TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

СОНК и МОН постигнаа договор – од 1-ви јануари просветните работници со 10% повисоки плати

ТВ21 - 08.11.2019

Од 1-ви јануари следната година просветните работници со 10% покачување на платите. СОНК и Министерството за образование, постигнаа договор прифатлив за двете страни. По последната средба, СОНК прифати 10% покачување, а МОН – покачувањето да почне ...

Постигнат договор меѓу СОНК и МОН за платите во образованието, повисоки 10 отсто

Алсат-М - 08.11.2019

Од 1 јануари 2020 година, вработените во образованието ќе добијат поголеми плати од 10 отсто. Ова е договорот при последниот круг преговори помеѓу Министерството за образование и СОНК. „Мислам дека вака, со оваа владина одлука, одлуката на МОН, со ...

СОНК и МОН се договорија: Десет проценти за наставниците од први јануари

Канал5 - 08.11.2019

10% покачување на платите на просветарите од јануари, е компромисот, кој денеска го постигнаа СОНК и МОН. Според претседателот на Синдикатот, Јаким Неделков, кој вчера соопшти дека генералниот штрајк е ставен во мирување, се воделе мачни преговори, ...

СОНК нема да штрајкува, од јануари 2020 за 10 отсто повисоки плати за наставниците

24 Вести - 08.11.2019

Од 1 јануари просветните рабоници ќе добијат за 10 проценти повисоки плати. По неколку недели преговори падна договор помеѓу Министеството за образование и Синдикатот. Договорот доаѓа откако вчера СОНК одлучи да го стави во мирување претходно ...

СОНК и Владата се договорија, 10% повисоки плати од 1 јануари

Сител - 08.11.2019

10 проценти покачување од први јанаури. По три месеци преговори просветните работници и владата конечно се договорија. Платите во основното, средното и високото образование ќе се зголемат за 10 отсто и тоа од почетокот на иднатата година, а не од ...

Постигнат договор меѓу СОНК и владата за покачување на платите во образованието

Телма - 08.11.2019

Просветните работници од 1 јануари следната година ќе добијат за 10 посто повиски плати. За министерот Адеми ваквиот договор е историски, додека за СОНК станува збор за само едно исполнето барање, бидејќи во текот на овие мачни и тешки преговори се ...

Неделков: Не значи дека платата на наставниците и во иднина ќе остане на 10 отсто!

Фокус - 08.11.2019

Првиот човек на СОНК, Јаким Неделков денеска не го криеше заедоволството од постигнатиот договор со МОН околу покачувањето на платите на просветните работници, кое ќе започне од почетокот на наредната година.

МОН и СОНК постигнаа договор за повисоки плати на наставници од 1 јануари 2020

24 Вести - 08.11.2019

Вработените во основното, средното и високото образование ќе го добијат новото покачување на платите од 10 проценти од 1 јануари 2020 година, договорено е на денешната средба во Министерството за образование и наука помеѓу ресорниот министер Арбер ...

МОН и СОНК се договорија: Од јануари платите во образование повисоки за 10%

Радио МОФ - 08.11.2019

Министерството за образование и наука (МОН) и Синдикатот за образование наука и култура (СОНК) на денешната средба се договорија за покачување на платите на просветните работници за 10%, почнувајќи од 1 јануари 2020 година.

Падна договор: Наставниците ќе имаат зголемување на платите од 1 јануари

Телма - 08.11.2019

Падна договор меѓу СОНК и министерството за образование. Зголемување на платите за 10% ќе има од 1 јануари 2020, а не од април, како што нудеше Владата. Министерот за образование, Арбр Адеми по денешниот состанок рече дека со ова се враќа дигнитетот ...

Адеми: Горд сум, ја покачивме платата на просветните работници!

Фокус - 08.11.2019

Министерот за образование и наука, Арбр Адеми на денешната прес конференција истакна дека платата на просветните работници од основно, средно и високо образование ќе биде покачена на почетокот на 2020 година. „Оваа средба создаде историски момент.

Поголеми плати за просветарите со стартот на 2020

Р.С.Европа - 08.11.2019

Од 2020 ќе се зголемат платите за основно, средно и високо образование за 10 отсто, рече денеска министерот за образование Арбер Адеми по средбата со претставниците на СОНК. Двете страни преговараа за зголемување на платите, СОНК бараше тоа да ...

