TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Филипче: Не излегувајте надвор кога е загадено, јадете овошје и зеленчук

24 Вести - 07.12.2018

Не излегувајте надвор од дома кога е загадено, јадете овошје и зеленчук – министерот за здравство со препораки до граѓаните како да се заштитат од загадениот воздух. Освен препораки министерството не може друго да направи – вели министерот Филипче.

Филипче: Не излегувајте надвор кога е загадено, јадете овошје и зеленчук

Press24 - 07.12.2018

Не излегувајте надвор од дома кога е загадено, јадете овошје и зеленчук. Освен препораки министерството не може друго да направи – вели министерот за здравство Венко Филипче и посочи дека здравствените власти ќе набават и 50 000 маски за граѓаните ...

Здравствените власти препорачуваат седење дома кога е најзагадено

Сител - 07.12.2018

Нема нови мерки и препораки од здравствените власти за заштита од загадениот воздух кој ги гуши граѓаните. Министерот Филипче на денешната прес конференција во Владата ги повтори истите совети како и изминатите години.

50.000 маски за заштита од аерозагадувањето ќе набави Министерството за здравство за хронично болните

Сакам да кажам - 07.12.2018

Министерството за здравство ќе распише оглас за набавка на 50.000 заштитни маски, за заштита од аерозагадувањето, ова денес го најави министерот за здравство Венко Филипче, кој кажа дека иако тие не се решение на проблемот со загадувањето, но дека ...

Јадете овошје и зеленчук додека да стигнат маските порачуваат здравствените власти

Телма - 07.12.2018

Јадете повеќе зеленчук и овошје и не излегувајте надвор ако не морате. Здравствените власти како и секоја година, понудија препораки против загадувањето.. Се оправдаа дека не можат да преземат други мерки.

Препораки и совети наместо мерки против загадувањето

Алфа - 07.12.2018

Власта дава препораки за загадувањето, но нема одговор дали и владините претставници ќе се придржуваат кон нив. Министерот за здравство ги повтори апелите до граѓаните, кога е загадено да не се возат по еден во автомобил, да користат јавен превоз, ...

50 илјади маски треба да добијат граѓаните со хронични заболувања

Канал5 - 07.12.2018

50 илјади маски треба да добијат граѓаните со хронични заболувања, засега од министерството за здравство организираат начин како ќе се поделат маските. Министерот за здравство Филипче вели дека она што како министер може е да ги предложи мерките, во ...

Филипче: Да не се излегува надвор кога е загадено, а граѓаните да јадат храна која содржи антиоксиданси, зеленчук и ...

А1 On - 07.12.2018

Кога концентрацијата на ПМ 10 честичките во воздухот е над 100 микрограми на метар кубен во два последователни дена треба да се ограничи движењето и активностите на отворен простор посебно на децата, хронично болните, на пациентите со ...

Министерот Филипче и д-р Ѓорѓев од Институт за јавно здравје: Зајакнат имунитет и внесување храна богата со витамини, ...

24Инфо - 07.12.2018

Министерот за здравство, д-р Венко Филипче и д-р Драган Ѓорѓев од Институтот за јавно здравје денеска одржаа прес-конференција на којашто ги посочија препораките и советите на здравствените власти за заштита на граѓаните од загадувањето на воздухот.

ВМРО-ДПМНЕ: Откако се наполнија клиниките со заболени луѓе кои имаат респираторни проблеми, Филипче реши да се разбуди ...

Курир - 07.12.2018

Филипче по месец дена, и по толку апелирање на граѓаните дека е загаден воздух реши да воведе превентивни мерки, стои во реакцијата на ВМРО-ДПМНЕ. -Откако се наполнија клиниките со заболени луѓе кои имаат респираторни проблеми, Филипче реши да се ...

50 илјади маски треба да добијат граѓаните со хронични заболувања

Нетпрес - 07.12.2018

Педесет илјади маски треба да добијат граѓаните со хронични заболувања, засега од министерството за здравство организираат начин како ќе се поделат маските. Министерот за здравство Филипче вели дека она што како министер може е да ги предложи ...

(Видео) Филипче ќе дели маски за аерозагадувањето, ги повтори истите превентивни мерки

1tv - 07.12.2018

Кога концентрацијата на ПМ 10 честичките во воздухот е над 100 микрограми на метар кубен во два последователни дена треба да се ограничи движењето и активностите на отворен простор посебно на децата, хронично болните, на пациентите со ...

Филипче: Се прави план кои лица ќе добијат заштитни маски поради загадувањето

Макфакс - 07.12.2018

Министерот за здравство, Венко Филипче и Драган Ѓорѓев од Институтот за јавно здравје денеска одржаа прес-конференција на којашто ги посочија препораките и советите на здравствените власти за заштита на граѓаните од загадувањето на воздухот.

