TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Орбан: Ако падне Ердоган, паѓа сѐ, а тоа е целта на Сорос

МКД - 08.11.2019

Турција игра клучна улога во сопирањето на милионите емигранти на патот кон Унгарија и Европа, иако унгарската опозиција тоа не може или не сака да го сфати, изјави унгарскиот премиер Виктор Орбан.

Орбан: Сигурни сме дека можеме да се договориме со Ердоган

А1 On - 08.11.2019

Турција игра клучна улога во запирањето милиони мигранти на патот кон Унгарија и Европа, иако унгарската опозиција тоа не може или не сака да го разбере, изјави унгарскиот премиер Виктор Орбан.

СОПРУГАТА НА АЛ БАГДАДИ ОТКРИЛА СЕ: Откако Турците ја уапсиле, ги раскажала сите тајни на џихадистите (ВИДЕО)

Слободен Печат - 08.11.2019

Таа рекла дека е „првата сопруга“ на Ал Багдади, кој беше убиен во американскиот напад минатиот месец. Како што пренесува АП, Ал Багдади имал четири жени. Сопругата на убиениот лидер на Исламска држава Абу Бакр Ал Багдади открила многу информации за ...

Багдади бил вознемирен, некогаш маскиран како пастир, некогаш скриен под ѓубре, и се плашел од предавници

МКД - 08.11.2019

Во своите последни месеци во бегство, водачот на групата Исламска држава Абу Бакр ал-Багдади бил вознемирен, се плашел од предавници, понекогаш маскиран како пастир, понекогаш се криел под земја, секогаш зависен од сè потесниот круг доверливи лица.

Орбан: Безбедни сме сè додека Ердоган е на власт

Макфакс - 08.11.2019

Турција игра клучна улога во запирањето на милиони мигранти на патот кон Унгарија и Европа, иако унгарската опозиција не може или нема да го разбере тоа, рече унгарскиот премиер Виктор Орбан.

Ердоган повторно се закани: Ќе ги пуштам Сиријците кон Европа

Канал5 - 07.11.2019

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денеска за време на посетата на Унгарија се закани дека ќе ја „отвори вратата“ кон Европа за сириските бегалци сместени во Турција. Ердоган побара од меѓународната заедница да го поддржи планот за нивно ...

Ердоган повторно се закани: Ќе ви ги пуштиме бегалците

Кумановски м. - 08.11.2019

Турција ќе мора да ја отвори вратата кон Европа за сириските бегалци, доколку Европската унија не ѝ обезбеди доволно поддршка на Анкара, изјави турскиот претседател Ердоган. Тој додаде дека Турција не може сама да го понесе овој товар. loading...

Ердоган: Ставот на ЕУ кон Турција е далеку од конструктивен

А1 On - 07.11.2019

Турскиот претседател Реџеп Таjип Ердоган истакна дека ставот на Европската Унија (ЕУ) кон Турција, во последниот период, е далеку од конструктивен, јави агенцијата Анадолија. – Билатералните прашања на неколку земји-членки, не треба односите меѓу ...

Ердоган ќе ги отвори вратите за мигрантите доколку не добие поддршка од ЕУ

Слободен Печат - 07.11.2019

Турција сака да воспостави „безбедносна зона“ на североистокот на Сирија, каде вели дека до два милиони сириски бегалци може да се доселат, откако регионот се „исчисти од курдската милиција“.

Нова закана на Ердоган: Ќе им ја отвориме вратата на бегалците!

Точка - 07.11.2019

Доколку Европската унија не ѝ даде поддршка на Анкара, Турција ќе мора да им ги отвори вратите на бегалците, порача турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган. Првиот човек на Турција денес повторно се закани и порача дека неговата земја не може самата ...

Ердоган- ако ЕУ не помогне Турција ќе ги отвори вратите за бегалците

Р.С.Европа - 07.11.2019

Турција ќе ги отвори вратите кон Европа за сириските бегалци доколку Европската унија не и даде доволно помош на Анкара, рече денеска турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган. Тој додаде дека Турција не може да го носи товарот сама.

Ердоган: САД не ги исполнуваат своите обврски во Сирија

А1 On - 07.11.2019

Рокот за повлекување на курдските сили од 120 часа не е остварен, изјави турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган во пресрет на средбата со американскиот претседател Доналд Трамп. Ердоган денеска истакна дека САД не ја исполнуваат својата обврска за ...

