TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

СИЛЕН ЗЕМЈОТРЕС го стресе Чиле

Слободен Печат - 03.12.2019

Епицентарот на земјотресот бил на длабочина од 32 километри и 34 километри југозападно од градот Арика. Земјотрес со интензитет од шест степени според Рихтеровата скала денеска е регистриран во близина на Чиле, соопшти Американскиот геолошки центар.

Силен земјотрес крај брегот на Чиле

Макфакс - 03.12.2019

Силен земјотрес од 6 степени е регистриран утринава крај брегот на Чиле, соопшти американскиот геолошки центар. Земјотресот е регистриран во море, на длабочина од 32 километри и 34 километри југо-западно од пристанишниот град Арика, објави ...

(ВИДЕО) Албанија уште долго ќе живее со траумата од катастрофалниот земјотрес – слика од терен

360 степени - 03.12.2019

26 ноември, 3 часот и 54 минути по полноќ, Тумане и Драч се погодени од земјотрес со јачина од 6,4 степени според Рихтеровата скала. Епицентарот е на околу 30 километри северозападно од Тирана.

Рама: Во 2020 година ќе нема пари за автомобили, градоначалниците нека се движат со коњ!

ТВ21 - 03.12.2019

Интересна изјава на премиерот на Албанија, Еди Рама во текот на 6-тата вонредна седница на Владата. Истакна дека во 2020 година државата нема да даде ниту еден лек (албанска валута) за нови автомобили за градоначалниците, и им порача тие да се одат ...

Тлото и понатаму се тресе - Нови земјотреси во Албанија

Press24 - 03.12.2019

По разорниот потрес од 6.4 степени според Рихтер кој ја стресе Албанија и однесе многу животи, следеа силни афтер шокови од 5.3 степени и 4.9 степени, а и помали потреси, со што и понатаму тлото не се смирува.

Рама до градоначалниците: Догодина ќе патувате со коњи

Expres - 03.12.2019

Аклбанскиот премиер, Еди Рама, најави строги мерки за штедење по катасдтрофалниот земјотрес кој ја погоди земјата и кој предизвика огромна материјална штета. Во текот на 6-тата вонредна седница на Владата, премиерот Рама рекол дека во 2020 година ...

Бараат прибежиште во Македонија додека да се смири албанското тло

Фактор - 03.12.2019

Во Западна Македонија, викендов можеа да се забележат голем број автомобили со албански регистарски ознаки, затоа што граѓаните од соседна Албанија бараат прибежиште во нашата земја додека да се смири тлото.

УБАВИ ВЕСТИ ОД АЛБАНИЈА: Силниот земјотрес им го сруши домот, но животот им донесе нова радост (ФОТО)

Слободен Печат - 02.12.2019

Семејството Сула од албанскиот град Драч е едно од многуте кои ги загубија своите домови во силниот земјотрес кој ја погоди соседна Албанија. Сепак, животот на ова семејство им донесе нова радост.

Ова се градовите со најголема сеизмичка опасност во Македонија

Алсат-М - 02.12.2019

Куќата е засолниште на секој, но во случај на земјотрес покривот над глава може да стане убиец доколку објектот не е изграден според стандардите. Овие дилеми се отворија по фаталниот земјотрес во Албанија.

Во Албанија истрага за квалитетот на градбите, земјотресот урнал 130 згради!

Алсат-М - 02.12.2019

Обвинителствата во Драч, Тирана и Круја започнаа истраги за многуте урнати згради како последица на земјотресот од утрината на 26 ноември. Се истражува дали тоа се случило поради нелегална градба, поради грешки на инженерите, изведувачите или ...

Муадини: Работевме над 24 часа без пауза кај урнатините

ТВ21 - 02.12.2019

Спасувачите од Македонија кои беа во Драч беа одликувани со признанија од Владата. Еден од нив, Осама Муадини, рече дека првиот ден трагале 24 часа без пауза под урнатините. „Нашите спасувачки екипи беа во спасувачка акција за извлекување на ...

Тлото не мирува - Осум земјотреси ја стресоа Албанија

Press24 - 02.12.2019

Осум земјотреси денеска ја стресоа Албанија. Се работи за земјотреси со јачина од 2.5, 3, 2.4, 4.3, 2.3, 2.7, 2.2 и 2.8 степени. Повеќето од нив се во близина на Круја, Пешкопеја и Тирана.

Спасовски: Нашите тимови за спасување во Албанија покажаа врвна стручност и им помогнаа на оние на кои тоа им беше ...

