TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Тачи: Граѓаните на Косово го губат трпението

МКД - 16.04.2019

Претседателот на Косово Хашим Тачи оцени дека граѓаните на Косово почнале да го губат трпението чекајќи либерализација на визите. Тачи кажа и дека недостигот на јасна перспектива во интеграцијата на западниот Балкан создава простор за опасни ...

Нема забрана за Тачи да разговара со Белград за размена на територии

МКД - 15.04.2019

Косовскиот парламент поради недостиг од кворум не гласаше за забрана за претседателот Хашим Тачи во продолжението на дијалогот со Белград да разговара со размена на територии со Србија. Парламентот претходно денес изгласа формирање комисија за ...

Харадинај: Досега ќе се постигнеше договор да немаше изјави за корекции на границите

МКД - 15.04.2019

Премиерот на Косово Рамуш Харадинај кажа денес дека шефицата на ЕУ дипломатијата Федерика Могерини и комесарот за проширување Јоханес Хан изгубиле една година поради изјавите за корекции на границите на Балканот и дека најверојатно досега ќе се ...

Харадинај: Изјавите на Могерини и Хан за границите му изгубија една година на Балканот

Алсат-М - 15.04.2019

Косовскиот претседател Хашим Тачи рече дека „договорот за нормализирање на односите меѓу Косово и Србија можно е да се постигне во 2019 година. Во изјава за британскиот весник „Гардијан“, косовскиот претседател изјави дека демаркацијата на границата ...

Харадинај: Могерини и Хан им изгубија една година на ЕУ и Балканот со изјавите за границата

Н.Македонија - 15.04.2019

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај ги обвини високите претставници на Европската Унија, еврокомесарот за соседска политика и проширување Јоханес Хан и шефицата на дипломатијата на ЕУ, Федерика Могерини, дека со нивните изјави за корекција на ...

Харадинај: Промена на границата го отвора албанското прашање во регионот, таа тема подобро да не се отвора

1tv - 15.04.2019

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај денеска порача дека евентуалното отворање на преговори за размена на територии меѓу Косово и Србија воедно ќе го отвори албанското прашање на Балканот, но оти е подобро тоа да не се прави.

Косовското Собрание не ја усвои резолуцијата со која му се забранува на Тачи да преговара за границите

Независен - 15.04.2019

Собранието на Косово, поради немање кворум, денеска не успеа да ја усвои резолуцијата од парламентарната дебата во врска со ангажирањето на претседателот на државата Хашим Тачи за вклучувањето на „размената на териториите“ или „корекцијата на ...

Тачи за Гардијан: Договор е можен, но без укинување на царините

МКД - 15.04.2019

Косовскиот претседател Хашим Тачи изјави дека договор со Белград е можен оваа година, но дека нема планови за укинување на царините на стоката од Србија. Тој за британски Гардијан кажа дека договор за нормализација на односите на Белград и Приштина ...

Тачи смета дека е можен договор со Србија во текот на 2019-та

Нетпрес - 15.04.2019

Договорот за нормализација на односите меѓу Белград и Приштина може да биде склучен во текот на оваа 2019 година, смета во интервјуто објавено во понеделникот во британскиот весник The Guardian, косовскиот претседател Хашим Тачи.

Тачи: Можно е годинава да се постигне договор со Белград

Макфакс - 15.04.2019

Косовскиот претседател, Хашим Тачи изјави дека е можно годинава да дојде до договор со Белград, но нема планови за укинување на таксите за производите од Србија, кои доведоа до прекин на дијалогот.

Хашим Тачи во Брисел за визната либерализација

Р.С.Европа - 15.04.2019

Претседателот на Косово Хашим Тачи престојува во Брисел каде што ќе се состане со претседателот на Европскиот Совет Доналд Туск и со комесарот за проширување Јоханес Хан. Во соопштението од неговиот кабинет се додада дека Тачи ќе побара од лидерите ...

Лимај: Косово е подготвено за продолжување на дијалогот

Макфакс - 15.04.2019

Копретседавачот на преговарачкиот тим на Косово, Фатмир Лимај изјави дека Косово е подготвено во секој момент да го продолжи дијалогот за сеопфатно правно обврзувачки договор за нормализирање на односите со Србија, но дека продолжувањето на ...

