TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

МОН најавува ревизија на учебниците

24 Вести - 07.12.2017

Ќе има ревизија на учебниците и таа ќе се спроведува законски, најави министерката за образование и наука, Рената Дескоска. Според неа ревизијата нема да биде ревизија на факти, туку на невистинити факти и ќе бидат опфатени сите учебници во кои се ...

Реформи во образованието - Помалку предмети, поголем квалитет

Р.С.Европа - 07.12.2017

Најавено е намалување на бројот на предмети во основните училишта, ревизија на учебниците, пократки студиски програми и зголемување на мотивацијата на учениците. Најавените реформи во образовниот систем за дел од стручната фела се добар старт кон ...

Ревизија на учебниците од дискриминаторски содржини, говор на омраза и невистинити факти

Академик - 07.12.2017

Министерката за образование и наука, Рената Дескоска, денеска изјави дека најавената ревизија на учебниците ќе се спроведува исклучиво законски. „Ревизијата нема да биде ревизија на факти, туку на невистинити факти.

Од следната година, повисоки плати за наставниците

Нова ТВ - 07.12.2017

Вкупно 25,28 милијарди денари или 406,55 милиони евра ќе биде буџетот за образованието во 2018 година што е пет отсто повеќе од 2017. Како што соопшти денеска на прес-конференција министерката за образование и наука Рената Дескоска, за основно ...

Дескоска најави ревизија на невистинитите факти во учебниците ВИДЕО

+инфо - 07.12.2017

Некои работи што се случиле, ниту јас, ниту кој било друг не може да ги бриши од историјата, потенцира министерката. Министерката за образование и наука Рената Дескоска денеска, одговорајќи на новинарски прашања, рече дека со ревизијата која ќе се ...

Промоција на извештај за вклученост на деца и млади со посебни потреби во средното образование

А1 On - 07.12.2017

Во средното училиште „Браќа Миладиновци“ во Скопје денеска ќе се промовира Извештајот од спроведеното истражување за вклученоста на децата и младите со посебни потреби во средното образование, по повод Меѓународниот ден на човекови права.

Дескоска: Постои потреба за изучување на јазиците на заедниците, но и недостиг од кадар

Макфакс - 06.12.2017

Jазикот е обележје на припадност на една заедница и обидот за негирање на јазичните права се знак за нетолеранција и обид за дискриминација, рече м инистерката за образование и наука, Рената Дескоска при обраќање на конференција посветена на ...

Неопходен е наставен кадар за квалитетно образование на припадниците на заедници

+инфо - 06.12.2017

Дескоска вели дека треба да се вратат предметите кои се однесуваат на изучување на јазикот и културата на етничките заедници.. Обезбедување соодветни учебници за заедниците кои се помалку од 20 отсто во Македонија и надминување на десетгодишната ...

Дескоска најави ревизија на невистините факти во учебниците

Нова ТВ - 07.12.2017

Ќе има ревизија на учебниците и таа ќе се спроведува законски, најави денеска министерката за образование и наука, Рената Дескоска. Според неа ревизијата нема да биде ревизија на факти, туку на невистинити факти и ќе бидат опфатени сите учебници во ...

Дескоска: Се бара решение за долговите за струја на битолските училишта

ТВ21 - 06.12.2017

Училиштата во општина Битола и студентските домови „Томе Стефановски-Сениќ“ и „Пелагонија“ денеска добија предупредување за исклучување на електричната енергија и екипи беа излезени на терен.

Дескоска: Се бара решение за долговите за струја на битолските училишта

А1 On - 06.12.2017

Училиштата во општина Битола и студентските домови „Томе Стефановски-Сениќ“ и „Пелагонија“ денеска добија предупредување за исклучување на електричната енергија и екипи беа излезени на терен.

Како до повеќе знаење со помалку празни одови во учењето...

Н.Македонија - 06.12.2017

Како принципиелни предлог-мерки за реформа на образованието се предложени намалување на бројот на предметите на учениците во основното образование и подобрување на квалитетот на средното стручно образование, а посебен акцент се става на контролата ...

РСЕ: Реформи во образованието – Помалку предмети, поголем квалитет

Бриф - 07.12.2017

Најавено е намалување на бројот на предмети во основните училишта, ревизија на учебниците, пократки студиски програми и зголемување на мотивацијата на учениците. Најавените реформи во образовниот систем за дел од стручната фела се добар старт кон ...

