TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Невистините информации од пациентите најголема закана за здравјето на медицинските лица

Канал5 - 02.04.2020

Бројката на заболен медицински персонал, кој се инфицирал на работното место преку пациент, е многу мала, тврди претседателката на Лекарската комора на Македонија, д-р Калина Гривчева. Може да се заклучи дека лекарите доследно ги почитуваат ...

Филипче: Мобилната болница е подготвена, се надевам дека нема да ни треба

Р.С.Европа - 02.04.2020

Мобилната болница за прием на заразени со коронавирус ќе биде пуштена следната недела и во неа има 130 кревети и соодветни услови, тоалети, тушеви.., информираше денеска министерот за здравство, Венко Филипче, кој заедно со министерката за одбрана, ...

Филипче: Мобилната болница поставена до Инфективната клиника, искрено се надевам дека нема да биде потребна

Опсервер - 02.04.2020

– Целосната инсталација, целосното ставање во функција на мобилната болница, поставена во кругот на Универзитетската клиника за инфективни болести, ќе биде во текот на следната недела. Искрено се надевам дека нема да биде потребна.

Илјада кревети во болниците се спремни за пациенти со коронавирус

Слободен Печат - 02.04.2020

Најголем број заразени со коронавирус во земјава се очекува да има на крајот на април, а за тоа медицинските установи се подготвуваат уште отсега. Од Министерството за здравство уверуваат дека на располагање имаат повеќе од илјада болнички кревети ...

Филипче: Мобилната болница е спремна, искрено се надевам дека нема да има потреба дa ја користиме

Фокус - 02.04.2020

Во посета на новата монтажна болница во близина на скопската Инфективна клиника денеска беа министерката за одбрана Радмила Шеќеринска и првиот човек во здравството Венко Филипче. „Сметавме дека ова место е најдобро за да биде сместена мобилната ...

РАЗГОВОР Илир Демири, лекар во Инфективната клиниката: Нема страв кај лекарите, само посветеност и ентузијазам

Слободен Печат - 02.04.2020

Во зависност од тежината на болеста, пристапот се прилагодува за секој пациенти, но генерално сите пациенти добиваат антибиотици и кислородна поддршка. За потешките случаи веќе почна користењето на лековите за маларија и ХИВ, вели д-р Демири.

Уште еден пациент од Дебар излекуван од ковид 19

Алсат-М - 02.04.2020

Откако потполно закрепна од коронавирусот вчера еден пациент од Дебар е пуштен од Клиниката за инфективни болести. Со ова вкупниот број излекувани лица од тој град се искачи на 9. Инаку, вкупниот број на заболени од ковид-19 во земјава, заклучно со ...

Упатства за домашно лекување на пациенти со полесни симптоми на КОВИД-19 инфекција

24Инфо - 02.04.2020

Упатства за домашно лекување на пациенти со полесни симптоми на КОВИД-19 инфекција Ова упатство е наменето за лицата со суспектна или лабораториски потврдена инфекција со КОВИД-19 и се на домашно лекување, како и за членовите на семејството кои ...

Министерство за здравство: Здравствениот систем е подготвен за пикот на вирусот

ТВ21 - 02.04.2020

Здравствениот систем е подготвен да апсорбира поголем број на пациенти којшто се очекува со пикот на коронавирусот кон крајот на април, изјави Министерот за здравство доц. д-р Венко Филипче на вчерашната прес-конференција.

Франција: Војната со вирусот ќе се добие со бројот на креветите за интензивна нега

Независен - 01.04.2020

Мерките што ги донесе владата во Париз се последната шанса демократски да се надмине оваа криза и да не се навлезе во авторитаризам Француската влада изјави дека наскоро може да обезбеди 14.000 легла за интензивна нега, во споредба со 5.000 легла ...

Македонија дел од меѓународна студија – ќе има пристап до протоколите и лековите

Нова ТВ - 01.04.2020

Македонија е дел од клиничката студија која ќе се спроведе во неколку големи земји како Шпанија, Италија, Германија, и преку која земјава ќе има пристап до терапијата и протоколите за лекување, рече во вечерашното интервју за Нова ТВ, министерот за ...

Директорката на инфективна ги предупреди граѓаните без лекарско одобрување да не земаат лекови против Ковид -19

Телма - 01.04.2020

Компликациите кај дел од пациентите со Ковид 19, кои завршуваат фатално се заради задоцнето барање лекарска помош. Дел од граѓаните кријат дека имаат симптоми, за да избегнат јавно жигосување.

