TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Тилерсон ќе се сретне со Ердоган за време на неговата посета на Турција

Стандард - 14.02.2018

Како дел од официјалната посета на Турција, која ќе се одржи од 15 до 16 февруари, американскиот државен секретар Рекс Тилерсон ќе оствари средба со претседателот Реџеп Таип Ердоган, објави агенцијата Анадолија.

Тилерсон: Иран треба да се повлече од Сирија

Р.С.Европа - 14.02.2018

Американскиот државен секретар Рекс Тилерсон го повтори барањето на САД до Иран да се повлече од Сирија, велејќи дека военото присуство таму го дестабилизира регионот. На заедничката прес-конференцијата со министерот за надворешни работи на Јордан ...

Пентагон ќе одвои половина милијарда долари за сириските Курди...

Н.Македонија - 14.02.2018

Официјална Анкара предупреди дека односите помеѓу САД и Турција се во критична фаза. Турција е гневна на американската поддршка за курдските милиции, која значително ги залади односите помеѓу овие сојузници во НАТО Пентагон наредната година ќе ...

САД бараат Иран да ја напушти Сирија, Техеран го бара истото од Вашингтон

Сител - 14.02.2018

Државниот секретар на САД Рекс Тилерсон го повика денеска Иран да ги повлече своите сили и милиции од Сирија. - САД се многу вознемирени од неодамнешната конфронтација во Сирија помеѓу Иран и Израел, изјави Тилерсон за време на посетата на Јордан.

Сергеј Лавров е уверен: Американците создаваат квази-држава на територијата на Сирија

Точка - 14.02.2018

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров тврди дека Американците стартуваат план за создавање на квази-држава на територијата на Сирија, иако претходно тврделе дека ќе го почитуваат сирискиот интегритет.

Американскиот амбасадор во Грција со Тилерсон, утре во работна посета на Турција

А1 On - 14.02.2018

Амбасадорот на САД во Атина Џефри Пајат е поканет да го придружува американскиот државен секретар Рекс Тилерсон за време на работната посета на Турција.. Американскиот амбасадор ќе го придружува Тилерсон, кој в четврток и петок ќе претстојува во ...

САД ќе останат во Ирак до целосно уништување на заканата од ИД

CivilMedia - 14.02.2018

САД ќе го задржат своето воено присуство во Ирак се додека не биде целосно отстранета заканата од страна на терористите од групата Исламска држава (ИД), изјави американскиот државен секретар Рекс Тилерсон во интервју за арапската телевизија „Ал ...

Тилерсон: Турската операција во Сирија ја ослабна борбата против ИД...

Н.Македонија - 13.02.2018

Тилерсон: Турската операција во Сирија ја ослабна борбата против ИД Турската воена операција во северна Сирија против силите на сириските Курди, ја ослабува борбата против џихадистичката група Исламска држава (ИД), изјави американскиот државен ...

Тилерсон: ИД останува сериозна закана

Алсат-М - 13.02.2018

Американскиот државен секретар Рекс Тилерсон ги повика земјите од мултинационалната коалиција која се бори против Исламската држава во Ирак и Сирија да се ангажираат за пораз на милитантите.

Тилерсон: Турската операција во северна Сирија ја ослабна борбата против ИД

А1 On - 13.02.2018

Американскиот државен секретар Рекс Тилерсон изјави дека турската операција против сириските Курди во северна Сирија ја ослабнува борбата против џихадистичката група Исламска држава. Тилерсон изјави дека меѓународната коалиција ја прекинала борбата ...

Ердоган со закана до Америка: „Не го почувствувале отоманскиот удар“

МКД - 13.02.2018

Одлуката на Вашингтон да продолжи да ги финансира курдските сили ИПГ во Сирија ќе влијае врз турските одлуки, порача претседателот на Турција Реџеп Таип Ердоган пред посетата на американскиот државен секретар Рекс Тилерсон неделава.

Лавров: Дејствувањето на САД во Сирија е опасно

+инфо - 13.02.2018

Тој, исто така, нагласи дека Русија останува отворена за учество на сириските Курди во мировниот процес во Сирија и покрај противењето на Турција. САД дејствуваат во Сирија унилатерално и на опасен начин, со што го поткопуваат територијалниот ...

