TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Чадот и пожарите во Амазонија се гледаат од вселената

Канал5 - 25.08.2019

Вознемирувачки снимки на НАСА од вселената укажуваат на огромните размери на пожарите кои изминатиот период ја зафатија амазонската прашума. Огнот и чадот од Амазон јасно се гледаат од вселаната , новите фотографии од АСА покажуваат дека состојбата ...

Бразил ангажирал 44.000 војници за гасење на пожарите во Амазонија

PressingTV - 25.08.2019

Бразил ангажирал 44.000 војници во северниот дел на зафатената од пожари Амазонија, соопшти Ројтерс. Во случај на потреба, можат да бидат ангажирани и дополнителни сили. Претседателот Жаир Болсонаро ја искористи мерката како одговор на критиките од ...

НАСА објави вознемирувачки снимки од пожарите кои ги уништуваат ,,белите дробови” на светот

Макфакс - 25.08.2019

Вознемирувачки сателитски снимки на НАСА од вселената укажуваат на огромниот размер на пожарите што ја зафатија Амазонија која се нарекува и „белите дробови на светот“.Фотографиите на НАСА покажуваат дека ситуацијата во неколку бразилски држави е ...

Шпанија, Германија и Велика Британија се против блокада на договорот со Бразил

МКД - 25.08.2019

Шпанија „не го дели ставот за блокада на трговскиот договор" меѓу Европската унија и земјите на Меркосур (Бразил, Аргентина, Уругвај и Парагвај) што во петокот го предложи францускиот претседател Емануел Макрон како одговор на шумските пожари во ...

Стотици нови пожари ја пустошат Амазонија (ВИДЕО)

МКД - 25.08.2019

Стотици нови пожари продолжуваат да ја пустошат амазонската прашума во момент кога расте меѓународниот притисок врз бразилскиот претседател Жаир Болсонаро да ги спречи пожарите во „белите дробови на светот".

„Амазон“ го отвори најголемиот деловен кампус кој се простира на 9,5 хектари

Факултети - 25.08.2019

Најголемиот светски онлајн-трговец „Амазон“ ја отвори својата најголема деловна зграда во индискиот град Хајдерaбад. Новиот кампус беше отворен во средата во градскиот финансиски кварт. Кампусот се простира на 9,5 хектари и има 167.225 квадратни ...

НАСА објави вознемирувачки снимки од пожарите во Амазонија

Опсервер - 25.08.2019

Вознемирувачки сателитски снимки на НАСА од вселената укажуваат на огромниот размер на пожарите што ја зафатија Амазонската прашума, честопати нарекувана како „белите дробови на светот“. Пожарот и чадот од Амазон се јасно видливи од вселената, а ...

Бразилската армија се распоредува за гаснење на пожарите во Амазонија

Слободен Печат - 25.08.2019

Вкупно ќе бидат распоредени 44.000 војници за гаснење пожари, а два авиона Ц-130 Херкулес ќе користи војската Со поддршка на воени авиони, бразилските војници почнаа да се распоредуваат низ прашуми во Амазонија за да се борат со пожарите што го ...

Стотици нови пожари ја пустошат Амазонија

Нова ТВ - 24.08.2019

Стотици нови пожари продолжуваат да ја уништуваат Амазонската прашума, додека се засилува меѓународниот притисок врз бразилскиот претседател Жаир Болсонаро да преземе ефикасни мерки за гаснење на пожарите.

Над 1 600 нови пожари во Амазонија, на терен испратени 44 илјади војници

Макфакс - 24.08.2019

Над 1 600 нови пожари продолжуваат да ја уништуваат Амазонската прашума, поради што на тарен се испратени авиони како и 44 илјади војници за да се справат со огнените стихии. Според Националниот институт за истражување на вселената (ИНПЕ), ...

Експерти: Зад пожарите во Амазонската прашума се крие глад за говедско и соја

+инфо - 24.08.2019

Екстензивното одгледување говеда е главен фактор за уништување на Амазонскат прашума. Нешто повеќе од 65 проценти од амазонското уништување на шумите е денес под пасишта, тврди Ромуло Батиста, истражувач во Гринпис.

Стотици нови пожари ја пустошат Амазонија

+инфо - 24.08.2019

Според Националниот институт за истражување на вселената (ИНПЕ) меѓу четврток и петокот избувнале нови 1663 пожари. Стотици нови пожари продолжуваат да ја уништуваат Амазонската прашума, додека се засилува меѓународниот притисок врз бразилскиот ...

Амазонската прашума високо на агендата на Г7, ЕУ подготвува финансиска помош

Телма - 24.08.2019

-Овде поминуваше камион, а возачот фрли цигара. Тоа беше цигара. Од овде помина бел камион и огнот започна. Потоа пожарот започна и мојот трактор речицси изгоре овде. Тешко, загинаа многу животни, Џунгласта, шумата е изгорена, комплицирано е.

