TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Презентирана програмата за функционирање на ЈП Лајка

Press24 - 18.02.2020

Намален број кучиња на улиците, намален број каснувања од уличните кучиња, неодговорни сопственици, спречување потенцијално труење на улични кучиња, како и нивно масакрирање, опфаќа програмата за функционирање на Јавното претпријатие Лајка, што е ...

Ќе има хуман третман на уличните кучиња, правилата за евтаназија се многу строги, рекоа од „Лајка“ на презентацијата на ...

Сакам да кажам - 18.02.2020

Во преполната сала на Советот на Град Скопје попладнево се одржа расправа за новата програма на Јавното претпријатие (ЈП) „Лајка“ за третман на уличните кучиња, која беше усвоена на седницата на Советот минатиот вторник.

Шилегов: Програмата на „Лајка“ не е библија, па да не може да се смени

Слободен Печат - 18.02.2020

Здруженијата за заштита на животните, вечерва на презентацијата на програмата за ЈП Лајка на градоначалникот, Петре Шилегов јасно му дадоа до знаење дека во програмата не може да се интервенира, затоа што истата треба да се смени.

Шилегов ја бранеше програмата на „Лајка“, активистите бараат нова

Независен - 18.02.2020

Голем број активисти на невладините органзиации за заштита на животните вечерва ја исполнија салата на Советот на Скопје за расправата за Програмата за хуман третман и благосостојба на животните скитници на јавното претпријатие „Лајка“, која ...

Ужасна програма без никаква цел - Здруженијата за заштита на животните против „Лајка“

Сител - 18.02.2020

Со програмата за работа на Лајка на голема врата ќе има еутанизирање на половина од бездомните кучиња. На вечерашната јавна дебата во Советот на Град Скопје, здруженијата за заштита на животните се спротиставија на аргумените на градските власти за ...

Презентација на програмата на ЈП „Лајка“ за грижа за бездомните кучиња

Канал5 - 18.02.2020

Во просториите на Град Скопје во тек е презентација на програмата на јавното претпријатие „Лајка“ кое ќе се грижи за бездомните кучиња . Презентацијата следи до низата реакции на здруженијата за заштита на животните кои спорат неколку точки од ...

Брза помош од „Лајка“ ќе им помага на каснатите од куче

Вечер - 18.02.2020

Град Скопје ја донесе Програмата за работа на ЈП „Лајка“ која треба да биде првата алка во синџирот за решавање на проблемот со кучињата скитници и значително намалување на нивниот број на улиците.

По реакциите во јавноста, „Лајка“ ќе ја презентира програмата за работа денеска во 18 часот

Радио МОФ - 18.02.2020

Во салата на Советот на Град Скопје вечерва ќе се одржи презентација и дискусија за програмата за работа на ЈП „Лајка“. „Изминативе денови во јавноста се изнесоа голем број дезинформации и невистини во врска со програмата.

Град Скопје вечерва ќе ја презентира програмата за работа на „Лајка“

Слободен Печат - 18.02.2020

По реакциите во јавноста во врска со работата на „Лајка”, вечер Град Скопје ќе ја презентира програмата за работа на ова јавно претпријатие. – Изминативе денови во јавноста се изнесоа голем број дезинформации и невистини во врска со програмата.

И милениците ќе се возат со жичница до Милениумски крст

Вечер - 17.02.2020

Јавното сообраќајно претпријатие „Скопје“ и јавното претпријатие „Лајка“ се погрижија домашните миленици безбедно да се возат со сопствениците на жичницата на Водно. Од Градот информираат дека се обезбедени транспортери со кои ќе може миленикот да ...

„Лајка“ ќе ја презентира програмата за работа по реакциите во јавноста

Скопје инфо - 18.02.2020

– По реакциите во јавноста во врска со работата на „Лајка“, вечер Град Скопје ќе ја презентира програмата за работа на ова јавно претпријатие. – Изминативе денови во јавноста се изнесоа голем број дезинформации и невистини во врска со програмата.

„Лајка“ ќе ја презентира програмата за работа по реакциите во јавноста

А1 On - 18.02.2020

По реакциите во јавноста во врска со работата на „Лајка“, вечер Град Скопје ќе ја презентира програмата за работа на ова јавно претпријатие. – Изминативе денови во јавноста се изнесоа голем број дезинформации и невистини во врска со програмата.

„Лајка“ ќе ја презентира програмата за работа по реакциите во јавноста

Сител - 18.02.2020

По реакциите во јавноста во врска со работата на „Лајка“, вечер Град Скопје ќе ја презентира програмата за работа на ова јавно претпријатие. – Изминативе денови во јавноста се изнесоа голем број дезинформации и невистини во врска со програмата.

„Лајка" ќе ја презентира програмата за работа по реакциите во јавноста

Канал5 - 18.02.2020

По реакциите во јавноста во врска со работата на „Лајка", вечер Град Скопје ќе ја презентира програмата за работа на ова јавно претпријатие. - Изминативе денови во јавноста се изнесоа голем број дезинформации и невистини во врска со програмата.

Eдна година откако е најавена, дури денеска ќе се зборува за програмата на „Лајка“

Република - 18.02.2020

По реакциите во јавноста во врска со работата на „Лајка“, вечер Град Скопје ќе ја презентира програмата за работа на ова јавно претпријатие. се вели во поканата од Град Скопје. Во јавноста изминатиот период имаше реакции дека во програмата за работа ...

Милениците ќе се возат со жичница до Милениумски крст

Локално - 18.02.2020

Јавното сообраќајно претпријатие „Скопје“ и јавното претпријатие „Лајка“ се погрижија домашните миленици безбедно да се возат со сопствениците на жичницата на Водно. Од Градот информираат дека се обезбедени транспортери со кои ќе може миленикот да ...

„Лајка“ ќе ја презентира програмата за работа по реакциите во јавноста

MakPress - 18.02.2020

По реакциите во јавноста во врска со работата на „Лајка“, вечер Град Скопје ќе ја презентира програмата за работа на ова јавно претпријатие. – Изминативе денови во јавноста се изнесоа голем број дезинформации и невистини во врска со програмата.

Презентирана програмата за функционирање на ЈП Лајка – „Анима мунди“ со забелешки

Либертас - 18.02.2020

Намален број кучиња на улиците, намален број каснувања од уличните кучиња, неодговорни сопственици, спречување потенцијално труење на улични кучиња, како и нивно масакрирање, опфаќа програмата за функционирање на Јавното претпријатие Лајка, што е ...