Лавров: Дејствувањето на САД во Сирија е опасно

А1 On - 13.02.2018

САД дејствуваат во Сирија унилатерално и на опасен начин, со што го поткопуваат територијалниот интегритет на земјата, изјави денеска рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров. Изјавата на Лавров следи по минатонеделниот напад на ...

Тилерсон: Завршувањето на воената операција против Исламска држава не значи дека постигнавме трајна победа

МКД - 13.02.2018

Завршувањето на големите воени операции против исламската држава не значи дека САД и нејзините сојузници постигнале трајна победа над екстремистите, изјави денес американскиот државен секретар Рекс Тилерсон во Кувајт.

Тилерсон порача дека ИД допрва треба да биде трајно поразена

Нетпрес - 13.02.2018

Крајот на воените операции против Исламската држава не значи дека САД и сојузниците трајно ја поразиле оваа милитантна групација, изјави американскиот државен секретар Рекс Тилерсон во вторникот.

Ердоган со закана до САД: Не ја почувствувале моќта на отоманскиот удар

Макфакс - 13.02.2018

Одлуката на САД да продолжат со финансирањето на силите на курдската милиција YPG во Сирија ќе влијае врз одлуките на Турција, рече претседателот Реџеп Таип Ердоган пред посетата на американскиот државен секретар, Рекс Тилерсон, во текот на неделава.

Ердоган со закана до Американците: Не ја искусиле силата на Отоманците

Канал5 - 13.02.2018

Одлуката САД да продолжи да ги финансира силите на курдските единици YPG во Сирија ќе има влијание врз турската одлука, порача претседателот Таип Ердоган во пресрет на посетата на американскиот државен секретар Рекс Тилерсон оваа недела.

Тилерсон: коалицијата да се посвети кон целосен пораз на ИД

Р.С.Европа - 13.02.2018

Американскиот државен секретар Рекс Тилерсон ги повикаа земјите на коалицијата предводена од САД против групата на Исламската држава (ИД) во Ирак и Сирија да се посветат на целосен пораз на милитантите.

Тилерсон: Крајот на операцијата не значи и трајна победа над исламистите

Алфа - 13.02.2018

Завршувањето на големата воена операција против Исламска држава не значи дека САД и нејзините сојузници постигнале трајна победа над екстремистите, изјави денеска американскиот државен секретар Рекс Тилерсон.

Тилерсон: Крајот на операцијата не значи и трајна победа над исламистите

Макфакс - 13.02.2018

Завршувањето на големата воена операција против Исламската држава не значи дека САД и неговите сојузници постигнале трајна победа над екстремистите, изјави американскиот државен секретар Рекс Тилерсон во Кувајт.

САД бараат Иран да ја напушти Сирија, Техеран го бара истото од Вашингтон

Алфа - 14.02.2018

Државниот секретар на САД Рекс Тилерсон го повика денеска Иран да ги повлече своите сили и милиции од Сирија. Државниот секретар на САД Рекс Тилерсон го повика денеска Иран да ги повлече своите сили и милиции од Сирија.

Тилерсон: САД ќе останат во Ирак до целосно уништување на заканата од ИД

А1 On - 14.02.2018

САД ќе го задржат своето воено присуство во Ирак се додека не биде целосно отстранета заканата од страна на терористите од групата Исламска држава (ИД), изјави американскиот државен секретар Рекс Тилерсон во интервју за арапската телевизија „Ал ...

ЕРДОГАН СЕ ЗАКАНИ: Никогаш не го почувствувале отоманскиот удар

Фактор - 13.02.2018

Турскиот претседател, Реџеп Таип Ердоган им се закани на Американците. „Одлуката на Вашингтон да продолжи да ги финансира курдските сили ИПГ во Сирија ќе влијае врз турските одлуки“- рече Ердоган пред посетата на американскиот државен секретар, Рекс ...

Лавров: Дејствувањето на САД во Сирија е опасно...

Н.Македонија - 13.02.2018

Лавров: Дејствувањето на САД во Сирија е опасно САД дејствуваат во Сирија унилатерално и на опасен начин, со што го поткопуваат територијалниот интегритет на земјата, изјави денеска рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров.

