиме Бога сите да бидат живи и здрави и да ги завршат работните задачи

Локално - 28.10.2020

Директорот на Државниот пазарен инспекторат, Стојко Пауновски денеска изјави дека догодина бројот на нови пазарни инспектори ќе се зголеми за 20. „Работите тргнаа од мртва точка, не само за Пазарен инспекторат туку и за другите инспекторати каде се ...

Пауновски: Владата вети дека ќе добиеме барем уште 20 инспектори

360 степени - 28.10.2020

Mолиме Бога инспекторите да бидат здрави и живи и да издржат да ги завршат сите работни задачи што ни се дадени , вели првиот човек на пазарниот инспекторат за недостатокот на вработени Работите тргнаа од мртва точка, Владата вети дека наредната ...

И Господ во анти корона инспекциска битка, со верба за здрави инспектори додека нови ќе се примаат догодина бидејќи МФ ...

Телма - 28.10.2020

-Како се снаоѓаме? Сите инспектори, молиме Бога да се здрави и живи , и да издржат, да ги завршат сите работи и работни задачи кои ни се дадени, одговори директорот на Државниот пазарен инспекторат Стојко Пауновски на прашањето на Телма за барањето ...

Филиповска–Грашкоска: Извршени се 3.959 инспекциски контроли, почитувањето на протоколите и заштита на јавното здравје ...

Press24 - 28.10.2020

На денешната редовна прес-конференција, претседателката на Инспекцискиот совет, Магдалена Филиповска-Грашкоска ги презентираше податоците од спроведените контроли извршени во периодот од 19 до 25 октомври од страна на Државниот пазарен инспекторат, ...

В година поголем број на пазарни инспектори

Алсат-М - 28.10.2020

Догодина бројот на нови пазарни инспектори ќе се зголеми за 20. Владата го одобрила барањето на Државниот пазарен инспекторат за зголемување работниот кадар. Директорот на пазарната инспекција вели дека до тогаш, ќе се снаоѓаат како знаат и умеат.

Грашковска: Се уште се прават свадби и не се почитуваат доволно протоколите

Канал5 - 28.10.2020

Инспекцискиот совет во текот на месецов направил над 2000 контроли во угостителските објекти каде имало прекршување на протоколите за заштита од коронавирусот. Од таму додаваат и дека над 3 илјади лица само минатата недела добиле решенија за ...

Догодина ќе се вработат уште 20 инспектори во Пазарната инспекција

Сакам да кажам - 28.10.2020

Догодина ќе има нови вработувања во Пазарната инспекција, која сега има недостаток на вработени, а секојдневно треба да вршат контроли за почитување на ковид протоколите. Директорот Стојко Пауновски, кој пред две недели се пожали дека 37 лица ќе ...

Угостители организираат свадби, имаат поголем број маси, без доволно растојание, констатираа инспекторите

Сител - 28.10.2020

За три свадби организирани во угостителски објекти во Тетово, Боговиње и Арачиново, Државниот пазарен иснпекторат по спроведена контрола има поднесено кривична пријава за прекршување на протоколите за работа.

Пауновски: Нови вработувања на инспектори в година, дотогаш ќе се снаоѓаме како умееме

МКД - 28.10.2020

Владата ветила дека наредната година ќе има 20 нови вработувања во Државниот пазарен инспекторат, а дотогаш ќе се снаоѓаат како умеат, изјави директорот на Државниот пазарен инспекторат Стојко Пауновски на денешната прес-конференција, додавајќи дека ...

Пауновски: Молиме бога инспекторите да се живи и здрави, нови вработувања следната година

А1 On - 28.10.2020

Државниот пазарен инспекторат добил од Владата ветување дека следната година ќе им бидат одобрени бараните 20 нови вработувања. Директорот на инспекторатот Стојко Пауновски вели дека до тога, ќе се снаоѓаат како умеат.

Пауновски: Владата ни вети дека наредната година ќе ни одобри вработување на 20 инспектори

Либертас - 28.10.2020

Директорот на Државниот пазарен инспекторат Стојко Пауновски денеска истакна дека работите околу новите вработувањата се тргнати од мртвата точка и дека за наредната година ќе добијат 20 нови вработувања.

