TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Груевски: Толку сум редовен во судот што ми доаѓа да си побарам канцеларија и плата

МКД - 14.02.2018

Толку сум редовен овде во судот што веќе ми доаѓа да си побарам канцеларија и плата овде, рече денес во изјава за медиумите поранешниот премиер и поранешен претседател на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски по рочиштето за случајот „Траекторија".

Груевски: Толку често сум во суд што почнувам да се чувствувам како да доаѓам на работа

Телма - 14.02.2018

Толку често ме повикуваат во суд што почнувам да се чувствувам како да доаѓам на работа и да побарам канцелаија и плата, изјави поранешниот премиер и поранешен претседател на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски, по денешното рочиште за случајот „Траекторија“.

Судијата Бошевски: Јавното објавување на „бомбите“ не ја намалува нивната доказна вредност

МКД - 14.02.2018

По истакнатите барања и приговори на судењето за случајот „Траекторија " судијата Горан Бошевски пресече, 315 прислушувани разговори кои СЈО ги понуди како доказ против обвинетите Никола Груевски, Миле Јанакиески, Владимир Пешевски и Љупчо ...

Груевски: Рабирам дека Судот е под политички притисок, но секој судија треба да одлучува согласно законите

Курир - 14.02.2018

По паузата од еден час дадена на денешното рочиште за случајот „Траекторија“, поранешниот премиер Никола Груевски побара збор и ги повтори барањата да бидат отфрлени како докази СМС пораките бидејќи начинот на кој СЈО ги има прибавено не може да ја ...

Откажано судското рочиште за „Траекторија“

24 Вести - 14.02.2018

Бараме еднаков третман како оној што му се дава од овој суд на Заев, се пожали екс премиерот Никола Груевски на денешното судско рочиште за случајот „Траекторија“. Тој побара одбраната да добие копија од прислушуваните разговори.

Груевски утре, наместо на судење, ќе може во судот да ги слуша бомбите за уривањето на „Космос“

Макфакс - 14.02.2018

Експремиерот Никола Груевски, кој е еден од обвинетите во случајот ТНТ на СЈО за уривањето на комплексот „Космос“, утре нема да се појави на закажаното судење, потврдија дел од неговите адвокати за „Макфакс“.

Груевски: Толку често доаѓам во суд што треба да ми дадат канцеларија и плата

Фокус - 14.02.2018

Судството е претворено во политичка гилотина, изјави поранешниот премиер, Никола Груевски, по денешното судење по предметот „Траекторија“. Според него судот не се однесува исто кон обвинителите и кон одбраната, што покажува, како што рече, дека врз ...

Судот затрупан со приговори - Груевски вели дека судот работи под политички притисок

24 Вести - 14.02.2018

Повторно беше одложено судењето за случајот „Траекторија“, бидејќи и по одбиените приговори и по паузата која судијата ја даде за да одлучи за денешните приговори на одбраната кои исто така беа одбиени, адвокатите на обвинетите, но и поранешниот ...

Груевски „побара“ канцеларија и плата во судот

+инфо - 14.02.2018

Кон обвинителите се однесуваат со почит, спокојно, а кон одбрана и обвинетите односот е нервозен, вели Груевски. Поранешниот премиер Никола Груевски денеска од Судскиот совет на скопска единица побара да се донесе формално решение во однос на ...

Груевски: Во судот треба да ми дадат канцеларија и плата

Press24 - 14.02.2018

Поранешниот премиер Никола Груевски денеска се појави на рочиштето за случајот Тректорија, за блиндираниот Мерцедес. Груевски изјави дека бара еднаков третман како оној кој судот му го дава на Зоран Заев.

Обвинителката Лиле Стефановска ја обвини одбраната во „Траекторија“ дека го одложува судењето

Фокус - 14.02.2018

Сите предлози и забелешки се даваат со цел одлагање, а не подготовка на одбраната, рече специјалната јавна обвинителка, Лиле Стефановска, на денешното судење во случајот „Траекторија“, како одговор на барањата и забелешките на одбраната.

Чаша вода за Груевски во судница, се закашла набројувајќи ги предлозите до судот

МКД - 14.02.2018

По паузата за случајот "Траекторија", Груевски побара збор и наведе дека има неколку барања до судијата Горан Бошевски. Додека зборуваше, Груевски неколку пати се закашла, по што една од членовите на судскиот совет донесе чаша со вода која му беше ...

