TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Најавената даночна реформа сите ги боли

Слободен Печат - 10.08.2022

Критики се упатија за „тајмингот“ на реформата, даночната неизвесност, укинување на даночното ослободување на реинвестираната добивка… Иако презентираниот концепт за даночната реформа, како што вели министерот Фатмир Бесими, е само предлог за кој се ...

Експертски мислења за новите даночни реформи

Н.Македонија

Даночна реформа: сузбивање на сивата економија и фер давачки

Слободен Печат

Трипати мери, еднаш сечи, а не обратно

Н.Македонија

БЕСПЛАТЕН РУЧЕК ВО ЕКОНОМИЈАТА НЕМА, ДАНОЧНИТЕ ПРОМЕНИ НЕ ГО ОПФАЌААТ ЕКСТРА ПРОФИТОТ, што друго ќе донесат најавените измени

Фактор

Дебатата за даночната реформа во тек, бизнис-секторот со реакции

Опсервер

Експерти: Наместо граѓаните, државата да ги оданочи банките кои прават екстрапрофити и така да ја пополни буџетската дупка

24 Вести

Глас на Америка Канал5 Телма +инфо Р.С.Европа Н.Македонија Deutsche Welle Локално

Револтот го достигнува максимумот: „Уште данок во крв и готово“, „Значи кој плаќа данок ќе плаќа уште поише, кој не ...

Скопје1 - 10.08.2022

Според даночните реформи, кои ги најави министерот за финансии Фатмир Бесими, ќе се плаќаат придонеси за договорите на дело, а ќе се воведе и данок на каматите на штедните влогови. Како што кажа Бесими, ако некој има заштеда од 100.000 денари со ...

Фискалната раскалашеност на грбот на граѓаните и бизнисот

24Инфо - 09.08.2022

ВМРО-ДПМНЕ во континуитет укажуваше дека раскалашеното трошење на државните пари од стана на Владата на ДУИ и СДСМ ќе не кошта многу во годините кои доаѓаат. Истата Влада којашто петта година по ред се покажа како НАЈНЕУСПЕШНА влада во независна ...

ВМРО-ДПМНЕ: Фискалната раскалашеност на грбот на граѓаните и бизнисот

MakPress

Фискалната раскалашеност Владата ја пренесува на грбот на граѓаните и на бизнисот

Нетпрес

Фискалната раскалашеност Владата ја пренесува на грбот на граѓаните и на бизнисот

Република

ВМРО-ДПМНЕ: Фискалната неодговорност на грбот на граѓаните и бизнисот

Макфакс

ВМРО-ДПМНЕ: Фискалната раскалашеност на грбот на граѓаните и бизнисот

Курир

ВМРО-ДПМНЕ: Фискалната раскалашеност на грбот на граѓаните и бизнисот

Канал5

Press24 Опсервер Локално MTM

Од 1 јануари да се плаќаат придонеси на договорите на дело и данок на камата од штеден влог, Бесими најавува даночни ...

Сакам да кажам - 09.08.2022

Според даночните реформи, кои ги најави министерот за финансии Фатмир Бесими, ќе се плаќаат придонеси за договорите на дело, а ќе се воведе и данок на каматите на штедните влогови. Како што кажа Бесими, ако некој има заштеда од 100.000 денари со ...

Бесими: Не се знае дали ќе има прогресивен данок, се бара решение за хонорарците

Слободен Печат

Се враќа прогресивнотo оданочување на платите, на каматите на заштедите ќе се плаќа данок, а на хонорарите придонеси

Вечер Прес

Бесими: Дали ќе има прогресивен данок или не – ќе се одлучи низ јавна дебата

ТВ21

Финансии: Ќе се дебатира за прогресивниот данок

Фактор

Бесими ќе собира 54 милиони евра, ќе се оданочуваат реинвестираните добивки и каматите од штедните влогови

Фактор

Бесими потврди: Размислуваме за оданочување на штедните влогови на граѓаните и да се плаќа пензиско и здравствено осигурување на хонорарците

MakPress

Либертас Press24 Frontline МКД Независен Бизнис Вести Локално еМагазин

Четири прашања пред почетокот на расправата за нацрт-концептот за даночни реформи

Бизнис Вести - 09.08.2022

Деновиве во Комората пристигна нацрт-концептот за даночни реформи, кој треба да претставува основа за јавна расправа во наредниот период. Малку чудно, бидејќи очекував разговори околу нашите предлози за проблемот број еден, а тоа е цената на ...

Четири прашања пред почетокот на расправата за нацрт-концептот за даночни реформи

Фактор

Азески: Четири прашања пред почетокот на расправата за нацрт-концептот за даночни реформи

Независен

Четири прашања пред почетокот на расправата за нацрт-концептот за даночни реформи

24Инфо

АЗЕСКИ ЈАВНО ДО ВЛАДАТА Одговорете на нашите 4 прашања пред да воведувате даночни реформи

+инфо

Азески бара одговор на четири прашања пред расправата за даночни реформи

Н.Македонија

Азески: Четири прашања пред почетокот на расправата за нацрт даночната реформа

Опсервер

MakPress Сител Lider Н.Македонија Република Press24 Скопје инфо Слободен Печат

Николоски:Даноците да не се зголемуваат, а прашањето за референдумот ќе се знае на крајот од август

Вечер Прес - 08.08.2022

Се подотвора вратата за зголемување на даноците, а ВМРО-ДПМНЕ е против тоа, изјави денеска во Прилеп, потпретседателот на ВМРО -ДПМНЕ Александар Николоски, кој присуствуваше на одбележувањето на годишнината од загинувањето на 10 армиски резервисти ...