TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Свети Трифун: Владата најавува зголемени субвенции, лозарите се жалат на ниските цени

Сител - 14.02.2018

Државата ќе ги зголеми субвенциите за лозарите кои имаат помеѓу 1 и 10 хеткари лозови насади, дополнителна помош од 12 илјади денари ќе добијат и они кои ќе ги обноват сортите. Ова се дел од новините кои ги најави министерот Николовски на старот на ...

ФОТО: Заев ги закрои лозјата во Тиквешијата газејќи на црвен тепих

А1 On - 14.02.2018

Премиерот на Република Македонија, Зоран Заев по повод празникот на винарите, Св. Трифун, денеска учествуваше во закројувањето на лозјата во Демир Капија, а тоа го правеше газејќи на црвен тепих.

Црвен килим за Заев сред нива во Тиквешијата

AKO - 14.02.2018

Премиерот Зоран Заев, денешниот ден го помина во Тиквешијата, кадешто заедно со своите најблиски соработници претстојуваше по повод верскиот празник ,,св. Трифун“. Меѓу другото, тој влезе во нивите да закрои лозово гранче.

Премиерот Заев ги закрои лозјата во Тиквешијата според традиционалниот обичај

Канал5 - 14.02.2018

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, придружуван од министерот за земјоделие, шумарство и водостопанство, Љупчо Николовски, денеска, по повод празникот на винарите, Св. Трифун, ги посети винариите во Неготино и Демир Капија.

Свети Трифун одбележан во Тиквешијата

Канал5 - 14.02.2018

Подобри временски услови, поголема грижа од државата и навремено исплаќање на предаденото грозје очекуваат лозарите од Тиквешкиот регион кои денеска го одбележуваат заштитникот Св Трифун. Се пожалија на ниски откупни цени, а се поголеми давачки за ...

Заев, Иванов и Јанчев заедно им го честитаа ,,св. Трифун“ на лозарите во Тиквешијата(видео)

AKO - 14.02.2018

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, придружуван од министерот за земјоделство, Љупчо Николовски и советничката за земјоделство, Ленче Николовска и други, денеска во Кавадарци присуствуваше на одбележувањето на празникот на ...

Николовски: Ќе се зголемат субвенциите за лозарите кои имаат насади до 10 хектари

Мета - 14.02.2018

Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Љупчо Николовски на одбележувањето на денешниот празник на лозарите и винарите, ги информираше лозарите за новите мерки во програмата за поддршка на земјоделството и руралниот развој.

Заев им нуди партнерски однос на земјоделците

+инфо - 14.02.2018

Владата работи на обезбедување сигурен пласман, но секако ќе бидеме нивни партнер и во преговорите за цените,рече Заев. Ги охрабрувам земјоделците да сметаат на партнерството во Владата, рече премиерот Зоран Заев во Неготино, по средбата со ...

Традиционално закројување на лозјата на „Тиквеш“

Макфакс - 14.02.2018

Со сите традиционални обичаи, во присуство на голем број партнери, соработници, членови на управниот одбор и менаџментот, како и вработени и пријатели на винарската визба „Тиквеш“ од Македонија и од регионот, денеска, на локалитетот „Лепово“ се ...

Николовски: Повеќе мерки за подобрување на состојбите во земјоделството

Канал 77 - 14.02.2018

Владата секогаш ќе биде партнер на земјоделците и ги охрабрувам да сметаат на тоа. Во минатото лозарите немаа многу среќа, невреме, мрзнење на лозјата, доцнење на субвенции,сега тој период е зад нас и ќе сториме се’ во нивна полза – рече премиерот ...

Николовски: Повеќе мерки за подобрување на состојбите во земјоделството

Слободен Печат - 14.02.2018

Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Љупчо Николовски денеска во Неготино ги соопшти новите мерки и политики на Владата за земјоделците. Притоа, информираше била донесена нова Национална програма за змејоделство и рурален развој ...