[Анализа] Раштимана инспекција и закони – предизвици за најзагадениот дел од годината

Радио МОФ - 28.10.2020

Надвор повторно почна да „пече“ на нос и грло, а испекцискиот систем за борба против разните загадувачи во најкритичниот период влегува со куп проблеми. Очекувањата на граѓаните за инспекторите се едно, во поглед на хумано живеење и право на здрава ...

Измените на Филипче го поминаа првиот праг – предлогот на опозицијата за нова комисија чека за превод

ТВ21 - 27.10.2020

Со 60 гласа за и 32 гласа воздржани, пратениците ги изгласа потребите за донесување на измените на законот за заштита на населението од заразни болести, со што законските измени сега одат на комисиски претрес.

(ВИДЕО) 360° Борба со криминал со „половични“ институции

Либертас - 27.10.2020

Борба против корупцијата, еднаквост пред законите, квалитетна и ефикасна правда. Така говореше власта пред изборите. Така говори власта и сега. Но, последниот извештај на Државниот завод за ревизија откри дека судството, инспекциските служби па и ...

Пауновски: Нови вработувања ќе има в година, дотогаш ќе се снаоѓаме

Макфакс - 28.10.2020

Државниот пазарен инспекторат добил од Владата ветување дека следната година ќе им бидат одобрени бараните 20 нови вработувања. Директорот на инспекторатот Стојко Пауновски вели дека дотогаш, ќе се снаоѓаат како умеат.

Пауновски: Нови вработувања ќе има следната година, дотогаш ќе се снаоѓаме

Опсервер - 28.10.2020

Државниот пазарен инспекторат добил од Владата ветување дека следната година ќе им бидат одобрени бараните 20 нови вработувања. Директорот на инспекторатот Стојко Пауновски вели дека до тогаш, ќе се снаоѓаат како умеат.

Пауновски: Молиме бога инспекторите да бидат живи и здрави- Нови вработувања ќе има следната година

Press24 - 28.10.2020

Државниот пазарен инспекторат добил од Владата ветување дека следната година ќе им бидат одобрени бараните 20 нови вработувања. Директорот на инспекторатот Стојко Пауновски вели дека до тогаш, ќе се снаоѓаат како умеат.

Пауновски му се моли на Бога инспекторите да се здрави додека не се вработат нови 20

+инфо - 28.10.2020

Директорот на Државниот пазарен инспекторат Стојко Пауновски денеска истакна дека работите околу новите вработувањата се тргнати од мртвата точка и дека за наредната година ќе добијат 20 нови вработувања.

Владата ветила дека наредната година ќе одобри вработување на 20 инспектори

ММС - 28.10.2020

Директорот на Државниот пазарен инспекторат Стојко Пауновски денеска истакна дека работите околу новите вработувањата се тргнати од мртвата точка и дека за наредната година ќе добијат 20 нови вработувања.

Наредната година ќе се вработат нови 20 инспектори

Независен - 28.10.2020

Директорот на Државниот пазарен инспекторат Стојко Пауновски денеска истакна дека работите околу новите вработувањата се тргнати од мртвата точка и дека за наредната година ќе добијат 20 нови вработувања.

Пауновски: Наредната година ќе се вработат 20 нови инспектори

Слободен Печат - 28.10.2020

Директорот на Државниот пазарен инспекторат Стојко Пауновски денеска истакна дека работите околу новите вработувањата се тргнати од мртвата точка и дека за наредната година ќе добијат 20 нови вработувања.

Пауновски: Владата ни вети дека наредната година ќе ни одобри вработување на 20 инспектори

24Инфо - 28.10.2020

Директорот на Државниот пазарен инспекторат Стојко Пауновски денеска истакна дека работите околу новите вработувањата се тргнати од мртвата точка и дека за наредната година ќе добијат 20 нови вработувања.

Пауновски: Владата ни вети дека наредната година ќе ни одобри вработување на 20 инспектори

Канал5 - 28.10.2020

Директорот на Државниот пазарен инспекторат Стојко Пауновски денеска истакна дека работите околу новите вработувањата се тргнати од мртвата точка и дека за наредната година ќе добијат 20 нови вработувања.

Инспекторите констатираа дека се прават свадби со многу гости и без дистанца

МКД - 28.10.2020

За три свадби организирани во угостителски објекти во Тетово, Боговиње и Арачиново, Државниот пазарен иснпекторат по спроведена контрола има поднесено кривична пријава за прекршување на протоколите за работа.