Алијансата на Орбан со Ердоган

Deutsche Welle - 07.11.2019

Денеска турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган повторно во посета на унгарскиот премиер Виктор Орбан. Двајцата одржуваат блиски пријателски односи, а имаат и многу заеднички интереси. Унгарскиот премиер Виктор Орбан не остава простор за двоумење ...

Курдските сили убиле 11 про-турски борци во Сирија

Р.С.Европа - 07.11.2019

Курдските сили убиле 11 сириски борци кои ја поддржуваат Турција со што е прекршен договорот за прекин на огнот за создавање „безбедна зона“ во северна Сирија, изјави денеска турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган.

Ердоган: Турските специјални сили уапсија над 10 роднини на Ал Багдади

А1 On - 07.11.2019

Турските безбедносни сили задржале повеќе од десет роднини на убиениот лидер на Исламска држава, Абу Бакр ал Багдади, изјави претседателот на Турција, Реџеп Тајип Ердоган. Тој додаде дека последни уапсени во Азаз, северозападна Сирија беа сестрата ...

Ердоган во посета на Будимпешта

24Инфо - 07.11.2019

Претседателот на Турција, Реџеп Тајип Ердоган денеска во Будимпешта ќе се сретне со унгарскиот премиер Виктор Орбан. Ердоган во службена посета на Унгарија беше пред една година и тоа беше негова последна билатерална средба во една земја на Европска ...

Ердоган предупредува дека терористи блиски до Багдади се обидуваат да влезат во Турција

Макфакс - 07.11.2019

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјави дека терористите од опкружувањето на убиениот лидер на т.н. Исламска држава, Абу Бакр ал-Багдади, се обидуваат од Сирија да влезат во Турција.

Ердоган тврди дека курдските борци одбиле да ја напуштат безбедната зона во Сирија

Макфакс - 07.11.2019

Курдските единици за заштита на народот, кои Анкара ги нарекува терористи, не ги повлекле своите борци од Североисточна Сирија, рече турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган. „150-те часа предвидени со договорот со Русија завршија, но терористите не ...

Ердоган пред средбата со Трамп предупредува дека САД не ја исполнуваат обврската во Сирија

Нетпрес - 07.11.2019

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган порача во четвртокот дека САД не ја исполнуваат својата обврска за потиснување на курдската милиција од пограничната област во Сирија, поради што ова прашање следната седмица ќе му го постави на американскиот ...

Ердоган: Терористите уште не се повлечени од регионот покрај границата со Сирија

Слободен Печат - 07.11.2019

Турскиот претседател спомена и за телефонскиот разговор од синоќа со американскиот претседател Доналд Трамп и за одлуката да замине во посета на САД овој ...

Ердоган во посета на Унгарија

Р.С.Европа - 07.11.2019

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денеска ќе престојува во Унгарија. Тој, како што соопшти унгарското министерство за надворешни работи, ќе учествува на состанокот на унгарско-турскиот стратешки совет во Будимпешта.

Ердоган: Се уште има терористи во регионот на турската граница со Сирија

24Инфо - 07.11.2019

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган денеска изјави дека терористите не се повлекле целосно од регионот покрај турската граница со Сирија. Тој нагласи дека до моментот не е почитуван крајниот рок од 120 часа договорен со САД ниту тој од 150 ...

ПОТВРДЕНО: Средба на Трамп и Ердоган на 13 ноември во Вашингтон

Слободен Печат - 07.11.2019

Средбата ќе се одржи на покана на Трамп. Претседателите на Турција и на САД, Реџеп Тајип Ердоган и Доналд Трамп, потврдија за време на телефонскиот разговор синоќа дека ќе се сретнат во Вашингтон на 13 ноември, соопштија турските власти.

Ердоган: Турција ја уапси сопругата на Ал Багдади

Deutsche Welle - 06.11.2019

Турскиот претседател изјави дека турските сили во Сирија ги фатиле жената, сестрата и зетот на убиениот лидер на ИД, Абу Бакр ал-Багдади. Повеќе од една недела откако поранешниот исламистички лидер на терористичката милиција Исламска држава, Абу ...

Ердоган ќе се сретне со Трамп за една недела во Вашингтон

МКД - 07.11.2019

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган следната недела ќе отпатува во Соединетите Американски Држави на состанок со американскиот колега Доналд Трамп со кој разговарал синоќа, наведе кабинетот на турскиот претседател во ек на тензии меѓу двете ...

