TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Русија му рекла на Вучиќ да си даде оставка ако разменува територии со Косово

24Инфо - 19.06.2020

Русија не прифаќа поделба на Косово и подготевена е тоа да го спречи во Советот за безбедност на Обединетите нации ! Ваква порака од Москва на претседателот на Србија Александар Вучиќ му донел министерот за надоворешни работи на Русиај, Сергеј ...

Лавров: секое решение за Косово треба да е одобрено од Русија

Р.С.Европа - 19.06.2020

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров, рече дека е потребно одобрение од Русија за какво било решение постигнато во мировните преговори меѓу Косово и Србија, чии лидери треба да се состанат во Белата куќа следната недела.

Вучиќ: Србија ќе се откаже од членство во ЕУ ако не добие отстапки за признавање на Косово

360 степени - 19.06.2020

По средба со Лавров, српскиот претседател изјави дека ниту едно решение за идниот однос на Србија со нејзината поранешна покраина не е можна без согласност на Москва Српскиот претседател Александар Вучиќ изјави дека ќе се откаже од зачленување во ...

Вучиќ по средбата со Лавров: Дополнително сум загрижен

Нетпрес - 18.06.2020

Србија ја чекаат многу тешки времиња, односно најтешките откако нејзината поранешна јужна покраина Косово и Метохија еднострано во 2008 година прогласи независност, изјави во четвртокот српскиот претседател Александар Вучиќ по средбата со рускиот ...

Вучиќ за состанокот во САД: Нема да видат наша согласност за членство на Косово во ОН

МКД - 18.06.2020

Претседателот на Србија Александар Вучиќ изјави дека српската делегација на претстојниот состанок во Вашингтон нема да даде согласност за прием на Косово во Обединетите нации. Вучиќ за Радио-телевизија Војводина кажа дека разграничувањето не е на ...

Лавров во посета на Белград: Проблемот со Косово останува нерешен (ВИДЕО)

МКД - 18.06.2020

Министерот за надворешни работи на Русија пристигна во официјална посета на Србија, а по средбата со српскиот претседател Александар Вучиќ заедно им се обратија на новинарите. Главната тема на посетата е Косово.

Вучиќ за косовското прашање: Не одиме во Белата куќа со бело знаме

Нетпрес - 18.06.2020

Српскиот претседател Александар Вучиќ изјави во пресрет на состаникот со косовските челници во Вашингтон дека во Белата куќа не оди со бело знаме, како и дека не знае што САД ќе понудат, но знае дека Европската унија од Србија бара да престане да се ...

Србија очекува посета од Путин во октомври оваа година

Руска реч - 18.06.2020

Српските власти очекуваат дека рускиот претседател Владимир Путин ќе учествува во церемонијата на осветување на храмот „Св. Сава“ во Белград. Министерот за надворешни работи на Србија Ивица Дачиќ соопшти дека српските власти ја очекуваат посетата на ...

Вучиќ – Добив загрижувачки информации од Лавров за прашањето за Косово

Р.С.Европа - 18.06.2020

Српскиот претседател Александар Вучиќ, по состанокот со шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров во Белград, изјави дека „добил одредени оцени кои како претседател дополнително го загрижиле, а се однесуваат на различни планови и идеи по прашањето ...

Размена на музички подароци: Дачиќ на Лавров гитара, а Лавров на Дачиќ микрофон

Руска реч - 18.06.2020

„Дачиќ му подари на Лавров гитара да свири. Лавров му подари на Дачиќ микрофон да пее. А на оние кои танцуваат ништо не им подаруваат“, коментира Марија Захарова. Српскиот министер за надворешни работи Ивица Дачиќ денес му врачи на Сергеј Лавров ...

Министрите за надворешни работи на Србија и Русија си разменија подароци

Макфакс - 18.06.2020

Министерот за надворешни работи на Русија, Сергеј Лавров, престојува во официјална посета на Белград, на аеродромот беше пречекан од неговиот српски колега Ивица Дачиќ, по што следуваат средби со државниот врв на Србија.

Лавров во посета на Белград

Алфа - 18.06.2020

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров денеска во Србија ќе разговара со претседателот Александар Вучиќ и тамошниот министер за надворешни работи за политичката и економската соработка меѓу двете држави, ситуацијата на Балканот и ...

