TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Трамп со закана до кинеската војска на границата со Хонг Конг: Останете мирни!

Канал5 - 13.08.2019

Американскиот претседател Доналд Трамп потврди , според информациите на разузнувачките служби дека кинеската војска се распоредува на границата со Хонг Конг. Трамп ја повика кинеската војска на границата со Хонг Конг да останат мирни.

Судири на аеродромот во Хонг Конг; ОН повикуваат на воздржаност (ФОТО+ВИДЕО)

МКД - 13.08.2019

Демонстрантите се судрија со полицијата на меѓународниот аеродром во Хонг Конг, откако летовите се прекинати втор ден по ред, втурнувајќи ја поранешната британска колонија подлабоко во немири, пренесе Ројтерс .

Американските бродови без дозвола да го посетат Хонг Конг

Кумановски м. - 14.08.2019

Кина го одби барањето на два воени брода на американската морнарица да го посетат Хонг Конг во следните недели, изјавија американски претставници на власта кои сакале да останат анонимни, пренесуваат светските медиуми.

Хаос во Хонг Конг: Полицијата во жесток судир со демонстрантите (ВИДЕО)

Канал5 - 13.08.2019

Вечерва дојде до судир на полицијата со демонстрантите , кои со денови протестираат на меѓународниот аеродром. Вечерва дојде до жесток судир на демонстранти и полиција на аеродромот во Хонг Конг, на влезот во терминалот.

Полицијата се судри со демонстрантите на аеродромот во Хонгконг

Глас на Америка - 13.08.2019

Беа приведени најмалку две лица ВАШИНГТОН — Полицијата се судри со продемократските демонстранти на меѓународниот аеродром во Хонгконг, каде втор ден по ред се одложени летови. Полицијата искорити спреј за одбрана со цел да ја разбие толпата ...

Кинески полицајци се маскирале во демонстранти, па влетале на аеродромот во Хонг Конг

Слободен Печат - 13.08.2019

Демонстрантите, од друга страна, фатиле две лица, под сомнение дека се тајни агенти. Аеродромот во Хонг Конг, кој е еден од најфреквентните во Азија, цели два дена е блокиран поради масовните протести.

Сериозно предупредување: Кина доведува војска на границата со Хонг Конг

Точка - 13.08.2019

Кина носи трупи на границата со Хонг Конг, каде речиси три месеци траат повеќемилионски протести. Колони од оклопни возила и камиони се протегаат со километри и ги блокираат авто-патите и градските улици.

Сè уште се откажуваат дел од летовите на аеродромот во Хонг Конг

Глас на Америка - 13.08.2019

Аеродромот во Хонг Конг денеска е отворен, но сè уште се откажуваат дел од летовите откако поради протестите аеродромот вчера беше затворен. Во меѓувреме, лидерката на Хонг Конг, Кери Лам, застана во одбрана на полициските остри мерки против ...

Трамп: Кина повлекува војска кон границата со Хонг Конг

MTM - 13.08.2019

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека Кина ги придвижува трупите кон границата со Хонг Конг, каде веќе 10. недела се одвиваат антивладините протести, и каде денеска дојде судир меѓу полицијата и демонстрантите на меѓународниот аеродром.

(Видео) Кина испраќа тенкови пред вратaта на Хонгконг

Макфакс - 13.08.2019

Кинески воени возила се собираат во Шенжен, град оддалечен само 25 километри од Хонгконг, што е јасен предупредувачки знак од Пекинг до демонстрантите во Хонгконг. Неколку снимки објавени на социјалните медиуми покажуваат долга поворка воени камиони ...

Кинеската армија пред Хонг Конг (ВИДЕО)

МКД - 13.08.2019

Кина носи војници на границата со Хонг Конг, каде што речиси три месеци траат повеќемилионски протести. Колоните оклопни возила и камиони се протегаат со километри и ги блокираат автопатот и градските улици.

Полицијата упадна на аеродромот во Хонг Конг и се судри со демонстрантите

Нетпрес - 13.08.2019

Полициски интервентни сили предмалку упаднаа на аеродромот во Хонг Конг и се судирја со демонтрантите кои неколку дена го окупираа, поради што од вчера откажани се сите летови од ...

Аеродромот во Хонг Конг повторно затворен, а Кина изведува воена вежба во близина на границата

А1 On - 13.08.2019

Втор ден летовите од аеродромот во Хонг Конг се во прекин поради протестите откако демонстрантите ги зазедоа сите терминали, а на социјалните мрежи се појавија снимки на кои се гледа како оклопни транспортери на Народната полиција одржуваат вежби во ...

