TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

По убиството на Џорџ Флојд, Рајан и Блејк донираa 200.000 долари на здружение за човекови права

Макфакс - 03.06.2020

Рајан Рејнолдс и Блејк Лавли негодуваа по информациите дека Џорџ Флојд бил брутално убиен во Минеаполис од полициски службеник. Славната двојка реши да даде свој придонес во борбата за подигнување на свеста против расната дискриминација, па затоа ...

Минесота ја тужи полицијата поради смртта на Џорџ Флојд

Press24 - 02.06.2020

Американската сојузна држава Минесота поднеше тужба за кршење на човековите права против полицијата на Минеаполис поради смртта на Џорџ Флојд кој животот го загуби за време на интервенција на полициски службеници, објави гувернерот на таа држава.

Бајден го обвини Трамп дека ги претворил САД во бојно поле

Канал5 - 02.06.2020

Демократскиот кандидат за Белата куќа, Џо Бајден го обвини Доналд Трамп дека ги претворил САД во бојно поле, ветувајќи дека доколку победи на изборите во ноември, тој ќе стори сé за да ги „излечи расните рани“.

САД и Џорџ Флојд: Зошто некои протести прераснаа во насилство?

Press24 - 02.06.2020

Зошто мирните протести против полициското насилство во Соединетите Американски Држави ескалираа во улични нереди? Во голем број градови во САД е воведен полициски час откако немирите и протестите се раширија ширум земјата поради смртта на Џорџ Флојд ...

Остри осуди за состојбата во САД од ЕУ и Германија

Deutsche Welle - 02.06.2020

Европа е „шокирана и згрозена“ од убиството на афроамериканецот Џорџ Флојд од страна на полицаец во САД. ЕУ смета дека тоа е резултат на злоупотреба на моќта. Мас ги смета протестите за легитимни.

Руси и Италијанци на „свој начин“ ги бранеа локалите против демонстрантите во САД

А1 On - 02.06.2020

Немирите кои започнаа поради убиството на Џорџ Флојд во САД за многу кратко време се претворија во масовни грабежи и вандализам, па затоа во повеќе од 20 градови е прогласен полициски час, а на улиците ширум земјата излезе и Националната гарда.

Џексон: Џордан можеби е најдобриот кошаркар, ама Леброн е најголемиот спортист

Дерби - 02.06.2020

Некогашниот член на Њу Џерси Нетс, Сан Антонио Спарс, Атланта Хокс, Индијана Пејсерс, Шарлот Бобкетс, Милвоки Бакс и Лос Анџелес Клиперс, Стивен Џексон изминативе денови е доста актуелен во јавноста во САД со оглед на тоа што му беше добар пријател ...

Ова е сериозно, што ако Тајсон почине во рингот

Слободен Печат - 02.06.2020

Враќањето на поранешниот шампион во тешка категорија, Мајк Тајсон, во рингот и тоа на 53-годишна возраст е тема број еден во боксот. „Железниот“ Мајк веќе интензивно се подготвува за враќањето во рингот, и веќе објави неколку видеа на кои се гледа ...

И фудбалерите на Челси на колена – Поддршка за протестите против полициската бруталност во САД

Екипа - 02.06.2020

Фудбалерите на англискиот премиерлигаш Челси им се придружија на колегите од Ливерпул и клекнаа на колена во знак на поддршка против полициската бруталност во Соединетите Американски Држави и загубениот живот на Џорџ Флојд.

Пелоси и Шумер го критикуваа Трамп

Р.С.Европа - 02.06.2020

Претседателот на Претставничкиот дом на САД, Ненси Пелоси и лидерот на демократското малцинство во Сенатот, Чак Шумер го нарекоа претседателот Доналд Трамп „кукавица, слаб и опасен“, поради неговиот став кон масовните протести во земјата ...

Ескалираат протестите во САД, Трамп се закани со војската

Телма - 02.06.2020

Искрешни излози, ограбени продавници, пукотници, гумени куршуми, солзавец, молотови коктели. Седми ден по ред беснеат протестите во 75 американски градови. Најмалку пет луѓе загинаа, а се уште не се знае колку луѓе, меѓу нив и полицајци се повредени.

Хаос во САД: Повредени пет полицајци, нападната полициска станица, нереди насекаде (ВИДЕО)

Слободен Печат - 02.06.2020

Резултатите на приватната и независна обдукција покажаа дека Флојд почина поради гушење предизвикано од постојан притисок. Најмалку пет американски полицајци се ранети во пукање во насилните протести поради смртта на Афроамериканецот Џорџ Флојд во ...

