TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Мадрид со ултиматум до Каталонија

Глас на Америка - 12.10.2017

За националниот празник малку кој има што да слави Шпанија денес го одбележува националниот празник во сенка на најголемата политичка криза во земјата по неуспешниот државен удар кој се случи пред четири децении.

Мадрид чека одоговор од Пуџдемон

Сител - 12.10.2017

Карлес Пуџдемон има рок до 16 окотври да ја расчисти дилемата – дали пред два дена прогласил независнот на Каталонија или не соопшти шпанската влада. Ако каталонскиот лидер потврди дека прогласил независност, ќе добие уште три дена да се предомсли .

Пуџдемон доби рок за да се изјасни за независноста на Каталонија

Слободен Печат - 12.10.2017

Шпанскиот премиер Маријано Рахој денес изјави дека каталонскиот лидер Пуџдемон има рок од пет дена да разјасни дали е прогласена независност на Каталонија. Доколку тој потврди дека независноста е официјално прогласена, ќе му биде даден дополнителен ...

Судир на демонстранти во Барселона

МРТ - 12.10.2017

Според медиумите, не е познато што го предизвикало насилството, ниту пак кој учествувал во него... Две помали групи се судриле во Барселона додека се вжештува протестот на илјадници приврзаници на заедништвото на Каталонија и Шпанија.

Шпанија го слави националниот ден среде каталонската криза

Р.С.Европа - 12.10.2017

Со паради на војската и полицијата, Шпанија денеска го прославува националниот ден во време на една од најголемите кризи кои ја потресуваат земјата по заканите на каталонските политичари дека ќе прогласат независност.

Шпанија и Каталонија имаат комуникациски проблем

Deutsche Welle - 12.10.2017

Недостатокот на дебатна култура во Шпанија го отежнува изнаоѓањето решение за кризата со каталонската независност. И тоа е повеќе од државен проблем. Двете страни не разговараат меѓусебе, смета Штефани Милер Неодамна починатиот Вулф Бернотат, ...

Пуџдемон реагира на шпанскиот ултиматум...

Н.Македонија - 12.10.2017

Пуџдемон реагира на шпанскиот ултиматум Ние сакаме дијалог и одговорот е Членот 155 да се стави на маса. Пораката е примена, напиша на Твитер каталонскиот лидер Карлес Пуџдемон, реагирајќи на ултиматумот на шпанската Влада.

Пуџдемон има пет дена да се изјасни дали прогласил независност

МРТ - 12.10.2017

Премиерот Рахој изјави дека спорот со лидерот на автономниот регион Карлес Пуџдемон е најсериозната закана за четиридецениската демократија. Шпанија го одбележува Денот на државата во период на влошени односи со Каталонија која одржа референдум за ...

Пуџдемон реагира на шпанскиот ултиматум

+инфо - 12.10.2017

Ние сакаме дијалог и одговорот е Членот 155 да се стави на маса. Пораката е примена, напиша на Твитер каталонскиот лидер Карлес Пуџдемон. Ние сакаме дијалог и одговорот е Членот 155 да се стави на маса.

Пуџдемон има 5 дена да се изјасни дали Каталонија прогласува независност

А1 On - 11.10.2017

Шпанскиот премиер Мариано Рахој му даде рок од пет дена на каталонскиот лидер Карлес Пуџдемон да се изјасни околу својата позиција во врска со декларацијата за независност, истакна владин извор во Мадрид.

Европската комисија повикува на почитување на шпанскиот устав

Р.С.Европа - 11.10.2017

Европската комисија денеска повтори дека очекува „целосно почитување на уставниот поредок на Шпанија“, ден откако каталонскиот лидер Карлес Пуџдемон „прогласи независност“, која веднаш потоа ја суспендираше за да даде простор за дијалог со Шпанија.

Прогласивте независност или не? Рахој бара изјаснување од Каталонија

Алфа - 11.10.2017

Прогласивте независност или не? Ова прашање денеска до каталонските локални власти го упати шпанскиот премиер, Маријано Рахој по синоќешното ретерирање на шефот на регионалната Влада, Карлес Пуџдемон.

Рахој бара јасен одговор од Пуџдемон

Deutsche Welle - 11.10.2017

Шпанската влада по вонредната седница бара разјаснување од раководството на Каталонија во поглед на прогласувањето независност на регионот. Шпанскиот премиер Маријано Рахој денеска, по седницата на владиниот кабинет, изјави дека не знае како да ја ...