Бразилската војска ќе ја спасува Амазонија од пожарите

Сител - 24.08.2019

Бразилската војска се вклучува во борбата против шумските пожари во Амазонија. Претседателот Болсонаро одлучи да ја ангажира војската, откако меѓународната заедница се закани со економски санкции ако Бразил не преземе поголема акција да ги заштити ...

Бразил ангажира 44.000 војници за гаснење на пожарите во Амазонија

Независен - 24.08.2019

Бразил објави дека ќе ангажира воени авиони и 44.000 војници за да се справат со пожарите во Амазонската прашума. Министрите за одбрана и за животна средина ги утврдија плановите денеска за борба со огромните пожари по острата реакција од ...

Пожарот во Амазонија УНИШТИ ДОМ НА ДРЕВНО ПЛЕМЕ: Нивните зборови се лекција за ЦЕЛИОТ СВЕТ!

Слободен Печат - 24.08.2019

Племенскиот старешина, откако се случила несреќата, изјавил дека би ја дал и последната капка крв за оваа шума. Разорниот пожар во Амазонија ги уништи домовите на племето Нура, а сега од нивната животна средина е останата само гола земја.

Пожарите го уништиле домот на Домородното племе: Живееле длабоко во прашумата, а сега секаде е пустош! Нивните зборови ...

Точка - 24.08.2019

Страшните пожари во Амазонија ги уништиле домовите на домородците кои живеат длабоко во прашумата. Пожарот се заканува да ги уништи и зашитените шумски резервати. Amazon rainforest fire destroys home of ancient tribes deep in woodland The indigenous ...

Амазон гори, Болсонаро конечно ја ангажира војската во гаснење на огромните пожари

Канал5 - 24.08.2019

Белите дробови на планетата веќе цела недела се во пламен. Амазонската прашума која е најголема во светот ја голтаат илјадници пожари видливи и од вселената, а секоја минута огнената стихија уништува површина од скоро две фудбалски игралишта.

Ципрас: Грција веднаш да се спротивстави на Договорот ЕУ-Меркосур

Независен - 24.08.2019

Се додека екстремно десничарската влада на Болсонаро одбива да ги преземе нејзините обврски кон животната средина, Грција мора веднаш да се спротивстави на Договорот ЕУ-Меркосур, пишува на неговиот официјален Фејсбук профил поранешниот грчки премиер ...

Ципрас: Грција веднаш да се спротивстави на Договорот ЕУ- Меркосур

Локално - 24.08.2019

Се додека екстремно десничарската влада на Болсонаро одбива да ги преземе нејзините обврски кон животната средина, Грција мора веднаш да се спротивстави на Договорот ЕУ-Меркосур, пишува на неговиот официјален Фејсбук профил поранешниот грчки премиер ...

Спасете го Амазон: Илјадници протести во Бразил и низ целиот свет

Фактор - 24.08.2019

По острите меѓународни реакции, бразилскиот претседател дозволи армијата да се вклучи во гаснењето на големиот број пожари во Амазон. Сателитските податоци покажуваат дека оваа сезона тропските шумски пожари се зголемени за 85 проценти во однос на ...

Додека Амазонија исчезнува во пламен, претседателот на Бразил се смее: Болсонаро се шегувал и правел “селфи“ на воената ...

Точка - 24.08.2019

Бразилскиот претседател, Жаир Болсонаро е виден како се шегува и прави “селфи“ на церемонијата на која добил воена почест, додека во Рио де Женеиро се одржувале масовни протести поради пожарите кои беснеат во Амазонија.

Општ револт поради Болсонаро- но што потоа?

Deutsche Welle - 24.08.2019

Амазонија гори. Болсонаро е крив!- се ужаснува светот. Но, тоа не е доволно. Сите ќе мора да платиме, за да опстане прашумата, смета Ванеса Фишер. Прашумите на Амазонија се белите дробови на светот, која произведува една петина од глобалниот ...

Болсонаро попушти , ја праќа војската да го гаси пожарот во амазонската прашума (ВИДЕО)

Канал5 - 24.08.2019

Бразилскиот претседател Жаир Болсонаро попушти пред притисокот на светската јавност и ја повика војската да го гасне пожарот што беснее низ Амазонија. Стотици илјади хектари амазонска прашума изгореа ,а вкупно 73 000 пожари гореле во ,,белите ...