Во Хонгконг владеат хаос и паника

Deutsche Welle - 13.08.2019

Петти ден по ред, демонстрантите во Хонгконг ги окупираа салите на меѓународниот аеродром, предизвикувајќи откажување на стотици летови. Официјален Пекинг ги смета демонстрациите за тероризам.

Видео: Нов протест на демонстранти на аеродромот во Хонг Конг

Канал5 - 13.08.2019

На аеродромот во Хонг Конг денеска повторно протестирале стотици демонстранти . Тој е еден од најпрометните аеродроми во светот. Поради вчерашните протести на главниот терминал беа откажани сите летови.

Патен: Кинеска интервенција во Хонг Конг би била катастрофа

Независен - 13.08.2019

Последниот британски гувернер на Хонг Конг, Крис Патен, денеска предупреди дека интервенција на Кина во Хонг Конг би била катастрофа и дека кинескиот претседател Си Џинпинг треба да покаже мудрост во обединување на народот.

Аеродромот во Хонг Конг повторно блокиран заради протести

Слободен Печат - 13.08.2019

Стотици демонстранти денеска повторно протестираат на аеродромот во Хонг Конг. Тој е еден од најпрометните аеродроми во светот. Поради вчерашните протести на главниот терминал беа откажани сите летови .

МекКонел ја предупреди Кина за третманот на демонстрантите во Хонг Конг

Глас на Америка - 12.08.2019

Секое насилно дејствување би било целосно неприфатливо, вели лидерот на републиканците во Сенатот Мич МекКонел, лидерот на републиканците во Сенатот, упати предупредување до Кина поради нејзината остра реакција кон демонстрантите во Хонг Конг кои ја ...

Поради демонстрациите во Хонг Конг откажани сите летови

Кумановски м. - 13.08.2019

Управата на аеродромот во Хонг Конг ги суспендираше сите преостанати летови планирани за понеделник поради продемократските протести на терминалот. Властите велат дека се суспендирани сите летови од и кон аеродромот на големиот сообраќаен јазол ...

Блокиран аеродромот во Хонгконг

Р.С.Европа - 12.08.2019

Летовите од меѓународниот аеродром во Хонгконг се откажани, откако неколку илјади демонстранти влегле на главниот термина на аеродромот денеска попладне по локално време. Централната власт во Пекинг го окарактеризира протестното движење како нешто ...

Кина за протестите во Хонг Конг: „Ова се веќе знаци на тероризам“ (ФОТО+ВИДЕО)

МКД - 12.08.2019

Меѓународниот аеродром во Хонг Конг денес ги откажа сите заминувачки летови поради протестите кои траат десетта недела во таа земја. Утринава на аеродромот се собраа неколку илјади демонстранти, но нивната бројка се намалува со време и сѐ поизгледна ...

Хаос во Хонг Конг – Полицијата со водени топови против демонстрантите (ВИДЕО)

Канал5 - 12.08.2019

Аеродромот во Хонг Конг ги откажа сите летови поради протестот на илјадници демонстранти , кои денеска се судрија со полицијата. Аеродромот во Хонг Конг, еден од најпрометните во светот, ги откажа сите денешни летови , бидејќи демонстрантите ги ...

Аеродромот во Хонг Конг преплавен од демонстранти ги откажа летовите (ФОТО+ВИДЕО)

МКД - 12.08.2019

Аеродромот во Хонг Конг денеска откажа повеќе од 100 летови, откако илјадници демонстранти го преплавија транспортниот центар, еден од најпрометните во светот, во знак на гнев поради реакцијата на полицијата на протестите минатата ноќ.

Хонгконг ги откажа сите летови откако илјадници продемократски демонстранти влегоа на аеродромот

Сакам да кажам - 12.08.2019

Меѓународниот аеродром во Хонгконг, еден од нафрекфентните аеродроми во светот, ги откажа сите летови откако илјадници демонстранти го преполнија главниот терминал. Властите соопштија дека демонстрациите „серозно ги нарушиле“ активностите на ...

(ВИДЕО) Демонстранти го окупираа аеродромот во Хонгконг

Алсат-М - 12.08.2019

Сите заминувања и пристигнувања на меѓународниот аеродром во Хонгконг се откажани поради неколкуте илјади антивладини демонстранти кои ја зазедоа аеродромската зграда. Локалните медиуми пренесуваат дека управата на аеродромот наредила сите летови до ...