ФИФА ќе дозволува протести за Џорџ Флојд

TopSport - 02.06.2020

Светската куќа на фудбалот, ФИФА, се приклучи на спортските лиги, тимовите и спортистите од целиот свет кои се придружија на протестите по смртта на Џорџ Флојд во Минеаполис, најавувајќи дека протестите кои фудбалерите ги прават на терените ќе бидат ...

Шефот на германската дипломaтија ги поддржа протестите во САД

Макфакс - 02.06.2020

Германскиот министер за надворешни работи ХАјко Мас ги поддржа протестите во САД поради убиството на Афроамериканецот за време на брутално полициско приведување и поради поширок проблем на системскиот расизам.

Состојбата во САД и денеска остана тензична

Алсат-М - 02.06.2020

Една недела по смртта на Афроамериканецот Џорџ Флојд во повеќе од 70 различни градови, продолжија насилните судири меѓу илјадници граѓани и силите на редот. Насилни судири избувнаа и пред Белата куќа меѓу американската војска и полицијата од една и ...

Џорџ Клуни ги повикува Американците да го симнат Трамп од власт

+инфо - 02.06.2020

Не ни се потребни лидери кои поддржуваат омраза и насилство. Во оваа земја постои само еден начин за трајни промени, а тоа е гласањето на избори - рекол Клуни. Холивудскиот актер Џорџ Клуни ги повика граѓаните на САД да го симнат Доналд Трамп од ...

ФИФА повика на здрав разум при санкционирањето на фудбалери кои бараат правда за Џорџ Флојд

Кајгана - 02.06.2020

Откако фудбалер во Унгарија доби опомена, а Германската фудбалска асоцијација отвори истрага, светската куќа на фудбалот повика на здрав разум при санкционирањето играчи кои даваат поддршка на протестите во САД.

Џорџ Клуни ги повика Американците да го симнат Трамп од власт

Репортер - 02.06.2020

Холивудскиот глумец Џорџ Клуни ги повика граѓаните во САД да го сменат Доналд Трамп од фунцкијата претседател на следните избори. Тој ја повика американската јавност итно да реагира против расната пандемија во САД, осврнувајќи се на случајот со ...

Говор на братот на убиениот Џорџ Флојд: „Зошто дивеете?

24 Вести - 02.06.2020

Погребот на Афроамериканецот Џорџ Флојд, кој беше убиен од полицијата минатата недела, ќе биде на 9 јуни во Хјустон, во сојузната држава Тексас. Најдобриот светски боксер Флојд Мејведер најави дека ќе го плати погребот на Флојд.

Фото: Ликот на Џорџ Флојд на ѕидовите во разурнатиот Идлиб

Канал5 - 02.06.2020

Ликот на афроамериканецот Џорџ Флојд, кој смртно настрада од последици на полициско насилство, исцртан е на ѕидовите на разурнатиот сириски град Идлиб. Сирискиот уметник Азиз Есмер од Идлиб познат е по своите дела на ѕидовите од куќите во Идлиб кои ...

И ФИФА „има душа“ ова е најдобриот пример

Sport M - 02.06.2020

Голем број на играчи во последните неколку дена во Бундеслигата изразија политички пораки за време на прославата на голот. Sвездите на Бундеслигата протестираа против убиството на афроамериканецот Џeорџ Флојд во Минеаполис од страна на полицијата.

Мајкл Џордан јасно и гласно ги поддржа протестите и им се закани на властите

Спортманија - 02.06.2020

Најдобриот кошаркар вели дека е доста. Легендарниот Мајкл Џордан застана зад демонстрантите кои веќе неколку дена прават нереди во десетици градови во САД. Демонстрациите започнаа како револт поради смртта на црномурниот Џорџ Флојд, кој буквално ...

Џорџ Клуни повикува на отповик на Трамп: Расизмот е нашата пандемија, и нема да се излечиме уште 400 години

Точка - 02.06.2020

Клуни ги повикал граѓаните да го урнат Доналд Трамп на следните претседателски избори. Холивудскиот актер Џорџ Клуни ја повикал американската јавност итно да реагира против "расната пандемија" во САД, зборувајќи за случајот со убиениот ...

ФИФА ги брани фудбалерите кои изразија политички пораки за Џорџ Флојд

Sport 1 - 02.06.2020

Голем број на фудбалери изминатите неколку денови во Бундеслигата при прославата на погодоците искажаа политички пораки, односно протестираа поради убиството на афро американецот Џорџ Флојд во Минеаполис, САД од полицијата.

Протести во САД: „Америка се распарчува сама себеси“

Deutsche Welle - 02.06.2020

Безредијата во САД ја прават видлива длабоката социјална нееднаквост во земјата. Претседателот Трамп ги користи протестите за себе - и би можел да биде успешен во тоа. На Џо Бајден му е доволно.

