TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Со сини светла и бројни настани одбележан Светскиот ден на детето

Радио МОФ - 20.11.2019

По повод Светскиот ден на детето, синоќа и денес, зградите и обележјата во Скопје се осветлија во сина боја како дел од глобалната иницијатива „Осветли во сино“. Светскиот ден на детето исто така се одбележа и во Охрид осветлувајќи ги во сино, ...

Млади ги „презедоа“ микрофоните во Влада – побараа чиста средина, квалитетно образование и поголема инклузија

Радио МОФ - 20.11.2019

Деца и млади денес ја исполнија салата во Владата и упатија конструктивни критики и барања за состојбите со загадувањето, невработувањето, образованието, младинското учество, насилството меѓу младите и инклузијата.

Мемети: годинава рекорден број поплаки за детските права, најмногу во образованието

24 Вести - 20.11.2019

Правата на децата на хартија ги има, но во пракса тешко се спроведуваат. И натаму глетката на деца кои питачат е секојдневна, проблем е и врсничкото насилство во училиштата за кое младите нема со кого да разговараат, како и етничката дискриминација ...

Децата бараат услови за да останат во земјата

Телма - 20.11.2019

На Светскиот ден на детето, децата си ги кажаа проблемите. Сакаат подобри услови за да останат да живеат и да работат во земјава, бараат здрава и чиста животна средина, се спротивставуваат на насилството во училиштата.

Светски ден на детето - младите бараат брза реакција за решавање на нивните проблеми

Сител - 20.11.2019

Аерозагадувањето и заштитата на животната средина, невработеноста и иселувањето, квалитетот на образованието и врсничкото насилство. Ова се најчестите проблеми со кои се соочува младината во Македонија.

Мемети: Заштитата на децата мора да има приоритетно значење

Алсат-М - 20.11.2019

30 години по усвојувањето на Конвенцијата за правата на детето, на децата им се одземаат правата во речиси секоја област. Најголеми прекршувања, според Народниот правобранител, се однесуваат на правата на образование, семејно насилство, насилство ...

На Светскиот ден на детето младите од владата побараа „повеке акција“

Мета - 20.11.2019

Во чест на Светскиот ден на детето, 20 ноември, во владата се одржа средба на премиерот Зоран Заев и неколку министри, со млади лица кои отворено зборуваа за предизвиците со кои се соочуваат.

Светски ден на детето

Канал5 - 20.11.2019

200 поплаки пристигнале кај народниот првобранител за прекршувањето на детските права. Оваа година е рекордна по добиено поплаки. Денеска е светски ден на детето. Државните институции исполнети со смеа и џагор, но и со сериозни говори од децата за ...

За младите приоритети остануваат образованието, вработувањето и животната средина

MakPress - 20.11.2019

Образованието, вклучувањето на младите во донесување на одлуките, намалување на младинската невработеност, животната среднина и екологија, меѓуврсничко насилство, инклузија…, се дел од предизвиците за чие надминување младите од државата бараат итни ...

30 години Конвенција за правата на детето

Deutsche Welle - 20.11.2019

Конвенцијата на ОН за правата на детето постои 30 години. Сите земји ја имаат ратификувано - со исклучок на САД. Што значи конвенцијата за децата денес? Хлиб Ржеутски има 13 години, живее во украинскиот главен град Киев и е осмоодделенец.

Децата во Собранието побараа да им се овозможи да уживаат еднакви права со возрасните

Слободен Печат - 20.11.2019

Претседателот на Собранието Талат Џафери обраќајки им се на децата, рече дека ниту едно дете во светот не смее да биде лишено од правото на живот, правото на семејство и семејна топлина, правото на изразување на своите мисли и постапување.

(ФОТО и ВИДЕО) Децата ја „презедоа“ Владата на Светскиот ден на децата

Скопје1 - 20.11.2019

Децата од нашата земја денеска ја „презедоа“ Владата на Северна Македонија. Нивните претставници, по повод Светскиот ден на децата и 30 годишнината од усвојувањето на Конвенцијата за правата на децата на ОН, учествуваа во работата на средбата на ...

Светски ден на детето – каде е Македонија?

Н.Македонија - 20.11.2019

Светот го одбележува Денот на правата на детето, но колку општествата успеваат да ги заштитат децата и да им овозможат безгрижно детство. Многу често институциите на овој ден се сеќаваат дека и децата имаат свои права, дека како највреден општествен ...

