TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Вкупно 211 години затворска казна за 16 обвинети за „27 април“-Чавков осуден на 18 години затвор, Дурловски ослободен

Канал5 - 15.03.2019

Екс-министерот за внатрешни Чавков осуден на 18 години затвор, Нинџа на 8 години, а Дурловски ослободен.. По речиси две години од упадот во Собранието, судот пресуди 211 години затвор за 16 од вкупно 17 обвинети во случајот.

211 години затвор за 16 осудени за „крвавиот четврток“

Телма - 15.03.2019

Екс дирекоторт на БЈБ и носителот на златна команда Митко Чавков ја доби највисоката казна, 18 години затвор. По 15 години добија Душко Лазаров и Митко Пешов од командниот штаб, обезбедувањето на Трајко Вељановски, Горан Ѓошевски Леви, припадникот ...

Вкупно 211 години затвор за настаните од 27 април, само една ослободителна пресуда

Алфа - 15.03.2019

Вкупно 211 години затвор за 16 сега веќе осудени лица, за терористичко загрозување на уставниот поредок и безбедноста, за собраниските настани од 27 април 2017-та година. Образложувајќи ја пресудата, судијката Добрила Кацарска кажа дека според ...

Пресуда за „Крвавиот четврток“: Вкупно 211 години казна затвор, највисока за Чавков, Дурловски ослободен

24 Вести - 15.03.2019

Нецели 2 години по крвавите настани на 27 април – со вкупно 211 години затвор заврши еден од најобемните судски предмети во историјата на Македонија. 16-те обвинети за терористичко загрозување на уставниот поредок и безбедноста, добија казни од 7 до ...

ФОКУС НА ДЕНОТ: Затворски казни за „крвавиот четврток“, но „паднаа“ и тешки зборови

Фактор - 15.03.2019

Митко Чавков, поранешниот директор на БЈБ, доби првостепена казна затвор пд 18 години заедно со времето поминато во притвор и куќен притвор поради неделување за време на настаните на 27 април во Собранието.

„27 април“, 211 години затвор за 16 обвинети – Чавков со 18 години, Алими 7, а Дурловски ослободен

ТВ21 - 15.03.2019

Под обвинение “терористичко загрозување на уставниот поредок и безбедноста“, 16 обвинети за насилствата од 27 април добија затворска казна од вкупно 211 години. Највисока казна од 18 години му беше изречена на екс директорот на Бирото за јавна ...

Притвор за сите осудени за крвавиот четврток

Макфакс - 15.03.2019

Сите 16 осудени за крвавиот четврток во Собранието ќе бидат во притвор. Вака одлучија судиите по денешните барања за определувањње мерка притвор за осудените, кои ги образложи обвинителката Ивана Трајчева.

Чавков осуден на 18 години затвор, Нинџа на 8 години, а Дурловски ослободен

Канал5 - 15.03.2019

Екс-министерот за внатрешни Митко Чавков осуден на 18 години затвор, Нинџа на 8 години, а Дурловски ослободен. По скоро една и пол година од почетокот на судењето, попладнево беа изречени пресудите за упадот во Собранието на 27 април 2017 година.

Адвокатот на Чавков: Видовте дека победив во прогнозите за казната, но не сме загрижени

Фокус - 15.03.2019

Адвокатот на Митко Чавков, Сашо Дуковски по пренешната пресуда, порача дека победил во прогнозите за изречувањето на затворската казна за насилствата од Парламентот пред две години. „Видовте дека победив во прогнозите. Победив во тоа.

211 години затвор за крвавиот упад во Собранието на 27 април

Deutsche Welle - 15.03.2019

Судот во Скопје денеска им изрече казни во времетраење од вкупно 211 години на обвинетите за упадот во Собранието на 27 април 2017. Највисока казна доби тогашниот висок полициски функционер Митко Чавков- 18 години затвор Од 17 обвинети за ...

Донесена одлука за притвор на 16 лица, осудени за Крвавиот четврток

Centar - 15.03.2019

Шеснаесетемина осуденици од крвавиот чеврток добија притвор, откако денеска беа донесени пресуди за затворски казни. Митко Чавков останува во притвор, а останатите уште вечерва ќе бидат пренесени во притворските оделенија.

Чавков ја доби највисоката казна од 18 години затвор, Дурловски ослободен – пресуда за „крвавиот четврток“

1tv - 15.03.2019

Највисоката затворска казна од 18 години ја доби поранешниот директор на БЈБ Митко Чавков. Полициските службеници пасивно постапувале за собраниските инциденти, образложи судијката Добрила Кацарска во изрекувањето на пресудата.

