TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Хорор во карантин во Крагуевац: Нападнал лекари и ги заразил со коронавирус

24Инфо - 26.03.2020

Крагуевчанецот С. В. (47) нападнал лекар и медицински персонал во карантин денеска во Крагуевац, бидејќи сакал да си оди дома за роденден. Тестовите подоцна покажале дека е заразен со коронавирус.

Склекови, дронови и гневни градоначалници: како се контролира карантинот низ светот (ВИДЕО)

МКД - 25.03.2020

Една третина од светското население е под карантин додека земјите ги заоструваат мерките за запирање на ширењето на ковид-19. Гардијан открива некои од стратегиите - од беспилотни летала преку вооружени сили, до вежби и казни - што владите ги ...

Семејствата на возачите кои превезуваат патници во карантин стравуваат од зараза

А1 On - 25.03.2020

Семејствата на возачите кои превезуваат наши граѓани од граничните премини до местата одредени за задолжителен карантин се жалат дека живеат во страв од зараза секогаш кога тие ќе се вратат дома.

Во изолација 12 членови на криминални банди во Црна Гора

Макфакс - 25.03.2020

Националното координативно тело за заразни болести, со согласност на Агенцијата за заштита на личните податоци на Црна Гора, започна со објавување на имињата на лицата на кои им се издадени решенија за задолжителна самоизолација, а на оваа листа се ...

Европа во карантин: колку долго можеме да си го дозволиме ова?

МКД - 24.03.2020

Владите го балансираат зголемувањето на бројот на мртви со потенцијалниот економски колапс, вели Политико . Владите имаат брутална порака до граѓаните: карантинот поради коронавирусот не може да трае предолго или последиците од економскиот крах би ...

12 новозаболени, 7 во Скопје меѓу кои и двајца вработени во МВР, Куманово бара целосен карантин

Телма - 24.03.2020

Расте бројот на заразени луѓе од вирусот Ковид 19 во Куманово и сега се вкупно 7. После првиот смртен случај, денеска има 5 мина ново регистрирани. Локалниот кризен штаб на денешната седница донел неколку заклучоци, во кои бара градот да се стави во ...

Куманово да се стави во карантин, бара локалниот Кризен штаб

Телма - 24.03.2020

Прогласување на карантин за Куманово и дислокација на бегалци од Табановце ќе побара општинскиот кризен штаб од Владата откако во градот беа регистрирани осум заразени лица и еден смртен случај како последица на коронавирусот.

„Вардар Експрес“: Нашите возачи работат со заштитна опрема и се сместуваат во посебни простории за карантин

МКД - 24.03.2020

„Вардар Експрес“ реагира на веста која вчера беше испратена од роднини на вработени лица во нивната агенција дека во време на коронавирус и при транспорт на лица во карантин возачите работат без опрема и не се изолирани.

Над 50 повратници од Црна Гора со конвој донесени во државен карантин во Охрид

А1 On - 24.03.2020

Над 50 лица кои допатувале од Црна Гора утрово се сместени во државен карантин во Охрид, дознава „А1он“. Тие во придружба на две полициски возила кои беа на почетокот и крајот од конвојот беа спроведени од граница до хотелот „Десарет“, објект каде ...

Димитров: Вратени се 63 македонски граѓани од Црна Гора, сите одат во карантин

360 степени - 24.03.2020

Министерот за надворешни работи Никола Димитров информира дека утрово, во соработка со Црна Гора и Косово, 63 македонски граѓани се вратиле во Северна Македонија (еден автобус и 19 автомобили) и тие одат во задолжителен карантин.

МНР организираше враќање на 63 македонски граѓани од Црна Гора

А1 On - 24.03.2020

Министерството за надворешни работи на Република Северна Македонија преку писмено соопштение информираше дека во соработка со Министерството за надворешни работи на Црна Гора и Косово, утрово организирало враќање на 63 македонски граѓани во својата ...

ТВ 24 во проверка дали и колку се почитуваат препораките

24 Вести - 24.03.2020

Задолжителен карантин за сите македонски државјани кои ќе влезат во земјата е една од мерките за спречување на ширењето на коронавирусот. М инистерот за надворешни работи Никола Димитров информира ше дека утрово, во соработка со Црна Гора и Косово, ...

МНР организираше враќање на 63 македонски граѓани од Црна Гора

МКД - 24.03.2020

Министерството за надворешни работи информира дека во соработка со МНР на Црна Гора и Косово, утрово (вторник, 24 март 2020 г.) организираше враќање на 63 македонски граѓани во својата земја, со еден автобус и 19 автомобили, кои ќе бидат сместени во ...