Угостители организираат свадби, имаат поголем број маси, без доволно растојание, констатираа инпекторите

ТВ21 - 28.10.2020

За три свадби организирани во угостителски објекти во Тетово, Боговиње и Арачиново, Државниот пазарен иснпекторат по спроведена контрола има поднесено кривична пријава за прекршување на протоколите за работа.

Угостители организираат свадби, имаат поголем број маси, без доволно растојание, констатираа инпекторите

Опсервер - 28.10.2020

– За три свадби организирани во угостителски објекти во Тетово, Боговиње и Арачиново, Државниот пазарен иснпекторат по спроведена контрола има поднесено кривична пријава за прекршување на протоколите за работа.

Угостители организираат свадби, имаат повеќе маси, без доволно растојание, констатираа инпекторите

Република - 28.10.2020

За три свадби организирани во угостителски објекти во Тетово, Боговиње и Арачиново, Државниот пазарен иснпекторат по спроведена контрола има поднесено кривична пријава за прекршување на протоколите за работа.

Филипоска-Грашковска: Угостители организираат свадби, имаат поголем број маси, без доволно растојание

Press24 - 28.10.2020

За три свадби организирани во угостителски објекти во Тетово, Боговиње и Арачиново, Државниот пазарен иснпекторат по спроведена контрола има поднесено кривична пријава за прекршување на протоколите за работа.

ВИДЕО | Грашкоска-Филиповска: Нема толеранција за прекршителите на протоколите, кривични за три ресторани кои ...

Слободен Печат - 28.10.2020

Грашкоска-Филиповска апелираше да се почитуваат протоколите и владините мерки и препораки во насока на превенирање и ширење на вирусот. За три свадби организирани во угостителски објекти во Тетово, Боговиње и Арачиново, Државниот пазарен иснпекторат ...

Угостители организираат свадби, имаат поголем број маси, без доволно растојание, констатираа инпекторите

Скопје инфо - 28.10.2020

За три свадби организирани во угостителски објекти во Тетово, Боговиње и Арачиново, Државниот пазарен иснпекторат по спроведена контрола има поднесено кривична пријава за прекршување на протоколите за работа.

Угостители организираат свадби, имаат поголем број маси, без доволно растојание, констатираа инпекторите

Либертас - 28.10.2020

За три свадби организирани во угостителски објекти во Тетово, Боговиње и Арачиново, Државниот пазарен иснпекторат по спроведена контрола има поднесено кривична пријава за прекршување на протоколите за работа.

Угостители организираат свадби, имаат поголем број маси, без доволно растојание, констатираа инпекторите

Независен - 28.10.2020

За три свадби организирани во угостителски објекти во Тетово, Боговиње и Арачиново, Државниот пазарен иснпекторат по спроведена контрола има поднесено кривична пријава за прекршување на протоколите за работа.

Во угостителски објекти се прават свадби со многу гости и без дистанца, констатирале инспекторите

+инфо - 28.10.2020

Со новите измени што веќе се во собраниска процедура, инспекторатот ќе може и да издаде решение за забранана дејност од 10 до 30 дена и како и глоба која ќе зависи од големината на правниот субјект.

Угостители организираат свадби, имаат поголем број маси, без доволно растојание, констатираа инспекторите

4NEWS - 28.10.2020

За три свадби организирани во угостителски објекти во Тетово, Боговиње и Арачиново, Државниот пазарен иснпекторат по спроведена контрола има поднесено кривична пријава за прекршување на протоколите за работа.

Угостители организираат свадби, имаат поголем број маси, без доволно растојание, констатираа инпекторите

Кумановски м. - 28.10.2020

За три свадби организирани во угостителски објекти во Тетово, Боговиње и Арачиново, Државниот пазарен иснпекторат по спроведена контрола има поднесено кривична пријава за прекршување на протоколите за работа.

Пауновски: Владата ни вети дека наредната година ќе ни одобри вработување на 20 инспектори

Кумановски м. - 28.10.2020

Директорот на Државниот пазарен инспекторат Стојко Пауновски денеска истакна дека работите околу новите вработувањата се тргнати од мртвата точка и дека за наредната година ќе добијат 20 нови вработувања.

Угостители организираат свадби, имаат поголем број маси, без доволно растојание, констатираа инпекторите

Фокус - 28.10.2020

За три свадби организирани во угостителски објекти во Тетово, Боговиње и Арачиново, Државниот пазарен иснпекторат по спроведена контрола има поднесено кривична пријава за прекршување на протоколите за работа.