Наставниците ќе земаат поголеми плати од јануари

+инфо - 07.12.2017

Догодина ќе бидат значително зголемени средствата за блок-дотации за општините со цел подобрување на условите во училиштата, рече Дескоска. Вкупно 25,28 милијарди денари или 406,55 милиони евра ќе биде буџетот за образованието во 2018 година што е ...

Дескоска: Законска ревизија на невистинитите факти во учебниците

Слободен Печат - 07.12.2017

Министерката за образование и наука Рената Дескоска денеска, одговорајќи на новинарски прашања, рече дека со ревизијата која ќе се спроведува исклучиво законски, ќе бидат опфатени сите учебници во кои се нотирани грешки, невистинити факти, ...

Промоција на извештај за вклученост на деца и млади со посебни потреби во средното образование

Сител - 07.12.2017

Во средното училиште „Браќа Миладиновци“ во Скопје денеска ќе се промовира Извештајот од спроведеното истражување за вклученоста на децата и младите со посебни потреби во средното образование, по повод Меѓународниот ден на човекови права.

Учебници, училиштата ја префрлаат вината на МОН

Алсат-М - 05.12.2017

Директорите на неколку основни и средни училишта во Скопје ги отфрлија вчерашните обвинувања на министерката за образование, Рената Десковска, која вината за немањето учебници им ја префрли на наставниците и директорите.

Како Балканот ги решава проблемите во образованието

Радио МОФ - 05.12.2017

Имавме национална визија за подобро проучување, вреднување и организација. Таа визија е многу важна. Не живееме во Северна Кореја, ниту во некое друго време, туку во 21 век. Образовниот систем не може да ги развива младите луѓе.

(ВИДЕО) 360˚ Дескоски: Спорот за името може да се реши без преименување на нашата држава

Либертас - 05.12.2017

Прашањето за името ќе биде во фокусот на интересот на јавноста во следните месеци поради нараснатиот оптимизам дека може наскоро да се затвори. Ова е една од причините, поради која спорот беше тема на академско-дипломатска дебата на престижниот ...

Следуваат големи реформи во образовниот систем ...

Н.Македонија - 05.12.2017

Следуваат големи реформи во образовниот систем Намалување на бројот на предметите за учениците во основното образование за да можат знаењата да се стекнуваат главно во училиштата и учениците да имаат повеќе слободно време, подобрување на квалитетот ...

Дескоска: Постои потреба за изучување на јазиците на заедниците, но и недостаток од кадар

Вечер - 06.12.2017

Jазикот е обележје на припадност на една заедница и обидот за негирање на јазичните права се знак за нетолеранција и обид за дискриминација, рече м инистерката за образование и наука, Рената Дескоска при обраќање на конференција посветена на ...

Дескоска: Учебници за квалитетно образование на припадниците на заедниците ...

Н.Македонија - 06.12.2017

Дескоска: Учебници за квалитетно образование на припадниците на заедниците Обезбедување соодветни учебници за заедниците кои се помалку од 20 отсто во Македонија и надминување на десетгодишната пракса на босанскиот јазик како експериментален во ...

Дескоска: Се бара решение за долговите за струја на битолските училишта

Слободен Печат - 06.12.2017

Училиштата во општина Битола и студентските домови „Томе Стефановски-Сениќ“ и „Пелагонија“ денеска добија предупредување за исклучување на електричната енергија и екипи беа излезени на терен.

Дескоска: Се бара решение за долговите за струја на битолските училишта

Локално - 06.12.2017

Училиштата во општина Битола и студентските домови „Томе Стефановски-Сениќ“ и „Пелагонија“ денеска добија предупредување за исклучување на електричната енергија и екипи беа излезени на терен.

Догодина поголеми плати за наставниците

Канал5 - 07.12.2017

Вкупно 25,28 милијарди денари или 406,55 милиони евра ќе биде буџетот за образованието во 2018 година што е пет отсто повеќе од 2017. Како што соопшти денеска на прес-конференција министерката за образование и наука Рената Дескоска, за основно ...

Дескоска: Законска ревизија на невистинитите факти во учебниците (ВИДЕО)

Стандард - 07.12.2017

Министерката за образование и наука Рената Дескоска денеска, одговорајќи на новинарски прашања, рече дека со ревизијата која ќе се спроведува исклучиво законски, ќе бидат опфатени сите учебници во кои се нотирани грешки, невистинити факти, ...