10 oтсто повисоки плати од први јануари ќе добијат просветните работници

Сител - 08.11.2019

По три месеци преговори и најава за генерален штрајк СОНК и МОН конечно постигнаа договор. Вработените во основно средно и високо образование ќе добијат 10 отсо повисоки примања. За ова зголемување ќе бидат издвоени 1,4 милиони денари за три месеци.

СОНК и МОН се договорија: Десет проценти за наставниците од први јануари

Алсат-М - 08.11.2019

Десет проценти зголемување на платите за просветните работници од први јануари е договорот што го постигнаа Министерството за образование и СОНК. Одлуката штотуку ја објави министерот за образование и наука, Арбер Адеми на прес конференцијата ...

Падна договор меѓу СОНК и МОН: Повисоки плати за наставниците од јануари

Press24 - 08.11.2019

Падна договор меѓу СОНК и министерството за образование. Зголемување на платите за 10% ќе има од 1 јануари 2020, а не од април, како што нудеше Владата. СОНК вчера одлучи да го стави во мирување претходно најавениот штрајк додека да ја слушнат ...

Заврши „повлечи-потегни“ меѓу СОНК и МОН – просветарите добиваат 10% покачување на платите од јануари

Gostivarpress.mk - 08.11.2019

Министерството за образование и наука и Синдикатот, денес постигнаа договор околу зголемувањето на платите на просветните работници. Конечниот договор предвидува 10% покачување кое ќе стартува од јануари, следната година.

МОН и СОНК се договорија: Наставниците ќе имаат зголемување на платите од 1 јануари

Независен - 08.11.2019

СОНК и МОН конечно постигнаа договор за покачување на платите на наставниците од 10 проценти, од 1 јануари 2020 година. Од МОН велат ова е историски договор. – Се враќа дигнитетот на наставничката професија.

Заев објави: Постигнат историски договор помеѓу МОН и СОНК – дополнителни 10% покачување, тоа значи вкупно 20% ...

Centar - 08.11.2019

„Постигнат историски договор помеѓу МОН и СОНК! Наставниците добиваат дополнителни 10% покачување на платата од jануари 2020. Тоа значи вкупно покачување на платите на просветните работници од над 20%.

Просветарите од 1-ви јануари ќе добијат повисоки плати

Локално - 08.11.2019

Синдикатот за образование, наука и култура СОНК и Министерството за образование на денешната заедничка средба постигна договор за покачување на платите од 1-ви јануари следната година. На денешната средба во просториите на министерството беше ...

Наставниците го прифатија барањето на Владата, поголеми плати ќе имаат од јануари

Фактор - 08.11.2019

И официјално генерален штрајк меѓу просветарите нема да има. На денешната средба падна договор со кој наставниците ќе имаат покачување на платите како што бараа од први јануари. СОНК денеска го прифати барањето за скок на примањата но процентот ...

Наставниците ја очекуваат одлуката за покачувањето на платите

Н.Македонија - 08.11.2019

Вработените во образованието се очекува да дознаат кога ќе го добијат новото покачување на платите, на денешната средба меѓу министерот Арбер Адеми и претставниците на СОНК во Министерството за образование и наука, закажана за 11.30 часот.

„Зошто се отфрлаат 25% покачување на платите на наставниците и се прифаќа само 10% зголемување треба да одговори власта ...

Курир - 08.11.2019

Очигледно денеска гледаме една режирана претстава и политичко замешалство на власта во заминување. Денеска средбата која требаше да се случи помеѓу претставници на СОНК и претседателот Јаким Неделков со претставници на ВМРО-ДПМНЕ, и која што беше ...

Мицкоски на средба со претставници на СОНК

Курир - 08.11.2019

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денес ќе одржи средба со претставници од Самостојниот синдикат за образование, наука и култура – СОНК. Како што најавуваат од партијата средбата ќе се одржи во просториите на партијата во 13:30 часот.

Штрајкот во мирување, просветарите чекаат повисоки плати

Expres - 08.11.2019

На денешната средба меѓу министерот Арбер Адеми и претставниците на СОНК, се очекува да се знае кога и колкаво покачување на платите ќе добијат просветните работници откако е ставен во мирување најавениот штрајк за 11 ноември.