Угостители организираат свадби, имаат поголем број маси, без доволно растојание, констатираа инпекторите

iPortal - 28.10.2020

За три свадби организирани во угостителски објекти во Тетово, Боговиње и Арачиново, Државниот пазарен иснпекторат по спроведена контрола има поднесено кривична пријава за прекршување на протоколите за работа.

Филиповска–Грашкоска: Извршени се 3.959 инспекциски контроли

Сител - 28.10.2020

На денешната редовна прес-конференција, претседателката на Инспекцискиот совет, Магдалена Филиповска-Грашкоска ги презентираше податоците од спроведените контроли извршени во периодот од 19 до 25 октомври од страна на Државниот пазарен инспекторат, ...

Пауновски: Владата ни вети дека наредната година ќе ни одобри вработување на 20 пазарни инспектори

Frontline - 28.10.2020

Директорот на Државниот пазарен инспекторат Стојко Пауновски денеска истакна дека работите околу новите вработувањата се тргнати од мртвата точка и дека за наредната година ќе добијат 20 нови вработувања.

Грашковска: Угостители прават свадби и не ги почитуваат доволно протоколите

Локално - 28.10.2020

За три свадби организирани во угостителски објекти во Тетово, Боговиње и Арачиново, Државниот пазарен иснпекторат по спроведена контрола има поднесено кривична пријава за прекршување на протоколите за работа.

Филипоска-Грашковска: Се организираат свадби, имаат поголем број маси, без доволно растојание

Frontline - 28.10.2020

За три свадби организирани во угостителски објекти во Тетово, Боговиње и Арачиново, Државниот пазарен иснпекторат по спроведена контрола има поднесено кривична пријава за прекршување на протоколите за работа.

(Видео) Инспекторите за една недела извршиле 3.959 контроли

Макфакс - 28.10.2020

Претседателката на Инспекцискиот совет, Магдалена Филиповска-Грашкоска ги презентираше податоците од спроведените контроли извршени во периодот од 19 до 25 октомври од страна на Државниот пазарен инспекторат, Државниот санитарен и здравствен ...

(Видео) Инспекторите за една недела извршиле 3.959 контроли

Опсервер - 28.10.2020

Претседателката на Инспекцискиот совет, Магдалена Филиповска-Грашкоска ги презентираше податоците од спроведените контроли извршени во периодот од 19 до 25 октомври од страна на Државниот пазарен инспекторат, Државниот санитарен и здравствен ...

(Видео) Инспекторите за една недела извршиле 3.959 контроли

Вечер - 28.10.2020

Претседателката на Инспекцискиот совет, Магдалена Филиповска-Грашкоска ги презентираше податоците од спроведените контроли извршени во периодот од 19 до 25 октомври од страна на Државниот пазарен инспекторат, Државниот санитарен и здравствен ...

Минатата недела извршени 3.959 инспекциски контроли, поднесени кривични и прекршочни пријави

Мета - 28.10.2020

Претседателката на Инспекцискиот совет, Магдалена Филиповска-Грашкоска на денешната прес-конференција ги презентираше податоците од спроведените контроли извршени во периодот од 19 до 25 октомври од страна на Државниот пазарен инспекторат, Државниот ...

Филиповска–Грашкоска: Извршени се 3.959 инспекциски контроли

Канал5 - 28.10.2020

Почитувањето на протоколите и заштита на јавното здравје се врвен приоритет. На денешната редовна прес-конференција, претседателката на Инспекцискиот совет, Магдалена Филиповска-Грашкоска ги презентираше податоците од спроведените контроли извршени ...

Филиповска–Грашкоска: Извршени се 3.959 инспекциски контроли, почитувањето на протоколите и заштита на јавното здравје ...

24Инфо - 28.10.2020

На денешната редовна прес-конференција, претседателката на Инспекцискиот совет, Магдалена Филиповска-Грашкоска ги презентираше податоците од спроведените контроли извршени во периодот од 19 до 25 октомври од страна на Државниот пазарен инспекторат, ...

Угостители организираат свадби, имаат поголем број маси, без доволно растојание, констатираа инпекторите

Бизнис Вести - 28.10.2020

За три свадби организирани во угостителски објекти во Тетово, Боговиње и Арачиново, Државниот пазарен иснпекторат по спроведена контрола има поднесено кривична пријава за прекршување на протоколите за работа.