Тилерсон порача дека ИД допрва треба да биде трајно поразена

Точка - 13.02.2018

Крајот на воените операции против Исламската држава не значи дека САД и сојузниците трајно ја поразиле оваа милитантна групација, изјави американскиот државен секретар Рекс Тилерсон во вторникот.

Ердоган со закана до САД: Не ја почувствувале моќта на отоманскиот удар

Вечер - 13.02.2018

Одлуката на САД да продолжат со финансирањето на силите на курдската милиција YPG во Сирија ќе влијае врз одлуките на Турција, рече претседателот Реџеп Таип Ердоган пред посетата на американскиот државен секретар, Рекс Тилерсон, во текот на неделава.

Тилерсон: Коалицијата да се посвети кон целосен пораз на ИД

Канал5 - 13.02.2018

Американскиот државен секретар Рекс Тилерсон ги повикаа земјите на коалицијата предводена од сад против групата на исламската држава во Ирак и Сирија да се посветат на целосен пораз на милитантите.

Тилерсон: Крајот на воената операција не значи и трајна победа над исламистите

Телма - 13.02.2018

Завршувањето на големата воена операција против Исламска држава не значи дека САД и нејзините сојузници постигнале трајна победа над екстремистите, изјави денеска американскиот државен секретар Рекс Тилерсон.

Тилерсон: Крај на операцијата не значи и трајна победа над исламистите

Вечер - 13.02.2018

Завршување на големата воена операција против Илсмаска држава не значи дека САД и нејзините сојузници постигнале трајна победа над екстремистите, изјави американскиот државен секретар Рекс Тилерсон во Кувајт.

САД бараат Иран да ја напушти Сирија, Техеран го бара истото од Вашингтон

А1 On - 14.02.2018

Државниот секретар на САД Рекс Тилерсон го повика денеска Иран да ги повлече своите сили и милиции од Сирија. – САД се многу вознемирени од неодамнешната конфронтација во Сирија помеѓу Иран и Израел, изјави Тилерсон за време на посетата на Јордан.

Тилерсон: САД ќе останат во Ирак до целосно уништување на заканата од ИД

24 Вести - 14.02.2018

САД ќе го задржат своето воено присуство во Ирак се додека не биде целосно отстранета заканата од страна на терористите од групата Исламска држава, изјави американскиот државен секретар Рекс Тилерсон.

Тилерсон: САД ќе останат во Ирак до целосно уништување на заканата од ИД

+инфо - 14.02.2018

Според него, влијанието на Иран во Сирија не е позитивно, туку негативно, затоа што Иранците предизвикуваат нестабилност и носат насилство. САД ќе го задржат своето воено присуство во Ирак се додека не биде целосно отстранета заканата од страна на ...

Лавров: Дејствувањето на САД во Сирија е опасно

Телма - 13.02.2018

САД дејствуваат во Сирија унилатерално и на опасен начин, со што го поткопуваат територијалниот интегритет на земјата, изјави денеска рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров. Изјавата на Лавров следи по минатонеделниот напад на ...

Ердоган со закана до САД: Не ја почувствувале моќта на отоманскиот удар

Алфа - 13.02.2018

Одлуката на САД да продолжат со финансирањето на силите на курдската милиција ЈПГ во Сирија ќе влијае врз одлуките на Турција, рече претседателот Реџеп Таип Ердоган пред посетата на американскиот државен секретар, Рекс Тилерсон, во текот на неделава.

Тилерсон: Крајот на операцијата не значи и трајна победа над исламистите

А1 On - 13.02.2018

Завршувањето на големата воена операција против Исламска држава не значи дека САД и нејзините сојузници постигнале трајна победа над екстремистите, изјави денеска американскиот државен секретар Рекс Тилерсон.

Тилерсон: Крајот на операцијата не значи и трајна победа над исламистите

Република - 13.02.2018

Завршувањето на големата воена операција против Исламска држава не значи дека САД и нејзините сојузници постигнале трајна победа над екстремистите, изјави денеска американскиот државен секретар Рекс Тилерсон.

Тилерсон: Крај на операцијата не значи и трајна победа над исламистите

Точка - 13.02.2018

Завршување на големата воена операција против Илсмаска држава не значи дека САД и нејзините сојузници постигнале трајна победа над екстремистите, изјави американскиот државен секретар Рекс Тилерсон во Кувајт.