Карантин за српските државјани од странство во мигрантскиот камп во Суботица

Курир - 24.03.2020

По избувнувањето на епидемијата на коронавирусот, карантинот е неопходен за сите луѓе кои се влезени во Србија, а во зависност од земјата од која доаѓаат, времетраењето на карантинот изнесува 14 или 28 дена.

Куманово бара целосен карантин

ММС - 24.03.2020

Целосен карантин за Куманово денеска повторно побара Општинскиот штаб за заштита и спасување, откако бројот на заболени од коронавирусот во најголемата општина во државата порасна на осум, од кои едно лице почина во недела.

Карантин за Куманово и дислокација на бегалци од Табановце бара од Владата кумановскиот кризен штаб

Вечер - 24.03.2020

Општинскиот кризен штаб на Куманово ќе побара од Комисијата за заразни болести при Министерството за здравство да изврши тестирање на сите здравствени работници и сите вработени во СВР и ТППЕ (противпожарната единица) Куманово и да продолжи со ...

Вавринка „збесна“ во карантин (фото)

TopSport - 24.03.2020

Сите кои се наоѓаат во карантин поради пандемијата на коронавирусот во Европа и во светот бараат начини како да го поплнат слободното време, а посебен проблем тоа претставува за професионалните спортисти кои се научени на секојдневни тренинзи и ...

Аларм за лоши услови во карантинот Михајлово кај Кавадарци

Алфа - 24.03.2020

40 –тина македонски државјани кои во земјава стигнале од Истанбул од вчера се затворени во државен карантин во одморалиштето Михајлово близу Кавадарци. Во телефонски разговор за Алфа се жалат на лошите услови во објектот, каде велат нема ниту ...

Димитров: Утрово 63 македонски граѓани се вратија во Северна Македонија, ќе бидат во карантин

Бриф - 24.03.2020

Во организација на МНР, во соработка со Црна Гора и Косово, утрово 63 македонски граѓани (еден автобус и 19 автомобили) се вратија во Северна Македонија. Ќе бидат сместени во задолжителен карантин.

10 итри идеи како да ги занимавате децата за време на карантин и да си „купите“ неколку часа мир

Нане - 24.03.2020

Училиштата се затворени, не може да се шетате по улиците, а забранети се дури и прошетките во парк и на планина. Доколку имате деца, најверојатно и вие веќе по малку губите нерви затворени во карантин.

Граѓаните кои ќе пристигнат на граничните премини ќе бидат транспортирани до државните карантини секој ден во 10 и во ...

Бриф - 24.03.2020

Владата на Република Северна Македонија на вечерашната седница донесе Уредба преку која граѓаните кои пристигнуваат на граничните премини за влез во земјава ќе бидат транспортирани до државните карантини секој ден во 10 часот и во 20 часот, соопшти ...

Враќање во 90-те: Познатите инфлуенсерки воведоа моден тренд за време на карантинот

Точка - 24.03.2020

Кој вели дека за време на изолација треба да ги пуштиме модните трендови “во вода“? Сигурно ви здодеаја широките, домашни маици и тренирки и баш сега имате неизмерна желба за средување и “шик“ аутфит.

Карантин за Куманово и дислокација на бегалците бара Општинскиот штаб

Кумановски м. - 24.03.2020

Целосен карантин за Куманово и дислокација на бегалците од Табановце, побара од Владата, Општинскиот штаб за заштита и спасување Куманово по денешната одржана деветта седница. -Бараме од Влада на Република Северна Македонија да донесе итна Одлука ...

Димитров: Утринава пристигнаа 63 македонски државјани од Црна Гора и Косово

ТВ21 - 24.03.2020

Министерот за надворешни работи Никола Димитров на својот Фејсбук профил информираше дека во организација на МНР, во соработка со Црна Гора и Косово, утрово 63 македонски граѓани се вратија во Македонија.

Се враќаат 63 македонски државјани од Црна Гора и Косово, ќе се сместат во карантин

Курир - 24.03.2020

Македонското Министерството за надворешни работи информира дека во соработка со МНР на Црна Гора и Косово, утрово организираше враќање на 63 македонски граѓани во својата земја, Лицата се враќаат со еден автобус и 19 автомобили и ќе бидат сместени ...

