TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Груевски обвинет за поттикнување насилство во Центар

Deutsche Welle - 15.09.2016

Поранешниот премиер и лидер на ВМРО-ДПМНЕ доби уште една кривична пријава од СЈО. По предметот ТНТ, Груевски е обвинет и за поттикнување на насилството при протестите пред општина Центар во 2013 година.

СЈО поднесува две обвиненија

Нова ТВ - 15.09.2016

Две обвиненија до Кривичниот суд денеска ќе поднесе Специјалното јавно обвинителство (СЈО), соопшти на денешната прес-конференција обвинителката Катица Јанева. Кривичните дела се поврзани со неовластено следење на комуникациите.

Лица од извршната власт и службени лица од УБК осомничени во новите два предмети на СЈО

Академик - 15.09.2016

Обвинителката Фетаи, која ги презентираше случаите, потенцираше дека првиот случај е директно поврзан со неовластеното следење на комуникациите, додека вториот случај произлегува од содржината на прислушуваните разговори.

Први две обвиненија од СЈО: за уништување службени документи за да се скрие прислушувањето и за насилство во општина ...

МКД - 15.09.2016

Специјалното јавно обвинителство денеска ќе ги поднесе првите две обвиненија за кои смета дека има доволно докази за судот да донесе осудителни пресуди. Специјалната обвинителка Катица Јанева изјави дека ќе одговара секој оној што сторил кривично ...

За два месеци би се знаело дали обвинетите од СЈО воопшто ќе седнат на обвинителна клупа

Фокус - 15.09.2016

По денешното поднесување на двата обвинителни предлози од Специјалното јавно обвинителство до Кривичниот суд, се очекува набрзо обвинетите да седнат и на обвинителна клупа. Но сепак, постои и правна можност да не дојде до судење, а обвинетите, уште ...

За Груевски И Јанакиески обвиненија од СЈО за нарачка на насилствата во општина Центар

Сакам да кажам - 15.09.2016

Специјалното јавно обвинителство поднесе обвинителен акт против експремиерот Никола Груевски и ексминистерот за транспорт и врски Миле Јанакиески и за уште три лица како нарачатели на насилствата во Општина Центар, но и за уште девет лица како ...

Обвиненија за инспираторот на насилствата во Општина Центар и за седуммина од МВР

+инфо - 15.09.2016

СЈО извести дека за двете обвиненија има доволно материјални докази за обвинетите да бидат осудени. Специјалното јавно обвинителство денеска до Основниот суд Скопје 1 ќе поднесе две обвиненија кои резултираат од откриениот криминал од тајните снимки ...

Горан Грујовски, Ексначалникот на Петтата управа, обвинет од СЈО дека ги запалил информациите за нелегалното ...

Сакам да кажам - 15.09.2016

Ексначалникот на Петтата управа во МВР Горан Грујовски и шестмина вработени во Управата, денеска добија обвиненија од Специјалното јавно обвинителство за фалсификување службени исправи, зашто противзаконски запалиле 2.047 службени списи, од кои 22 ...

ВИДЕО: Кои се обвинетите за насилството во Центар?

А1 On - 15.09.2016

По најавата на Специјалното јавно обвинителство дека ќе покрене обвинение за насилството во општина Центар, фокусот е насочен на тоа кои лица ќе седнат на обвинителна маса. Со оглед дека СЈО не открива за кого станува збор, според „бомбите“ кои ...

СЈО ги објави првите две обвиненија

Алсат-М - 15.09.2016

На денот на поднесување на втроиот извештај, СЈО ги поднесе првите два обвинителни предлози. Во двете обвиненија се опфатени вкупно 21 лице. Првото е поврзано директно со неовластеното прислушкување, а се однесува на уништување документација ...

(ВИДЕО) Фетаи: Обвиненија за дејствија поврзани со прислушувањето и насилството во Центар

А1 On - 15.09.2016

Обвинителката Фатиме Фетаи на прес конференција кажа дека СЈО поднесува две обвиненија , едното за кривично правните дејствија поврзани со неовластено следење на комуникациите, а второто за демолирањето на општина Центар и за поттикнување насилство ...

Кои лица се осомничени во новите предмети на СЈО?

