TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Јанакиески и Јанкулоска добија кривични од Катица Јанева

24 Вести - 12.02.2016

Владини функционери местеле избори за нивната партија да остане на власт објави специјалното обвинителство. Имиња и презимиња не соопштија, но објавија дека кривични дела против изборниот процес во 2012-та година извршиле министрите за внатрешни ...

Клопчето почнува да се одмотува: сега судиите се на тест!

Deutsche Welle - 12.02.2016

На потег се судиите. Сега кај нив е клучот да покажат дали ќе постапуваат независно и непристрасно, велат адвокати и поранешни судии по обелоденувањето на првиот случај за кој СЈО покрена истражна постапка. „Ова е голем ден.

Предистражна постапка за „Маѓар телеком“ и за „Надеж“

Утрински - 12.02.2016

Специјалното јавно обвинителство започнало предистражни постапки за предметот „Маѓар телеком“, кој е побаран од Обвинителството за организиран криминал, како и за аферата во јавноста позната како „Надеж“, за што е изготвено писмо со барање за ...

„Титаник“ прв случај на СЈО, побаран притвор за осум лица

Телма - 12.02.2016

Првиот случај за кој Специјалното јавно обвинителството (СЈО) отвори истражна постапка е „Титаник“, а се однесува на десетина дела поврзани со изборите, соопшти денеска специјалната јавна обвинителка Катица Јанева.

Титаник, истрага 001 за изборни измами ги сомничи првите луѓе на Груевски

Телма - 12.02.2016

Првоосомничената Гордана Јанкуловска како министер за внатрешни работи ги организирала сите ресурси во министерството да работат на изработка на лични карти и вметнување на гласачи од Пустец во избирачкиот список.

СЈО - Владини претставници местеле избори

Р.С.Европа - 12.02.2016

„Титаник“ за изборни манипулации е првиот случај на СЈО. Осомничени се поранешните министри за внатрешни работи и за транспорт и врски и поранешниот секретар на влада, дека ги злоупотребиле изборите и гласањето за да победи одредена политичка ...

Акција „Титаник“ на СЈО: Кривични пријави за осум лица

ТВ21 - 12.02.2016

Притвор за осум лица за изборна измама како и итно приведување на еден од нив кој има двојно државјанство, побара денеска Специјалното јавно обвинителство. Оттаму најавуваат повеќе кривични пријави изборни измами, слободите и правата на граѓаните, ...

Предмет „Титаник“: Изборна измама за опстојување на власт

Нова ТВ - 12.02.2016

Притвор за осум лица за изборна измама и итно приведување на еден од нив, побара утринава Специјалното јавно обвинителство поради изборна криминализација и нивно спречување во понатамошно делување.

Специјално обвинителство: Отворена истрага и против членови на изборната комисија во Чаир

МКД - 12.02.2016

Со сомнение дека сториле кривично дело „изборна измама“, Специјалното јавно обвинителство (СЈО) денеска извести дека е отворена истрага и против членови на изборната комисија од скопската општина Чаир.

СДСМ - Секој што го прекршил законот да одговара

Р.С.Европа - 12.02.2016

Опозицискиот СДСМ денеска реагира дека Специјалното обвинителство е независна институција која работи согласно законите и оти секој што ги прекршил Уставот и законите треба да одговара. СЈО претходно соопшти дека покренало истрага за во која се ...

СДСМ: Граѓаните очекуваат дека ќе се врати довербата во правосудниот систем во Македонија

МКД - 12.02.2016

Независната институција Специјално јавно обвинителство (СЈО) работи согласно законите во Република Македонија. СЈО е формирано како резултат на Договорот од Пржино, којшто беше потпишан од четирите партии, и избрано со огромно мнозинство во ...

Специјалното обвинителство најави предистражна постапка и за „Надеж“, аферата со Бранко Црвенковски

МКД - 12.02.2016

Специјалното јавно обвинителство (СЈО) денеска ја отвори првиот случај „Титаник“ што е поврзан со изборни манипулации, но истовремено од СЈО напоменаа дека е започната предистражна постапка за аферата „Надеж“.