Мемети: Одговорноста за почитувањето, остварувањето и заштитата на правото на детето е наша

Слободен Печат - 20.11.2019

Народниот правобранител Иџет Мемети во кусото обраќање на свеченоста рече дека ова е добра можност носителите на власта и на одлуки да се потсетат дека децата и нивните интереси мораат да имаат приоритетно значење и дека тие секогаш треба да ...

Охрид блесна во сино по повод Светскиот ден на детето

Н.Македонија - 20.11.2019

Во сино синоќа беа осветлени Амфитеатарот, Тврдината, како и голем број објекти низ Охрид. Објектите се осветлени во сина боја во чест на 30. годишнината од усвојувањето на Конвенцијата за правата на децата од ООН , што се одбележува како Светски ...

Мемети: Годинава рекорден број поплаки за детските права, најмногу во образованието

Канал5 - 20.11.2019

Годинава се уште не е завршена, а веќе имаме примено рекорден број на поплаки за детските права за разлика од другите години во кои сме имале помалку, од 150 до 160. Во оваа година досега имаме над 200, а најголемиот дел од поплаките се во сферата ...

30 години од усвојувањето на Конвенцијата за правата на детето

Академик - 20.11.2019

Денеска на глобално ниво се одбележува Светскиот ден на детето, кој има цел да го сврти вниманието на широката јавност за сите обврски што ги има општеството кон децата, како и за најважните проблеми со кои се соочуваат децата.

ФОТО: Учениците и власта дебатираа за политиките за учениците

iPortal - 20.11.2019

Премиерот Зоран Заев и дел од министрите на средба со децата ги слушнаа нивните идеи по повод Светскиот ден на детето, на настанот во владата наречен „За децата од децата“. Освен владините претставници, идеите на децата за подобри политики ги слушна ...

Владина средба на високо ниво „За децата, од децата”

Слободен Печат - 20.11.2019

На настанот ќе се обрати претседателот на Владата Зоран Заев, а ќе бидат присутни и повеќе владини претставници. По повод Светскиот ден на децата денеска во Свечената сала на Владата на Република Македонија ќе се одржи Владина средба на високо ниво ...

Светски ден на детето и 30 години од донесувањето на Конвенцијата за правата на децата

Gostivarpress.mk - 20.11.2019

Денешниот датум на глобално ниво е посветен на децата и детските права. Ширум светот, 20 ноември се одбележува како Светски ден на детето, со цел да го сврти вниманието на широката јавност за обврските кои општеството ги има кон децата, како и ...

Под мотото „Сите сме=во правата”, во Скопје ќе се одбележи Светскиот ден на детето

ММС - 20.11.2019

По повод Светскиот ден на детето и одбележувањето на 30 години од усвојувањето на Конвенцијата за правата на детето, денеска во Домот на Армијата во Скопје ќе се одржи настан под мотото „Сите Сме = Во Правата”, на кој учествуваат деца од градинки, ...

Дваесетти ноември – Светски ден на детето

Курир - 20.11.2019

Генералното собрание на Обединети нации во 1954 година го прогласи 20 ноември за Светски ден на детето, со цел да го сврти вниманието на јавноста кон обврските на општеството кон децата, како и на проблемите со кои се соочуваат децата.

Сини светла за Светскиот ден на детето

Деца - 21.11.2019

Оваа година е исклучителна бидејќи се одбележуваат 30 години од донесувањето на Конвенцијата на правата на детето – 30 години детски права што помогнаа во трансформација на животот на децата во целиот свет.

Зградите низ Скопје светнаа во сино во чест на Светскиот ден на детето

Канал5 - 19.11.2019

Голем број објекти вечерва и утре ќе бидат осветлени во сина боја во чест на 30. годишнината од усвојувањето на Конвенцијата за правата на децата од ООН , што се одбележува како Светски ден на децата.

Заев: Се залагаме секое дете да има пристап до секое право

Press24 - 19.11.2019

Пред 30 години ОН ја усвоија Конвенцијата за правата на детето и ни го подарија Светскиот ден на децата за да се залагаме за нив, за секое дете да има пристап до секое право. Ова го напиша премиерот Заев.

Зградите и обележјата во Скопје се осветлуваат во сина боја за децата

Макфакс - 19.11.2019

Во знак на одбележување на Светскиот ден на детето, вечерва и утре, зградите и обележјата во Скопје ќе се осветлат во сина боја како симболичен гест на нивната заложба за унапредување на правата на децата.