Press24 - 02.12.2019

Заменик претседателот на Владата и министер за внатрешни работи, Оливер Спасовски и заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бујар Османи, заедно со директорот на Дирекцијата за заштита и спасување (ДЗС), Аднан Џафероски, во ...

СЕ ОТВОРААТ ИСТРАГИ: Се испитува зошто земјотресот урна 130 згради

Фактор - 02.12.2019

Во Албанија ќе има истрага за квалитетот на градбите, а земјотресот урнал 130 згради. Обвинителствата во Драч, Тирана и Круја започнаа истраги. Се истражува дали тоа се случило поради нелегална градба, поради грешки на инженерите, изведувачите или ...

Тлото не мирува: Земјотрес во БиХ И Албанија

Press24 - 02.12.2019

По катастрофалниот земјотрес во Албанија во кој што загинаа повеќе од 50 лица, се чини дека потресите и афтершоковите никако да престанат. Во текот на целиот ден во Албанија беа регистрирани повеќе земјотреси од кои еден посилен со јачина од 4,3 ...

Осум земјотреси ја стресоа Албанија

Фактор - 02.12.2019

Осум земјотреси денеска ја стресоа Албанија. Се работи за земјотреси со јачина од 2.5, 3, 2.4, 4.3, 2.3, 2.7, 2.2 и 2.8 степени. Повеќето од нив се во близина на Круја, Пешкопеја и Тирана.

Харадинај: Некој ги лаже дојдените од Албанија дека ќе бидат однесени во Германија

А1 On - 02.12.2019

Косовскиот премиер во оставка Рамуш Харадинај побара од граѓаните, граѓанското општество и политичките субјекти да не ја злоупотребуваат ситуацијата со лицата кои се засолнија во Косово по силниот земјотрес што ја погоди минатата недела Албанија, ...

Нов силен земјотрес од 4,5 степени во Албанија, еден во серија од пет земјотреси

МКД - 02.12.2019

Нов земјотрес со јачина од 4,5 степени по Рихтер ја погоди утринава Албанија и тоа беше само еден во серија од пет земјотреси регистрирани во таа област до 10 часот. Најновиот земјотрес бил забележан во 8:26 со епицентар во Тирана и на длабочина од ...

Уште еден силен потрес во регионот на Драч и Тирана

OhridNews - 02.12.2019

Земјотрес со јачина од 4.3 степени според Европската макросеизмичка скала, утрово е регистристриран во 9.26 часот во регионот на Драч и Тирана, кој минатиот вторник беше погоден од разорен земјотрес со јачина од 6.4 степени пти што загинаа 50 луѓем, ...

Во Албанија почувствуван нов земјотрес

Р.С.Европа - 02.12.2019

Нов земјотрес со епицентар во Албанија е регистриран утрово, соопшти сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје. Епицентарот на земјотресоте на 160 километри југозападно од Скопје.

Тлото на Албанија не мирува: Повторно почувствуван земјотрес

Фокус - 02.12.2019

Тлото во Албанија не мирува, утрово од седум до девет часот регистрирани се пет потреси. Потрес со јачина од 4,3 степени според Рихтер е регистриран во 8:26 часот со епицентар на 16 километри северозападно од Вора односно 25 километри северозападно ...

Земјотрес од 3,9 степени регистриран во БиХ

А1 On - 02.12.2019

Земјотрес со интензитет од 3,9 степени според Рихтеровата скала утрово е регистриран во Босна и Херцеговина Епицентарот на земјотресот беше во близина на Невесиње, 57 километри од Сараево на длабочина од пет километри.

Нов земјотрес предмалку ја стресе Албанија, почувствуван и во Македонија

Сител - 02.12.2019

Телеметриската сеизмолошка мрежа на Република Северна Македонија, со станици во Скопје, Валандово, Охрид, Штип и Пехчево, одржувана од Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје утринава, на 02.12.2019 регистрирше ...

Земјотреси во Албанија, БиХ и Црна Гора

Тера - 02.12.2019

Утрово во 9:25 часот е регистриран посилен потрес во Албанија. Според информациите јачината на земјотресот била 4,3 степени според Рихтеровата скала. Епицентарот на земјотресот била во близина на Драч.

Нов земјотрес во Албанија, почувствуван и во нашата земја

Макфакс - 02.12.2019

Земјотрес со јачина од 4,3 степени според Рихтеровата скала утринава ја погоди Албанија, а потресот бил почувствуван и во нашата земја, соопшти Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје.

Никако да престане: Повторно посилен замјотрес во Албанија

Press24 - 02.12.2019

Пред половина час уште еден посилен земјотрес ја погоди Албанија. Земјотресот бил со јачина од 4,3 степени по Рихтер на 25 километри од Тирана и на длабочина од 10 километри. Потресот беше регистриран во 9 часот и 6 минути по локално време.