Микрофон за Дачиќ, гитара за Лавров (ВИДЕО)

ММС - 18.06.2020

Министерот за надворешни работи на Србија, Ивица Дачиќ денеска не го криеше задоволството поради посетата на шефот на руската дипломатија, Сергеј Лавров, па на крајот на заедничката прес конференција му подари гитара на Лавров, но ниту тој не дошол ...

Вучиќ-Лавров: Србија ја чека исклучително тежок период со големи притисоци

Слободен Печат - 18.06.2020

Добивме одредени оценки од Русија кои дополнително не загрижија, во врска со различните планови и идеи за решавање на косовското прашање и очигледно Србија ја чека исклучително тежок период со големи притисоци за да се остварат одредени планови кои ...

Лавров од Белград: ЕУ да учествува во дијалогот со Косово, не смее да се изолира од своите обврски

Локално - 18.06.2020

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров, после средбата со претседателот на Србија, Александар Вучиќ во Белград, изјави дека Москва ќе продолжи да ги поддржува сите чекори и иницијативи што ќе им помогнат на Белград и Приштина да ...

Лавров во Белград – средби со Вучиќ и Дачиќ

Нетпрес - 18.06.2020

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров денеска ќе престојува во работна посета на Србија, каде што ќе разговара со претседателот Александар Вучиќ и министерот за надворешни работи Ивица Дачиќ за политичката и економската соработка меѓу ...

Лавров денеска во посета на Белград

24Инфо - 18.06.2020

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров денеска ќе престојува во работна посета на Србија, каде што ќе разговара со претседателот Александар Вучиќ и министерот за надворешни работи Ивица Дачиќ за политичката и економската соработка меѓу ...

ЛАВРОВ: ЕУ не смее да се изолира од преговорите Белград – Приштина

24Инфо - 18.06.2020

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров, после средбата со претседателот на Србија, Александар Вучиќ во Белград, изјави дека Москва ќе продолжи да ги поддржува сите чекори и иницијативи што ќе им помогнат на Белград и Приштина да ...

Вучиќ-Лавров: Од Русија пренесени оценки според кои Србија ја очекува тежок период во дијалогот

А1 On - 18.06.2020

Добивме одредени оценки од Русија кои дополнително не загрижија, во врска со различните планови и идеи за решавање на косовското прашање и очигледно Србија ја чека исклучително тежок период со големи притисоци за да се остварат одредени планови кои ...

Вучиќ-Лавров: Од Русија пренесени оценки според кои Србија ја очекува тежок период во дијалогот

Опсервер - 18.06.2020

Белград, 18 јуни 2020 () – Добивме одредени оценки од Русија кои дополнително не загрижија, во врска со различните планови и идеи за решавање на косовското прашање и очигледно Србија ја чека исклучително тежок период со големи притисоци за да се ...

Дачиќ доби микрофон за да пее, а Лавров гитара за да свири

24Инфо - 18.06.2020

Министерот за надворешни работи на Русија, Сергеј Лавров, престојува во официјална посета на Белград, на аеродромот беше пречекан од неговиот српски колега Ивица Дачиќ, по што следуваат средби со државниот врв на Србија.

Министрите за надворешни работи на Србија и Русија си разменија подароци

Точка - 18.06.2020

Министерот за надворешни работи на Русија, Сергеј Лавров, престојува во официјална посета на Белград, на аеродромот беше пречекан од неговиот српски колега Ивица Дачиќ, по што следуваат средби со државниот врв на Србија.

Вучиќ-Лавров: Од Русија пренесени оценки според кои Србија ја очекува тежок период во дијалогот

MakPress - 18.06.2020

Добивме одредени оценки од Русија кои дополнително не загрижија, во врска со различните планови и идеи за решавање на косовското прашање и очигледно Србија ја чека исклучително тежок период со големи притисоци за да се остварат одредени планови кои ...

Лавров денеска во Белград

Р.С.Европа - 18.06.2020

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров денеска ќе престојува во работна посета на Србија, каде што ќе разговара со претседателот Александар Вучиќ и министерот за надворешни работи Ивица Дачиќ за политичката и економската соработка меѓу ...

Лавров во Белград: Кои се клучните теми на разговорот?

Локално - 18.06.2020

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров денеска пристигнува во Белград, каде ќе се сретне со претседателот Александар Вучиќ и министерот за надворешни работи Ивица Дачиќ. Клучна тема на разговорот со највисоките официјални претставници ...