TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Жбогар: Законот за обвинителството ќе биде донесен со консензус

Телма - 22.07.2019

Случајот Рекет покажува дека јавното обвинителство се бори против корупција та на високо ниво, вели евроамбасадорот Самуел Ж богар . Се надева дека законот за обвинителството ќе биде донесен со ...

Една недела по оставката на Јанева, никој не знае каде е екс специјалната обвинителка

Канал5 - 22.07.2019

Една недела по оставката на Катица Јанева и по обелоденувањето на аферата ,,Рекет“, нема официјална информација за тоа каде би можела да се наоѓа екс специјалната обвинителка. Од интервјуа пак на обвинителката во ,, Рекет“ Вилма Русковска деновиве, ...

Заврши вештачењето на одземениот телефон на Катица Јанева

365 - 22.07.2019

Вештачењето на телефонот кој ѝ беше одземен на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева е завршено, а извештајот е доставен во Обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција, потврдуваат од Обвинителството.

Заврши вештачењето на телефонот на Катица Јанева, детали не се откриваат!

Алсат-М - 22.07.2019

Обвинителството за организиран криминал и корупција го доби извештајот од вештачењето на мобилниот телефон на Катица Јанева кој треба да даде насока за евентуална поврзаност и инволвираност на специјалната обвинителка во случајот „Рекет“.

Русковска го доби извештајот од мобилниот на Јанева, може да види со кого се допишувала шефицата на СЈО

Фокус - 22.07.2019

Извештајот од вештачењето на телефонот на специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева, е готов и стигнал во Обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција, кое ја води истрагата за случајот „Рекет“, потврдуваат од Обвинителството.

Жбогар: „Рекет“ покажува дека обвинителството се бори против корупцијата

24 Вести - 22.07.2019

Се трудам да го гледам случајот „Рекет“ од позитивен аспект и сметам дека тој покажува оти Јавното обвинителство се бори против корупцијата, изјави шефот на делегацијата на Европската Унија во Скопје, Самуел Жбогар.

Обвинителството го доби вештачењето за телефонот, нема сознанија каде е Јанева

Независен - 22.07.2019

Во Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција стигнал извештајот од вештачењето на телефонот на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева што и беше одземен во врска со истрагата за случајот „Рекет“, потврдија за МИА од ...

Никој не знаел дека Јанева го изгубила мобилниот

Алфа - 22.07.2019

Специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева најверојатно никаде не пријавила дека еден од двата мобилни телефони и е изгубен. Од Обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција дознале дека Јанева го изгубила телефонот, кога и го ...

Жбогар: „Рекет“ покажува дека Обвинителството се бори против корупцијата

Сител - 22.07.2019

Се трудам да го гледам случајот „Рекет“ од позитивен аспект и сметам дека тој покажува оти Јавното обвинителство се бори против корупцијата, изјави денеска шефот на Делегацијата на Европската Унија во Скопје, Самуел Жбогар.

Обвинителството го доби извештајот од вештачењето на телефонот на Јанева

Локално - 22.07.2019

Во Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција стигнал извештајот од вештачењето на телефонот на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева што и беше одземен во врска со истрагата за случајот „Рекет“, потврдија за МИА од ...

Жбогар: Нема причинa за политичка криза

Н.Македонија - 22.07.2019

Случајот со СЈО и обвинителката Катица Јанева го гледам од позитивната страна. Гледаме дека Јавното обвинителство се бори против корупцијата, дека води борба против корупцијата на високо ниво.

На случајот „Рекет“ гледам позитивно, нема причина за политичка криза, вели еу амбасадорот Жбогар

Сакам да кажам - 22.07.2019

Евроамбасадорот Самуел Жбогар денес во Новаци рече дека случајот „Рекет“ покажува дека Јавното обвинителство се бори против корупцијата на високо ниво и го поддржуваат да работи на вакви случаи.

Заврши вештачењето на мобилниот на Катица Јанева

Вечер - 22.07.2019

Завршено е вештачењето на одземениот мобилен телефон на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева, изјавија од Обвинителството за весникот Вечер. Според обвинителството, денеска е завршено вештачењето, но во интерес на натамошната истрага, ...