Груевски од телефон цело време чита едни исти приговори, му се пожали Обвинителката од СЈО на судијата на „Траекторија“

Сакам да кажам - 14.02.2018

Обвинителката од СЈО Лиле Стефанова на денешното судење за предметот „Траекторија“ му кажа на судијата Горан Бошевски дека обвинетиот Никола Груевски од мобилниот телефон му чита од збор до збор исти, веќе поднесени приговори, само за и натаму да не ...

Груевски: Си ги бараме нашите права, судија

Макфакс - 14.02.2018

Смс-пораките на СЈО да не бидат доказ против него, побара експремиерот Никола Груевски на продолжението од судењето за случајот „Траекторија“. „За нивната вистинитост никој не гарантира, низ колку раце поминале смс пораките пред да стигнат до СЈО.

Рочиште за случајот „Траекторија“ во Кривичен суд

МРТ - 14.02.2018

Одбраната во Кривичниот суд побара одложување на судењето, поради недобивање на записникот од 31-ви јануари. Специјалната обвинителка Стефанова побара од судот да не се произнесува за барањето на одбраната, бидејќи според неа, било несериозно ова да ...

„Траекторија“ одложена за 1 март...

Н.Македонија - 14.02.2018

„Траекторија“ одложена за 1 март За 1 март е одложено судското рочиште за случајот „Траекторија“ во кој обвинети се поранешниот премиер Никола Груевски, поранешниот вицепремиер Владимир Пешевски, екс министерот за транспорт и врски Миле Јанакиески и ...

Груевски бара од судијата да го спроведува законот кога му суди

МКД - 14.02.2018

Бараме само да го спроведете законот, искоментира Никола Груевски, надоврзувајќи се на барањата и приговорите на неговиот адвокатски тим кој денес во случајот „Траекторија“ околу еден час повторно истакнуваше забелешки и барања до судот.

Груевски побара СМС пораките за Траекторија да бидат отфрлени како докази, судијата одби

ТВ21 - 14.02.2018

Судот да ги отфрли СМС пораките како докази побара од судијата експремиерот Никола Груевски на денешното рочиште за предметот Траекторија. Начинот на кој СЈО ги прибавило СМС пораките а ги дава како доказ не може да се провери, рече тој и тврдеше ...

Груевски: Во судот треба да ми дадат канцеларија и плата, толку често доаѓам

Мета - 14.02.2018

Во судот веќе доаѓам толку често што треба да ми дадат канцеларија, а и да добивам плата, изјави поранешниот премиер и поранешен претседател на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски пред новинарите по завршувањето на денешното рочиште за случајот ...

Продолжи судењето за провизиите за кинеските автопати

Нова ТВ - 14.02.2018

Во Кривичниот суд денеска продолжи судењето за предметот „Траекторија“ во кој обвинети се поранешниот премиер Никола Груевски, поранешниот вицепремиер Владимир Пешевски, екс министерот за транспорт и врски Миле Јанакиески и поранешниот директор на ...

Груевски за „Траекторија“ ги спори СМС-пораките, СДСМ и СЈО можеле да ги менуваат

Мета - 14.02.2018

Поранешниот премиер Никола Груевски во продолжението на рочиштето за случајот „Траекторија“ побара од судот да ги отфрли СМС-пораките како недозволен доказ, бидејќи, како што рече, не може да се утврди нивната автентичност и оти многу лесно може да ...

Ако сакаа, обвинетите досега три пати ќе ги преслушаа бомбите за кинеските автопати, реагираше СЈО на постојаните ...

Сакам да кажам - 14.02.2018

Обвинителката од СЈО Лиле Стефанова на денешното рочиште во Основниот суд Скопје 1 за предметот „Траекторија“ кај што е обвинет експремиерот Никола Груевски, кажа дека одбраната прави сè за да не може да почне судењето.

Адвокатот на Груевски немал записник, бара да се одложи судењето

Макфакс - 14.02.2018

Димитар Дангов, еден од адвокатите на четворицата обвинети во случајот „Траекторија“, рече дека бара да се одложи судењето зашто го немал добиено записникот од 31 јануари. Истото го побара и адвокатот Дончо Наков.

Обвинетите бараат смс пораките да не се докази во „Траекторија“

+инфо - 14.02.2018

Адвокатите на обвинетите реагираа и на тоа што не го добиле ЦД со записникот од претходното рочиште. Пред почетокот на денешната главна расправа за случајот „Траекторија“ судијата Горан Бошевски соопшти дека судот ги одбива како неосновани ...

Адвокатот Наков до Судот: Почитувајте го законот ништо повеќе, ќе се повлечеме ако продолжите со незаконска работа

Курир - 14.02.2018

Адвокатот Наков побара Судот да го почитува законот. Тој посочи дека секој ден бил во судот и барал записник од минатото рочиште, но записник нема. -Како ќе одлучуваме и ќе пружаме правна помош без записник.