Заев во посета на Тиквешијата

Сител - 14.02.2018

Премиерот Зоран Заев денеска е во посета на Тиквешијата која го празнува верскиот празник свети Трифун - заштитникот на лозарите и винарите. Придружуван од министерот за земјоделство Љупчо Николовски, Заев на градскиот плоштад во Кавадарци се сретна ...

Заев на традиционално закројување на лозјата во Тиквешкиот крај

Макфакс - 14.02.2018

Претседателот на Владата на РМ, Зоран Заев, придружуван од министерот за земјоделстсво, шумарство и водостопанство, Љупчо Николовски и советничката за земјоделски политики, Ленче Николовска, ќе присуствува на манифестациите кои што се одржуваат во ...

Владата најави повисоки субвенции - лозарите се жалат на цените

Press24 - 14.02.2018

Државата ќе ги зголеми субвенциите за лозарите кои имаат помеѓу 1 и 10 хеткари лозови насади, дополнителна помош од 12 илјади денари ќе добијат и они кои ќе ги обноват сортите, изјави денеска министерот Љупчо Николовски.

Заев на црвен тепих закрои лозје

Репортер - 14.02.2018

Премиерот на Република Македонија, Зоран Заев по повод празникот на винарите, Св. Трифун, денеска учествуваше во закројувањето на лозјата во Демир Капија. Заев закројуваше на црвен тепих. Заев, заедно со министерот за земјоделие, шумарство и ...

ИМА РАЗЛИКА: Мицкоски со работниците во РЕК, Заев на црвен тепих (ФОТО)

Курир - 14.02.2018

Премиерот Зоран Заев, денешниот ден го помина во Тиквешијата, каде што заедно со своите најблиски соработници претстојуваше по повод верскиот празник ,,св. Трифун“. Меѓу другото, тој влезе во нивите да закрои лозово гранче.

Премиерот Заев ги закрои лозјата во Тиквешијата според традиционалниот обичај

Бриф - 14.02.2018

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, придружуван од министерот за земјоделие, шумарство и водостопанство, Љупчо Николовски, денеска, по повод празникот на винарите, Св.

Премиерот Заев во посета на Тиквешијата: Остануваме партнер на лозарите и за поголема откупна цена

Канал5 - 14.02.2018

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, придружуван од министерот за земјоделие, Љупчо Николовски и советничката за земјоделие, Ленче Николовска и други, денеска во Кавадарци присуствуваше на одбележувањето на празникот на ...

Заев: Ги охрабрувам земјоделците да сметаат на партнерството во Владата

Press24 - 14.02.2018

Ги охрабрувам земјоделците да сметаат на партнерството во Владата, рече премиерот Зоран Заев во Неготино, по средбата со градоначалникот Тони Делков и лозари и граѓани, честитајќи го денешниот верски празник свети Трифун, кој се смета за заштитник ...

Во чест на Свети Трифун се закројаа лозјата на „Тиквеш“

+инфо - 14.02.2018

Винарницата пред утврдениот рок исплати близу 70 отсто од вкупната вредност од откупеното грозје, надминувајќи го законски утврдениот минимум. Со сите традиционални обичаи, во присуство на голем број партнери, соработници, членови на управниот одбор ...

Николовски: Повеќе мерки за подобрување на состојбите во земјоделството

Press24 - 14.02.2018

Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Љупчо Николовски денеска во Неготино ги соопшти новите мерки и политики на Владата за земјоделците. Притоа, информираше била донесена нова Национална програма за змејоделство и рурален развој ...

Заев наздрави со Јанчев

+инфо - 14.02.2018

Разговараше и со лозари, а од најмладите од Црвен крст претседателот на Владата си купи и хумано срце изработено од нив за хумани цели. Премиерот Зоран Заев денеска е во посета на Тиквешијата која го празнува верскиот празник свети Трифун - ...