Додека е Јанева отсутна, СЈО не може да работи

Фактор - 22.07.2019

Само специјалниот обвинител може да ги потпишува актите во СЈО, па така ова обвинителство не може да работи непречено доколку Катица Јанева како нејзин шеф е отсутна и не се знае каде е, објави СДК.

Ако Јанева не дојде на работа, вработените во СЈО нема да земат плата

Скопје1 - 22.07.2019

Обвинителите, истражителите, како и техничкиот кадар во специјалното јавно обвинителство стравуваат дека нема да ја земат платата за изминатиот месец, бидејќи налогот треба да го потпише шефицата во оставка, Катица Јанева, дознава „Скопје1.мк“.

Подем и пад на СЈО, сите беа за Катица Јанева, што се случи?

ТВ21 - 21.07.2019

„Вие редовно ќе бидете информирани за текот на истрагара и содржината што произлегуваат од незаконскткоследење на коминикациите .преку пратениците вие одлучивте и на негово чело да застанам јас и од тоа нема поголема чест. Правдата ќе победи“.

Готов е извештајот од вештачењето на телефонот, ОЈО нема сознанија каде е Јанева

Нова ТВ - 22.07.2019

Во Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција стигнал извештајот од вештачењето на телефонот на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева што и беше одземен во врска со истрагата за случајот „Рекет“, потврдија за МИА од ...

Жбогар: „Рекет“ покажува дека Обвинителството се бори против корупцијата

Независен - 22.07.2019

Се трудам да го гледам случајот „Рекет“ од позитивен аспект и сметам дека тој покажува оти Јавното обвинителство се бори против корупцијата, изјави денеска шефот на Делегацијата на Европската Унија во Скопје, Самуел Жбогар.

Обвинителството го доби извештајот од вештачењето на телефонот на Јанева

Независен - 22.07.2019

Во Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција стигнал извештајот од вештачењето на телефонот на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева што и беше одземен во врска со истрагата за случајот „Рекет“, потврдија за МИА од ...

Евроамбасадорот Жбогар не гледа причина за политичка криза во Македонија

Р.С.Европа - 22.07.2019

Случајот „Рекет“ покажува дека Јавното обвинителство се бори против корупцијата на високо ниво и го поддржуваме да работи на вакви случаи, изјави денеска евроамбасадорот Самуел Жбогар и додаде дека не гледа причина за политичка криза во земјата.

Заврши вештачењето на мобилниот на Катица, на резултатите ќе почекаме

Нетпрес - 22.07.2019

Завршено е вештачењето на одземениот мобилен телефон на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева. Според обвинителството, денеска е завршено вештачењето, но во интерес на натамошната истрага, деталите засега, нема да се споделат во јавноста.

„Дајте и на мафијата да си одбери и обвинител и судии… па гревота се дечките„: Твитер реакции за Катица Јанева, „новото ...

еМагазин - 21.07.2019

На социјалните мрежи не стивнуваат реакциите за случајот на Јавното обвинителство „Рекет“, евентуалната инволвираност во истиот и на специјалната обвинителка Катица Јанева , иднината на Специјалното јавно обвинителство (СЈО)….

Рускоска за Сител: Ги проверуваме мобилните апликации на Јанева, вториот мобилен и бил изгубен во Белград

Сител - 20.07.2019

Во интервјуто за Сител јавниот обвинител Вилма Рускоска која вчера од премиерот Зоран Заев беше предложена за раководител на ЈО за гонење на организиран криминал и висока корупција, во врска со случајот „Рекет“ истакна дека Судот мора да ги прифати ...

Колку „тежи“ Катица Јанева – антикорупциска го објави нејзиниот имот

Магазин - 20.07.2019

Шефицата на специјалнот обвинителство Катица Јанева стана топ тема во македонските медиуми по обелодениот случај „Рекет“ и по нејзината оставка. ОЈО ќе утврдува дали Катица Јаневска имала некаква поврзанот со Боки 13 и Зоки Кичеец, и тоа ќе се ...

За Катица нема посебни истражни мерки, Рускоска објави: Не ја следиме, а дали некој друг ја следи…

Centar - 20.07.2019

Јавната обвинителка Вилма Русковска вели дека таа не е следена од страна на Јавното обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција. „Од страна на ОЈО не е побара посебна истражна мерка за Катица Јанева.