За секое дете – сите права!

Н.Македонија - 19.11.2019

Јане Велковски (11) ќе зборува во ОН во Њујорк На 20 ноември, на Светскиот ден на детето, единаесетгодишниот Јане Велковски, застапник за деца со попреченост од Македонија, ќе му се придружи на УНИЦЕФ на глобалниот самит во Обединетите нации во ...

Во чест на децата, зградите и обележјата во Скопје се осветлуваат во сина боја

Н.Македонија - 19.11.2019

Во знак на одбележување на Светскиот ден на детето, вечерва и утре, зградите и обележјата во Скопје ќе се осветлат во сина боја како симболичен гест на нивната заложба за унапредување на правата на децата.

Зградите и обележјата во Скопје се осветлуваат во сина боја за децата

24Инфо - 19.11.2019

Во знак на одбележување на Светскиот ден на детето, вечерва и утре, зградите и обележјата во Скопје ќе се осветлат во сина боја како симболичен гест на нивната заложба за унапредување на правата на децата.

Зградите и обележјата во Скопје се осветлуваат во сина боја за децата

Точка - 19.11.2019

Во знак на одбележување на Светскиот ден на детето, вечерва и утре, зградите и обележјата во Скопје ќе се осветлат во сина боја како симболичен гест на нивната заложба за унапредување на правата на децата.

Зградите и обележјата во Скопје се осветлуваат во сина боја за децата

MTM - 19.11.2019

Во знак на одбележување на Светскиот ден на детето, вечерва и утре, зградите и обележјата во Скопје ќе се осветлат во сина боја како симболичен гест на нивната заложба за унапредување на правата на децата.

Скопје осветлено во сино по повод Светскиот ден на детето

Сакам да кажам - 19.11.2019

Згради низ Скопје вечерва и утре ќе бидат осветлени во сина боја во чест на Светскиот ден на детето. Укажувајќи на потребата од унапредување на правата на децата, сини светла вечерва добија Владата, Собранието, ТАВ Македонија со Меѓународниот ...

Под мотото „Сите сме=во правата“ во Скопје ќе се одбележи Светскиот ден на детето

Курир - 20.11.2019

По повод Светскиот ден на детето и одбележувањето на 30 години од усвојувањето на Конвенцијата за правата на детето, денеска во Домот на Армијата во Скопје ќе се одржи настан под мотото „Сите Сме = Во Правата“, на кој учествуваат деца од градинки, ...

Под мотото „Сите сме=во правата" во Скопје ќе се одбележи Светскиот ден на детето

Канал5 - 20.11.2019

Настанот ќе заврши на плоштадот „Македонија" каде учесниците ќе пуштат балони во разни бои, со што симболично ќе упатат порака за еднаквост на децата во правата. По повод Светскиот ден на детето и одбележувањето на 30 години од усвојувањето на ...

Плоштадот ќе го обојат шарени балони - Скопје го одбележува Светскиот ден на детето

Press24 - 20.11.2019

По повод Светскиот ден на детето и одбележувањето на 30 години од усвојувањето на Конвенцијата за правата на детето, денеска во Домот на Армијата во Скопје ќе се одржи настан под мотото „Сите Сме = Во Правата“, на кој учествуваат деца од градинки, ...

СВЕТСКИ ДЕН НА ДЕТЕТО: Во Скопје ќе се одржи настан под мотото „Сите Сме=Во Правата“

Слободен Печат - 20.11.2019

Настанот е организиран од Институцијата Народен правобранител во соработка со Коалицијата на младински организации „Сега" од Прилеп, Управата за развој и унапредување на образованието и јазиците на припадниците на заедниците, како и детската ...

Под мотото „Сите сме=во правата“ во Скопје ќе се одбележи Светскиот ден на детето

Опсервер - 20.11.2019

По повод Светскиот ден на детето и одбележувањето на 30 години од усвојувањето на Конвенцијата за правата на детето, денеска во Домот на Армијата во Скопје ќе се одржи настан под мотото „Сите Сме = Во Правата“, на кој учествуваат деца од градинки, ...

Под мотото „Сите сме=во правата“ во Скопје ќе се одбележи Светскиот ден на детето

Локално - 20.11.2019

По повод Светскиот ден на детето и одбележувањето на 30 години од усвојувањето на Конвенцијата за правата на детето, денеска во Домот на Армијата во Скопје ќе се одржи настан под мотото „Сите Сме = Во Правата“, на кој учествуваат деца од градинки, ...