Презентирани превентивни препораки и мерки за аерозагадувањето

24Инфо - 07.12.2018

Кога концентрацијата на ПМ 10 честичките во воздухот е над 100 микрограми на метар кубен во два последователни дена треба да се ограничи движењето и активностите на отворен простор посебно на децата, хронично болните, на пациентите со ...

Министерот Филипче и д-р Ѓорѓев од Институт за јавно здравје: Зајакнат имунитет и внесување храна богата со витамини, ...

iPortal - 07.12.2018

Министерот за здравство, д-р Венко Филипче и д-р Драган Ѓорѓев од Институтот за јавно здравје денеска одржаа прес-конференција на којашто ги посочија препораките и советите на здравствените власти за заштита на граѓаните од загадувањето на воздухот.

Презентирани превентивни препораки и мерки за аерозагадувањето

Н.Македонија - 07.12.2018

Кога концентрацијата на ПМ 10 честичките во воздухот е над 100 микрограми на метар кубен во два последователни дена треба да се ограничи движењето и активностите на отворен простор посебно на децата, хронично болните, на пациентите со ...

Филипче: Внесувајте храна богата со витамини за заштита од загадувањето на воздухот

Мета - 07.12.2018

Сите институции се насочени кон спроведување на мерки коишто ќе придонесат за намалување на загаденоста на воздухот, рече Министерот за здравство, Венко Филипче кој заедно со Драган Ѓорѓев од Институтот за јавно здравје денеска одржаа ...

Децата и болните лица да не се шетаат кога ПМ10 честичките се над 100 микрограми

Вечер - 07.12.2018

Кога концентрацијата на ПМ 10 честичките во воздухот е над 100 микрограми на метар кубен во два последователни дена треба да се ограничи движењето и активностите на отворен простор посебно на децата, хронично болните, на пациентите со ...

Презентирани превентивни препораки и мерки за аерозагадувањето

MTM - 07.12.2018

Кога концентрацијата на ПМ 10 честичките во воздухот е над 100 микрограми на метар кубен во два последователни дена треба да се ограничи движењето и активностите на отворен простор посебно на децата, хронично болните, на пациентите со ...

Презентирани превентивни препораки и мерки за аерозагадувањето

Нова ТВ - 07.12.2018

Кога концентрацијата на ПМ 10 честичките во воздухот е над 100 микрограми на метар кубен во два последователни дена треба да се ограничи движењето и активностите на отворен простор посебно на децата, хронично болните, на пациентите со ...

Препорака на МЗ за заштита од загадувањето: Јадете здрава храна и не излегувајте од дома

Слободен Печат - 07.12.2018

Министерот за здравство Венко Филипче и д-р Драган Ѓорѓев од Институт за јавно здравје на денешната прескоференција истакнаа дека зајакнат имунитет и внесување храна богата со витамини се клучен фактор за заштита од загадувањето на воздухот.

Граѓаните добија превентивни препораки и мерки за аерозагадувањето од Министерството за здравство

Курир - 07.12.2018

Кога концентрацијата на ПМ 10 честичките во воздухот е над 100 микрограми на метар кубен во два последователни дена треба да се ограничи движењето и активностите на отворен простор посебно на децата, хронично болните, на пациентите со ...

Препораки и мерки за аерозагадувањето - децата и болните лица да не се шетаат кога ПМ10 честичките се над 100 ...

Скопје инфо - 07.12.2018

Кога концентрацијата на ПМ 10 честичките во воздухот е над 100 микрограми на метар кубен во два последователни дена треба да се ограничи движењето и активностите на отворен простор посебно на децата, хронично болните, на пациентите со ...

Филипче со препорака за загадениот воздух: Не излегувајте

Press24 - 07.12.2018

Кога концентрацијата на ПМ 10 честичките во воздухот е над 100 микрограми на метар кубен во два последователни дена треба да се ограничи движењето и активностите на отворен простор посебно на децата, хронично болните, на пациентите со ...

Ќе се набават 50.000 заштитни маски, но уште не се знае како ќе се поделат

Локално - 07.12.2018

Кога концентрацијата на ПМ 10 честичките во воздухот е над 100 микрограми на метар кубен во два последователни дена треба да се ограничи движењето и активностите на отворен простор посебно на децата, хронично болните, на пациентите со ...

Храна која содржи антиоксиданси, препишува министерот Филипче за загадениот воздух

Пулс24 - 07.12.2018

Како активност која ја презема во превенција од аерозагадувањето Министерството за здравство денес ќе распише јавна набавка на 50.000 заштитни маски, кои ќе ги прекриваат носот и устата и ќе ги филтрираат загадените честички.

Голтајте витамини, засега нема друг лек против загадувањето

+инфо - 07.12.2018

Ова се некои мерки и препораки во врска со аерозагадувањето на кои денеска на прес-конференција укажа министерот за здравство Венко Филипче, кој истакна дека борбата против аерозагадувањето е еден од приоритетите на Владата и на Министерството за ...