Фактор - 15.09.2016

Два нови обвинителни предлози, но без кодно име упатија специјалните обвинтелки денеска до адреса на Основниот суд. Тимот на Катица Јанева го презентираше извештајот од кој денессинформираше за новите предмети кои специјалните обвинителки ги ...

СЈО поднесе две обвиненија

Капитал - 15.09.2016

Специјалното јавно обвинителство до Кривичниот суд ќе поднесе две обвиненија, соопштија на денешната прес-конференција од ова обвинителство. Првото обвинение е за незаконско уништување на документација од системите на прислушување, во кое СЈО товари ...

СЈО денес ќе поднесе обвинителни предлози до Кривичниот суд за два предмети

Академик - 15.09.2016

Едниот предмет се однесува на уништувањето на документи за да се прикрие незаконското прислушување, а вториот предмет се однесува на протестите пред Општина Центар од 2013 година. Во првиот предмет се опфатени 7 лица кои се осомничени за кривичното ...

Обвиненија на СЈО против Груевски и Јанакиески за насилствата во Центар

Мета - 15.09.2016

Специјалната обвинителка Фатиме Фетаи денеска на прес-конференција ги презентираше првите две обвиненија на СЈО, едното за уништување документација поврзана со опремата од нелегалното прислушување, а второто за насилствата пред Општина Центар во ...

СЈО нема да бара одредување притвор за обвинетите

Фокус - 15.09.2016

На денешната прес конференција на која Специјалното јавно обвинителство објави дека во текот на денешниот ден ќе ги поднесе првите две обвиненија до Кривичниот суд, обвинителката Ленче Ристовска рече дека нема да бараат посебни мерки за обезбедување ...

СЈО со две обвиненија за уништување на документација од прислушувањето и насилството во општина Центар

Сакам да кажам - 15.09.2016

Денеска СЈО ќе поднесе 2 обвинителни предлога до Основниот суд Скопје 1, за незаконско уништување на документација од системите на прислушување – против 7 лица, а и за нарачаното насилство врз градоначалникот на општина Центар Андреј Жерновски за ...

СЈО ќе поднесе две обвиненија до судот

Радио МОФ - 15.09.2016

Специјалното Јавно Обвинителство на денешната пресконференција најави дека ќе поднесе две обвиненија до Кривичниот Суд Скопје 1. Првото обвинение е за уништување документација поврзана со неовластеното прислушкување, при што се обвинети 7 лица за ...

СЈО поднесува две обвиненија

МКД - 15.09.2016

На денешната прес-конференција на Специјалното јавно обвинителство, специјалната обвинителка Катица Јанева соопшти дека СЈО ќе поднесе две обвиненија за кривични предмети. Првото обвинение е поврзано со незаконско прислушување, односно се однесува ...

СЈО поднесе две обвиненија – за уништување документи и за насилствата во Центар

Мета - 15.09.2016

Обвинителката Фатиме Фетаи на денешната прес-конференција, на која специјалните јавни обвинителки го презентираа вториот извештај за работата на СЈО, рече дека денеска ќе бидат поднесени два обвинителни предлози.

СЈО ги поднесе првите две обвиненија

Press24 - 15.09.2016

Специјалното јавно обвинителство денеска до Основниот суд Скопје 1 поднесе два обвинителни предлога поврзани со кривични дела кои произлегуваат од незаконски присушуваните разговори. Како што образложи обвинителската Фатиме Фетаи, првиот случај се ...

СЈО ќе поднесе две обвиненија

Макфакс - 15.09.2016

Специјалното јавно обвинителство (СЈО), во текот на денот, до Кривичниот суд ќе поднесе две обвиненија, соопшти на прес-конференција специјалната обвинителка Катица Јанева, на која го презентираше вториот шестмесечен извештај за работата на СЈО.

СЈО со две обвиненија за „Тврдина“ и нападот врз општина Центар

Стандард - 15.09.2016

СЈО поднесе две обвиненија-едно за случајот „Тврдина“ против седум лица и второто против 14 лица за немирите и нападот врз општина Центар и градоначалникот Андреј Жерновски. -Првиот премет е од огромно значење-уништување докуметација за ...

СЈО денеска поднесува 2 обвиненија

Либертас - 15.09.2016

Во моментов на прес конференцијата на СЈО специјалната јавна обвинителка Фатиме Фетаи ја информираше јавноста дека СЈО денеска ги поднесува првите две обвиненија. За кратко дополнителни ...