Заев на традиционално закројување на лозјата во Тиквешкиот крај

Вечер - 14.02.2018

Претседателот на Владата на РМ, Зоран Заев, придружуван од министерот за земјоделстсво, шумарство и водостопанство, Љупчо Николовски и советничката за земјоделски политики, Ленче Николовска, ќе присуствува на манифестациите кои што се одржуваат во ...

(ВИДЕО) Премиерот Заев ги закрои лозјата во Тиквешијата според традиционалниот обичај

iPortal - 14.02.2018

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, придружуван од министерот за земјоделие, шумарство и водостопанство, Љупчо Николовски, денеска, по повод празникот на винарите, Св.

(ВИДЕО) Николовски: Остануваме фокусирани на развојот на лозарството и винарството, преку поголема финансиска поддршка

iPortal - 14.02.2018

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, придружуван од министерот за земјоделство, Љупчо Николовски и советничката за земјоделство, Ленче Николовска, денеска во Кавадарци и во Неготино, присуствуваа на одбележувањето на ...

Заев во посета на Тиквешијата: Остануваме партнер на лозарите и за поголема откупна цена

iPortal - 14.02.2018

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, придружуван од министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Љупчо Николовски и советничката од министерството, Ленче Николовска, денеска во Кавадарци присуствуваа на ...

Заев: Ги охрабрувам земјоделците да сметаат на партнерството во Владата

Слободен Печат - 14.02.2018

Ги охрабрувам земјоделците да сметаат на партнерството во Владата, рече премиерот Зоран Заев во Неготино, по средбата со градоначалникот Тони Делков и лозари и граѓани, честитајќи го денешниот верски празник свети Трифун, кој се смета за заштитник ...

Традиционално закројување на лозјата на „Тиквеш“

Вечер - 14.02.2018

Со сите традиционални обичаи, во присуство на голем број партнери, соработници, членови на управниот одбор и менаџментот, како и вработени и пријатели на винарската визба „Тиквеш“ од Македонија и од регионот, денеска, на локалитетот „Лепово“ се ...

Николовски во Неготино презентира мерки за подобрување на состојбите во земјоделството

+инфо - 14.02.2018

Новина е и подршката од 12 илјади денари во делот на реконструкцијата на лозовите насади, односно обнова на старосната структура на лозјата. Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Љупчо Николовски денеска во Неготино ги соопшти ...

Премиерот Заев во посета на Тиквешијата

Канал5 - 14.02.2018

Премиерот Зоран Заев денеска е во посета на Тиквешијата која го празнува верскиот празник свети Трифун - заштитникот на лозарите и винарите. Придружуван од министерот за земјоделство Љупчо Николовски, Заев на градскиот плоштад во Кавадарци се сретна ...

Заев на традиционално закројување на лозјата во Тиквешкиот крај

Точка - 14.02.2018

Претседателот на Владата на РМ, Зоран Заев, придружуван од министерот за земјоделстсво, шумарство и водостопанство, Љупчо Николовски и советничката за земјоделски политики, Ленче Николовска, ќе присуствува на манифестациите кои што се одржуваат во ...

Премиерот Заев во посета на Тиквешијата: Остануваме партнер на лозарите и за поголема откупна цена

Бриф - 14.02.2018

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, придружуван од министерот за земјоделие, Љупчо Николовски и советничката за земјоделие, Ленче Николовска и други, денеска во Кавадарци присуствуваше на одбележувањето на празникот на ...

(ВИДЕО) Заев: Ги охрабрувам земјоделците да сметаат на партнерството во Владата

А1 On - 14.02.2018

Ги охрабрувам земјоделците да сметаат на партнерството во Владата, рече премиерот Зоран Заев во Неготино, по средбата со градоначалникот Тони Делков и лозари и граѓани, честитајќи го денешниот верски празник свети Трифун, кој се смета за заштитник ...