Извештај:Вклученост на децата со посебни потреби во средно образование

Нова ТВ - 07.12.2017

Во средното училиште „Браќа Миладиновци“ во Скопје денеска ќе биде промовиран Извештајот од спроведеното истражување за вклученоста на децата и младите со посебни потреби во средното образование, по повод Меѓународниот ден на човекови права.

(ВИДЕО) 360˚ Дескоски: Спорот за името може да се реши без преименување на нашата држава

Поглед - 06.12.2017

Прашањето за името ќе биде во фокусот на интересот на јавноста во следните месеци поради нараснатиот оптимизам дека може наскоро да се затвори. Ова е една од причините, поради која спорот беше тема на академско-дипломатска дебата на престижниот ...

Дескоска: Постои потреба за изучување на јазиците на заедниците, но и недостаток од кадар

Точка - 06.12.2017

Jазикот е обележје на припадност на една заедница и обидот за негирање на јазичните права се знак за нетолеранција и обид за дискриминација, рече министерката за образование и наука, Рената Дескоска при обраќање на конференција посветена на ...

Дескоска: Учебници и наставен кадар за квалитетно образование на припадниците на заедниците

Press24 - 06.12.2017

Обезбедување соодветни учебници за заедниците кои се помалку од 20 отсто во Македонија и надминување на десетгодишната пракса на босанскиот јазик како експериментален во наставата. Веќе е формирана работна група во МОН која ги даде своите први ...

Дескоска: Се бара решение за долговите за струја на битолските училишта...

Н.Македонија - 06.12.2017

Дескоска: Се бара решение за долговите за струја на битолските училишта Училиштата во општина Битола и студентските домови „Томе Стефановски-Сениќ“ и „Пелагонија“ денеска добија предупредување за исклучување на електричната енергија и екипи беа ...

Догодина поголеми плати за наставниците

Слободен Печат - 07.12.2017

Вкупно 25,28 милијарди денари или 406,55 милиони евра ќе биде буџетот за образованието во 2018 година што е пет отсто повеќе од 2017. Како што соопшти денеска на прес-конференција министерката за образование и наука Рената Дескоска, за основно ...

Десковска: Ревизијата нема да биде ревизија на факти, туку на невистинити факти

Телевизија Нова - 07.12.2017

Министерката за образование и наука Рената Дескоска денеска, одговорајќи на новинарски прашања, рече дека со ревизијата која ќе се спроведува исклучиво законски, ќе бидат опфатени сите учебници во кои се нотирани грешки, невистинити факти, ...

Десковска: Нема да бришеме историја од учебниците, туку ќе има ревизија на невистинити факти

Фокус - 07.12.2017

Министерката за образование и наука Рената Дескоска изјави дека со ревизија ќе бидат опфатени сите учебници во кои се нотирани грешки, невистинити факти, дискриминаторски содржини и говор на омраза, предрасуди и стереотипи.

МОН најави поквалитетно образование на јазиците на помалите заедници

Нова ТВ - 06.12.2017

Обезбедување соодветни учебници за заедниците кои се помалку од 20 отсто во Македонија и надминување на десетгодишната пракса на босанскиот јазик како експериментален во наставата. Веќе е формирана работна група во МОН која ги даде своите први ...

Дескоска: Се бара решение за долговите за струја на битолските училишта

Шеталиште - 06.12.2017

Училиштата во општина Битола и студентските домови „Томе Стефановски-Сениќ“ и „Пелагонија“ денеска добија предупредување за исклучување на електричната енергија и екипи беа излезени на терен.

Догодина поголеми плати за наставниците

Сител - 07.12.2017

Вкупно 25,28 милијарди денари или 406,55 милиони евра ќе биде буџетот за образованието во 2018 година што е пет отсто повеќе од 2017. Како што соопшти денеска на прес-конференција министерката за образование и наука Рената Дескоска, за основно ...

Десковска: Нема да бришеме историја од учебниците, туку ќе има ревизија на невистинити факти

Локално - 07.12.2017

Министерката за образование и наука Рената Дескоска изјави дека со ревизија ќе бидат опфатени сите учебници во кои се нотирани грешки, невистинити факти, дискриминаторски содржини и говор на омраза, предрасуди и стереотипи.