Вратени 63 македонски граѓани од Црна Гора, веднаш заминуваат во карантин

Република - 24.03.2020

Министерството за надворешни работи информира дека во соработка со МНР на Црна Гора и Косово, утрово (вторник, 24 март 2020 г.) организираше враќање на 63 македонски граѓани во својата земја, со еден автобус и 19 автомобили, кои ќе бидат сместени во ...

Димитров: Вратени се 63 граѓани од Црна Гора и Косово, одат во задолжителен карантин

Фокус - 24.03.2020

Министерот за надворешни работи Никола Димитров информира дека во соработка со Црна Гора и Косово, утрово, 63 македонски граѓани се вратиле во Северна Македонија (еден автобус и 19 автомобили) и тие одат во задолжителен карантин.

Со автобус и 19 автомобили вратени 63 македонски граѓани од Црна Гора

+инфо - 24.03.2020

Министерството за надворешни работи информира дека во соработка со МНР на Црна Гора и Косово, утрово организираше враќање на 63 македонски граѓани во својата земја, со еден автобус и 19 автомобили, кои ќе бидат сместени во задолжителен карантин, ...

Се враќаат 63 македонски државјани од Црна Гора и Косово, ќе се сместат во карантин

Скопје инфо - 24.03.2020

Македонското Министерството за надворешни работи информира дека во соработка со МНР на Црна Гора и Косово, утрово организираше враќање на 63 македонски граѓани во својата земја, Лицата се враќаат со еден автобус и 19 автомобили и ќе бидат сместени ...

МНР врати 63 македонски граѓани од Црна Гора

Frontline - 24.03.2020

Истовремено, со автобусот на пат кон Црна Гора, овозможено е 15 црногорски граѓани да се вратат во нивната земја. Министерството за надворешни работи соопшти дека во соработка со МНР на Црна Гора и Косово, утрово организираше враќање на 63 ...

Со автобус и автомобили вратени 63 македонски граѓани од Црна Гора

Нетпрес - 24.03.2020

Министерството за надворешни работи информира дека во соработка со МНР на Црна Гора и Косово, утрово организираше враќање на 63 македонски граѓани во својата земја, со еден автобус и 19 автомобили, кои ќе бидат сместени во задолжителен карантин, ...

МНР организираше враќање на 63 македонски граѓани од Црна Гора

Press24 - 24.03.2020

Министерството за надворешни работи соопшти дека во соработка со МНР на Црна Гора и Косово, утрово организираше враќање на 63 македонски граѓани во својата земја, со еден автобус и 19 автомобили, кои ќе бидат сместени во задолжителен карантин, ...

63 македонски граѓани во карантин по враќањето од Црна Гора

24Инфо - 24.03.2020

Министерството за надворешни работи на Република Северна Македонија информира дека во соработка со МНР на Црна Гора и Косово утрово организираше враќање на 63 македонски граѓани во својата земја, со еден автобус и 19 автомобили, кои ќе бидат ...

63 македонски граѓани вратени од Црна Гора, ќе бидат сместени во карантин

Локално - 24.03.2020

Министерството за надворешни работи соопшти дека во соработка со МНР на Црна Гора и Косово, утрово организираше враќање на 63 македонски граѓани во својата земја, со еден автобус и 19 автомобили, кои ќе бидат сместени во задолжителен карантин, ...

МНР организираше враќање на 63 македонски граѓани од Црна Гора и Косово - ќе се сместат во карантин

Сител - 24.03.2020

Македонското Министерството за надворешни работи информира дека во соработка со МНР на Црна Гора и Косово, утрово организираше враќање на 63 македонски граѓани во својата земја, Лицата се враќаат со еден автобус и 19 автомобили и ќе бидат сместени ...

МНР организираше враќање на 63 македонски граѓани од Црна Гора

Бриф - 24.03.2020

Министерството за надворешни работи соопшти дека во соработка со МНР на Црна Гора и Косово, утрово организираше враќање на 63 македонски граѓани во својата земја, со еден автобус и 19 автомобили, кои ќе бидат сместени во задолжителен карантин, ...

МНР со конвој врати 63 македонски граѓани од Црна Гора

еМагазин - 24.03.2020

Министерството за надворешни работи соопшти дека во соработка со МНР на Црна Гора и Косово, утрово организираше враќање на 63 македонски граѓани во својата земја, со еден автобус и 19 автомобили, кои ќе бидат сместени во задолжителен карантин, ...

МНР организираше враќање на 63 македонски граѓани од Црна Гора

24 Вести - 24.03.2020

Министерството за надворешни работи соопшти дека во соработка со МНР на Црна Гора и Косово, утрово организираше враќање на 63 македонски граѓани во својата земја, со еден автобус и 19 автомобили, кои ќе бидат сместени во задолжителен карантин, ...