Регистрирани 1.300 земјотреси после главниот, албански сеиозмолог вели: „Луѓето треба да се навикнат на потреси“

Press24 - 02.12.2019

Албанскиот сеизмолог Рапо Ормени рекол дека до денеска биле забележани 1.300 послаби земјотреси на подрачјето на Драч и другите делови од земјата и дека тоа е нормален процес потребен за ослободување на енергија после главниот земјотрес.

Нов земјотрес утрово ја потресе Албанија

Слободен Печат - 02.12.2019

Нов силен земјотрес од 4.3 степени по Рихтер ја потресе Албанија утринава. Земјотресот бил со епицентар на 25 километри северозападно од Тирана во 09.26 часот. Досега бројот на загинати од земјотресот е 52, додека стотици жители се евакуирани од ...

Тлото не се смирува – нови потреси, 4.2 во Албанија

ТВ21 - 02.12.2019

Тлото не се смирува, нови земјотреси се регистрирани во текот на ноќта и утрово. Еден од по силните потреси е утрово околу 9 часот и 35 минути со јачина пд 4.3 степени според Рихтер. Земјотреси се регистрирани и во БиХ, Црна Гора, Грција.

БАЛКАНОТ НЕ ПРЕСТАНУВА ДА СЕ ТРЕСЕ: Нови земјотреси во Албанија и БиХ

Фактор - 02.12.2019

Албанија не престанува да се тресе. Нови земјотреси го тресат тлото на соседната земја. Граѓаните сеуште се во паника бидејќи утринава ги почувствувале потресите. Според Европскиот земјотресен центар, земјотресот бил со јачина од 4,3 степени по ...

СЕ ТРЕСЕШЕ ПОДГОРИЦА: Земјотрес ја погоди Црна Гора

Фактор - 02.12.2019

Секторот за сеизмологија на Заводот за хидрометеорологија и сеизмологија синоќа во 21 часот и 13 минути забележал земјотрес со помала јачина и епицентар на 8км северно од Подгорица. -Жариштето на овој земјотрес е лоцирано на длабочина од 22 км“, се ...

Заев: Републичките сили за заштита кои помагаа во Албанија заслужуваат највисока почит

Магазин - 02.12.2019

Премиерот Зоран Заев на својот Фејсбук профил напиша дека припадниците на републичките сили за заштита кои помагаа во Албанија по катастрофалниот земјотрес ја заслужуваат нашата највисока почит и поддршка за нивната стручност и храброст.

ТЛОТО НЕ СЕ СМИРУВА: Нови земјотреси во Албанија, БиХ, Црна Гора, Грција

Курир - 02.12.2019

Тлото не се смирува, регистрирани се нови земјотреси. Нов силен земјотрес од 4.3 степени по Рихтер ја потресе Албанија утринава. Епицентарот бил на 25 километри северозападно од Тирана околу 09.30 часот.

Меркел до Рама: Имате поддршка од Германија и ЕУ во овие тешки моменти

Магазин - 02.12.2019

По трагичниот земјотрес кој ја погоди Албанија каде загинаа 51 лице, германската канцеларка Ангела Меркел испрати писмо до албанскиот премиер , Еди Рама. Во писмото Меркел посочува дека тешко ја примила веста за земјотресот во Албанија, изрази ...

Ормени: Во Албанија за пет дена регистрирани 1.300 земјотреси

Сител - 01.12.2019

Од утрото на 26 ноември кога во Албанија беше регистриран разорниот земјотрес со јачина од 6,4 степени според Рихтеровата скала до денеска регистрирани се 1.300 помали земјотреси во Драч и другите делови на земјата,изјави албанскиот сеизмолог Рапо ...

Aлбанија, нови земјотреси од Драч и Тирана

Алсат-М - 01.12.2019

Серија земјотреси ја погодија повторно Албанија. Граѓаните во паника ги напуштија своите домови. Во меѓувреме, градоначалничката на Драч си даде оставка по изјавата дека ,,е среќна што се 50 жртви, бидејќи бројката можела да биде многу поголема.

Нов земјотрес во Албанија, Тирана и Драч повторно на удар

Сител - 01.12.2019

Нов земјотрес со јачина од 4 степени, ја потресе денеска Албанија во 12.42 часот, објави Европскиот медитерански сеизмолошки центар. Епицентарот на земјотресот бил на 9 километри од Драч и 40 од Тирана, на длабочина од 2 километри.