Тилерсон: САД ќе останат во Ирак до целосно уништување на заканата од ИД

Слободен Печат - 14.02.2018

САД ќе го задржат своето воено присуство во Ирак се додека не биде целосно отстранета заканата од страна на терористите од групата Исламска држава (ИД), изјави американскиот државен секретар Рекс Тилерсон во интервју за арапската телевизија „Ал ...

Лавров: Дејствувањето на САД во Сирија е опасно

Локално - 13.02.2018

САД дејствуваат во Сирија унилатерално и на опасен начин, со што го поткопуваат територијалниот интегритет на земјата, изјави денеска рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров. Изјавата на Лавров следи по минатонеделниот напад на ...

Ердоган со закана до САД: Не ја почувствувале моќта на отоманскиот удар

Sky - 13.02.2018

Одлуката на САД да продолжат со финансирањето на силите на курдската милиција ЈПГ во Сирија ќе влијае врз одлуките на Турција, рече претседателот Реџеп Таип Ердоган пред посетата на американскиот државен секретар, Рекс Тилерсон, во текот на неделава.

Тилерсон: Крајот на операцијата не значи и трајна победа над исламистите

Sky - 13.02.2018

Завршувањето на големата воена операција против Исламската држава не значи дека САД и неговите сојузници постигнале трајна победа над екстремистите, изјави американскиот државен секретар Рекс Тилерсон во Кувајт.

Тилерсон: САД ќе останат во Ирак до целосно уништување на заканата од ИД

Либертас - 14.02.2018

Тилерсон, кој е на турнеја низ неколку земји од Блискиот Исток, додаде дека главната цел на САД во Сирија е целосно уништување на ИД, но Вашингтон исто така не сака да дозволи конфликт меѓу другите сили на територијата на земјата.

Лавров: Дејствувањето на САД во Сирија е опасно

Сител - 13.02.2018

САД дејствуваат во Сирија унилатерално и на опасен начин, со што го поткопуваат територијалниот интегритет на земјата, изјави денеска рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров. Изјавата на Лавров следи по минатонеделниот напад на ...

Ердоган: Тие што се закануваат, никогаш не ја почувствувале османлиската шлаканица

А1 On - 13.02.2018

Одлуката на САД да продолжат со финансирањето на силите на курдската милиција ЈПГ во Сирија ќе влијае врз одлуките на Турција, рече претседателот Реџеп Таип Ердоган пред посетата на американскиот државен секретар, Рекс Тилерсон, во текот на неделава.

Тилерсон: САД ќе останат во Ирак до целосно уништување на заканата од ИД...

Н.Македонија - 14.02.2018

Тилерсон: САД ќе останат во Ирак до целосно уништување на заканата од ИД САД ќе го задржат своето воено присуство во Ирак се додека не биде целосно отстранета заканата од страна на терористите од групата Исламска држава (ИД), изјави американскиот ...

Лавров: Дејствувањето на САД во Сирија е опасно

Алфа - 13.02.2018

САД дејствуваат во Сирија унилатерално и на опасен начин, со што го поткопуваат територијалниот интегритет на земјата, изјави денеска рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров. САД дејствуваат во Сирија унилатерално и на опасен начин, со ...

Тилерсон: САД ќе останат во Ирак до целосно уништување на заканата од ИД

Алфа - 14.02.2018

Тој оцени дека политичкиот процес во Сирија ќе предизвика ослабување на влијанието на Иран во земјата, бидејќи самата сириска држава ќе стане повеќе независна преку тој мирен политички процес.

Лавров: Дејствувањето на САД во Сирија унилатерално и “опасно“

Канал5 - 13.02.2018

САД дејствуваат во Сирија унилатерално и на опасен начин, со што го поткопуваат територијалниот интегритет на земјата, изјави денеска рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров. Изјавата на Лавров следи по минатонеделниот напад на ...

Лавров: Дејствувањето на САД во Сирија е опасно

Алсат-М - 13.02.2018

САД дејствуваат во Сирија унилатерално и на опасен начин, со што го поткопуваат територијалниот интегритет на земјата, изјави денеска рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров. Изјавата на Лавров следи по минатонеделниот напад на ...