Директорката на Инфективна: Не бевме информирани за хроничните болести на младиот пациент кој почина

Фокус - 01.04.2020

Директорката на Инфективната клиника, Милена Стевановиќ во вечерашното гостување на телевизија Телма рече дека тие не знаеле за хроничните болести кои ги имал пациентот кој почина од корона вирус на 31 година. -Нас ни почина млад човек.

Докторите на Инфективна во Скопје работат до 36 часа, мобилната болница е подготвена

ТВ21 - 01.04.2020

Ова е мобилната болница која е поставена веднаш до Клиниката за инфективни болести. Но дали се очекува драстично да се зголеми толку многу бројот на заразени со Ковид-19 и пациенти да се хоспитализираат во овие шатори? Инфектологот, Фадил Цана ...

Стевановиќ: Се зголемува бројот на пациенти кои развиваат тешки клинички слики

Локално - 01.04.2020

Многу малку знаеме за КОВИД-19, инфекцијата и болеста се сериозно непредвилдиви – само тоа е сигурно. Сепак, досегашното искуство покажа дека 80 отсто од пациентите развиваат многу благи симптоми или воопшто не ги забелeжуваат.

Состојба со коронавирусот во Македонија: 17 излечени пациенти, 25 новозаболени – вкупно 354

Вечер - 01.04.2020

Од Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби, денеска се испишани пет пациенти на домашно лекување (вкупниот број на излекувани од коронавирусот изнесува 17). Во изминатите 24 часа се регистрирани 25 нови случаи на КОВИД-19, вкупната ...

Еден инфектолог и четири сестри од Штип се во изолација

ММС - 01.04.2020

Дел од медицинскиот персонал на Инфективното одделение во Клиничката болница во Штип е во изолација, откако беше потврдено присуството на корона вирусот на 80-годишна пацинетка, која три дена била на ова одделение.

Бројот на излекувани пациенти со коронавирус во Македонија се искачи на 17

Макфакс - 01.04.2020

Министерот за здравство, Венко Филипче, информираше дека од Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби, денеска, се испишани пет пациенти. Тие биле негативни на двата контролни теста, во добра општа состојба и ќе се упатат на домашно ...

Излекувани вкупно 17 лица од коронавирус во земјава

360 степени - 01.04.2020

Од Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби денеска се испишани пет пациенти, а со тоа вкупниот број на излекувани од коронавирусот изнесува 17. Како што соопшти министерот за здравство Венко Филипче, петте пациенти биле негативни на ...

Колку луѓе досега во Македонија се излечија од коронавирусот?

Фактор - 01.04.2020

Излекувани се вкупно 17 лица од коронавирус во земјава. Од Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби денеска се испишани пет пациенти, а со тоа вкупниот број на излекувани од коронавирусот изнесува 17.

Парична казна за екс-директорката и инфектолозите во охридската болница

24 Вести - 01.04.2020

Парични казни ќе добијат екс директорката на Охридската општа болница и инфектолозите поради утврдени пропусти во случајот со 66 годишната пациентка од Струшко која почина од Ковид 19, а не беше примена на лекување на инфективното одделение во ...

Четири медицински лица од Штип во самоизолација, пациентка била заразена од вирусот

Фокус - 01.04.2020

Четири лица од медицинскиот персонал на болницата во Штип се ставени во самоизолација, информираше денеска министерот за здравство, Венко Филипче. Причина за тоа било што една пациентка од Штип која била примена на таму на инфективното одделение ...

Изречени казни за екс-директорката на болницата во Охрид, доктори специјалисти и самата институција

Фокус - 01.04.2020

Министерот за здравство, Венко Филипче на денешната прес-конференција посочи дека ќе има соодветни санкции за болницата од Охрид, откако беше откриен пропуст при што почина жена од Струга заразена со корона вирусот.

Филипче: Здравствениот систем е подготвен да прими многу поголем број пациенти

ТВ21 - 01.04.2020

Може слободно да се каже дека здравствениот систем е подготвен да прими и многу поголем број на пациенти отколку што сега се третираат во болниците и мислам дека сме спремни и за пикот кој го очекуваме и според проценките би требало да биде на ...

Една медицинска сестра од Пулмологија позитивна на Ковид 19, четири од Штип во самоизолација

ММС - 01.04.2020

Една медицинска сестра од Куманово од Клиниката на пулмологија е позитивна на корона вирусот. „Таа патувала и е на работно место во Клиниката за пулмологија, минатата недела била во резервниот тим во сосема добра општа состојба без никакви симптоми ...

Филипче: На Инфективната клиника примени девет заболени, од 59 вкупно 12 се со потешка клиничка слика од кои 5 се на ...