СОНК го одложи штрајкот, утре ќе се финализира договорот

Алсат-М - 07.11.2019

Утре, во просториите на МОН ќе се одржат завршните преговори за покачување на платите во образованието. Ова го најави министерот Арбер Адеми откако се сретна со претставници на СОНК каде меѓу другото подвлече дека во текот на денот ќе се завршат ...

СОНК го стави во мирување најавениот штрајк – му даде време на МОН да одлучи за нивните барања

ТВ21 - 07.11.2019

СОНК одлучи да го одолжи најавениот штрајк на 11 ноември. Претседателот на синдикатот, Јаким Неделков, рече дека утре ќе биде соопштен евентуалниот договор меѓу МОН и Синдикатот, според кој се исполнува нивното приоритетно барање, покачување на ...

Штрајкот на просветарите ставен во мирување - покачувањето на платата ќе биде познато за неколку дена

Сител - 07.11.2019

Генералниот штрајк на просветните работници ставен во мирување се до постигнување договор. Нова средба ќе има утре на која се очекува и конечно решение. Од СОНК велат министертвото за образование побарало време за анализа колку средства може да се ...

СОНК го стави генералниот штрајк во мирување

Макфакс - 07.11.2019

СОНК соопшти дека го става генералниот штрајк во мирување, по средбата, која се одржа зад затворени врати, а на која требаше да се донесе одлука за отпочнување на генералниот штрајк во понеделник.

СОНК одлучи да го стави штрајкот во мирување

Независен - 07.11.2019

Планот за генералниот штрајк на просветните работници е ставен во мирување. Штрајкот во образованието ќе мирува се до конечната одлука и постигнување на договор и решение за барањата доставени до ресорното министерство.

СОНК го става штрајкот во мирување

24 Вести - 07.11.2019

Штрајкот во образование е ставен во мирување. Од СОНК соопштија дека го ставаат штрајкот во мирување до постигнување на договор и решение за барањата доставени до ресорното Министерството.

СОНК го стави штрајкот во мирување до конечната понуда од МОН за покачување на платите

Телма - 07.11.2019

Седницата на Советот на СОНК, што денеска се одржуваше зад затворени врати и на која се носеше одлука за најавениот генерален штрајк на просветните работници во понеделник, доби поинаков тек.

Штрајкот во мирување, СОНК му попушти на Адеми

Алфа - 07.11.2019

Дали СОНК и попушта на владата?.. Училишните врати понеделник нема да бидат затворени односно штрајкот ќе биде ставен во мирување. Од синдикатот по денешната средба со Министерот за образование изјавија дека одлуката се базира на разбирањето за ...

СОНК го стави штрајкот во мирување, утре ќе се знае дали ќе има покачување на платите

Канал5 - 07.11.2019

Училишните клупи в понеделник сепак нема да останат празни. СОНК реши да ја стави во мирување одлуката за генерален штрајк за да му даде време на МОН да ја состави конечната понуда до просветарите.

СОНК го стави штрајкот во мирување

Радио МОФ - 07.11.2019

Најавите за генерален штрајк на просветните работници се ставаат во мирување. Наместо во понеделник, штрајкот ќе почека до конечната одлука на Министерството за образование и наука за покачување на платите.

СОНК го става штрајкот во мирување

Н.Македонија - 07.11.2019

СОНК ќе го стави штрајкот во мирување додека не се изнајде решение со министерството за образование и наука. Претседателот на СОНК Јаким Неделков истакна дека синдикатот чека Министерството да го каже својот став во врска со нивните барања во ...

Најавениот штрајкот на СОНК ставен во мирување

OhridNews - 07.11.2019

Додека се најде заедничко решение со Министерството за образование, СОНК го става во мирување најавениот штрајк. Од надлежното министерство се оптимисти дека поради добрата комуникација со СОНК за кратко време ќе се постигне договор, а од СОНК велат ...

Синдикатот го става штрајкот во мирување додека не постигнат договор за платите во наставата

Фокус - 07.11.2019

Самостојниот синдикат за образование и наука и култура (СОНК) го става во мирување штрајкот до период на изнаоѓање решение заедно со Министерството за образование. Како што изјави денеска претседателот на СОНК Јаким Неделков, синдикатот чека ...