МНР организираше враќање на 63 македонски граѓани од Црна Гора

Алсат-М - 24.03.2020

Министерството за надворешни работи соопшти дека во соработка со МНР на Црна Гора и Косово, утрово организираше враќање на 63 македонски граѓани во својата земја, со еден автобус и 19 автомобили, кои ќе бидат сместени во задолжителен карантин, ...

МНР организираше репатријација на 63 македонски граѓани од Црна Гора

Нова ТВ - 24.03.2020

Министерството за надворешни работи (МНР) на Република Северна Македонија информира дека во соработка со МНР на Црна Гора и на Косово, утрово организираше враќање на 63 македонски граѓани во својата земја, со еден автобус и 19 автомобили, кои ќе ...

МНР организираше враќање на 63 македонски граѓани од Црна Гора

iPortal - 24.03.2020

Министерството за надворешни работи соопшти дека во соработка со МНР на Црна Гора и Косово, утрово организираше враќање на 63 македонски граѓани во својата земја, со еден автобус и 19 автомобили, кои ќе бидат сместени во задолжителен карантин, ...

63 македонски граѓани вратени од Црна Гора

Кумановски м. - 24.03.2020

Министерството за надворешни работи на Република Северна Македонија информира дека во соработка со МНР на Црна Гора и Косово, утрово (вторник, 24 март 2020 г.) организираше враќање на 63 македонски граѓани во својата земја, со еден автобус и 19 ...

МНР организираше враќање на 63 македонски граѓани од Црна Гора

Слободен Печат - 24.03.2020

Министерството за надворешни работи соопшти дека во соработка со МНР на Црна Гора и Косово, утрово организираше враќање на 63 македонски граѓани во својата земја, со еден автобус и 19 автомобили, кои ќе бидат сместени во задолжителен карантин, ...

МНР: Вративме 63 македонски граѓани од Црна Гора

Денешен - 24.03.2020

Министерството за надворешни работи соопшти дека во соработка со МНР на Црна Гора и Косово, утрово организираше враќање на 63 македонски граѓани во својата земја, со еден автобус и 19 автомобили, кои ќе бидат сместени во задолжителен карантин, ...

Утрово вратени 63 македонски државјани од Црна Гора, кои ќе бидат во задолжителен карантин

Мета - 24.03.2020

Министерството за надворешни работи информира дека во соработка со Министерство за надворешни работи на Црна Гора и Косово, утрово организирале враќање на 63 македонски граѓани во својата земја, со еден автобус и 19 автомобили, кои ќе бидат сместени ...

МНР враќа 63-ца граѓани од Црна Гора

Телма - 24.03.2020

Министерството за надворешни работи соопшти дека во соработка со МНР на Црна Гора и Косово, утрово организираше враќање на 63 македонски граѓани во својата земја, со еден автобус и 19 автомобили, кои ќе бидат сместени во задолжителен карантин, ...

МНР организираше враќање на 63 македонски граѓани од Црна Гора

ММС - 24.03.2020

Министерството за надворешни работи соопшти дека во соработка со МНР на Црна Гора и Косово, утрово организираше враќање на 63 македонски граѓани во својата земја, со еден автобус и 19 автомобили, кои ќе бидат сместени во задолжителен карантин, ...

МНР организираше враќање на 63 македонски граѓани од Црна Гора

CivilMedia - 24.03.2020

Министерството за надворешни работи соопшти дека во соработка со МНР на Црна Гора и Косово, утрово организираше враќање на 63 македонски граѓани во својата земја, со еден автобус и 19 автомобили, кои ќе бидат сместени во задолжителен карантин, ...

МНР организираше враќање на 63 македонски граѓани од Црна Гора

Опсервер - 24.03.2020

– Министерството за надворешни работи соопшти дека во соработка со МНР на Црна Гора и Косово, утрово организираше враќање на 63 македонски граѓани во својата земја, со еден автобус и 19 автомобили, кои ќе бидат сместени во задолжителен карантин, ...

МНР организираше враќање на 63 македонски граѓани од Црна Гора – сите во државен карантин

Либертас - 24.03.2020

– Министерството за надворешни работи соопшти дека во соработка со МНР на Црна Гора и Косово, утрово организираше враќање на 63 македонски граѓани во својата земја, со еден автобус и 19 автомобили, кои ќе бидат сместени во задолжителен карантин, ...