Сител - 01.04.2020

На Клиниката за инфективни болести се примени девет нови заболени од коронавирус, со што вкупниот број хоспитализирани е 59, 12 се со потешка клиничка слика од кои пет се поставени на механичка вентилација, истакна на прес-конференција министерот за ...

Излекувани уште петмина пациенти, во самоизолација се 4 медицински лица од Штип

Сакам да кажам - 01.04.2020

Од Инфективната клиника во Скопје се испишани петмина пациенти кои на двата контролни тестови се негативни и се пуштени на домашно лекување, рече министерот за здравство Венко Филипче. Од 28-те пациенти кои се на домашно лекување во Дебар, на 11 од ...

Медицинска сестра од Куманово, која работи во Скопје позитивна на коронавирус

Kumanovo News - 01.04.2020

- Една медицинска сестра од Куманово којашто патува и е на работно место на Клиниката за пулмологија, минатата недела била во резервен тим во општа добра состојба. Без никакви симптоми дошла на работа во понеделникот и вчера почувствувала зголемена ...

Медицинска сестра од Пулмологија заразена со коронавирус – 4 медицински сестри од Штип се во самоизолација

360 степени - 01.04.2020

Една медицинска сестра од Куманово, која секојдневно патува на работа на Клиниката за пулмологија, а минатата недела била во резервниот тим, е позитивна на коронавирус. Министерот за здравство Венко Филипче објасни дека таа деновите кога одела на ...

Ексдиректорката и лекари од охридската болница парично казнети за несоодветниот прием на пациентка што почина од ...

360 степени - 01.04.2020

Поранешната директорка на охридската болница, лекари специјалисти од инфективното одделение во охридската болница, како и самата институција ќе бидат парично казнети, а случајот ќе го разгледува и Лекарската комора и Етичката комисија на оваа ...

ВИДЕО: Медицинска сестра од Куманово два дена одела на работа со коронавирус и била без симптоми

А1 On - 01.04.2020

Четири вработени во штипската болница ќе бидат во самоизолација, бидејќи биле во контакт со пациентка на возраст од 80 години, која е позитивна на коронавирус. Во Куманово, пак, медицинска сестра вработена на Клиниката за пулмологија дошла на работа ...

Филипче: Петмина излекувани од ковид-19, 25 нови случаи и една почината пациентка

МКД - 01.04.2020

65-годишна пациентка од Скопје со дополнителни здравствени проблеми, како со белите дробови, висок притисок и дијабет е последната жртва на коронавирусот во земјава, информира министерот за здравство Венко Филипче.

Медицинска сестра од Куманово одела на работа заразена со корона вирус

Фокус - 01.04.2020

Медицинска сестра од Куманово била позитивна на новиот корона вирус, иако одела на работа и не чувствувала никакви симптоми. Ова денеска го истакна министерот за здравство, Венко Филипче кој порача дека во текот на вчерашниот ден медицинската сестра ...

Обновено:Изречени казни за екс директорката на охридската болница и докторите во Инфективното одделение

OhridNews - 01.04.2020

Во охридската Општа болница завршен е увидот од страна на Државниот санитарен и здравствен инспекторат во врска со случајот со починатата 66-годишна жена од струшко. Изречени им се парични казни на претходната директорка на охридската Општа болница, ...

Итната помош од Куманово нема доволно возила, одговара само на повици за животозагрозувачка состојба

Сакам да кажам - 01.04.2020

Поради епидемијата на коронавирус и дополнителните активности за пренесување на заразени пациенти до клиниките во Скопје, од Итната медицинска помош во Куманово соопштија дека поради малиот број на возила и екипи примаат повици само за животно ...

Филипче: Еден инфектолог од Куманово е заболен од Ковид-19, а еден е во самоизолација

Република - 01.04.2020

Во моментов еден инфектолог од Куманово е заболен од Ковид-19, а еден од Штип е во самоизлоација, одговори на прашањето на „Република“ министерот за здравство Венко Филипче на денешната прес конференција на која соопшти дека има 25 новозаболени од ...

(Видео) Во Лондон за пет дена направена болница за 4.000 пациенти

Макфакс - 01.04.2020

Британската агенција за јавно здравје со помош на војската за пет дена ја претвори конференциската сала „Ексел“ во Лондон во болница во која можат да се сместат до 4.000 пациенти. Во неа ќе се сместат само пациенти со коронавирус кои немаат други ...