Ако судството го прашувало Стојанче Ангелов, Чавков одамна требало да биде во затвор

Магазин - 15.03.2019

Генералот Стојанче Ангелов изјави дека поранешниот министер за внатрешни работи требало порано да биде притворен, после упатените критики од Александар Пандов кон актуелната власт. Генералот Стојанче Ангелов упати остри критики до поранешниот ...

Чавков осуден на 18 години затвор

Тера - 15.03.2019

Поранешниот директор на БЈБ Митко Чавков е осуден на 18 години затвор за терористичко загрозување на уставниот поредок и безбедноста на земјата. Судијката Добрила Кацарска во образложението рече дека Чавков бил носител на златната команда на 27 ...

Чавков осуден на 18 години затвор за 27 април, Дурловски ослободен

Сакам да кажам - 15.03.2019

За терористичко загрозување на уставниот поредок и безбедноста при нападот на Собранието на 27 април 2017 година, судијката Добрила Кацарска во Основниот суд Скопје 1 на 16 обвинети им изрече вкупна казна од 211 години затвор.

Вкупно 211 години затвор за обвинетите од 27 април, Дурловски ослободен

МКД - 15.03.2019

Митко Чавков доби 18 години затвор, Душко Лазаров 15 години затвор, Горан Ѓошевски-Леви 15 години, Митко Пешов 18 години затвор, Оливер Поповски 13 години, Мунир Пепиќ 15 години, Абдуљфета Алими 7 години, Оливер Радулов 10 години, Јане Ченто 15 ...

По драконската казна, се огласи адвокатот на Чавков

Курир - 15.03.2019

Сашко Дукоски, адвокат на Митко Чавков, даде изјава за медиумите по драконски големата казна од 18 години затвор која ја доби неговиот клиент. Вели дека не се изненадени од пресудата затоа што истата ја очекувале, со оглед на фактот што, како што ...

(Видео) Дукоски: Пресудата за Чавков не е изненадување, ќе се жалиме во Стразбур

Макфакс - 15.03.2019

Погодив дека ќе биде голема казната, сите мои предвидувања беа потврдени. Чавков беше однесен во притвор со незаконита одлука, тоа укажуваше на драконска казна, која денеска ја доби. Две години помалку од законскиот максимум, тоа го знаеме уште од ...

211 години затвор за 16-те обвинети за настаните во Собранието од 27 април

Телма - 15.03.2019

Митко Чавков поранешниот директор на БЈБ е осуден на 18 години затвор за настаните од 27 април. Освен Игор Дурловски, кој судот го ослободи од обвинението, сите останати добија високи затворски казни.

27 април: Чавков осуден на 18 години затвор за терористичко загрозување на уставниот поредок

Нова ТВ - 15.03.2019

Поранешниот директор на БЈБ Митко Чавков е осуден на 18 години затвор за терористичко загрозување на уставниот поредок и безбедноста на земјата. За истото дело се осудени и Митко Пешов, Душко Лазаров, Горан Ѓошевски-Леви, Мунир Пепиќ, Јане Ченто, ...

Чавков доби 18 години, Дурловски ослободен за крвавиот четврток

Р.С.Европа - 15.03.2019

Поранешниот директор на Биро за јавна безбедност Митко Чавков доби највисока казна од 18 години затвор за настаните од 27-ми април. По 15 години затворска казна добија полициските началници Митко Пешов, Душко Лазаров, Горан Ѓошевски – Леви, ...

Изречени пресудите за обвинетите за насилствата во Собранието на 27 април, Чавков осуден на 18 години затвор

Сител - 15.03.2019

Во Кривичниот суд во Скопје денеска е објавена пресудата за 17-те преостанати, од првично 33 обвинети за насилствата во Собранието на 27 април 2017 година, познат во јавноста како „27 април“.

ГАЛЕРИЈА Изрекувањето на пресудата од вкупно 211 години затвор за Чавков, Лазаров, Пешов…

Фокус - 15.03.2019

Судијката Добрила Кацарска денеска ја соопшти пресудата за „27 април“, според која повеќето обвинети беа прогласени за виновни, и добија високи затворски казни, а само Игор Дурловски доби ослободителна пресуда.

Изречени пресудите за настаните од 27 април, 18 години за Чавков, ослободен Игор Дурловски

Алсат-М - 15.03.2019

На поранешниот директор на Бирото за јавна безбедност, Митко Чавков судот му изрече затворска казна во времетраење од 18 години за настаните од 27 април. Се товари за делото терористичко загрозување на уставниот поредок и безбедноста.

Заев уште на 28 април му кажа на Чавков: Бегај подалеку!

Република - 15.03.2019

Очекувам Митко Чавков од МВР веднаш да даде оставка и нека бега подалеку. Со овие зборови Зоран Заев на 28 април 2017 година, само ден по влегувањето на демонстрантите во Собранието, му се закани на Митко Чавков.