СЈО со две обвиненија до Кривичен суд

Фактор - 15.09.2016

Специјалното јавно обвинителство на прес конференцијата која е во тек соопшти дека поднесува две обвиненија до Кривичниот суд од каде што очекува осудителни пресуди. Како што информираше специјалната јавна обвинителка Катица Јанева првото обвинение ...

СЈО денеска поднесува 2 обвиненија

Репортер - 15.09.2016

Во моментов на прес конференцијата на СЈО специјалната јавна обвинителка Фатиме Фетаи ја информираше јавноста дека СЈО денеска ги поднесува првите две обвиненија. Во двете обвиненија се опфатени вкупно 21 лице.

Први две обвиненија од СЈО: Обвинети 21 лице

еМагазин - 15.09.2016

Специјалното јавно обвинителство денеска ги покрена првите две обвиненија во кои се обвинети 21 лице. Едниот случај е „Тврдина„, а другиот е поврзан со насилните протести пред општина Центар.

Груевски и Јанакиески меѓу можните обвинети на СЈО

Фокус - 15.09.2016

Специјаното јавно обвинителство денеска ќе поднесе два обвинителни предлози до Кривичниот суд. Едното обвинение се однесува на насилните протести што се случија на 7 јули 2013 година, пред општина Центар, кога беше демолирана една од бараките и беше ...

СЈО на својот роденден ги поднесува првите две обвиненија

Фокус - 15.09.2016

Специјалното јавно обвинителство денеска одржа прес конференција на која соопшти дека до Кривичниот судот ги поднесува првите две обвиненија откако се формираше. Станува збор за предметот со незаконско уништување документација од системите на ...

Наскоро обвинетите од СЈО ќе седнат на обвинителна клупа

Фокус - 15.09.2016

Откако денеска Специјалното јавно обвинителство поднесе два обвинителни предлога до Кривичниот суд, за предмети кои произлегоа од прислушуваните материјали, набрзо се очекува обвинетите да седнат на обвинителна клупа.

За два месеци би се знаело дали обвинетите од СЈО воопшто ќе седнат на обвинителна клупа

Локално - 15.09.2016

По денешното поднесување на двата обвинителни предлози од Специјалното јавно обвинителство до Кривичниот суд, се очекува набрзо обвинетите да седнат и на обвинителна клупа, информира Фокус.

Фетаи: Поднесуваме две обвиненија – За прислушувањето и демолирањето на Центар

Репортер - 15.09.2016

Обвинителката Фатиме Фетаи на прес конференција кажа дека СЈО поднесува две обвиненија , едното за кривично правните дејствија поврзани со неовластено следење на комуникациите, а второто за демолирањето на општина Центар и нарачката на „шамари“ за ...

(ВИДЕО) Обвиненија на СЈО против Груевски и Јанакиески за насилствата во Центар

Локално - 15.09.2016

Специјалната обвинителка Фатиме Фетаи денеска на прес-конференција ги презентираше првите две обвиненија на СЈО, едното за уништување документација поврзана со опремата од нелегалното прислушување, а второто за насилствата пред Општина Центар во ...

СЈО поднесе две обвиненија – за уништување документи и за насилствата во Центар

Локално - 15.09.2016

Обвинителката Фатиме Фетаи на денешната прес-конференција, на која специјалните јавни обвинителки го презентираа вториот извештај за работата на СЈО, рече дека денеска ќе бидат поднесени два обвинителни предлози.

СЈО ги поднесе првите две обвиненија

Телма - 15.09.2016

Специјалното јавно обвинителство денеска до Основниот суд Скопје 1 поднесе два обвинителни предлога поврзани со кривични дела кои произлегуваат од незаконски присушуваните разговори. Како што образложи обвинителската Фатиме Фетаи, првиот случај се ...

СЈО ќе поднесе две обвиненија, за „Тврдина“ и протестите пред општина Центар

Кајгана - 15.09.2016

Специјалното јавно обвинителство (СЈО), во текот на денот, до Кривичниот суд ќе поднесе две обвиненија, соопшти на прес-конференција специјалната обвинителка Катица Јанева, на која го презентираше вториот шестмесечен извештај за работата на СЈО.