Тачи: Договор со Белград е можен уште во текот на годинава

Локално - 15.04.2019

Договор меѓу Приштина и Белград е можен уште во текот на оваа година и покрај сериозниот застој во разговорите во последниве неколку месеци, изјави косовскиот претседател Хашим Тачи. – Мораме да седнеме дури и со нашите најлути непријатели, но без ...

Косово е подготвено да го продолжи дијалогот со Србија

А1 On - 14.04.2019

Копретседавачот на косовскиот преговарачки тим, Фатмир Љимај, рече дека Косово е подготвено да продолжи со дијалогот околу договорот за нормализирање на односите со Србија. Косово е подготвено да продолжи со дијалог во секој момент, но тоа зависи од ...

Харадинај: Могерини и Хан им изгубија една година на ЕУ и Балканот со изјавите за границата

24Инфо - 15.04.2019

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај ги обвини високите претставници на Европската Унија, еврокомесарот за соседска политика и проширување Јоханес Хан и шефицата на дипломатијата на ЕУ, Федерика Могерини, дека со нивните изјави за корекција на ...

Харадинај: Промена на границата го отвора албанското прашање во регионот, таа тема подобро да не се отвора

А1 On - 15.04.2019

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај порача денеска дека евентуалното отворање на преговори за размена на територии меѓу Косово и Србија воедно ќе го отвори албанското прашање на Балканот, но оти е подобро тоа да не се прави, јави дописникот на МИА од ...

Косовското Собрание не ја усвои резолуцијата со која му се забранува на Тачи да преговара за границите

Опсервер - 15.04.2019

Собранието на Косово, поради немање кворум, денеска не успеа да ја усвои резолуцијата од парламентарната дебата во врска со ангажирањето на претседателот на државата Хашим Тачи за вклучувањето на „размената на териториите“ или „корекцијата на ...

Хашим Тачи: Можен е договор со Белград

Независен - 15.04.2019

Косовскиот претседател, Хашим Тачи изјави дека е можно годинава да дојде до договор со Белград, но нема планови за укинување на таксите за производите од Србија, кои доведоа до прекин на дијалогот.

Лимај: Косово е подготвено за продолжување на дијалогот

Точка - 15.04.2019

Копретседавачот на преговарачкиот тим на Косово, Фатмир Лимај изјави дека Косово е подготвено во секој момент да го продолжи дијалогот за сеопфатно правно обврзувачки договор за нормализирање на односите со Србија, но дека продолжувањето на ...

Договор со Белград е можен уште во текот на годинава

Н.Македонија - 15.04.2019

Договор меѓу Приштина и Белград е можен уште во текот на оваа година и покрај сериозниот застој во разговорите во последниве неколку месеци, изјави косовскиот претседател Хашим Тачи. – Мораме да седнеме дури и со нашите најлути непријатели, но без ...

Харадинај: Могерини и Хан им изгубија една година на ЕУ и Балканот со изјавите за границата

А1 On - 15.04.2019

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај ги обвини високите претставници на Европската Унија, еврокомесарот за соседска политика и проширување Јоханес Хан и шефицата на дипломатијата на ЕУ, Федерика Могерини, дека со нивните изјави за корекција на ...

Харадинај: Промена на границата го отвора албанското прашање во регионот

+инфо - 15.04.2019

Таа тема подобро да не се отвора, порача Харадинај На академијата во спомен на 20-годишнината од битката во Жеговац и педесеттемина загинати борци на бригадата „Кадри Зека“ на Ослободителната војска на Косово (ОВК), Харадинај нагласи дека на ...

Косовското Собрание не ја усвои резолуцијата со која му се забранува на Тачи да преговара за границите

Либертас - 15.04.2019

Собранието на Косово, поради немање кворум, денеска не успеа да ја усвои резолуцијата од парламентарната дебата во врска со ангажирањето на претседателот на државата Хашим Тачи за вклучувањето на „размената на териториите“ или „корекцијата на ...

Тачи: Можно е годинава да се постигне договор со Белград

24Инфо - 15.04.2019

Косовскиот претседател, Хашим Тачи изјави дека е можно годинава да дојде до договор со Белград, но нема планови за укинување на таксите за производите од Србија, кои доведоа до прекин на дијалогот.

Лимај: Косово е подготвено за продолжување на дијалогот

24Инфо - 15.04.2019

Копретседавачот на преговарачкиот тим на Косово, Фатмир Лимај изјави дека Косово е подготвено во секој момент да го продолжи дијалогот за сеопфатно правно обврзувачки договор за нормализирање на односите со Србија, но дека продолжувањето на ...