„Сите мои предвидувања беа потврдени, ќе се жалиме во Стразбур“, рече адвокатот на Митко Чавков

ТВ21 - 15.03.2019

На Чавков му беше определена мерка притвор со незаконска одлука, а за големината на казните сите мои предвидувања се потврдија. Пресудата ќе ја обжалиме во судот во Стразбург, рече Сашо Дукоски – адвокат на екс директорот на БЈБ, Митко Чавков.

Пресуда за „Крвавиот четврток“: Вкупно 211 години казна затвор, Дурловски ослободен

24 Вести - 15.03.2019

Вкупно 211 казна затвор за 17-те обвинети за насилствата на „Крвавиот четврток“. Судијката Добрила Кацарска детално посочувајчи ги активностите на сите обвинети поединечно, порача дека обвинетите на 27 април 2017 година предизвикале страв , ...

Чавков осуден на 18 години затвор за крвавиот четврток

Макфакс - 15.03.2019

Вкупно 211 години затворска казна добија 16 обвинети за крвавиот четврток. Поранешниот директор на Бирото за јавна безбедност Митко Чавков е осуден на 18 години затвор. Началникот Митко Пешов, началникот Душко Лазаров и Горан Ѓошевски Леви, ...

Игор Дурловски ослободен од обвинение за настаните на 27. април

Press24 - 15.03.2019

Оперскиот пејач Игор Дурловски е ослободен од обвиненијата за случувањата од 27 април. Судијката Добрила Кацарска образложи дека трошоците за судењето на Дурловски паѓаат на товар на буџетот на Северна Македонија.

Изречени пресудите за 27 април

Press24 - 15.03.2019

Во Кривичниот суд во Скопје денеска објавена пресудата за 17-те преостанати, за насилствата во Собранието на 27 април 2017 година, познат во јавноста како „27 април“. На обвинителна клупа останаа Митко Чавков, Душко Лазаров, Горан Ѓошевски-Леви, ...

Пешов: Моето семејство нема леб да јаде, каде би бегал?

Макфакс - 15.03.2019

Митко Пешов, раководителот на одделот за посебни единици во полицијата, кој за крвавиот четврток беше осуден со казна затвор од 15 години, пред судот рече дека се приклучува кон исказот на неговиот адвокат за неопределување мерка притвор.

Митко Чавков доби затвор од 18 години, Дурловски ослободен

Независен - 15.03.2019

Во Кривичниот суд во Скопје денеска беа објавени пресудите за 17-те преостанати, од првично 33 обвинети за насилствата во Собранието на 27 април 2017 година, познат во јавноста како „27 април“.

211 години затвор за „27-ми април“: Колкава казна доби секој од 16-те обвинети?

Курир - 15.03.2019

На вкупно 211 години затвор беа осудени 16 лица за „27-ми април“. Ослободителна пресуда доби само Игор Дурловски. Драконските казни кои ги добија осудените, ви ги пренесуваме во продолжение: Митко Чавков-18 години затвор.

Вкупно 211 години робија за обвинетите во „27 април“

+инфо - 15.03.2019

Екс директорот на Бирото за јавна безбедност Митко Чавков доби 18 години затвор, 15 години затвор за Душко Лазаров, Митко Пешов, Горан Ѓошевски Леви, Мунир Пепиќ, Никола Митревски-Кољо, Јане Ченто и Влатко Трајковски, додека 14 години Вилијам ...

Изречени пресудите за „27 април“, затвор за сите обвинети, Дурловски на слобода

Република - 15.03.2019

Митко Чавков, Душко Лазаров, Горан Ѓошевски-Леви, Митко Пешов, Оливер Поповски, Мунир Пепиќ, Абдуљфета Алими, Јане Ченто, Игор Југ, Александар Василевски-Нинџа, Никола Митревски-Кољо, Младен Додевски, Горанче Ангеловски, Влатко Трајковски и Вилијам ...

Чавков со 18 години затвор, Игор Дурловски ослободен

Фактор - 15.03.2019

Митко Чавков, поранешниот директор на БЈБ, доби првостепена казна затвор пд 18 години заедно со времето поминато во притвор и куќен притвор поради неделување за време на настаните на 27 април во Собранието.

Чавков 18 години, Дурловски Ослободен вкупно 211 години затвор а Муковски на слобода

Магазин - 15.03.2019

Осумнаесет години затвор за поранешниот директор на БЈБ, Митко Чавков и Митко Пешов 18, 15 години затвор за Душко Лазаров, Горан Ѓошевски-Леви, Јане Ченто, Никола Митревски-Кољо, Влатко Трајковски и Мунир Пепиќ, Оливер Поповски доби казна од 13 ...