Земјотрес ја погоди Црна Гора

А1 On - 01.12.2019

Околу 21 часот и 14 минути земјотрес со јачина од 3. 5 степени според Рихтер ја погоди Црна Гора. Епицентарот е 13 километри југоисточно од Подгорица на длабочина од 10 ...

Рама бара помош во закрепнувањето на земјата по земјотресот

Р.С.Европа - 01.12.2019

Албанскиот премиер Еди Рама денеска ја повика меѓународната заедница да испрати финансиска и експертска помош за земјата да закрепне по силниот земјотрес во кој загинаа 51 лице, а илјадници останаа без своите домови.

По земјотресот во Албанија, Меркел испрати писмо до Рама

Слободен Печат - 01.12.2019

Германија и Европската Унија ќе ве подржат во овие тешки моменти, се вели меѓу другото во писмото Германската канцеларка Ангела Меркел испрати писмо до премиерот на Албанија, Еди Рама, каде што пишува дека со голема вознемиреност ја примила веста за ...

Земјотресите никако да престанат- регистрирани уште два потреси во Албанија

Press24 - 01.12.2019

И попладнево земјотресите никако да престанат. За неколку минути два земјотреси во Албанија, првиот н а22 километри од Тирана со јачина од 2,9 степени по Рихтер во 14 часот и 53 минути, а вториот сомагнетуда од 2,5 степени по Рихтер во 15 часот на ...

Уште еден посилен земјотрес ја погоди Албанија

Press24 - 01.12.2019

Неколку земјотреси повторно ја погодија Албанија, а најсилниот беше со интензитет од 4,о степени по Рихтер. Земјотресот бил со епицентар на 9 километри западно од Драч со длабочина од 2 километри во 12 часот и 42 минути по локално време.

Жељко Самарџиќ откри детали од силниот земјотрес кој се случи пред неколку дена: „Се тресеше цела куќа, веднаш ...

Скопје24 - 01.12.2019

Неколку дена по ред, не се смирува тлото во Албанија и постојано има земјотреси со различен интезитет. Првиот силен земјотрес кој се случи на 26 ноември однесе многу жртви односно починаа 51 лице, има повредени и материјални штети, а истиот беше ...

Заев се заблагодари на републичките сили кои учествуваа во спсувачката акција по албанскиот земјотрес

Centar - 01.12.2019

Фејсбук статус на премиерот Зоран Заев: Од име на сите граѓани на нашата држава, сакам да упатам неизмерна благодарност кон републичките сили за заштита и спасување, кои координирани од Дирекцијата за заштита и спасување, беа присутни во ...

Рама му се заблагодари на регионот за помошта на Албанија

Точка - 01.12.2019

Албанскиот премиер Еди Рама синоќа им се заблагодари на лидерите во регионот за помошта на Албанија во санирањето на последиците од силниот земјотрес. Рама на состанокот со странските амбасадори акредитирани во Албанија им се заблагодари на нивните ...

По Албанија утрово се тресеше и Босна и Херцеговина

Точка - 01.12.2019

Два земјотреси рано утрово ја потресоа Босна и Херцеговина. Епицентарот на потресите бил на местото на епицентарот на неодамншениот потрес, кој пред неколку дена ги исплаши жителите на оваа земја.

Ги исплашил земјотресот, Жељко Самарџиќ и сопругата избегале од куќата во Црна Гора

Репортер - 01.12.2019

Пејачот Жељко Самарџиќ вели дека земјотресот кој се случи минатата недела толку бил силен и ги исплашил, што заедно со сопругата Маја избегале од нивната куќа во Црна Гора. „Двајцата спиевме кога оддеднаш не разбуди силно тресење.

Рама бара финансиска и експертска меѓународна помош

MakPress - 01.12.2019

Албанскиот премиер Еди Рама денеска ја повика меѓународната заедница да испрати финансиска и експертска помош за да и помогне на земјата да закрепне после силниот земјотрес во кој загинаа 51 лице, а илјадници останаа без своите домови.

ХУМАНОСТ: Газдата на Шкендија донирал 3 милиони евра за погодените во Драч

Магазин - 01.12.2019

Албанските медиуми пишуваат дека семејството на газдата на ФК Шкендија, Лазим Дестани, донирало околу 3.000.000 евра, за настраданите и погодените од земјотресот во Албанија. Дестани ден по земјотресот заминал во Драч да се увери во штетата.

Рама бара финансиска и експертска меѓународна помош

Сител - 01.12.2019

Албанскиот премиер Еди Рама денеска ја повика меѓународната заедница да испрати финансиска и експертска помош за да и помогне на земјата да закрепне после силниот земјотрес во кој загинаа 51 лице, а илјадници останаа без своите домови.