Почина 65-годишна жена, 5 пациенти пуштени дома

+инфо - 01.04.2020

Од Клиниката за инфективни болести се испишани 5 пациенти, на двата контролнин теста се негативни, тие се во добра општа состојба и ќе се пуштат дома, рече министерот за здравство Венко Филипче на прес-конференција.

Филипче: Во изминатите две години, примени се близу 800 лекари и над 1.000 медицински сестри

Слободен Печат - 01.04.2020

Министерот за здравство Венко Филипче на денешната прес-конференција кажа дека изминатите две години се примени голем број лекари и медицински сестри. -Генерално имаше дефицит на лекари, во изминативе 2 години огромен број лекари и медицински сестри ...

Филипче: 12 пациенти се со потешка клиничка слика, а 5 се поставени на механичка вентилација

ММС - 01.04.2020

Денеска од Клиниката за Инфективни болести и фебрилни состојби испишани се 5 пациенти кои се негативни на двата контролни теста, тие се во добра здравствена состојба и ќе се упатат на домашно лекување, рече министерот за здравство Венко Филипче на ...

Казни на претходната директорка и доктори специјалисти од Охридската општа болница

ММС - 01.04.2020

Сите пациенти од заводот за рехабилитација од Козле се испишани, и се упатени на домашно лекување, а таму каде што е поставена индикација тие пациенти амбулантски ќе се третираат во болницата ГОБ „8 Септември“, изјави министерот за здравство Венко ...

Филипче: Медицинска сестра од Куманово е позитивна на коронавирусот, четири медицински лица во самоизолација

Слободен Печат - 01.04.2020

Сите пациенти од заводот за рехабилитација се испишани и упатени на домашно лекување. Во Охрид е завршен увидот, изречени се казни на претходната директорка, на доктори специјалисти од одделот инфектологија, како и на самата институција.

Почина 65-годишна пациентка од ковид 19 на Инфективна, 25 новозаболени, петмина излекувани

Република - 01.04.2020

Починала 65-годишна пациентка од ковид-19 на Инфективната клиника во Скопје. Со тоа бројот на починати од коронавирус во Македонија се искачи на десет. Во изминатото деноноќие се регистрирани 25 нови случаи, соопшти денеска министерот за здравство ...

Почина уште една жена, 25 нови заболени од коронавирус, петмина излекувани

24Инфо - 01.04.2020

Почина уште една пациентка на возраст од 65 години со повеќе здравствени проблеми, вчера се примени 9 нови пaциенtи на клиникта за Инфективни болести, а има 25 нови лица заболени, рече министерот за здравство Венко Филипче.

Пет оздравени од Ковид-19 и испишани од клиника. Новозаболени се 25

Факултети - 01.04.2020

На Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби во последното деноноќие се испишани 5 пациенти што боледуваа од Ковид-19, информира министерот за здравство Венко Филипче. До денес до 12 часот има 25 новооткриени заразени со коронавирус, со ...

Кумановци, јавете се во Итна помош само ако ви е загрозен животот!

+инфо - 01.04.2020

Граѓаните да не ја користат Итната Помош во Куманово за посета на пациенти кои не се во животозагрозувачка состојба, бидејќи службата сега е ангажирана и за превоз на заразени од Ковид 19 до Инфективната клиника во Скопје и до инфективното одделение ...

Испишани пет пациенти од Клиниката за инфективни болести

ТВ21 - 01.04.2020

Министерот Венко Филипче на денешната прес конференција истакна дека пет пациенти се испишани од Клиниката за инфективни болести откако двата контролни теста покажале дека се негативни на коронавирус.

Филипче: 25 нови случаи на корона вирус кај нас, евидентирани 354 вкупно

Frontline - 01.04.2020

Филипче ја отвори пред конференцијата со информацијата дека 5 пациенти се испишани од Инфективната клиника во Скопје и се пратени на домашно лекување. Министерот за здравство, Венко Филипче на редовната прес конференција која сѐ уште е во тек, ...

Нова жртва на корона вирус, 65-годишна пациентка

Независен - 01.04.2020

Денеска од Клиниката за инфективно се испишани пет пациенти, негативни на корона вирус. На 11 од 28 пациенти во Дебар кои се на домашно лекување, им се земаат брисеви за тест. Има уште еден смртен случај, пациентка на 65-годишна возраст, со болести ...

За смртта на жената од струшко, лекарите од Охридската болница го обвинуваат Филипче

Нетпрес - 01.04.2020

За смртта на пациентката од струшко која не беше примена во Охридската болница, лекарите од оваа здравствена институција кои одбиле да ја прегледаат 66 годишната жена, вината ја префрлаат кај министерот Венко Филипче.