Мас: Протестите во САД се разбирливи и повеќе од легитимни

Слободен Печат - 02.06.2020

Германскиот шеф на дипломатијата реагираше и за нападот на новинар на Дојче Веле на протестите во САД. Мирните демонстрации во САД против „шокантната” смрт на Џорџ Флојд за време на полициското апсење се „повеќе од легитимни”, рече германскиот ...

Моментот кога Тајсон за малку ќе го нокаутирал Доналд Трамп

TopSport - 02.06.2020

Околу вечниот фаворит на боксерските фанови, Мајк Тајсон, има безброј приказни, од кои можеби најинтересната е кога влетал во канцеларијата на сегашниот американски претседател, а тогаш „само“ бизнисмен и го прашал: „Дали ми ја е.еш жената?“.

Сиријците му оддале почит на Џорџ Флојд: Се појавил мурал на ѕидините на Идлиб, а еве која порака ја пратил уметникот

Точка - 02.06.2020

Ликот на Американецот Џорџ Флојд, кој настрадал од последиците на полициското насилство, бил исцртан на ѕидовите на разурнатиот сириски град Идлиб. Сирискиот уметник Азиз Есмер од Идлиб е познат по своите дела на ѕидовите и куќите во Идлиб, кои биле ...

Црн вторник: Што значат црните фотографии објавени на Instagram?

Кајгана - 02.06.2020

Многу славни личности објавија една иста црна фотографија. Смртта на Џорџ Флојд го потресе светот поради полициската бруталност во САД. Флојд почина од задушување додека беше апсен од полицаец.

Теренс Флојд: Многу нѐ има, да ги победиме на мирен начин! Гласајте, едуцирајте се (ВИДЕО)

Frontline - 02.06.2020

Во инспиративното обраќање на Теренс Флојд, тој ги повика учесниците во протестите на поинаков начин да го искажат своето незадоволство, како што вели тој, со гласање на сите избори, со образование, вели „така ќе ги победиме затоа што нѐ има многу!“ ...

Мејведер ќе го плати погребот на Џорџ Флојд (ФОТО/ВИДЕО)

IPON - 02.06.2020

Флојд Мејведер понуди да ги плати сите погребни трошоци за Џорџ Флојд, кој беше убиен од полицијата во Минеаполис. Немири и протести избувнаа низ САД по убиството на невооружениот Афроамериканец, како и мирни демонстрации против полициската ...

Сопругата на полицаецот кој го задави Флојд побара развод

Макфакс - 02.06.2020

Кели Човин (45) е сопруга на поранешниот полицаец од Минеаполис, Дерек Чавин (44), кој е обвинет за убиство на Џорџ Флојд (46) за време на насилното апсење. Кели, шокирана од делото на нејзиниот сопруг, поднела барање за развод.

На Инстаграм „Црн вторник“ поради Џорџ Флојд

Локално - 02.06.2020

Убиството на Афроамериканецот Џорџ Флојд и масовните протести што започнаа поради истото, ги поттикнаа корисниците на социјалните мрежи да реагираат и да го прогласат денешнот ден за „Црн вторник“, пренесе РТВ.

Ѕвездата од серијата „Пријатели“ уапсена за време на протестот поради убиството на Џорџ Флојд

Локално - 02.06.2020

Актерот Кол Спроуз, познат како Бен, синот на Рос во култната серија „Пријатели“ им се обрати на своите следбеници на Инстаграм и објави дека е уапсен, пренесува „Телеграф“. Кол беше уапсен на протестите поради смртта на Џорџ Флојд во Минеаполис, ...

По 9 години немирите во САД ги разбудија Anonymous

IT.mk - 02.06.2020

Хактивистите Anonymous најавија повторно активирање. Причина за враќањето е полициската бруталност и убиството на Џорџ Флојд. Г. Флојд беше убиен од полицаецот Дерек Шовин, кој сега е уапсен и обвинет за убиство од небрежност.

(ВИДЕО) Братот на Флојд со порака: Со дивеењето нема ништо да постигнете

Бриф - 02.06.2020

Теренс Флојд, братот на починатиот афроамериканец Џорџ Флојд, одржа говор за сите оние што прават штета за време на протестите во Соединетите држави. -Ако јас ништо не уништувам или кршам, не знам зошто Вие го правите тоа? Така нема де се врати брат ...

Официјалната аутопсија од Минесота за Флојд е убиство од трет степен

Глас на Америка - 02.06.2020

Флојд, 46-годишен Афроамериканец, почина минатата недела со лисици на рацете откако белиот полицаец Дерек Чавин со колено го притискаше на вратот неколку минути додека беше приведуван. Официјални лица во сојузната држава Минесота ја окарактеризираа ...