Болсонаро ја испраќа војската да се бори со пожарите во Амазонија по притисокот од европските лидери

Сакам да кажам - 24.08.2019

Бразилскиот претседател Жаир Болсонаро ѝ нареди на војската да помогне во борбата со пожарите во Амазонија, кои во рекорден број избувнаа ова лето. Тој потпиша посебен указ по силниот притисок од европските лидери, кои претходно ги нападна дека не ...

По меѓународните реакции: Војската се вклучи во гаснењето на пожарите во Амазон

Нова ТВ - 24.08.2019

Претседателот на Бразил им нареди на вооружените сили да се вклучат во гаснењето на шумските пожари во Амазон, откако меѓународната заедница изрази револт од реакцијата на бразилските власти на овој досега невиден акт на уништување на шумите.

Војската ќе се бори против пожарите во Амазон

Р.С.Европа - 24.08.2019

Бразилскиот претседател Жаир Болсонаро, соочен со меѓународниот притисок да се справи со пожарите кои уништуваат делови од дождовните шуми na Амазон, испраќа војска за да помогне во борбата против пожарите што предизвикаа загриженост кај експертите ...

ВИДЕО: Бразилската војска доби наредба да го гасне пожарот во Амазонија

А1 On - 24.08.2019

Бразилскиот претседател Жаир Болсонаро ја упати војската во Амазонија за да помогне во гасењето на големите пожари кои ја зафатија најголемата дождовна шума на светот. Тој вчера ја најави оваа можност.

По европските закани, Бразил ја праќа армијата да се бори со пожарите на Амазон

Радио МОФ - 24.08.2019

Претседателот на Бразил им нареди на вооружените сили да помогнат во борбата против рекордниот број шумски пожари во Амазон. Декретот издадена од претседателот Жаир Болсонаро дозволува распоредување војници во природните резервати, домородни ...

Војската во битка со пожарите во Амазонија, Трамп понуди помош

+инфо - 24.08.2019

Со посебен указ бразилскиот претседател Жаир Болсонаро ѝ нареди на војската да помогне во борбата со пожарите во Амазонија. – Бразилските сили од сабота ќе се распоредат во пограничните подрачја и во други погодени области во Амазонија, стои во ...

Заканите и уцените кон Бразил ја вклучија армијата во Амазон

Локално - 24.08.2019

Бразилскиот претседател Балсонаро конечно ја испрати армијата за да помогне во справувањето со рекордниот број пожари во Амазон , јави Би-Би-Си. Уредба издадена од претседателот Жаир Болсонаро дозволува распоредување на трупите во природните ...

Плачот на домородец од Амазонија го крши срцето: Ако треба ќе ја дадам и последната капка крв, само да ги спасам овие ...

Точка - 24.08.2019

Додека страшните пожари беснеат во Амазонската прашума, припадниците на автохтоното бразилско племе Мура се заколнале дека до последни сили ќе ја бранат својата земја. Најголемата прашума на светот, Амазонија, моментално е складиште кое го забавува ...

Бразил ја испраќа војската да помогне во гасењето на пожарите во Амазон

PressingTV - 24.08.2019

Бразилскиот претседател Жаир Болсонаро издаде наредба до припадниците на армиските сили да помогнат во гасењето на големите пожари во Амазонската прашума. Во одлуката на Болонаро се наведува дека војниците ќе бидат распоредени во природните ...

Бразилската војска ќе ги држи под контрола пожарите во Амазонија

CivilMedia - 24.08.2019

По вчерашните протести ширум Бразил, но и во Париз и Лондон, како и револтот на меѓународната заедница, претседателот на Бразил им нареди на вооружените сили да се вклучат во гаснењето на шумските пожари во Амазон.

Болсонаро ќе ја испраќа војската да ги гаси пожарите во Амазонија

ММС - 24.08.2019

Бразилскиот претседател Жаир Болсонаро изјави дека би можел да ја испрати војската да се избори со огнената стихија во Амазонија. „Тоа е планот“, рече Болсонаро, по зголемениот притисок на меѓународната заедница за справување со рекордниот број ...

Амазон во пламен – политичките реакции се исто така во црвената зона

Локално - 24.08.2019

Бразил гори: jунглата во Амазон е опустошена од разорните пожари, а бразилскиот претседател Болсонаро призна дека неговата земја не може да се справи со катастрофата. Се претпоставува дека пожарот е намерно подметнуван ,пренесе Дојче Веле.

Снимките на НАСА ги покажуваат разорните размери на пожарите во Амазонија

Н.Македонија - 25.08.2019

Вознемирувачки сателитски снимки на НАСА од вселената укажуваат на огромниот размер на пожарите што ја зафатија Амазонија која се нарекува и „белите дробови на светот“. Фотографиите на НАСА покажуваат дека ситуацијата во неколку бразилски држави е ...