Ердоган: Турција ја зароби жената на Багдади и не се фалевме како Американците

МКД - 06.11.2019

Турција ја зароби жената на поранешниот лидер на терористичката организација Исламска држава Абу Бакр ал Багдади, соопшти денес претседателот на Турција Реџеп Таип Ердоган, пренесува Ројтерс.

Уапсена сопругата на Ал Багдади

Фокус - 06.11.2019

Претседателот на Турција, Реџеп Таип Ердоган соопшти денеска дека припадници на турските безбедносни сили ја уапсиле сопругата на покојниот лидер на терористичката Исламска држава, Абу Бакр ал Багдади.

По кавгите околу Сирија, Ердоган оди на средба кај Трамп

Канал5 - 06.11.2019

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган следната недела оди во Вашингтон на средба со американскиот претседател Доналд Трамп. Во денешниот телефонски разговор, двајцата лидери потврдија дека ќе се состанат во Вашингтон на 13 ноември на покана на ...

Ердоган : Турција ја уапси и сопругата на ал- Багдади

Канал5 - 06.11.2019

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјави дека Турција ја уловила сопругата на убиениот лидер на ИД, Абу Бакр ал-Багдади. Ердоган ја откри оваа информација за време на говор во Анкара. Тој не соопшти други детали за нејзиното наводно апсење.

Ердоган тврди дека ја уапсиле сопругата на Багдади

Р.С.Европа - 06.11.2019

Претседателот на Турција, Реџеп Таип Ердоган тврди дека ја заробиле сопруга на убиениот лидер на Исламска држава, Абу Бакр ал-Багдади. Нејзиното апсење доаѓа на десетина дека откако беше објавено дека Багдади се самоубил за време на воената акција ...

ЕРДОГАН НЕ САКА ДА БИДЕ КАКО ТРАМП: „Ја фативме сопругата на ал-Багдади, ама не сакаме да се фалиме со тоа“

Слободен Печат - 06.11.2019

Ердоган не го кажа името на жената, а Багдади, кој загина за време на американска акција на неговото скривалиште во северена Сирија на крајот на минатиот месец, се верува дека имал повеќе сопруги.

Трамп и Ердоган договорија средба во Вашингтон на 13. ноември

Макфакс - 06.11.2019

Турскиот и американскиот претседател Реџеп Таип Ердоган и Доналд Трамп за време на денешниот телефонскиот разговор потврдиле дека ќе се сретнат во Вашингтон на 13. ноември, соопштија турските власти.

Ердоган: Ја уапсивме сопругата на Багдади

24Инфо - 06.11.2019

Турскиот претседател, Реџеп Таип Ердоган соопшти дека турските власти ја уапсиле сопругата, сестрата и зетот на убиениот лидер на Исламска држава, Абу Бакр ал-Багдади. Тие, како што се наведе Ердоган, уапсени се во Сирија.

Турските власти ги уапсија сестрата, сопругата и зетот на ал-Багдади

Слободен Печат - 06.11.2019

Турските власти тврдат дека 65-годишната Авад би можела да обезбеди значајни разузнавачки информации за Исламска држава. Турскиот претседател, Реџеп Таип Ердоган соопшти дека турските власти ја уапсиле сопругата , сестрата и зетот на убиениот лидер ...

Ердоган: Ја уапсивме сопругата на Багдади

Centar - 06.11.2019

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган соопшти дека турските власти ги уапсиле сопругата, сестрата и зетот на убиениот лидер на Исламска држава, Абу Бакр ал-Багдади. Тие, како што се наведе Ердоган, уапсени се во Сирија.

Ердоган: Ја уапсивме сопругата на Багдади

Точка - 06.11.2019

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган соопшти дека турските власти ги уапсиле сопругата, сестрата и зетот на убиениот лидер на Исламска држава, Абу Бакр ал-Багдади. Тие, како што се наведе Ердоган, уапсени се во Сирија.

Ердоган: Ја уапсивме сопругата на Багдади

MTM - 06.11.2019

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган соопшти дека турските власти ги уапсиле сопругата, сестрата и зетот на убиениот лидер на Исламска држава, Абу Бакр ал-Багдади. Тие, како што се наведе Ердоган, уапсени се во Сирија.