Адеми: До крајот на денот ќе имаме јасна слика за покачувањето на платите на просветните работници

24Инфо - 07.11.2019

До крајот на денот ќе имаме јасна, чиста, кристална слика околу можностите до кај можеме и што можеме во врска со покачувањето на платите на просветните работници, нагласи денеска министерот за образование, Арбер Адеми пред почетокот на јавната ...

Адеми очекува утре да има официјална одлука во врска со барањата на СОНК

Алсат-М - 07.11.2019

Министерот за образование, Арбер Адеми, на денешната прес конференција најави дека резултатите од разговорите меѓу МОН и СОНК, во врска со покачување на платите на просветните работници ќе биде соопштена утре, најверојатно на заедничка прес ...

Штрајкот на СОНК ставен во мирување

Сител - 07.11.2019

Штрајкот на СОНК ставен во мирување се до конечната понуда од страна на министерот. МОН побарале уште неколку дена за да може да се обезбедат пари покачувањето да важи од јануари. -Јас го поканувам СОНК утре во просториите на МОН за посебна рунда ...

Штрајкот на просветните работници ставен во мирување

А1 On - 07.11.2019

Штрајкот на просветните работници е ставен во мирување до конечната понуда од Министерството за образаование и наука, изјави денеска претседателот на Синдикатот за образование, наука и култура (СОНК), Јаким Неделков.

Одлуката за покачувањето на платите на просветните работници ќе биде соопштена утре

Фокус - 07.11.2019

Премиерот Зоран Заев денека, одговарајќи на прашањето околу тоа дали ќе им бидат зголемени платите на просветните работници, истакна дека таа одлука утре ќе ја соопшти министерот за образование и наука Арбер Адеми.

Нема да има штрајк во училиштата од понеделник, СОНК го стави во мирување

Gostivarpress.mk - 07.11.2019

Сега за сега, штрајк во училиштата нема да има. Иако претходно беше најавено дека од понеделник, Синдикатот за образование и наука ќе штрајкува, ако не се договорат со Министерството за нивните барања, денес СОНК соопшти дека штрајкот го става во ...

Штрајк нема да има – министерството ќе ги покачи платите во образование

ТВ21 - 07.11.2019

Министерството за образование и наука бара уште неколку денови пролонгирање на терминот за да обезбеди средства за покачување на платата на просветните работници. По оваа одлука на Министерството, од СОНК информираат дека штрајкот го ставаат во ...

Генералниот штрајк на СОНК на 11 ноември нема да се одржи

Фактор - 07.11.2019

Најавениот генерален штрајк на професорите и наставниците на 11 ноември нема да се одржи, соопшти Синдикатот за образование, наука и култура. Од таму информираат дека истиот е ставен во мирување до конечната понуда од Министерството за образаование ...

СОНК го става штрајкот во мирување

Локално - 07.11.2019

Синдикатот за образование и наука и култура (СОНК) денеска соопштија дека го ставаат штрајкот во мирување до период на изнаоѓање решение заедно со Министерството за образование. Претседателот на СОНК, Јаким Неделков на прес денеска сподели дека се ...

Заев остави министерот за образование да соопшти дали има договор меѓу СОНК и МОН

Алсат-М - 07.11.2019

Премиерот Зоран Заев рече дека би сакал да зборува за договорот меѓу СОНК и Владата, во врска со барањето на наставниците за зголемување на платите, но остави информацијата утре да ја објави министерот за образование по консултациите со ...

Одлуката за покачувањето на платите на просветните работници ќе биде соопштена утре

Вечер Прес - 07.11.2019

Премиерот Зоран Заев денека, одговарајќи на прашањето околу тоа дали ќе им бидат зголемени платите на просветните работници, истакна дека таа одлука утре ќе ја соопшти министерот за образование и наука Арбер Адеми.

Одлуката за покачувањето на платите на просветните работници ќе биде соопштена утре

Сител - 07.11.2019

Премиерот Зоран Заев денека, одговарајќи на прашањето околу тоа дали ќе им бидат зголемени платите на просветните работници, истакна дека таа одлука утре ќе ја соопшти министерот за образование и наука Арбер Адеми.

Одлуката за покачувањето на платите на просветните работници ќе биде соопштена утре

А1 On - 07.11.2019

Премиерот Зоран Заев денека, одговарајќи на прашањето околу тоа дали ќе им бидат зголемени платите на просветните работници, истакна дека таа одлука утре ќе ја соопшти министерот за образование и наука Арбер Адеми.