(ВИДЕО) Како Амазонија која се сметаше за отпорна на пожар се распали: Научниците загрижени

Фактор - 24.08.2019

Дождовната шума од Амазон е опишана како „белите дробови на светот“. Толку јаглерод диоксид е заклучен во нејзините дрвја што заштитата на шумите е неопходна ако сакаме да се справиме со глобалното затоплување и да ја зачуваме планетата.

Стотици нови пожари ја пустошат Амазонија (ВИДЕО)

Курир - 25.08.2019

Стотици нови пожари продолжуваат да ја пустошат амазонската прашума во момент кога расте меѓународниот притисок врз бразилскиот претседател Жаир Болсонаро да ги спречи пожарите во „белите дробови на светот”.

НАСА објави вознемирувачки снимки од пожарите во Амазонија

24Инфо - 25.08.2019

Вознемирувачки сателитски снимки на НАСА од вселената укажуваат на огромниот размер на пожарите што ја зафатија Амазонската прашума, честопати нарекувана како „белите дробови на светот”. Пожарот и чадот од Амазон се јасно видливи од вселената, а ...

Катастрофа од невидени размери му се заканува на светот поради пожарот во Амазонија

Фокус - 23.08.2019

Амазонската прашума погодена е од пожари од толкав размер што чадот се гледа и од вселената, со оглед на тоа што од минатиот четврток евидентирани се 9.500 пожари, а секоја минута огнената стихија уништува површина во големина од едно и пол ...

Франција поради Бразил се заканува со блокада на трговскиот договор на ЕУ и Јужна Америка

МКД - 23.08.2019

Францускиот претседател Емануел Макрон оцени дека неговиот бразилски колега Жаир Болсонаро лажел за своите обврски во врска со заштитата на животната средина и кажа дека Франција е против спорниот трговски договор на ЕУ и Меркосур, против кој, како ...

Домородците на Амазонија „ќе се борат до последната капка крв“ за најголемата светска прашума (ВИДЕО)

МКД - 23.08.2019

Додека страшните пожари ја пустошат Амазонската прашума, припадниците на автохтоното бразилско племе Мура се колнат дека до последните сили ќе ја бранат својата земја, пренесува Би-би-си .

Очаен крик на домородец од Амазонија: Ќе ја дадам последната капка крв за да ја спасам шумата (ВИДЕО)

Канал5 - 23.08.2019

Додека страшните пожари ја голтаат амазонската прашума , припадниците на бразилското племе Мура , се заколнаа дека со последните сили ќе ја бранат својата територија. Најголемата прашума на светот , Амазонија, е големо скласдиште на јаглерод , што ...

„Белите дробови“ на планетата изгорени од пожари

Телма - 23.08.2019

Најголемата прашума во светот ја голтаат повеќе од 9.000 пожари, а секоја минута огнената стихија уништува површина во големина од едно и пол фудбалско игралиште. Ситуацијата во Амазонија стана толку алармантна што преминува во „меѓунардона криза“, ...

Бразилската армија се распоредува за ганење на пожарите во Амазонија

24Инфо - 25.08.2019

Со поддршка на воени авиони, бразилските војници почнаа да се распоредуваат низ прашуми во Амазонија за да се борат со пожарите што го зафатија регионот со рекорден интензитет. Првата мисија ќе ја извршат 700 војници околу Порто Веља, главниот град ...

Пожарите во Амазон ги скараа Макрон и Болсонаро

Сител - 23.08.2019

Францускиот и бразилсскиот претседател се скараа за шумските пожари во Амазон. Макрон вели дека се работи за меѓународен проблем. Горат белите дробови на планетата и за ова треба сериозно да се разговара на престојниот самит на Г7.

Бразилската војска е спремна за одбрана на Амазонската прашума

МКД - 23.08.2019

Бразилската војска е спремна да ја брани Амазонската прашума, порача командантот на оружените сили Едсон Леал Пујол среде растечкиот меѓународен притисок и повиците за поцврста акција во борбата против пожарите, додека претседателот Жаир Болсонаро ...

Во Париз и Лондон протести против бразилскиот претседател поради катастрофалните пожари (ВИДЕО)

Канал5 - 23.08.2019

Стотици активисти за заштита на животната средуина протестираа денеска на улиците на Лондон и на Париз , поради огромните пожари во Амазон и неакивноста на бразилскиот претседател Болсонаро.

Додека Амазонија гори, Болсонаро го напаѓа остатокот од светот: „Не се мешајте!“ (ВИДЕО)

МКД - 23.08.2019

Во ек на сè поголеми меѓународни критики за пожарите што беснеат низ Амазонија, бразилскиот претседател Жаир Болсонаро рече дека е можно земјоделците нелегално да подметнуваат шумски пожари, но рече дека странците не треба да се мешаат во домашните ...