Скандалозно судење за „Траекторија“: Денешното судење започна без записник, судијата мува не го лази

Курир - 14.02.2018

Oдбраната на денешното судење за случајот „Траекторија“ побара записник од минатото рочиште, но тоа не беше овозможено. Адвокатот на одбраната истакна дека не може да се произнесат за претходните решенија на Судот бидејќи немаат утврден записник.

Груевски до судиите: Бараме да го спроведете законот

Press24 - 14.02.2018

Поранешниот премиер Никола Груевски денеска на судското рочиште за Траекторија, изјави дека бара од судијката само да го спроведе законот, пренесе МКД.МК. Откако судијата Горан Бошевски, кој ја води постапката за овој предмет, соопшти дека ги одбива ...

Денес рочиште за “Траекторија” во која се обвинува Груевски зошто градел автопати, кои сега новата влада ги кочи

Курир - 14.02.2018

Денес одново уште едно рочиште за случајот Траекторија кој веројатно е еден од најуникатните и најпарадоксалните судски предмети во кој поранешниот премиер Груевски се терети за градба на автопатите Штип Скопје и Кичево Охрид за измислена наводна ...

Судот ги одби барањата на адвокатите во „Траекторија“, тие поднесоа нови

Мета - 14.02.2018

Денешното рочиште за случајот „Траекторија“ мина главно во знакот на предлозите на адвокатите на обвинетите, поранешниот премиер Никола Груевски, поранешниот вицепремиер Владимир Пешевски, екс министерот за транспорт и врски Миле Јанакиески и ...

Јанакиевски, Пешевски и Груевски на судење за случајот со изградбата на автопатите

Вечер - 14.02.2018

Во Кривичниот суд денеска ќе се одржи рочиште за предметот „Траекторија“. Во овој предмет обвинети се четири поранешни владини функционери, осомничени дека во 2012 и 2013 година презеле повеќе дејствија со кои во постапката за избор на компанија за ...

Груевски, Пешевски и Јанакиески на суд: Рочиште за „Траекторија“

еМагазин - 14.02.2018

Во Кривичниот суд денеска треба да се одржи рочиште за предметот „Траекторија“, на Специјалното јавно обвинителство (СЈО) во кој се обвинети поранешниот премиер, Никола Груевски, поранешниот вицепремиер, Владимир Пешевски, поранешниот министерот за ...

Груевски: СМС пораки не може да бидат доказ пред суд

Нетпрес - 14.02.2018

По паузата од еден час дадена на денешното рочиште за случајот „Траекторија“, поранешниот премиер Никола Груевски побара збор и ги повтори барањата да бидат отфрлени како докази СМС пораките бидејќи начинот на кој СЈО ги има прибавено не може да ја ...

Груевски утре наместо на судење, ќе може да ги слуша бомбите за уривањето на Космос во судот

Вечер - 14.02.2018

Експремиерот Никола Груевски, кој е еден од обвинетите во случајот „ТНТ“ на СЈО за уривањето на комплексот „Космос“, утре нема да се појави на закажаното судење, потврдија дел од неговите адвокати за „Макфакс“.

Груевски: Во судот треба да ми дадат канцеларија и плата

+инфо - 14.02.2018

Кон обвинителите се однесуваат со почит, спокојно, а кон одбрана и обвинетите односот е нервозен, вели Груевски. Поранешниот премиер, Никола Груевски, по денешното судење по предметот „Траекторија“ изјави дека судството е претворено во политичка ...

Груевски: Во судот доаѓам толку често што треба да ми дадат канцеларија и плата

Слободен Печат - 14.02.2018

Поранешниот премиер Никола Груевски денеска од Судскиот совет на скопска единица побара да се донесе формално решение во однос на одбиеното барање и 13 од вкупно 315 снимки да не бидат доказ во постапката „Траекторија“, затоа што веќе се објавени во ...

Судењето за „Траекторија“ прекинато и одложено: Обвинителката се пожали дека Груевски чита веќе поднесени приговори

10без10 - 14.02.2018

Обвинителката од СЈО Лиле Стефанова на денешното судење за предметот „Траекторија“ му кажа на судијата Горан Бошевски дека обвинетиот Никола Груевски од мобилниот телефон му чита од збор до збор исти, веќе поднесени приговори, само за и натаму да не ...