Ангелов: Ако мене ме прашувате, Чавков требаше порано да биде во притвор

Фокус - 15.03.2019

Генералот Стојанче Ангелов застана во одбрана на СДСМ, по упатените критики од Александар Пандов кон владејачката партија. „Дали лицата кои направиле криминал, не треба да бидат изведени пред лицето на правдата?.

За Чавков 18, Јане Ченто 15, Игор Југ 12 години затвор, Дурловски на слобода за „Крвавиот четврток“ во Собранието

iPortal - 15.03.2019

Во Кривичниот суд во Скопје денеска се објави пресудата за 17-те преостанати, од првично 33 обвинети за насилствата во Собранието на 27 април 2017 година, познат во јавноста како „27 април“ или „Крвавиот четврток“.

Обвинитетите за 27 април добија вкупно 211 години затворска казна, Чавков – 18 години

Мета - 15.03.2019

Митко Чавков доби највисока казна за настаните од 27 април и е осуден на 18 години затвор, а вкупната казна за шеснасетмината обвинети е 211 години затвор. Игор Дурловски е ослободен од обвинението.

Сите освен Дуровски прогласени за виновни за делото „Терористичко загрозување на уставниот поредок“

ММС - 15.03.2019

18 години затвор за Митко Чавков, ослободен е оперскиот пејач Игор Дурловски, додека 15 годишна затворска казна добија Јане Ченто, Мумир Пепиќ, Митко Пешов, Влатко Трајковски, Душко Лазаров,Горан Гошевски – Леви и Никола Митровски – Кољо.

Чавков осуден на 18 години затвор

+инфо - 15.03.2019

Поранешниот директорот на Бирото за јавна безбедност Митко Чавков е осуден на 18 години затвор поради терористичко загрозување на уставниот поредок и безбедноста во случајот „27 април“ објави судијката Добрила Кацарска.

Затворски казни за обвинетите за „27 април“, ослободителна пресуда за Дурловски

ТВ21 - 15.03.2019

Судијката Добрила Кацарска на пресудата за „27 април“ ги соопшти затворските казни на обвинетите освен обвинетито Игор Дурловски кој доби ослободителна пресуда,На почетокот судијката Кацарска ги спомена амнестиите и посочи дека сега им суди на 18 ...

Вкупно 211 години затворска казна за 16 обвинети за „27 април“

Бриф - 15.03.2019

Шеснаесет од седумаесетте обвинетите во настаните од 27 април во Собранието добија вкупно затворска казна од 211 години, додека ослободен од обвинение е Игор Дурловски. Митко Чавков доби најголема казна од 18 години, Митко Пешов 15 години, Душко ...

Чавков осуден на 18 години затвор за „27 април“

Скопје1 - 15.03.2019

Ексдиректорот на БЈБ, Митко Чавков, кој на критичниот 27 април ја имаше златната команда, е осуден на 18 години затвор. Тој се товари дека не делувал навремено, односно доцна дал наредба за делување на полицијата.

18 години затвор за Чавков

iPortal - 15.03.2019

Во Кривичниот суд во Скопје штотуку беше објавена пресудата за 17-те преостанати, од првично 33 обвинети за насилствата во Собранието на 27 април 2017 година, познат во јавноста како „27 април“.

Митко Чавков останува во притвор, не сакаше да се произнесе по пресудата

Фактор - 15.03.2019

Митко Чавков останува во притвор, по првостепената одлука на Кривичниот суд за казна затвор за упадот во Собранието на 27 април. Тој доби 18 години казна затвор, а престој во притвор веќе му е одреден пред четири дена со образложение дека е добиена ...

Чавков доби 18 години затвор, Дурловски ослободен

24Инфо - 15.03.2019

Митко Чавков на 18 години, Душко Лазаров 15, Горан Ѓошевски-Леви 15 , Митко Пешов 15, Оливер Поповски 13 , Мунир Пепиќ 15 , Абдуљфета Алими 7 , Оливер Радулов 10 , Јане Ченто 15 , Игор Југ 12 , Александар Василевски-Нинџа 8 , Никола Митревски-Кољо ...

18 години казна затвор за Митко Чавков за 27 април

Бриф - 15.03.2019

Во Кривичниот суд во Скопје денеска беа изречени пресудите за 17-те преостанати, од првично 33 обвинети за насилствата во Собранието на 27 април 2017 година, познат во јавноста како „27 април“.

18 години затвор за Митко Чавков за „27 април“

ТВ21 - 15.03.2019

За случувањата на 27 април во Собранието на Република Северна Македонија, Митко Чавков како еден од организаторите на немилите настани осуден е на казна затвор од 18 години. Тука се пресметува и времето поминато во притвор и домашен ...