Турција ја заробила сопругата на Багдади

Вечер - 06.11.2019

Ердоган вели дека ја уапсиле сопругата на Багдади, но и сестра му, нејзиниот сопруг и нивната ќерка и дека не прават врева од тоа, како што практикуваат Американците. Претседателот на Турција, Реџеп Таип Ердоган тврди дека ја заробиле сопруга на ...

Ердоган: Турција ја уапси сопругата на Ал Багдади

Либертас - 06.11.2019

Турскиот претседател изјави дека турските сили во Сирија ги фатиле жената, сестрата и зетот на убиениот лидер на ИД, Абу Бакр ал-Багдади. Повеќе од една недела откако поранешниот исламистички лидер на терористичката милиција Исламска држава, Абу ...

Турција ја уапси сопругата на Ал Багдади

А1 On - 06.11.2019

Претседателот на Турција Реџеп тајип Ердоган соопшти денеска дека припадници на турските безбедносни сили ја уапсиле сопругата на покојниот лидер на терористичката Исламска држава Абу Бакр ал Багдади.

Ердоган: Турција ја уапси сопругата на Ал Багдади

Press24 - 06.11.2019

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган соопшти дека турските власти ги уапсиле сопругата, сестрата и зетот на убиениот лидер на Исламска држава, Абу Бакр ал-Багдади. Тие, како што се наведе Ердоган, уапсени се во Сирија.

Турција ја уапси сопругата на Ал Багдади

Курир - 06.11.2019

Претседателот на Турција Реџеп тајип Ердоган соопшти денеска дека припадници на турските безбедносни сили ја уапсиле сопругата на покојниот лидер на терористичката Исламска држава Абу Бакр ал Багдади.

Турција ја уапси сопругата на Ал Багдади

24Инфо - 06.11.2019

Претседателот на Турција Реџеп Таип Ердоган соопшти денеска дека припадници на турските безбедносни сили ја уапсиле сопругата на покојниот лидер на терористичката Исламска држава Абу Бакр ал Багдади.

Турција ја уапси сопругата на Ал Багдади

Независен - 06.11.2019

Претседателот на Турција Реџеп тајип Ердоган соопшти денеска дека припадници на турските безбедносни сили ја уапсиле сопругата на покојниот лидер на терористичката Исламска држава Абу Бакр ал Багдади.

ЕРДОГАН: Ја уапсивме сопругата на Ал Багдади, но не правиме спекаткл од тоа

Денешен - 06.11.2019

Претседателот на Турција Реџеп тајип Ердоган соопшти денеска дека припадници на турските безбедносни сили ја уапсиле сопругата на покојниот лидер на терористичката Исламска држава Абу Бакр ал Багдади.

Турција ја уапси сопругата на Ал Багдади

MakPress - 06.11.2019

Претседателот на Турција Реџеп тајип Ердоган соопшти денеска дека припадници на турските безбедносни сили ја уапсиле сопругата на покојниот лидер на терористичката Исламска држава Абу Бакр ал Багдади.

ПОТВРДЕНО: Средба на Трамп и Ердоган на 13 ноември во Вашингтон

Курир - 07.11.2019

Претседателите на Турција и на САД, Реџеп Тајип Ердоган и Доналд Трамп, потврдија за време на телефонскиот разговор синоќа дека ќе се сретнат во Вашингтон на 13 ноември, соопштија турските власти. Средбата ќе се одржи на покана на Трамп.

Ердоган ја прифати поканата на Трамп за средба во Вашингтон

+инфо - 07.11.2019

Претседателите на Турција и на САД Реџеп Тајип Ердоган и Доналд Трамп потврдија за време на телефонскиот разговор синоќа дека ќе се сретнат во Вашингтон на 13 ноември, соопштија турските власти. Средбата ќе се одржи на покана на Трамп.

Ердоган и Трамп на 13 ноември ќе се сретнат во Вашингтон

iPortal - 07.11.2019

Претседателите на Турција и на САД Реџеп Тајип Ердоган и Доналд Трамп потврдија за време на телефонскиот разговор синоќа дека ќе се сретнат во Вашингтон на 13 ноември, соопштија турските власти. Средбата ќе се одржи на покана на Трамп.

Средба на Трамп и Ердоган на 13 ноември во Вашингтон

24Инфо - 07.11.2019

Претседателите на Турција и на САД Реџеп Тајип Ердоган и Доналд Трамп потврдија за време на телефонскиот разговор синоќа дека ќе се сретнат во Вашингтон на 13 ноември, соопштија турските власти. Средбата ќе се одржи на покана на Трамп.