Санчез: Со уставна реформа да се промени управувањето со регионите

А1 On - 11.10.2017

Лидерот на шпанската опозиција, социјалистот Педро Санчез денеска го поддржа предлогот на премиерот Маријано Рахој да се покрене уставната реформа со која би се променил начинот на управување со шпанските автономни региони, како што е Каталонија.

ЕК: Поддршка за уставниот поредок и јакнење на единството во Шпанија

Алсат-М - 11.10.2017

Европската комисија денеска порача дека ги поддржува напорите за унапредување на единството во Шпанија и повторно повика за целосно почитување на уставниот поредок на земјата. – Комисијата внимателно ја следи ситуацијата во Шпанија и повикува за ...

ММФ: Немирите го вознемирија банкарскиот систем во Каталонија

Newsroom - 11.10.2017

Меѓународниот монетарен фонд соопшти денеска дека банкарскиот систем во шпанската покраина Каталонија сеуште е вознемирен, бидејќи банките и компаниите ги оставаат отворени сите опции за иднината на побунетиот регион.

Брисел очекува целосно почитување на шпанскиот Устав

Нова ТВ - 11.10.2017

Европската комисија (ЕК) денес повтори дека очекува “целосно почитување на уставниот поредок на Шпанија”, ден по деклрацијата за независност на Каталонија. “Комисијата облиску ја следи состојбата во Шпанија и го повторува својот повик за целосно ...

Мадрид со прашање до Каталонија: – Прогласивте ли независност?

Алсат-М - 11.10.2017

Шпанскиот премиер Маријано Рахој побара од каталонската регионална Влада да се изјаснат дали формално прогласиле независност, пред Мадрид да интервенира во регионот. Тој упати закани дека е можно да се укине автономијата на Каталонија.

Каталонија: Кочењето беше неопходно

Deutsche Welle - 11.10.2017

Каталонскиот претседател прогласи независност и веднаш направи чекор назад. Разумен чекор и понуда која централната влада во Мадрид не би требало да ја отфрла, оценува Мариа Сантасесилиа. Очекувањата од настапот на Карлес Пуџдемон беа огромни.

Kaталонија пред економски колапс?

Фактор - 11.10.2017

Се очекува економски колапс ако Каталонија самата прогласи независност. Можно е овој регион во Шпанија да се соочи со економска катастрофа. Каталонскиот лидер, Карлес Пуџдемон е под голем притисок да се откаже од прогласување на независност на ...

Каталонија доби „суспендирана“ независност

Телма - 11.10.2017

Каталонците деновиве се постојано на улица и сакаат да покажат дека сакаат да ја напуштат Шпанија. Она што го покажаа референдумските резултатите е неспроведливо на терен. Каталонија доби така наречена суспендирана независност.

Прокаталонски анархисти упаднаа во шпанската амбасада во Атина

Р.С.Европа - 11.10.2017

Група анархисти упаднаа во шпанската амбасада во Атина и фрлаа летоци за независноста на Каталонија, информира претставник на амбасадата. Вработените се евакуирале од амбасадата, каде што останале само неколкумина дипломати.

Одговорот на Шпанија бил брз: Мадрид презема екстремни мерки кон Каталонија, а ова е првиот чекор

Точка - 11.10.2017

Шпанскиот премиер Мариајно Рахој во обраќањето до јавноста по повод вчерашното прогласување на независност на Каталонија, соопштил дека Шпанија ќе го примени Членот 155 од уставот, кој ја овластува Владата да ги преземе сите потребни мерки за да се ...

Анархисти упаднаа во Амбасадата на Шпанија во Атина

Сител - 11.10.2017

Самопрогласени анархисти во Грција денеска упаднаа во Амбасадата на Шпанија во Атина и фрлаа летоци во корист на Каталонија. - Околу 15 дфо 20 луѓе упаднаа во Амбасадата и фрлаа летоци. Ништо не уништија, изјави претставник на шпанската дипломатска ...

Пуџдемон: Ги почитуваме резултатите од референдумот

Алсат-М - 11.10.2017

Каталонскиот лидер Карлес Пуџдемон вечерва пред регионалниот парламент во Барселона изјави дека Каталонија ги почитува резултатите од референдумот одржан на 1 октомври. Тој ги поздрави повиците за дијалог и предложи „суспендирање на прогласувањето ...

Каталонскиот суспендиран развод

Deutsche Welle - 11.10.2017

Каталонскиот лидер Карлес Пуџдемон најави преземање на мандатот за Каталонија да стане независна држава, но го суспендира прогласувањето независност на неколку недели во очекување на дијалог со шпанската централна власт „Во овој историски момент, ...