СЈО бара притвор за осум лица осомничени за изборна измама во акцијата Титаник

Нова ТВ - 12.02.2016

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева на денешната прес конференција објави дека Обвинителството ја презема првата акција под името Титаник. Првиот предмет што о презема ова Обвинителство е поврзано со криминализација на изборниот процецес за ...

Со фалсификатите на Чауш, Катица тргна во одбрана на Заев

Вечер Прес - 12.02.2016

Главниот сомнеж, но и обвинението на Јанева се темели на наводно најдени 35 илјади бланко лични карти кои потекнуваат од Фабриката за фалсификати на Чауш. Се поставува прашање дали министерот за внатрешни работи ги подметнал личните карти за да и ...

(ВИДЕО) Фатиме Фетаи: Никој нема да биде поштеден што правел криминали

А1 On - 12.02.2016

Обвинителката од Специјалното јавно обвинителство, Фатиме Фетаи образложувајќи го предметот за изборен фалсификат кажа дека никој нема да биде поштеден, а цел на предистражни дејствија се и гласањето во дијаспората и конзуларните претставништва.

Специјалното обвинителство побара притвор за Јанкулоска, Јанакиески и Божиновски за изборни манипулации

Вест - 12.02.2016

Поранешните министри за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска, транспорт и врски, Миле Јанакиески, генералниот секретар на владата и други, уште пет засега непознати лица, се осомничени како сторители на кривични дела против изборите и гласањето, ...

ВИДЕО: Нервоза и високи тонови во СЈО, новинар од Сител бараше отчет за Катица Јанева

А1 On - 12.02.2016

Најавата за првата акција „Титаник“ предизика напната атмосфеа и нервозни прашања кај дел од новинарите на прес конференцијата на СЈО. Новинар од Сител постави прашање зошто специјалната јавна обвинителка Катица Јанева побарала стан од државата, ...

Јанкулоска и Јанакиески први патници во „Титаник“ на Јанева

Deutsche Welle - 12.02.2016

СЈО денеска излезе со први информации од истрагата за повеќе сторени кривични дела кои произлегуваат од прислушуваните разговори. Поранешни министри и државни функционери се осомичени за повеќе кривични дела.

(ВИДЕО) Ристоска: Почнати се предистражни постапки за „Маѓар Телеком“ и „Надеж“

А1 On - 12.02.2016

Обвинителката на СЈО, Ленче Ристоска кажа дека се започнати повеќе предистражни постапки, а се прават проверки за отворање и на други предистражни постапки. Започнати се предистражни постапки за предметот Маѓар Телеком, кој е побаран од ...

СЈО: Прва акција "Титаник" за изборни злоупотреби, осомничени и Јанкулоска и Јанакиески

Телма - 12.02.2016

Специјалното обвинителство објави денеска дека го отвора првиот случај поврзан со прислушуваните материјали, кој се однесува на изборните измами, со работно име "Титаник". Меѓу осомничените се поранешните министри за внатрешни работи, за транспорт и ...

Специјалното јавно обвинителство ја објави првата акција под името „Титаник“: Се бара притвор за осум лица – едно е ...

Капитал - 12.02.2016

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева денеска објави дека обвинителството што го предводи ја презема првата своја акција под името „Титаник“. Првиот предмет е поврзан со криминализација на изборниот процес, а го обрзаложи обвинителката Фатиме ...

Првите луѓе на Груевски главни осомничени во акцијата „Титаник”

Фактор - 12.02.2016

Во првата акција „Титаник” на специјалното јавно обвинителство, првоосомничена е поранешната министерка за внатрешни работи Гордана Јанкуловска, која се сомничи за повеќе кривични дела. Јанкуловска се сомничи за изборен криминал и организација на ...

За изборни измами и злосторничко здружување едно лице уапсено, за осуммина се бара притвор

МКД - 12.02.2016

Специјалното јавно обвинителство на денешната прес-конференција соопшти дека ги почнало првите истражни постапки – за злосторничко здружување, повреда на избирачкото право, поткуп при избори, уништување на изборни материјали и злоупотреба на ...

Специјалниот „Титаник“ на Јанева, плови кон дискредитација на изборите

Алфа - 12.02.2016

Еден дел од осомничените, делата според СЈО ги сториле во 2012, за локалните избори, а другите во 2013 манипулирајќи со изборните резултати. Отворена е постапка за сомнежи дека сториле 6 кривични дела поврзани со изборите и гласањето.