Траекторија одложена, Груевски и одбраната со нови приговори

Нова ТВ - 14.02.2018

Судењето за случајот „Траекторија“ денеска поворно е одложено, бидејќи и по одбиените приговори и по паузата која судијата ја даде за да одлучи за денешните приговори на одбраната кои исто така беа одбиени, адвокатите на обвинетите, но и поранешниот ...

Груевски: Си ги бараме нашите права, судија

Вечер - 14.02.2018

СМС-пораките на СЈО да не бидат доказ против него, побара експремиерот Никола Груевски на продолжението од судењето за случајот „Траекторија“. „За нивната вистинитост никој не гарантира низ колку раце поминале СМС-пораките пред да стигнат до СЈО.

„Траекторија“ одложена за 1 март

Алсат-М - 14.02.2018

За 1 март е одложено судското рочиште за случајот „Траекторија“ во кој обвинети се поранешниот премиер Никола Груевски, поранешниот вицепремиер Владимир Пешевски, екс министерот за транспорт и врски Миле Јанакиески и поранешниот директор на ...

Груевски: Во судот треба да ми дадат канцеларија и плата, толку често доаѓам

Локално - 14.02.2018

Во судот веќе доаѓам толку често што треба да ми дадат канцеларија, а и да добивам плата, изјави поранешниот премиер и поранешен претседател на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски пред новинарите по завршувањето на денешното рочиште за случајот ...

Продолжи судењето за „Траекторија“

Канал5 - 14.02.2018

Во Кривичниот суд денеска продолжи судењето за предметот „Траекторија“ во кој обвинети се поранешниот премиер Никола Груевски, поранешниот вицепремиер Владимир Пешевски, екс министерот за транспорт и врски Миле Јанакиески и поранешниот директор на ...

Груевски за „Траекторија“ ги спори СМС-пораките, СДСМ и СЈО можеле да ги менуваат

Локално - 14.02.2018

Поранешниот премиер Никола Груевски во продолжението на рочиштето за случајот „Траекторија“ побара од судот да ги отфрли СМС-пораките како недозволен доказ, бидејќи, како што рече, не може да се утврди нивната автентичност и оти многу лесно може да ...

Адвокатот на Груевски немал записник, бара да се одложи судењето

Вечер - 14.02.2018

Димитар Дангов, еден од адвокатите на четворицата обвинети во случајот „Траекторија“, рече дека бара да се одложи судењето зашто го немал добиено записникот од 31 јануари. Истото го побара и адвокатот Дончо Наков.

Скандал на судењето за „Траекторија“: Судењето започна без записник

Република - 14.02.2018

Oдбраната на денешното судење за случајот „Траекторија“ побара записник од минатото рочиште, но тоа не беше овозможено. Адвокатот на одбраната истакна дека не може да се произнесат за претходните решенија на Судот бидејќи немаат утврден записник.

Јанакиески, Пешевски и Груевски на судење за случајот со изградбата на автопатите

Макфакс - 14.02.2018

Во Кривичниот суд денеска ќе се одржи рочиште за предметот „Траекторија“. Во овој предмет обвинети се четири поранешни владини функционери, осомничени дека во 2012 и 2013 година презеле повеќе дејствија со кои во постапката за избор на компанија за ...

Груевски, Пешевски, Јанакиески и Георгиевски на судење за „Траекторија“

Локално - 14.02.2018

Во Кривичниот суд денеска треба да се одржи рочиште за предметот „Траекторија“, во кој се обвинети поранешниот премиер Никола Груевски, поранешниот вицепремиер Владимир Пешевски, екс министерот за транспорт и врски Миле Јанакиески и поранешниот ...

Груевски утре наместо на судење, ќе ги слуша бомбите за уривањето на Космос во судот

Кајгана - 14.02.2018

Експремиерот Никола Груевски, кој е еден од обвинетите во случајот „ТНТ“ на СЈО за уривањето на комплексот „Космос“, утре нема да се појави на закажаното судење, потврдија дел од неговите адвокати.

Груевски: Си ги бараме нашите права, судија

Точка - 14.02.2018

СМС-пораките на СЈО да не бидат доказ против него, побара експремиерот Никола Груевски на продолжението од судењето за случајот „Траекторија“. „За нивната вистинитост никој не гарантира низ колку раце поминале пред да стигнат до СЈО.

„Траекторија“ одложена за 1 март

Либертас - 14.02.2018

За 1 март е одложено судското рочиште за случајот „Траекторија“ во кој обвинети се поранешниот премиер Никола Груевски, поранешниот вицепремиер Владимир Пешевски, екс министерот за транспорт и врски Миле Јанакиески и поранешниот директор на ...