TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Попладневен преглед:Беџети повика на поддршка за концепцијата за основно образование, писмо на Фурлан „ѝм благодарам на ...

Frontline - 22.01.2021

Академик Беџети : Се чудам дека сé уште се размислува со резерва за промените во образованието. Ми останува да повикам на поддршка на оваа иницијатива, бидејќи знаеме колку е комплексно, колку е тешко да се влезе во ваков комплексен зафат.

Фурлан со писмо од 1991 година: Им благодарам на оние благородни патриоти кои љубезно ми ветуваат „масакр на српски начин“

Frontline

Енигма: Од каков вирус почина легендарната актерка Мира Фурлан?

Независен

Освен да ги соблекуваат голи, режисерите во СФРЈ не знаеја што да прават со глумиците

Репортер

Замина Мира Фурлан, заложник на забранетата љубов и жесток критичар на национализмот

Вечер Прес

Не го разбирам национализмот, зборуваше Мира Фурлан која избега во САД поради „забранета љубов“, па оствари кариера и во Холивуд

Сакам да кажам

Мира Фурлан (1955 - 2021)

Окно

OhridNews ТВ21 Канал5 Сакам да кажам Радио МОФ Нетпрес Екран Макфакс

Што е вирусот од Западен Нил и какви се шансите да се заразите со него?

USB - 22.01.2021

Вирусот од Западен Нил е болест што ја пренесуваат комарците, а за која се уште нема вакцина или лек. Информацијата дека легендарната хрватска и југословенска актерка Мира Фурлан починала како резултат на инфекција со вирусот од Западен Нил, ...

Каква болест е вирусот од Западен Нил од кој почина актерката Мила Фурлан

Република

Еве од што починала Мира Фурлан!

Екран

Од вирусот Западен Нил, кој беше кобен за Мира Фурлан, само 1% од луѓето развиваат тешки симптоми

Слободен Печат

Во канџите на западнонилскиот вирус: Од него почина актерката Мира Фурлан - како се пренесува и лечи?

Женски магазин

Сè за заразата од која почина Мира Фурлан: Ја пренесуваат комарците, а само 1% од луѓето имаат тешки симптоми

Точка

Мира Фурлан починала од последици на вирусот Западен Нил

Слободен Печат

Локално Курир Денешен Либертас

Прошталниот твит на Мира Фурлан: Гледам во ѕвездите, таму наскоро ќе појдам и јас, не се плашам…

+инфо - 22.01.2021

Таа беше божествена актерка, сите ќе ја паметат и на сите им е тешко поради нејзиниото заминување, изјави актерот Раде Шербеџија. „Гледам во ѕвездите. Таму наскоро ќе појдам и јас. Не се плашам.

Мира Фурлан пред смртта: Дозволете ми да ги затворам очите

Фактор

Живот како на филм: Мира и пишуваше писма на починатата мајка, ја осудија поради љубов

Фокус

Мира никогаш не ја заборави добрината на Милена Дравиќ: Овој гест засекогаш го носеше во срцето

Хаштаг

Од смртни закани до ѕвездено небо: Животот на легендарната Мира Фурлан

Мастило

Последната објава на Мира Фурлан: Ноќта е ведра и Млечниот пат се чини толку близу. Таму наскоро ќе појдам

Слободен Печат

Мира Фурлан помина голгота во животот: Од одземен стан, преку келнерка до планетарна популарност

Фактор

Слободен Печат Попара ММС Во Центар Локално Вистина.мк Женски магазин Курир

Шербеџија за Мира Фурлан: Неправедно доживеа многу удари од вообразените националисти

Кајгана - 22.01.2021

Актерката Мира Фурлан почина завчера на 66-годишна возраст, а социјалните мрежи денес се полни со емотивни збогувања од неа. Веста за смртта на актерката го погоди и Раде Шербеџија, кој знаел дека е болна, но верувал дека ќе ја надмине болеста.

Шербеџија: Мира Фурлан боледуваше неизлечиво и долго, беше во кома

Канал5

Шербеџија: Мира беше долго време неизлечливо болна, беше во кома

Макфакс

Раде Шербеџија за Мира Фурлан: Беше во кома, боледуваше долго и тешко

А1 On

Раде Шербеџија за починатата Мира Фурлан: Голема глумица и вистинска хероина, ранлива, а силна

Република

Шербеџија: Мира беше долго време неизлечливо болна, беше во кома

Вечер

Шербеџија: Мира долго време беше неизлечливо болна

Н.Македонија

+инфо 24Инфо Нетпрес