Под мотото „Сите сме=во правата“ во Скопје ќе се одбележи Светскиот ден на детето

CivilMedia - 20.11.2019

По повод Светскиот ден на детето и одбележувањето на 30 години од усвојувањето на Конвенцијата за правата на детето, денеска во Домот на Армијата во Скопје ќе се одржи настан под мотото „Сите Сме = Во Правата“, на кој учествуваат деца од градинки, ...

Владина средба на високо ниво „За децата, од децата”

Вечер Прес - 20.11.2019

На настанот ќе се обрати претседателот на Владата Зоран Заев, а ќе бидат присутни и повеќе владини претставници. По повод Светскиот ден на децата денеска во Свечената сала на Владата на Република Македонија ќе се одржи Владина средба на високо ниво ...

Владина средба на високо ниво „За децата, од децата"

Канал5 - 20.11.2019

По повод Светскиот ден на децата денеска во Свечената сала на Владата на Република Северна Македонија ќе се одржи Владина средба на високо ниво „За децата, од децата". На настанот ќе се обрати претседателот на Владата Зоран Заев, а ќе бидат присутни ...

Под мотото „Сите сме=во правата“се одбележува Светскиот ден на детето

+инфо - 20.11.2019

По повод Светскиот ден на детето и одбележувањето на 30 години од усвојувањето на Конвенцијата за правата на детето, денеска во Домот на Армијата во Скопје ќе се одржи настан под мотото „Сите Сме = Во Правата“, на кој учествуваат деца од градинки, ...

„Сите Сме = Во Правата“ по пoвод Светскиот ден на децата

iPortal - 20.11.2019

По повод Светскиот ден на детето и одбележувањето на 30 години од усвојувањето на Конвенцијата за правата на детето, денеска во Домот на Армијата во Скопје ќе се одржи настан под мотото „Сите Сме = Во Правата“, на кој учествуваат деца од градинки, ...

Скопје осветлен во сина боја во чест на сите деца

Скопје инфо - 20.11.2019

Во знак на одбележување на Светскиот ден на детето, вечерва и утре, зградите и обележјата во Скопје ќе се осветлат во сина боја како симболичен гест на нивната заложба за унапредување на правата на децата.

Скопје во сино во чест на Светскиот ден на детето

Независен - 20.11.2019

Во знак на одбележување на Светскиот ден на детето, синоќа и денес , зградите и обележјата во Скопје ќе се осветлат во сина боја како симболичен гест на нивната заложба за унапредување на правата на децата.

(Галерија) Зградите и обележјата во Скопје во сина боја за Светскиот ден на детето

еМагазин - 20.11.2019

Во знак на одбележување на Светскиот ден на детето, синоќа и денес, зградите и обележјата во Скопје се во сина боја како симболичен гест на нивната заложба за унапредување на правата на децата.

Под мотото „Сите сме=во правата“ во Скопје ќе се одбележи Светскиот ден на детето

24 Вести - 20.11.2019

По повод Светскиот ден на детето и одбележувањето на 30 години од усвојувањето на Конвенцијата за правата на детето, денеска во Домот на Армијата во Скопје ќе се одржи настан под мотото „Сите Сме = Во Правата“, на кој учествуваат деца од градинки, ...

Во Скопје ќе се одбележи Светскиот ден на детето под мотото „Сите сме=во правата“

MakPress - 20.11.2019

По повод Светскиот ден на детето и одбележувањето на 30 години од усвојувањето на Конвенцијата за правата на детето, денеска во Домот на Армијата во Скопје ќе се одржи настан под мотото „Сите Сме = Во Правата“, на кој учествуваат деца од градинки, ...

По повод Светскиот ден на децата Владата ќе одржи средба на високо ниво

MakPress - 20.11.2019

По повод Светскиот ден на децата денеска во Свечената сала на Владата на Република Македонија ќе се одржи Владина средба на високо ниво „За децата, од децата“. На настанот ќе се обрати претседателот на Владата Зоран Заев, а ќе бидат присутни и ...

Мемети: Годинава рекорден број поплаки за детските права, најмногу во образованието

Сител - 20.11.2019

Годинава се уште не е завршена, а веќе имаме примено рекорден број на поплаки за детските права за разлика од другите години во кои сме имале помалку, од 150 до 160. Во оваа година досега имаме над 200, а најголемиот дел од поплаките се во сферата ...