Синот на Катица го изгубил вториот мобилен телефон во Белград, ОЈО потврди дека и Јанева е во случајот „Рекет“

ТВ21 - 20.07.2019

Обвинителката Вилма Русковска попладнево на вестите на Сител, потврди дека Катица Јанева е јавната обвинителка поврзана со случајот „Рекет“. До сега од обвинителството велеа само дека е одземен мобилниот телефон на еден јавен обвинител, но никогаш ...

Кaјалџиев: Не може премиерот да одлучува кој ќе го води СЈО и која ќе биде неговота cyдбина

Република - 20.07.2019

Во однос на новиот Закон за јавно обвинитеелство и СЈО професорот на правниот факултет Гордан Калајџиев на гостување во „Стадион“ на Канал 77 истакна дека не може владата да одлучува кој ќе го води ЈО и која ќе биде неговата судбина.

Калајџиев: Падот на Јанева е како да паднал Заев со цела влада

Република - 20.07.2019

Без специјалната обвинителка Катица Јанева не можат да продолжат судењата по предметите на Специјалното јавно обвинителство (СЈО), вели професорот од Правниот факултет Гордан Калајџиев во анализа на „Слободен печат“.

Завршено е вештачењето на мобилниот телефон на Јанева, извештајот е таен

МКД - 22.07.2019

Во Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција стигнал извештајот од вештачењето на телефонот на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева што и беше одземен во врска со истрагата за случајот „Рекет", потврдија за МКД.мк од ...

Жбогар: „Рекет“ покажува дека Обвинителството се бори против корупцијата

Нова ТВ - 22.07.2019

Се трудам да го гледам случајот „Рекет“ одпозитивен аспект и сметам дека тој покажува оти Јавното обвинителствосе бори против корупцијата, изјави денеска шефот на Делегацијата наЕвропската Унија во Скопје, Самуел Жбогар.

Обвинителството го доби извештајот од вештачењето на телефонот на Катица Јанева

Курир - 22.07.2019

Во Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција стигнал извештајот од вештачењето на телефонот на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева што и беше одземен во врска со истрагата за случајот „Рекет“, потврдија за МИА од ...

Со кого се допишувала Катица Јанева?!

Вечер - 22.07.2019

Вештачењето на мобилниот телефон на Катица Јанева треба да даде одговори на сите отворени прашања во врска со нејзината евентуална вмешаност во случајот „Рекет“. Од Обвинителство за весникот „Вечер“ потврдија дека завршило вештачењето на телефонот ...

Заврши вештачењето на мобилниот на Јанева – извештајот во рацете на Русковска

PressingTV - 22.07.2019

Завршено е вештачењето на одземениот мобилен телефон на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева, но во интерес на натамошната истрага, деталите засега, нема да се споделат во јавноста.

КАТИЦА ВО КАЛ ДО ГУША: Синот на Јанева рекол на ЈО, дека вториот телефон и е изгубен во Белград!

Магазин - 20.07.2019

Во интервјуто за Сител јавниот обвинител Вилма Рускоска која вчера од премиерот Зоран Заев беше предложена за раководител на ЈО за гонење на организиран криминал и висока корупција, во врска со случајот „Рекет“ истакна дека Судот мора да ги прифати ...

Рускоска за Катица Јанева: Не ја следиме, а дали некој друг ја следи…

Република - 20.07.2019

Јавната обвинителка Вилма Рускоска вели дека специјалната обвинителка Катица Јанева, не е следена од страна на Јавното обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција. „Од страна на ОЈО не е побара посебна истражна мерка за Катица Јанева.

Калајџиев: Не може Заев да одлучува кој ќе го води Јавното обвинителство

Скопје1 - 20.07.2019

Во однос на новиот Закон за јавно обвинителство и СЈО професорот на правниот факултет Гордан Калајџиев на гостување во „Стадион“ на Канал 77 истакна дека не може владата да одлучува кој ќе го води ЈО и која ќе биде неговата судбина.

Обвинителството го доби вештачењето за телефонот, нема сознанија каде е Јанева

А1 On - 22.07.2019

Во Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција стигнал извештајот од вештачењето на телефонот на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева што и беше одземен во врска со истрагата за случајот „Рекет“, потврдија за МИА од ...