Протестите го затворија меѓународниот аеродром во Хонг Конг

Глас на Америка - 12.08.2019

Демонстранти во Хонг Конг ги блокирале патиштата и се оглушиле на наредбите од полицијата да се растурат рано во понеделникот откако бил употребен солзавец и заплашувачка мунииција врз толпите.

(ВИДЕО) Ексалација во Хонг Конг: Обединетите нации повикаа на воздржаност

Фактор - 14.08.2019

Судири синоќа имаше на аеродромот во Хонг Конг, а ОН повикуваат на воздржаност. Демонстрантите се судрија со полицијата на меѓународниот аеродром во Хонг Конг, откако летовите се прекинати втор ден по ред, втурнувајќи ја поранешната британска ...

Откажани сите летови од аеродрoмот во Хонг Конг поради протестите

Нова ТВ - 12.08.2019

Меѓународниот аеродром во Хонг Конг ги откажа сите летови поради протестите што траат веќе 10-та недела во таа држава. Ситуацијата денеска е влошена, јавија локални медиуми. Од денеска откажани се сите слетувања и полетувања, соопштија од аеродромот.

Кина ја предупреди Британија да не се меша во Хонгконг

Н.Македонија - 12.08.2019

Кинеските власти ја предупредија Британија да не се меша во внатрешните работи на Хонгконг, каде што се одржуваат масовни улични демонстрации. Реакцијата на официјален Пекинг следува откако британското МНР претходно изрази голема загриженост поради ...

Полицијата употреби солзавец на протестите во Хонгконг

Макфакс - 12.08.2019

Полицијата во Хонгконг се судри со демонстрантите на неколку локации во неделата, десеттата недела од протестот, објави „Си-ен-ен“. Демонстрантите почнаа да се собираат во паркот Викторија, а од таму тргнаа во другите градски подрачја.

(Видео) Демонстранти го опколија аеродромот во Хонгконг, откажани сите летови

Макфакс - 12.08.2019

Сите летови на меѓународниот аеродром во Хонгконг се откажани поради неколку илјади антивладини демонстранти кои протестираат на аеродромот, јавуваат тамошните медиуми. Управата на аеродромот наредила да се откажат сите летови до крајот на денот, ...

Протестите во Хонг Конг се претвориле во општо дивеење: Полицијата со водени топови и солзавец ги растерала ...

Точка - 12.08.2019

Полицијата на Хонг Конг се обидела со водени топови да ги растера продемократските демонстранти собрани во градот десетта недела по ред. Полицијата, по протестот во текот на двата дена за викендот, денес на улиците излегла со оклопни возила, но и на ...

(ВИДЕО) БЛОКАДА НА АЕРОДРОМОТ: Поради масовните протести во Хонг Конг, откажани се сите летови

Фактор - 12.08.2019

Аеродромот во Хонг Конг ги откажа сите летови, заради тековните демонстрации. Со исклучок на полетувачките летови за кои заврши проверката на билетите, летовите кои се во тек или што се приближуваат само до Хонг Конг, сите други се откажани до ...

Трамп: Кина повлекува војска кон границата со Хонг Конг

24Инфо - 13.08.2019

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека Кина ги придвижува трупите кон границата со Хонг Конг, каде веќе 10. недела се одвиваат антивладините протести, и каде денеска дојде судир меѓу полицијата и демонстрантите на меѓународниот аеродром.

Кина распоредува тенкови во близина на Хонг Конг (ВИДЕО)

Слободен Печат - 13.08.2019

Неколку снимки објавени на социјалните медиуми покажуваат долга поворка воени камиони и оклопни возила што влегоа во Шенжен во понеделникот наутро. Кина распоредува воени возила во градот Шенжен, кој е само 25 километри оддалечен од Хонг Конг.

Кина испраќа тенкови пред вратaта на Хонгконг

Н.Македонија - 13.08.2019

Кинески воени возила се собираат во Шенжен, град оддалечен само 25 километри од Хонгконг, што е јасен предупредувачки знак од Пекинг до демонстрантите во Хонгконг. Неколку снимки објавени на социјалните медиуми покажуваат долга поворка воени камиони ...

Кинеската армија пред Хонг Конг (ВИДЕО)

Курир - 13.08.2019

Кина носи војници на границата со Хонг Конг, каде што речиси три месеци траат повеќемилионски протести. олоните оклопни возила и камиони се протегаат со километри и ги блокираат автопатот и градските улици.