Пуџдемон ја потпиша декларацијата за независност на Каталонија

Алсат-М - 11.10.2017

Претседателот на каталонската регионална Влада, Карлес Пуџдемон доцна вечерва ја потпиша декларацијата за прогласување независност на Каталонија, но го одложи нејзиното стапување во сила, согласно најавата дадена во денешното обраќање пред ...

Каталонскиот претседател не прогласи независност, почнува преговори со шпанската влада

Факултети - 11.10.2017

Вчера каталонскиот претседател Карлес Пуџдемон го одржа долгоочекуваниот говор. По едночасовно излагање, каталонскиот лидер побарал од парламентот мандат да прогласи независност на Каталонија, но парламентот предложи да се одложи ефектот на ...

Шпанската Влада денеска со одговор до Пуџдемон

Сител - 11.10.2017

Шпанската Влада претпладне ќе има состанок на кој ќе одлучи за одговорот до обраќањето на Пуџдемон во каталонскиот парламент. - Каталонскиот лидер Карлес Пуџдемон би требало да се врати на патот на законот ако сака да има разговори и тој нема право ...

Аримадас: Дејствувањето на регионалната власт ги подели граѓаните на Каталонија

А1 On - 10.10.2017

Лидерката на каталонската опозиција Инес Аримадас изјави дека дејствувањата на регионалната власт ги подели граѓаните во Каталонија. – Граѓаните на Каталонија се поделени благодарение на вас, му се обрати Аримадас на каталонскиот лидер Пуџдемон.

ЛИДЕРОТ НА КАТАЛОНИЈА ПРОГЛАСИ НЕЗАВИСНОСТ, ПА ЈА СУСПЕНДИРАШЕ: Што се случуваше синоќа и која е реакцијата на Мадрид?

Фактор - 11.10.2017

Заменичката на шпанскиот премиер Сораја Саенс де Сантамарија оценила синоќа дека лидерот на областа Каталонија Карлес Пуџдемон „не знае каде се наоѓа и каде оди“, откако во каталонскиот парламент е потпишана декларација за независност која потоа ...

Лидерот на Каталонија се повлече, засега нема прогласување независност

Точка - 11.10.2017

Претседателот на Каталонија, Карлес Пуџдемон, вечерва во обраќањето во каталонскиот Парламент, што се чекаше нестрпливо, предложи одложување на прогласување на независноста за да се пружи шанса на дијалогот.

Пуџдемон реагира на шпанскиот ултиматум

А1 On - 12.10.2017

Ние сакаме дијалог и одговорот е Членот 155 да се стави на маса. Пораката е примена, напиша на Твитер каталонскиот лидер Карлес Пуџдемон, реагирајќи на ултиматумот на шпанската Влада. Шпанскиот премиер Мариано Рахој синоќа му даде рок од пет дена на ...

Пуџдемон има рок од пет денa да му одговори на Рахој

+инфо - 11.10.2017

Ако Пуџдемон потврди дека прогласува независност на регионот, тогаш Мадрид ќе му даде дополнителен краен рок до четврток, 19 октомври. Шпанскиот премиер Мариано Рахој му даде рок од пет денови на каталонскиот лидер Карлес Пуџдемон да се изјасни ...

Eвропска комисија: Го почитуваме утавниот поредок на Шпанија

Телевизија Нова - 11.10.2017

Европската комисија денеска порача дека ги поддржува напорите за унапредување на единството во Шпанија и повторно повика за целосно почитување на уставниот поредок на земјата. – Комисијата внимателно ја следи ситуацијата во Шпанија и повикува за ...

Мадрид до Каталонија: Прогласивте ли независност?

Курир - 11.10.2017

Тој упати закани дека е можно да се укине автономијата на Каталонија. Тоа е побарано пред да се активира евентуално Членот 155 од шпанскиот Устав според дкој Мадрид има право да презема контрола над автономен регион доколку регионот „не ги исполнува ...

Kaталонија пред економски колапс?

Вечер - 11.10.2017

Се очекува економски колапс ако Каталонија самата прогласи независност. Можно е овој регион во Шпанија да се соочи со економска катастрофа. Каталонскиот лидер, Карлес Пуџдемон е под голем притисок да се откаже од прогласување на независност на ...

Анархисти упаднаа во Амбасадата на Шпанија во Атина

ТВ21 - 11.10.2017

Самопрогласени анархисти во Грција денеска упаднаа во Амбасадата на Шпанија во Атина и фрлаа летоци во корист на Каталонија. – Околу 15 дфо 20 луѓе упаднаа во Амбасадата и фрлаа летоци. Ништо не уништија, изјави претставник на шпанската дипломатска ...