Тачи: Договор со Белград е можен уште во текот на годинава

А1 On - 15.04.2019

Договор меѓу Приштина и Белград е можен уште во текот на оваа година и покрај сериозниот застој во разговорите во последниве неколку месеци, изјави косовскиот претседател Хашим Тачи. – Мораме да седнеме дури и со нашите најлути непријатели, но без ...

Харадинај: Могерини и Хан им изгубија една година на ЕУ и Балканот со изјавите за границата

Независен - 15.04.2019

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај ги обвини високите претставници на Европската Унија, еврокомесарот за соседска политика и проширување Јоханес Хан и шефицата на дипломатијата на ЕУ, Федерика Могерини, дека со нивните изјави за корекција на ...

Харадинај: Промена на границата го отвора албанското прашање во регионот, таа тема подобро да не се отвора

Либертас - 15.04.2019

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај порача денеска дека евентуалното отворање на преговори за размена на територии меѓу Косово и Србија воедно ќе го отвори албанското прашање на Балканот, но оти е подобро тоа да не се прави, јави дописникот на МИА од ...

Косовското Собрание не ја усвои резолуцијата со која му се забранува на Тачи да преговара за границите

24Инфо - 15.04.2019

Собранието на Косово, поради немање кворум, денеска не успеа да ја усвои резолуцијата од парламентарната дебата во врска со ангажирањето на претседателот на државата Хашим Тачи за вклучувањето на „размената на териториите” или „корекцијата на ...

Тачи: Можно е годинава да се постигне договор со Белград

Точка - 15.04.2019

Косовскиот претседател, Хашим Тачи изјави дека е можно годинава да дојде до договор со Белград, но нема планови за укинување на таксите за производите од Србија, кои доведоа до прекин на дијалогот.

Лимај: Косово е подготвено за продолжување на дијалогот

Centar - 15.04.2019

Копретседавачот на преговарачкиот тим на Косово, Фатмир Лимај, изјави дека Косово е подготвено во секој момент да го продолжи дијалогот за сеопфатно правно обврзувачки договор за нормализирање на односите со Србија, но дека продолжувањето на ...

Договор со Белград е можен уште во текот на годинава

Тера - 15.04.2019

Договор меѓу Приштина и Белград е можен уште во текот на оваа година и покрај сериозниот застој во разговорите во последниве неколку месеци, изјави косовскиот претседател Хашим Тачи. – Мораме да седнеме дури и со нашите најлути непријатели, но без ...

Харадинај: Могерини и Хан им изгубија една година на ЕУ и Балканот со изјавите за границата

Опсервер - 15.04.2019

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај ги обвини високите претставници на Европската Унија, еврокомесарот за соседска политика и проширување Јоханес Хан и шефицата на дипломатијата на ЕУ, Федерика Могерини, дека со нивните изјави за корекција на ...

Харадинај: Промена на границата го отвора албанското прашање во регионот, таа тема подобро да не се отвора

Вечер - 15.04.2019

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај порача денеска дека евентуалното отворање на преговори за размена на територии меѓу Косово и Србија воедно ќе го отвори албанското прашање на Балканот, но оти е подобро тоа да не се прави, јави дописникот на МИА од ...

Косовското Собрание не ја усвои резолуцијата со која му се забранува на Тачи да преговара за границите

А1 On - 15.04.2019

Собранието на Косово, поради немање кворум, денеска не успеа да ја усвои резолуцијата од парламентарната дебата во врска со ангажирањето на претседателот на државата Хашим Тачи за вклучувањето на „размената на териториите“ или „корекцијата на ...

Тачи: Можно е годинава да се постигне договор со Белград

Centar - 15.04.2019

Косовскиот претседател, Хашим Тачи, изјави дека е можно годинава да дојде до договор со Белград, но нема планови за укинување на таксите за производите од Србија, кои доведоа до прекин на дијалогот.

Тачи: Договор со Белград е можен уште во текот на годинава

Алфа - 15.04.2019

Договор меѓу Приштина и Белград е можен уште во текот на оваа година и покрај сериозниот застој во разговорите во последниве неколку месеци, изјави косовскиот претседател Хашим Тачи. Мораме да седнеме дури и со нашите најлути непријатели, но без ...

Косовското Собрание не ја усвои резолуцијата со која му се забранува на Тачи да преговара за границите

1tv - 15.04.2019

Собранието на Косово, поради немање кворум, денеска не успеа да ја усвои резолуцијата од парламентарната дебата во врска со ангажирањето на претседателот на државата Хашим Тачи за вклучувањето на „размената на териториите“ или „корекцијата на ...