Дескоска: Законска ревизија на невистинитите факти во учебниците

CivilMedia - 07.12.2017

Министерката за образование и наука Рената Дескоска денеска, одговорајќи на новинарски прашања, рече дека со ревизијата која ќе се спроведува исклучиво законски, ќе бидат опфатени сите учебници во кои се нотирани грешки, невистинити факти, ...

Дескоска: Учебници и наставен кадар за квалитетно образование на припадниците на заедниците

Либертас - 06.12.2017

Обезбедување соодветни учебници за заедниците кои се помалку од 20 отсто во Македонија и надминување на десетгодишната пракса на босанскиот јазик како експериментален во наставата. Веќе е формирана работна група во МОН која ги даде своите први ...

Догодина поголеми плати за наставниците...

Н.Македонија - 07.12.2017

Догодина поголеми плати за наставниците Вкупно 25,28 милијарди денари или 406,55 милиони евра ќе биде буџетот за образованието во 2018 година што е пет отсто повеќе од 2017. Како што соопшти денеска на прес-конференција министерката за образование и ...

Дескоска: Законска ревизија на невистинитите факти во учебниците

Press24 - 07.12.2017

Министерката за образование и наука Рената Дескоска денеска, одговорајќи на новинарски прашања, рече дека со ревизијата која ќе се спроведува исклучиво законски, ќе бидат опфатени сите учебници во кои се нотирани грешки, невистинити факти, ...

Дескоска: Законска ревизија на невистинитите факти во учебниците

ТВ21 - 07.12.2017

Министерката за образование и наука Рената Дескоска денеска, одговорајќи на новинарски прашања, рече дека со ревизијата која ќе се спроведува исклучиво законски, ќе бидат опфатени сите учебници во кои се нотирани грешки, невистинити факти, ...

Подобро образование за припадниците на заедниците

CivilMedia - 06.12.2017

Обезбедување соодветни учебници за заедниците кои се помалку од 20 отсто во Македонија и надминување на десетгодишната пракса на босанскиот јазик како експериментален во наставата. Веќе е формирана работна група во МОН која ги даде своите први ...

Идната година поголеми плати за наставниците

Press24 - 07.12.2017

Вкупно 25,28 милијарди денари или 406,55 милиони евра ќе биде буџетот за образованието во 2018 година што е пет отсто повеќе од 2017. Како што соопшти денеска на прес-конференција министерката за образование и наука Рената Дескоска, за основно ...

Дескоска: Законска ревизија на невистинитите факти во учебниците

Алсат-М - 07.12.2017

Министерката за образование и наука Рената Дескоска денеска, одговорајќи на новинарски прашања, рече дека со ревизијата која ќе се спроведува исклучиво законски, ќе бидат опфатени сите учебници во кои се нотирани грешки, невистинити факти, ...

Ќе се обезбедат услови за подобро образование на заедниците

Слободен Печат - 06.12.2017

Обезбедување соодветни учебници за заедниците кои се помалку од 20 отсто во Македонија и надминување на десетгодишната пракса на босанскиот јазик како експериментален во наставата. Веќе е формирана работна група во МОН која ги даде своите први ...

Наставниците во 2018 со поголеми плати

CivilMedia - 07.12.2017

Вкупно 25,28 милијарди денари или 406,55 милиони евра ќе биде буџетот за образованието во 2018 година што е пет отсто повеќе од 2017. Како што соопшти денеска на прес-конференција министерката за образование и наука Рената Дескоска, за основно ...

Дескоска: Законска ревизија на невистинитите факти во учебниците...

Н.Македонија - 07.12.2017

Дескоска: Законска ревизија на невистинитите факти во учебниците Министерката за образование и наука Рената Дескоска денеска, одговорајќи на новинарски прашања, рече дека со ревизијата која ќе се спроведува исклучиво законски, ќе бидат опфатени сите ...

Дескоска: Учебници и наставен кадар за квалитетно образование на припадниците на заедниците

А1 On - 06.12.2017

Министерката за образование и наука Рената Дескоска на дебатата за унапредување на остварувањето на правата на заедниците кои се помалку од 20 отсто од населението рече дека се работи на обезбедувањето соодветни учебници за тие заедници и ...