Пуџдемон ја потпиша декларацијата за независност на Каталонија

Локално - 11.10.2017

Претседателот на каталонската регионална Влада, Карлес Пуџдемон доцна вечерва ја потпиша декларацијата за прогласување независност на Каталонија, но го одложи нејзиното стапување во сила, согласно најавата дадена во денешното обраќање пред ...

Шпанската Влада денеска со одговор до Пуџдемон

ТВ21 - 11.10.2017

Шпанската Влада претпладне ќе има состанок на кој ќе одлучи за одговорот до обраќањето на Пуџдемон во каталонскиот парламент. – Каталонскиот лидер Карлес Пуџдемон би требало да се врати на патот на законот ако сака да има разговори и тој нема право ...

Лидерот на Каталонија се повлече, засега нема прогласување независност

Кајгана - 11.10.2017

Претседателот на Каталонија, Карлес Пуџдемон, вечерва во обраќањето во каталонскиот Парламент, што се чекаше нестрпливо, предложи одложување на прогласување на независноста за да се пружи шанса на дијалогот.

Ние сакаме дијалог со Шпанија и одговорот е Членот 155 да се стави на маса

Вечер - 12.10.2017

Шпанскиот премиер Мариано Рахој синоќа му даде рок од пет дена на Пуџдемон да се изјасни околу својата позиција во врска со декларацијата за независност Ние сакаме дијалог и одговорот е Членот 155 да се стави на маса.

Пуџдемон има рок од пет денови да му одговори на Рахоj

Алсат-М - 11.10.2017

Шпанскиот премиер Мариано Рахој му даде рок од пет денови на каталонскиот лидер Карлес Пуџдемон да се изјасни околу својата позиција во врска со декларацијата за независност, истакна владин извор во Мадрид.

ЕК: Поддршка за уставниот поредок и јакнење на единството во Шпанија

А1 On - 11.10.2017

Европската комисија денеска порача дека ги поддржува напорите за унапредување на единството во Шпанија и повторно повика за целосно почитување на уставниот поредок на земјата. – Комисијата внимателно ја следи ситуацијата во Шпанија и повикува за ...

Мадрид со прашање до Каталонија: – Прогласивте ли независност?

Телевизија Нова - 11.10.2017

Шпанскиот премиер Маријано Рахој побара од каталонската регионална Влада да се изјаснат дали формално прогласиле независност, пред Мадрид да интервенира во регионот. Тој упати закани дека е можно да се укине автономијата на Каталонија.

Анархисти упаднаа во Амбасадата на Шпанија во Атина

Телевизија Нова - 11.10.2017

Самопрогласени анархисти во Грција денеска упаднаа во Амбасадата на Шпанија во Атина и фрлаа летоци во корист на Каталонија. – Околу 15 дфо 20 луѓе упаднаа во Амбасадата и фрлаа летоци. Ништо не уништија, изјави претставник на шпанската дипломатска ...

Пуџдемон ја потпиша декларацијата за независност на Каталонија

+инфо - 11.10.2017

Ја создаваме Република Каталонија како независна, суверена, правна, демократска и социјална држава, се наведува во текстот на декларацијата. Претседателот на каталонската регионална Влада, Карлес Пуџдемон доцна вечерва ја потпиша декларацијата за ...

Шпанската Влада денеска со одговор до Пуџдемон

А1 On - 11.10.2017

Шпанската Влада претпладне ќе има состанок на кој ќе одлучи за одговорот до обраќањето на Пуџдемон во каталонскиот парламент. – Каталонскиот лидер Карлес Пуџдемон би требало да се врати на патот на законот ако сака да има разговори и тој нема право ...

Пуџдемон отстапи, прогласувањето на независност на Каталонија одложено

Таратур - 11.10.2017

Претседателот на Каталонија, Карлес Пуџдемон, синоќа, во обраќањето во каталонскиот Парламент, што се чекаше нестрпливо, предложи одложување на прогласување на независноста за да се пружи шанса на дијалогот.

Пуџдемон реагира на шпанскиот ултиматум

Курир - 12.10.2017

Шпанскиот премиер Мариано Рахој синоќа му даде рок од пет дена на Пуџдемон да се изјасни околу својата позиција во врска со декларацијата за независност. Доколку каталонскиот лидер потврди дека прогласува независност на регионот, тогаш Мадрид ќе му ...