TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

SpaceX испрати рекорден број сателити во вселената со една ракета

Кајгана - 25.01.2021

Ракетата Falcon 9 на SpaceX вчера полета во вселената, носејќи досега најголем број сателити, соопшти приватната вселенска компанија во сопственост на магнатот Илон Маск. Ракетата беше лансирана од Кејп Канаверал, Флорида во 10 часот наутро (16 ...

Спејсекс лансира рекорден број сателити на една ракета (ВИДЕО)

МКД - 24.01.2021

Поставен е нов светски рекорд според бројот на сателити испратени во вселената со една ракета. 143 сателити, од секакви облици и големини, заминаа во орбитата со ракетата Фалкон на Спејсекс, која беше лансирана од Флорида.

Земјината орбита е преполна со отпад што станува сè поопасен (ВИДЕО)

USB - 23.01.2021

Со секој нов сателит лансиран во Земјината орбита, гужвата над нашите глави станува се поголема. Денес во употреба се околу 3.000 активни сателити, но оваа бројка брзо се менува, посебно кога ќе ги земеме во предвид компаниите како Starlink, кои со ...