ВИДЕО - СЈО ги поднесува првите обвиненија

Р.С.Европа - 15.09.2016

Првото обвинение се однесува на незаконско уништување на документација од системите на прислушување, а второто за нарачаното насилство врз градоначалникот на Центар Андреј Жерновски. Две обвиненија до Кривичниот суд денеска ќе поднесе Специјалното ...

Груевски обвинет за поттикнување насилство во Центар

Либертас - 15.09.2016

Поранешниот премиер и лидер на ВМРО-ДПМНЕ доби уште една кривична пријава од СЈО. По предметот ТНТ, Груевски е обвинет и за поттикнување на насилството при протестите пред општина Центар во 2013 година, пишува Дојче веле.

СЈО поднесува две обвиненија

Правдико - 15.09.2016

Две обвиненија до Кривичниот суд денеска ќе поднесе Специјалното јавно обвинителство (СЈО), соопшти на денешната прес-конференција обвинителката Катица Јанева пренесува порталот Новатв.мк Првото обвинение се однесува на незаконско уништување на ...

Наскоро обвинетите од СЈО ќе седнат на обвинителна клупа

Либертас - 15.09.2016

Откако денеска Специјалното јавно обвинителство поднесе два обвинителни предлога до Кривичниот суд, за предмети кои произлегоа од прислушуваните материјали, набрзо се очекува обвинетите да седнат на обвинителна клупа, пренесува Фокус.

СЈО поднесе две обвиненија – за уништување документи и за насилствата во Центар

Бриф - 15.09.2016

Обвинителката Фатиме Фетаи на денешната прес-конференција, на која специјалните јавни обвинителки го презентираа вториот извештај за работата на СЈО, рече дека денеска ќе бидат поднесени два обвинителни предлози.

СЈО ги поднесе првите две обвиненија

Канал5 - 15.09.2016

Специјалното јавно обвинителство денеска до Основниот суд Скопје 1 поднесе два обвинителни предлога поврзани со кривични дела кои произлегуваат од незаконски присушуваните разговори. Како што образложи обвинителската Фатиме Фетаи, првиот случај се ...

СЈО: Обвинение против 7 вработени во УБК за уништување на доказниот материјал за прислушувањето

Фокус - 15.09.2016

Во Кривичниот суд специјалните обвинителки денсека ќе го поднесат и обвинителниот предлог за Уништување на доказниот материјал за неовластеното прислушување во УБК. Тие појаснија дека во овој случај обвинети се седум лица – службеници на Управата за ...

(OБНОВЕНО) СЈО покрена две обвиненија – за незаконско уништување на класифицирани документи и за насилство врз ...

Локално - 15.09.2016

Специјалното јавно обвинителство покренува две обвиненија до Кривичниот суд, соопшти обвнителката Катица Јанева на денешната прес конференција. Првото обвнинение се однесува за незаконско уништување на документација од системите за прислушување за ...

Наскоро обвинетите од СЈО ќе седнат на обвинителна клупа

Репортер - 15.09.2016

Откако денеска Специјалното јавно обвинителство поднесе два обвинителни предлога до Кривичниот суд, за предмети кои произлегоа од прислушуваните материјали, набрзо се очекува обвинетите да седнат на обвинителна клупа, пренесува Фокус.

СЈО ги поднесе првите две обвиненија

Нетпрес - 15.09.2016

Специјалното јавно обвинителство денеска до Основниот суд Скопје 1 поднесе два обвинителни предлога поврзани со кривични дела кои произлегуваат од незаконски присушуваните разговори. Како што образложи обвинителската Фатиме Фетаи, првиот случај се ...

Груевски обвинет за поттикнување насилство во Центар

Репортер - 15.09.2016

Поранешниот премиер и лидер на ВМРО-ДПМНЕ доби уште една кривична пријава од СЈО. По предметот ТНТ, Груевски е обвинет и за поттикнување на насилството при протестите пред општина Центар во 2013 година, пишува Дојче веле.

СЈО ќе ги поднесе првите две обвиненија...

Н.Македонија - 15.09.2016

Станува збор за случаи кои досега не ѝ беа познати на јавноста, а кои се поврзани со уништување службена документација во УБК и со нападите на општина Центар од 2013 година Специјалното јавно обвинителство (СЈО) денеска ќе ги поднесе првите две ...