TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Нухиу: Моралната оставка не значи вина – функционерите на ДУИ ќе одговараат ако има сомнежи за пожарот

Слободен Печат - 14.09.2021

Ако постои дури и зрно сомнеж за кривична одговорност, функционерите на ДУИ кои поднесоа оставки поради трагичниот пожар во ковид-болницата во Тетово, ќе одговараат за сите дејствија, изјави вечерва заменик-министерот за внатрешни работи, Агим ...

Нухиу: Моралната оставка не подразбира вина

Локално

Нухиу: Моралната оставка не значи вина – функционерите на ДУИ ќе одговараат ако има сомнежи за пожарот

Press24

Контраспин: Ако не чувствува одговорност Филипче требаше јасно да каже

Мета

Професор Шасивари: „Заев нема право да одлучува за оставките, треба само да ги препрати“

Алсат-М

Героски за Филипче: За да се донесе одлука како оставка, треба пред сè да се има морал, затоа и се вика поднесување на морална одговорност

Курир

Ако Заев ги игнорира моралните оставки, тогаш тие се трансформираат во одговорност на Владата, смета професор по уставно право

Скопје1

PressingTV Курир Lider +инфо Press24 Сител Нетпрес Мак. Весник

Милошоски: Не може премиерот да биде морален суд и да одлучува за оставките на Филипче и Хасани

Курир - 14.09.2021

„Ние сметаме дека ова е една ургентна ситуација во која што понудените, дадените од министерот и заменикот министер за здравство не треба да бидат предмет на оценување. Во Македонија нема премиер, или институција, или агенција која што треба да биде ...

Оставките на Филипче и Хасани не се најдоа на дневен ред, ВМРО -ДПМНЕ ја напушти седницата

Канал5

МИЛОШОСКИ: Оставки не се оценуваат, тие само се констатираат!

Денешен

Милошоски: Не може премиерот да биде морален суд и да одлучува за оставките на Филипче и Хасани

Lider

Милошоски: Не може премиерот да биде морален суд и да одлучува за оставките на Филипче и Хасани

Република

Милошоски: Не може премиерот да биде морален суд и да одлучува за оставките на Филипче и Хасани

Нетпрес

Милошоски: Не може Зоран Заев да биде морален суд и да одлучува за оставките на Филипче и Хасани

MakPress

360 степени Курир +инфо Мак. Весник Скопје1 Сител 24Инфо Канал5

Пропадна обидот за разрешување на Филипче, пратениците на ВМРО-ДПМНЕ ја напуштија седницата

Сител - 14.09.2021

Предлог одлуката за разрешување на министерот Филипче што ја поднесоа пратениците од ВМРО ДПМНЕ е одбиена како не основана. Пратеничката група од опозициската партија по истекот на двата дена рок кој му го дадоа на министерот Филипче сам да ја ...

Кавга во Собранието поради Филипче, ВМРО-ДПМНЕ бара седница за разрешување, Џафери: Немам добиено оставка

ТВ21

ВМРО-ДПМНЕ ја поднесе предлог одлуката за разрешувањето на Филипче - Џафери ја одби

24 Вести

Талат Џафери ја одби предлог-одлуката за разрешување на Филипче

Н.Македонија

Џафери го одби барањето за разрешување на Филипче – ВМРО ДПМНЕ тврди дека Заев ја чува оставката во фиока

Алфа

На ДУИ и Талат Џафери помил им е Венко Филипче отколку животите на граѓаните на Тетово

Опсервер

ВМРО-ДПМНЕ: На ДУИ и Талат Џафери помил им е Венко Филипче отколку животите на граѓаните на Тетово

MakPress

Алсат-М Денешен 360 степени Локално Слободен Печат ТВ21 Вечер Прес Антропол

Опозицијата се однесува несовесно и нехумано во Собранието, критикуваат Џафери и Митревски

360 степени - 14.09.2021

Знам дека повеќето пратеници од опозицијата што излегоа од салата побрзаа да му се извинат на Филипче за тоа што му го правите, рече координаторот на СДСМ откако ВМРО-ДПМНЕ соопшти дека денеска нема да учествува во работата на парламентот Ова што го ...

По напуштањето на собраниската сала од опозициските пратеници Џафери ја прекина седницата

Канал5

По напуштањето на собраниската сала од опозициските пратеници Џафери ја прекина седницата

Нова ТВ

По напуштањето на собраниската сала од опозициските пратеници Џафери ја прекина седницата

Независен

По напуштањето на собраниската сала од опозициските пратеници Џафери ја прекина седницата

Слободен Печат

Oпозициските пратеници ja напуштија собраниската сала, Џафери ја прекина седницата

24Инфо

ВМРО-ДПМНЕ ЈА НАПУШТИ СЕДНИЦАТА За Џафери иронија е дека од „совест“ не работат за тоа што се платени

+инфо

Press24 Кајгана Сакам да кажам Lider CivilMedia Frontline Lider 365

Пропадна обидот на ВМРО-ДПМНЕ за разрешување на Филипче

Фокус - 14.09.2021

Собранието не ја процесираше нацрт-одлуката на ВМРО-ДПМНЕ за разрешување на Венко Филипче од функцијата министер за здравство. Како што истакна првиот човек на Собранието, Талат Џафери – без предлог од премиерот, не може да се разреши член на ...

Пауза во Собранието, ВМРО-ДПМНЕ бара веднаш да се расправа за разрешување на Филипче и на Хасани

Алсат-М

ВМРО-ДПМНЕ во Собранието поднесе Предлог-одлука за разрешување на Филипче

МКД

ВМРО – ДПМНЕ со предлог – одлука до Собранието за разрешување на Филипче

Телма

ВМРО-ДПМНЕ ја поднесе предлог одлуката за разрешувањето на Филипче

24 Вести

ВМРО-ДПМНЕ поднесе предлог одлука за разрешување на министерот Филипче

Нова ТВ

ВМРО-ДПМНЕ достави предлог одлука за разрешување на министерот Филипче

Слободен Печат

Република Press24 Lider Zoom Локално

Мицевски: Каде е оставката на Филипче? Дали е поднесена, или ова е само нова игра на власта?

ТВ21 - 14.09.2021

Координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Мицевски на собраниска говорница праша дали е навистина поднесена оставка од Филипче, или, пак, тоа е уште една игра на власта. „Ние оставки немаме видено.Уставот во Член 219 вели дека член ...

Мицевски: Ја повикувам Владата да ја достави оставката на министерот и заменик министерот за здравство до Собранието

Сител

Мицевски: Бидејќи денес нема констатација на оставките, пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата ја напушта седницата

Курир

Мицевски: Бидејќи нема констатација на оставките, пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата ја напушта седницата

Република

Мицевски: Каде е оставката од Филипче, дали воопшто е поднесена или ова е само една игра на власта ?

Курир

Мицевски: Ја повикувам Владата согласно Устав и Деловник да ја достави оставката на министерот и заменик министерот за здравство до Собранието

Курир

Мицевски побара еден час пауза на седница, за Заев и владата да ја достават оставката на Филипче

Курир

Нетпрес Press24 Нетпрес MakPress Опсервер Република Press24 Фокус