Трамп со Библија пред изгорената црква Свети Јован: Америка на нозе по смртта на Џорџ Флојд

Локално - 02.06.2020

САД се на нозе. Насилни протести избија во неколку американски градови по смртта на Џорџ Флојд, а демонстрациите беа проследени со жестоки судири меѓу полицијата и демонстрантите. Протестите се претворија во обичен вандализам во некои делови, а ...

Моќен говор на братот на убиениот Џорџ Флојд: „Зошто дивеете?“ (ВИДЕО)

МКД - 02.06.2020

Братот на Џорџ Флојд, Теренс Флојд вчера го посети местото каде што почина неговиот брат и муралот направен во чест на неговиот брат. Тој им се обрати на сите оние кои прават немири за време на протестите, велејќи дека ако тој ништо не крши и не ...

(Галерија) Познатите излегоа на протести по убиството на Џорџ Флојд

Репортер - 02.06.2020

Откако минатата недела во Минесоа беше убиен Афроамериканецот Џорџ Флојд, во целата држава се одржуваат протести против расизмот и полициската бруталност. Јавните личности во Америка, освен што донираа пари за кауција за уапсените од протестите, и ...

Смртта на Џорџ Флојд прогласена за „убиство“ - што значи тоа според законите во САД?

Кајгана - 02.06.2020

Смртта на Афроамериканецот Џорџ Флојд, што поттикна низа масовни и често насилни протести низ САД, е прогласена за убиство во официјалниот извештај од судскиот вештак. Флојд (46) имал застој на срцето додека бил приведуван од полицијата во ...

Ардерн поддржува мирни протести против убиството на Џорџ Флојд

Опсервер - 02.06.2020

Атланта, 2 јуни 2020 () – Премиерката на Нов Зеланд, Џасинда Ардерн изјави дека е вџашена од смртта на Џорџ Флојд и ги поддржува мировните протести за солидарност во нејзината земја, но истакна дека демонстрантите ги прекршиле мерките за физичко ...

Челси по стапките на Ливерпул: „Сините“ клекнаа на едно колено во знак на протест (ФОТО)

Sport 1 - 02.06.2020

Вчера фудбалерите на Ливерпул пред почетокот на тренингот клекнаа на едно колено во знак на протест против убиството на Џорџ Флојд во Минеаполис, САД, а денеска истото го направија и од таборот на Челси.

ФОТО: Мејведер ќе ги подмири трошоците околу погребот на Џорџ Флојд

Дриблинг - 02.06.2020

Еден од најдобрите боксери во историјата, Флојд Мејведер, многу често е критикуван поради начинот на живот и на тоа што често провоцира со некои потези, кои се тесно поврзани со парите кои ги поседува.

И играчите на Челзи паднаа на колена во знак на протест и поддршка

Спортклуб - 02.06.2020

Во САД веќе неколку дена владее тотален хаос откако беше убиен Џорџ Флојд Флојд е убиен од страна на полицијата што предизвика голем бес меѓу граѓаните на Америка, особено кај Афроамериканците кои протестираат за полициската бруталност и односот кон ...

Мас: Мирни протести во САД се повеќе од легитимни

Локално - 02.06.2020

Мирните протести во Соединетите држави се „разбирливи и повеќе од легитимни“ по смртта на Џорџ Флојд, оцени денеска германскиот министер за надворешни работи, Хајко Мас. „За нас … правилото е дека мирни протести мора секогаш да бидат можни, но тие ...

Во барањето за развод, сопругата на Дерек Шовин побарала и промена на презимето

Frontline - 02.06.2020

Според поднесеното барање за развод, бракот бил „неповратно уништен“ и немало шанса за подобрување. Парот инаку бил во брак речиси 10 години, од 2010. Кели Шовин го напуштила сопругот на 28 мај, ден пред да биде официјално обвинет за убиство од трет ...

Џорџ Клуни напиша есеј за расните немири во САД

Макфакс - 02.06.2020

Оскаровецот Џорџ Клуни напиша моќен есеј за расните немири во Америка, предизвикани од трагичната смрт на Џорџ Флојд во рацете на полицијата во Минеаполис. „Постои мал сомнеж дека Џорџ Флојд е убиен“, започна Клуни во текстот објавен во „Дејли Бист“ ...

Историјата се повторува со протестите за смртта на Џорџ Флојд

Н.Македонија - 02.06.2020

Потсетување на 1968 година Економист Претседателот, кој вети во неговиот инаугурациски говор дека „масакрите во Америка ќе престанат веднаш и сега“, по три години се најде во состојба да биде одведен во бункер во Белата куќа додека надвор беснееја ...

И Челзи клекна на колена за Флојд (ФОТО)

Спортски - 02.06.2020

Во САД веќе неколку дена владее целосен хаос после настанот во кој поради насилство на полицијата настрада Џорџ Флојд. Скоро низ цела Америка има голем број протести од граѓаните кои бараат правда за Флојд.