Полицијата упадна на аеродромот во Хонг Конг и се судри со демонстрантите

Опсервер - 13.08.2019

Полициски интервентни сили предмалку упаднаа на аеродромот во Хонг Конг и се судирја со демонтрантите кои неколку дена го окупираа, поради што од вчера откажани се сите летови од ...

Аеродромот во Хонг Конг повторно затворен, а Кина изведува воена вежба во близина на границата

+инфо - 13.08.2019

Втор ден летовите од аеродромот во Хонг Конг се во прекин поради протестите откако демонстрантите ги зазедоа сите терминали, а на социјалните мрежи се појавија снимки на кои се гледа како оклопни транспортери на Народната полиција одржуваат вежби во ...

Патен: Кинеска интервенција во Хонг Конг би била катастрофа

А1 On - 13.08.2019

Последниот британски гувернер на Хонг Конг, Крис Патен, денеска предупреди дека интервенција на Кина во Хонг Конг би била катастрофа и дека кинескиот претседател Си Џинпинг треба да покаже мудрост во обединување на народот.

Демонстрантите повторно го блокираа аеродромот во Хонг Конг

Локално - 13.08.2019

Стотици демонстранти денеска повторно протестираат на аеродромот во Хонг Конг. Тој е еден од најпрометните аеродроми во светот. Поради вчерашните протести на главниот терминал беа откажани сите летови.

(Видео) Хаос во Хонг Конг – Полицијата со водени топови против демонстрантите

Локално - 12.08.2019

Аеродромот во Хонг Конг ги откажа сите летови поради протестот на илјадници демонстранти , кои денеска се судрија со полицијата. Аеродромот во Хонг Конг, еден од најпрометните во светот, ги откажа сите денешни летови , бидејќи демонстрантите ги ...

Откажани сте летови од аеродрмот во Хонг Конг поради протестите

Локално - 12.08.2019

Меѓународниот аеродром во Хонг Конг ги откажа сите летови поради протестите што траат веќе 10-та недела во таа држава. Ситуацијата денеска е влошена, јавија локални медиуми. Од денеска откажани се сите слетувања и полетувања, соопштија од аеродромот.

Полицијата употреби солзавец на протестите во Хонгконг

24Инфо - 12.08.2019

Полицијата во Хонгконг се судри со демонстрантите на неколку локации во неделата, десеттата недела од протестот, објави „Си-ен-ен“. Демонстрантите почнаа да се собираат во паркот Викторија, а од таму тргнаа во другите градски подрачја.

Демонстранти го опколија аеродромот во Хонгконг, откажани сите летови

Н.Македонија - 12.08.2019

Сите летови на меѓународниот аеродром во Хонгконг се откажани поради неколку илјади антивладини демонстранти кои протестираат на аеродромот, јавуваат тамошните медиуми. Управата на аеродромот наредила да се откажат сите летови до крајот на денот, ...

Трамп: Кинеската влада ги придвижува трупите на границата со Хонг Конг

Слободен Печат - 13.08.2019

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека Кина ги придвижува трупите кон границата со Хонг Конг, каде веќе 10. недела се одвиваат антивладините протести, и каде денеска дојде судир меѓу полицијата и демонстрантите на меѓународниот аеродром.

Кина испраќа тенкови пред вратaта на Хонгконг

Centar - 13.08.2019

Кинески воени возила се собираат во Шенжен, град оддалечен само 25 километри од Хонгконг, што е јасен предупредувачки знак од Пекинг до демонстрантите во Хонгконг. Неколку снимки објавени на социјалните медиуми покажуваат долга поворка воени камиони ...

Полицијата упадна на аеродромот во Хонг Конг и се судри со демонстрантите

24Инфо - 13.08.2019

Полициски интервентни сили предмалку упаднаа на аеродромот во Хонг Конг и се судирја со демонтрантите кои неколку дена го окупираа, поради што од вчера откажани се сите летови од ...

ЕУ повикува на воздржаност од сите страни во Хонг Конг

24Инфо - 13.08.2019

Европската унија ги повикува „сите страни” да се воздржат во услови на растечки тензии и немири во Хонг Конг. – Со оглед на постојаните немири и зголемувањето на насилните инциденти во Хонг Конг, клучно е сите страни да покажат воздржаност, да ...

Патен: Кинеска интервенција во Хонг Конг би била катастрофа

Опсервер - 13.08.2019

Последниот британски гувернер на Хонг Конг, Крис Патен, денеска предупреди дека интервенција на Кина во Хонг Конг би била катастрофа и дека кинескиот претседател Си Џинпинг треба да покаже мудрост во обединување на народот.