Харадинај: Промена на границата го отвора албанското прашање во регионот, таа тема подобро да не се отвора

Опсервер - 15.04.2019

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај порача денеска дека евентуалното отворање на преговори за размена на територии меѓу Косово и Србија воедно ќе го отвори албанското прашање на Балканот, но оти е подобро тоа да не се прави, јави дописникот на МИА од ...

Косовското Собрание не ја усвои резолуцијата со која му се забранува на Тачи да преговара за границите

MTM - 15.04.2019

Собранието на Косово, поради немање кворум, денеска не успеа да ја усвои резолуцијата од парламентарната дебата во врска со ангажирањето на претседателот на државата Хашим Тачи за вклучувањето на „размената на териториите“ или „корекцијата на ...

Тачи: Можно е годинава да се постигне договор со Белград

iPortal - 15.04.2019

Косовскиот претседател, Хашим Тачи, изјави дека е можно годинава да дојде до договор со Белград, но нема планови за укинување на таксите за производите од Србија, кои доведоа до прекин на дијалогот.

Тачи: Договор со Белград е можен уште во текот на годинава

Опсервер - 15.04.2019

Договор меѓу Приштина и Белград е можен уште во текот на оваа година и покрај сериозниот застој во разговорите во последниве неколку месеци, изјави косовскиот претседател Хашим Тачи. – Мораме да седнеме дури и со нашите најлути непријатели, но без ...

Харадинај: Могерини и Хан им изгубија една година на ЕУ и Балканот со изјавите за границата

+инфо - 15.04.2019

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај ги обвини високите претставници на Европската Унија, еврокомесарот за соседска политика и проширување Јоханес Хан и шефицата на дипломатијата на ЕУ, Федерика Могерини, дека со нивните изјави за корекција на ...

Харадинај: Промена на границата го отвора албанското прашање во регионот

MakPress - 15.04.2019

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај порача денеска дека евентуалното отворање на преговори за размена на територии меѓу Косово и Србија воедно ќе го отвори албанското прашање на Балканот, но оти е подобро тоа да не се прави, јави дописникот на МИА од ...

Косовското Собрание не ја усвои резолуцијата со која му се забранува на Тачи да преговара за границите

Сител - 15.04.2019

Собранието на Косово, поради немање кворум, денеска не успеа да ја усвои резолуцијата од парламентарната дебата во врска со ангажирањето на претседателот на државата Хашим Тачи за вклучувањето на „размената на териториите“ или „корекцијата на ...

Тачи: Мораме да седнеме дури и со нашите најлути непријатели

+инфо - 15.04.2019

Договор меѓу Приштина и Белград е можен уште во текот на оваа година и покрај сериозниот застој во разговорите во последниве неколку месеци, изјави косовскиот претседател Хашим Тачи. – Мораме да седнеме дури и со нашите најлути непријатели, но без ...

Харадинај: Могерини и Хан им изгубија една година на ЕУ и Балканот со изјавите за границата

Сител - 15.04.2019

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај ги обвини високите претставници на Европската Унија, еврокомесарот за соседска политика и проширување Јоханес Хан и шефицата на дипломатијата на ЕУ, Федерика Могерини, дека со нивните изјави за корекција на ...

Косовското Собрание не му забрани на Тачи да преговара за границите

MakPress - 15.04.2019

Собранието на Косово, поради немање кворум, денеска не успеа да ја усвои резолуцијата од парламентарната дебата во врска со ангажирањето на претседателот на државата Хашим Тачи за вклучувањето на „размената на териториите“ или „корекцијата на ...

Тачи: Договор со Белград е можен уште во текот на годинава

Република - 15.04.2019

Договор меѓу Приштина и Белград е можен уште во текот на оваа година и покрај сериозниот застој во разговорите во последниве неколку месеци, изјави косовскиот претседател Хашим Тачи. Мораме да седнеме дури и со нашите најлути непријатели, но без ...

Харадинај: Могерини и Хан им изгубија една година на ЕУ и Балканот со изјавите за границата

MakPress - 15.04.2019

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај ги обвини високите претставници на Европската Унија, еврокомесарот за соседска политика и проширување Јоханес Хан и шефицата на дипломатијата на ЕУ, Федерика Могерини, дека со нивните изјави за корекција на ...