Јанева: Правдата ќе победи ВИДЕО

+инфо - 12.02.2016

Законот за Специјалното јавно обвинителство ме обврзува вас да ве информирам за напредокот во работата на обвинителскиот тим со кој раководам. Вие редовно ќе бидете информирани за текот на истрагата и гонењето на кривичните дела што произлегуваат од ...

СЈО: Отворена постапка и против пет судии од Управниот суд и против четири члена на ДИК

МКД - 12.02.2016

Отворена е истрага и против пет судии на Управниот суд и 4 члена на ДИК поради злоупотреба на службената должност во 2013 година. Исто така, со постапката за изборна измама опфатени се и членовите на општинската изборна комисија во Чаир, соопштија ...

„Титаник“ за изборни нерегуларности

МРТ - 12.02.2016

Специјалното јавно обвинителство ја презеде првата акција под името „Титаник“. Предметот се однесува на кривични дела поврзани со изборите, гласањето, избирачкото право. Обвинителството сомничи осуммина, меѓу другото и за злосторничко здружување.

ЛДП: Правдата е достижна, е пораката која денес ја испрати СЈО

А1 On - 12.02.2016

„Либерално-демократската партија изразува поддршка за професионалноста со која се носи Специјалното јавно обвинителство и истрагите кои продолжува да ги води и покрај огромните притисоци и опструкции со кои се соочуваат целиот овој период.

Фројдовска грешка- со името на акцијата СЈО си го најави сопствениот потоп

Курир - 12.02.2016

Од целиот денешен прес и лакрдијата која се случуваше, цел на коментари во јавноста е очигледната фројдовска грешка која обвинителите на Катица Јанева ја дадоа на акцијата која ја водат – Титаник, пишува Денешен.мк.

СЈО: Петмина судии и четворица поранешни членови на ДИК осомничени во „Титаник“

+инфо - 12.02.2016

Петмина судии на Управниот суд, но и четворица поранешни членови на ДИК, како и членови на Општинската изборна комисија од Чаир се меѓу осомничените во првиот случај кој денеска го објави Специјалното јавно обвинителство, а е наречен „Титаник“.

СЈО: Побаравме притвор за осомничени лица за изборен криминал!

Фокус - 12.02.2016

Поранешни министри за внатрешни работи и за транспорт и врски, заедно со други лица, го искористиле влијанието и на локално и државно ниво создале група, за вршење кривични дела, за да овозможат победа на одредена политичка партија на изборите, како ...

СЈО: Отворени истражни постапки за Јанкулоска, Јанакиески и за Божиновски за фалсификување на изборите

Правдико - 12.02.2016

Специјалната обвинителка Катица Јанева денеска одржa прес-конференција на која ја најави првата акција под името „Титаник“. Во неа, како што информираа од Специјалното обвинителство, биле отворени истражни постапки против поранешните министри ...

СЈО: Поранешните министри за внатрешни и за транспорт и врски се товарат за злосторничко здружување и повреда на ...

А1 On - 12.02.2016

Обвинителката во СЈО, Фатиме Фетаи, на прес конференција објави дека СЈО отворило истражна постапка за злосторничко здружување, повреда на избирачкото право, поткуп при избори, уништување на изборни материјали и злоупотреба на средства за изборна ...

Јанева: Правдата ќе победи

Репортер - 12.02.2016

Правдата ќе победи и покрај тешкотиите и заканите кои доаѓаат од одредни политички партии и конструираните кривични пријави против мене и моите соработници. – Се чувстувам слободна и цврста бидејки на моја страна се Уставот и законите, изјави ...

Прес на СЈО: Отворени постапки за десет кривични дела

24 Вести - 12.02.2016

Специјалното Јавно обвинителството отвори постапка за десет кривични дела. Прв случај е за изборите под назив ...

Катица Јанева: Правдата ќе победи, нашата борба е на целиот демократски свет!

Бриф - 12.02.2016

Правдата ќе победи наспроти тешкотиите и заканите кои доаѓаат од одредени политички партии и кривичните паријави кои доаѓаат. Се чувстувам слободна бидејќи на моја страна се уставот, законите и вашата поддршка, рече Специјалната јавна обвинителка ...