Во чест на Св. Трифун – заштитникот на лозарите и винарите: Традиционално закројување на лозјата на „Тиквеш“

МакМода - 14.02.2018

Винарницата пред утврдениот рок исплати близу 70% од вкупната вредност од откупеното грозје, надминувајќи го законски утврдениот минимум Со сите традиционални обичаи, во присуство на голем број партнери, соработници, членови на управниот одбор и ...

(ВИДЕО) Николовски: Повеќе мерки за подобрување на состојбите во земјоделството

А1 On - 14.02.2018

Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Љупчо Николовски денеска во Неготино ги соопшти новите мерки и политики на Владата за земјоделците. Притоа, информираше била донесена нова Национална програма за змејоделство и рурален развој ...

Премиерот Заев во посета на Тиквешијата по повод празникот Свети Трифун (фото)

Press24 - 14.02.2018

Премиерот Зоран Заев денеска е во посета на Тиквешијата која го празнува верскиот празник свети Трифун - заштитникот на лозарите и винарите. Придружуван од министерот за земјоделство Љупчо Николовски, Заев на градскиот плоштад во Кавадарци се сретна ...

Заев: Ги охрабрувам земјоделците да сметаат на партнерството во Владата

Локално - 14.02.2018

Ги охрабрувам земјоделците да сметаат на партнерството во Владата, рече премиерот Зоран Заев во Неготино, по средбата со градоначалникот Тони Делков и лозари и граѓани, честитајќи го денешниот верски празник свети Трифун, кој се смета за заштитник ...

(Фото) Заев кроеше лозје во „Тиквеш“

еМагазин - 14.02.2018

Со сите традиционални обичаи, во присуство на голем број партнери, соработници, членови на управниот одбор и менаџментот, како и вработени и пријатели на винарската визба „Тиквеш“ од Македонија и од регионот, денеска, на локалитетот „Лепово“ се ...

Николовски: Повеќе мерки за подобрување на состојбите во земјоделството

Телма - 14.02.2018

Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Љупчо Николовски денеска во Неготино ги соопшти новите мерки и политики на Владата за земјоделците. Притоа, информираше дека била донесена нова Национална програма за земјоделство и рурален ...

Премиерот Заев во посета на Тиквешијата

Слободен Печат - 14.02.2018

Премиерот Зоран Заев денеска е во посета на Тиквешијата која го празнува верскиот празник свети Трифун – заштитникот на лозарите и винарите. Придружуван од министерот за земјоделство Љупчо Николовски, Заев на градскиот плоштад во Кавадарци се сретна ...

Традиционално закројување на лозјата на „Тиквеш“

Точка - 14.02.2018

Со сите традиционални обичаи, во присуство на голем број партнери, соработници, членови на управниот одбор и менаџментот, како и вработени и пријатели на винарската визба „Тиквеш“ од Македонија и од регионот, денеска, на локалитетот „Лепово“ се ...

(ВИДЕО) Николовски: Повеќе мерки за подобрување на состојбите во земјоделството

Локално - 14.02.2018

Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Љупчо Николовски денеска во Неготино ги соопшти новите мерки и политики на Владата за земјоделците. Притоа, информираше била донесена нова Национална програма за змејоделство и рурален развој ...

Традиционално закројување на лозјата на „Тиквеш“ во чест на празникот Св. Трифун

Иновативност - 14.02.2018

Со сите традиционални обичаи, во присуство на голем број партнери, соработници, членови на управниот одбор и менаџментот, како и вработени и пријатели на винарската визба „Тиквеш“ од Македонија и од регионот, денеска на локалитетот „Лепово“ се ...

Традиционално закројување на лозјата на „Тиквеш“

Sky - 14.02.2018

Со сите традиционални обичаи, во присуство на голем број партнери, соработници, членови на Управниот одбор и менаџментот, како и вработени и пријатели на винарската визба „Тиквеш“ од Македонија и од регионот, денеска, на локалитетот Лепово се изврши ...