Жбогар: „Рекет” покажува дека Обвинителството се бори против корупцијата

Слободен Печат - 22.07.2019

Жбогар појасни дека знае за многу шпекулации во однос на оставката на Јанева. Се трудам да го гледам случајот „Рекет” од позитивен аспект и сметам дека тој покажува оти Јавното обвинителство се бори против корупцијата, изјави денеска шефот на ...

Обвинителството го доби извештајот од вештачењето на телефонот на Јанева

Телма - 22.07.2019

Во Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција стигнал извештајот од вештачењето на телефонот на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева што и беше одземен во врска со истрагата за случајот „Рекет“.

Заврши вештачењето на мобилниот на Катица, на резултатите ќе почекаме

Точка - 22.07.2019

Завршено е вештачењето на одземениот мобилен телефон на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева. Според обвинителството, денеска е завршено вештачењето, но во интерес на натамошната истрага, деталите засега, нема да се споделат во јавноста.

Синот на Јанева рекол дека вториот телефон е изгубен во Белград

Фокус - 20.07.2019

Во интервјуто за Сител јавниот обвинител Вилма Рускоска во врска со случајот „Рекет“ истакна дека Судот мора да ги прифати аудио и видео снимките како доказ. Русковска нагласи дека во најскоро време ќе заврши вештачењето на телефонот на Јавниот ...

Обвинителството го доби вештачењето за телефонот, нема сознанија каде е Јанева

Press24 - 22.07.2019

Во Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција стигнал извештајот од вештачењето на телефонот на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева што и беше одземен во врска со истрагата за случајот „Рекет“, потврдија за МИА од ...

Жбогар: Се трудам да го гледам случајот „Рекет“ од позитивен аспект, Обвинителството се бори против корупцијата

Press24 - 22.07.2019

Се трудам да го гледам случајот „Рекет“ од позитивен аспект и сметам дека тој покажува оти Јавното обвинителство се бори против корупцијата, изјави денеска шефот на Делегацијата на Еврпската Унија во Скопје, Самуел Жбогар.

Обвинителството го доби извештајот од вештачењето на телефонот на Јанева

Скопје инфо - 22.07.2019

Во Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција стигнал извештајот од вештачењето на телефонот на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева што и беше одземен во врска со истрагата за случајот „Рекет“, потврдија за МИА од ...

Заврши вештачењето на телефонот на Јанева

Скопје1 - 22.07.2019

Завршено е вештачењето на одземениот мобилен телефон на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева, изјавија од Обвинителството за весникот Вечер. Според обвинителството, денеска е завршено вештачењето, но во интерес на натамошната истрага, ...

Синот на Катица Јанева рекол дека вториот телефон и е изгубен во Белград

Република - 20.07.2019

Во интервјуто за Сител јавниот обвинител Вилма Рускоска која вчера од премиерот Зоран Заев беше предложена за раководител на ЈО за гонење на организиран криминал и висока корупција, во врска со случајот „Рекет“ истакна дека Судот мора да ги прифати ...

Обвинителството нема сознанија каде е Јанева

24Инфо - 22.07.2019

Во Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција стигнал извештајот од вештачењето на телефонот на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева што и беше одземен во врска со истрагата за случајот „Рекет”, потврдија за МИА од ...

Жбогар: Случајот „Рекет“ покажува дека Јавното обвинителство се бори против корупцијата на високо ниво

Скопје1 - 22.07.2019

Евроамбасадорот Самуел Жбогар денес во Новаци рече дека случајот „Рекет“ покажува дека Јавното обвинителство се бори против корупцијата на високо ниво и го поддржуваат да работи на вакви случаи.

Строга тајна е што е откриенo во телефонот на Јанева

Слободен Печат - 22.07.2019

Вештачењето на телефонот на Катица Јанева беше со цел да се види нејзината комуникација со осомничените во „Рекет". Во Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција стигнал извештајот од вештачењето на телефонот на специјалната јавна ...

Синот на Јанева рекол дека вториот телефон го изгубила во Белград

Либертас - 20.07.2019

Во интервјуто за Сител јавнaта обвинителка Вилма Рускоска во врска со случајот „Рекет“ истакна дека Судот мора како доказ да ги прифати аудио и видео снимките. Русковска нагласи дека во најскоро време ќе заврши вештачењето на телефонот на Јавниот ...