Акција „Титаник“ на СЈО, осомничени Јанкулоска и Јанакиески

+инфо - 12.02.2016

На прес- конфернцијата која е во тек, Специјалното обвинтиелство ја најави првата акција под името „Титаник“, за дела поврзани со изборите, каде осомничени се поранешните министри за внатрешни работи и за транспорт и врски, Гордана Јанкулоска и Миле ...

Прва акција на Јанева, „Титаник“, побаран притвор за осум лица

еМагазин - 12.02.2016

„Титаник“ е првата акција на Специјалното јавно обвинителство за кое се почнати истражни постапки – за злосторничко здружување, повреда на избирачкото право, поткуп при избори, уништување на изборни материјали и злоупотреба на средства за изборна ...

СЈО побара притвор за осум лица осомничени за изборни нерегуларности

Макфакс - 12.02.2016

Специјалното јавно обвинителство(СЈО) во петок наутро побарало притвор за осум лица вмешани во предметот за изборни нерегуларности наречен „Титаник“, прв предмет што го процесуираше новото обвинителство.

Јанева ја најави првата акција „Титаник“, осомничени Јанкулоска и Јанакиески

Бриф - 12.02.2016

„После огромен број на преземени предистражни дејствија произлезе основано сомнение дека одредена група на луѓе со целокупно криминализирање на изборниот процес направиле кривични дела. Се работи за кривичните дела злосторничко здружување, повреда ...

Јанева го отвори „Титаник“

Утрински - 12.02.2016

Првиот случај за кој Специјалното јавно обвинителството (СЈО) отвори истражна постапка е „Титаник“, а се однесува на десетина дела поврзани со изборите, соопшти денеска специјалната јавна обвинителка Катица Јанева.

Специјалното јавно обвинителство побара осум лица „да потонат“ во Титаник (видео)

Кумановски м. - 12.02.2016

Специјалното јавно обвинителство го отвори првиот истражен случај „Титаник“ кој се однесува на десетина дела поврзани со изборите, беше соопштено денеска на прес конференцијата која ја одржа Катица Јанева.

СЈО бара притвор за осум лица осомничени за изборна измама во акцијата Титаник

Окно - 12.02.2016

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева на денешната прес конференција објави дека Обвинителството ја презеде првата акција под името Титаник. Првиот предмет што го презеде ова Обвинителство е поврзан со криминализација на изборниот процецес за ...

СЈО со детали за случајот „Титаник“ (ВИДЕО)

+инфо - 12.02.2016

По основањето на ова обвинителство и разните институционални, законодавни, медиумски, финансиски опструкции, навреди, говор на омраза, повик за насилства, кривични пријави за наводно малтретирање во службата, кои го следеа тој дел, врз основа на ...

(ВИДЕО) Нервоза и високи тонови во СЈО, новинар од Сител бараше отчет за Катица Јанева

Репортер - 12.02.2016

Најавата за првата акција „Титаник“ предизика напната атмосфеа и нервозни прашања кај дел од новинарите на прес конференцијата на СЈО. Новинар од Сител постави прашање зошто специјалната јавна обвинителка Катица Јанева побарала стан од државата, ...

Побаран притвор за осум лица за изборнен криминал

Тера - 12.02.2016

СЈО денеска излезе со први информации од истрагата за повеќе сторени кривични дела кои произлегуваат од прислушуваните разговори. Поранешни министри и државни функционери се осомичени за повеќе кривични дела.

СЈО започна истрага за Маѓар Телеком и за „Надеж“ ВИДЕО

+инфо - 12.02.2016

Специјалната обвинителка Ленче Ристовска на денешната прес-конференциј истакна дека започнати се предистражни постапки за предметот Маѓар Телеком, кој е побаран од обвинителството за организиран криминал, како и за аферата во јавноста позната како ...

ВИДЕО од прес конференцијата на СЈО: Прва акција “Титаник” за изборни злоупотреби, осомничени и Јанкулоска и Јанакиески

Бриф - 12.02.2016

Специјалното обвинителство објави денеска дека го отвора првиот случај поврзан со прислушуваните материјали, кој се однесува на изборните измами, со работно име “Титаник”. Меѓу осомничените се поранешните министри за внатрешни работи, за транспорт и ...