TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Австралија Опен ќе се одржи, но во февруари и со задолжителни карантини

SportMedia - 02.12.2020

Се поверојатно е дека првиот тениски Грен слем турнир за 2021 година Австралија опен во Мелбурн, ќе се одржи во феваруари, а не во јануари како што беше пракса до сега. Според информациите кои пристигнуваат, терминот од 8 до 21 февруари 2021 година ...

Конечно, најден термин за Австралија Опен

Екипа - 02.12.2020

Австралија опен ќе почне на 8. февруари пренесуваaт светските медиуми. Грен-слемот во Мелбурн првобитно беше закажан за 17. јануари, а потоа беше одложен за 1. февруари. Сепак, како што пренесуваат медиумите веројатно неговиот старт ќе биде недела ...

Србите во шок: Ѓоковиќ не е меѓу номонираните за најпрестижната награда на АТП!

Sport 1 - 02.12.2020

Дека Новак Ѓоковиќ не е миленик на раководството на Асоцијацијата на тениските играчи (АТП) е одамна познат факт, пред сѐ поради желбата на Србинот да формира паралелно здружение кое би се грижело за тенисерите, поради што не зачудува отсуството на ...

Австралија опен ќе се игра од 8 февруари, тенисерите прво ќе поминат во изолација

Sport 1 - 02.12.2020

Првиот тениски гренслем во новата 2021 година, Австралија опен повеќе од извесно е дека ќе се одржи од 8 до 21 февруари, две недели подоцна од првичниот план и календар, а за тенисерите ќе важат ригорозните и строги епидемиолошки мерки.

Австралија Опен ќе се игра во февруари и тоа под строги ковид-правила

Gol.mk - 02.12.2020

Првиот Грен слем во новата тениска сезона, Австралија Опен, ќе се одржи во февруари, денес објави елитниот француски медиум „Л'Екип“. Турнирот во Мелбурн првично требаше да започне на 17 јануари, а потоа беше преместен за 1 февруари, но како што ...

Кирјос за 3 години ќе заврши со тенисот и ќе стане профи-гејмер?!

TopSport - 02.12.2020

Контроверзниот австралиски тенисер, Ник Кирјос обожува видео игри па себе си се смета за најдобар во таа категорија кога е во прашање тенисерите. Толку е опседнат со игрите што верува дека со нив ќе се занимава професионално штом заврши со тенисот.

Строги правила за Австралија опен – Турнирот ќе започне на 8.февруари

TopSport - 02.12.2020

Првиот Гренд слем во сезоната, Австралија опен, ќе започне две три недели подоцна од вообичаениот термин. Наместо на 18.јануари, турнирот ќе започне на 8.февруари, тврди „Лекип“. Овој извор открива дека за учесниците се подготвени строги протоколи ...

Австралија Опен ќе започне во февруари под стрикни правила за сите учесници

Слободен Печат - 02.12.2020

Францускиот „Лекип“ пренесува дека најверојатно првиот грен слем, Австралија Опен ќе започне на 8. февруари, а ќе има и нови правила за учесниците. Првиот годинешен грен слем турнир првично беше планиран да започне на 18.

Ѓоковиќ со еден потег ги воодушеви дури и критичарите

Спортски - 01.12.2020

Најдобриот тенисер во светот, Новак Ѓоковиќ повторно покажа дека има големо срце и со несебичен гест ги воодушеви и критичарите . Ѓоковиќ им овозможи на послабо рангираните тенисери да тренираат бесплатно во одлични услови во Белград.

Строги правила за Австралија опен – Турнирот ќе започне на 8.февруари

Макфакс - 02.12.2020

Првиот Гренд слем во сезоната, Австралија опен, ќе започне две три недели подоцна од вообичаениот термин. Наместо на 18.јануари, турнирот ќе започне на 8.февруари, тврди „Лекип“. Овој извор открива дека за учесниците се подготвени строги протоколи ...

Строги правила за Австралија опен – Турнирот ќе започне на 8.февруари

Опсервер - 02.12.2020

Првиот Гренд слем во сезоната, Австралија опен, ќе започне две три недели подоцна од вообичаениот термин. Наместо на 18.јануари, турнирот ќе започне на 8.февруари, тврди „Лекип“. Овој извор открива дека за учесниците се подготвени строги протоколи ...

Ѓоковиќ на сите српски тенисери им ги платил подготовките за следната сезона

Канал5 - 01.12.2020

На крајот од минатиот месец, тениската сезона заврши, а тенисерите веќе се свртеа кон подготовките за новата. Новак Ѓоковиќ ги воодушеви српските тенисери со еден гест. Тој им овозможи на сите бесплатно да се подготват за 2021 година во неговиот ...

Новак ги згрижи за зимава сите српски тенисери

Оff.net - 01.12.2020

Створи големо богатство и не му е проблем, но за ова треба да се има и великодушност. Светскиот тенисер број 1 направи гест број 1 во својата земја и им обезбеди беслатни тренинзи во својот центар на сите ...

Ѓоковиќ на сите српски тенисери им обезбедил подготовки за новата сезона

TopSport - 01.12.2020

Тенисерите полека ги започнуваат подготовките за новата сезона. Сезоната 2020 заврши со победа на Данил Медведев, кој го освои Завршниот мастерс во Лондон. На Завршниот мастерс, Новак Ѓоковиќ, светски број1, стигна до полу-финалето, во кое по голема ...

Ѓоковиќ е најдобриот тенисер во историјата, вистински ѕвер од играч

Слободен Печат - 01.12.2020

Поранешниот грен слем шампион Пет Кеш, смета дека Новак Ѓоковиќ е најдобар тенисер на сите времиња. Поранешниот австралиски тенисер отсекогаш ги ценел квалитетите на Ѓоковиќ, дури и кога станува збор за споредбите со Рижер Федерер и Рафаел Надал.

Терени, храна, хотел... Ѓоковиќ со неговиот потег го воодушеви цел свет!

Sport 1 - 01.12.2020

Тренерот на Дамир Џумхур, Петар Поповиќ му се заблагодари на најдобриот тенисер во светот, Новак Ѓоковиќ, кој реши да им помогне на спортистите во текот на зимата. Голем број новинари и медиуми го пренесоа потегот на Србинот, кој е навистина за ...

Ѓоковиќ е голем човек, нов гест кој го потврдува тоа

Gol.mk - 01.12.2020

Новак Ѓоковиќ покажува од ден на ден дека е само еден обичен човек и дека не живее во облаци поради својата огромна популарност. Српскиот ас, кој ја заврши годината на првото место, им обезбеди на сите тенисери од регионот бесплатни услови за работа.

НЕВЕРОЈАТEН НОЛE! Цела Србија му се поклонува на Ѓоковиќ поради овој потег, кој друг би го сторил ова?

Sport M - 01.12.2020

Страшниот потег на Новак Ѓоковиќ… Најдобриот тенисер уште еднаш покажа колку се грижи за развојот на овој спорт во Србија. Вратите на неговиот тениски центар се отворени за играчите, а околу 15 од нив се исклучително благодарни за оваа можност.

Федерер е најинтересен, Ѓоковиќ е најдобар

Вечер Прес - 01.12.2020

Не поминува ниту дена, а некој да не се огласи и искоментира „големата тројка“ во тенисот, поточно Федерер, Ѓоковиќ и Надал. Овој пат тоа го направи поранешниот австралиски тенисер Пет Кеш.

Ѓоковиќ има големо срце: Дури и Американците му се поклонија на неговиот потег!

СуперСпорт - 01.12.2020

Најдобриот тенисер во светот, Новак Ѓоковиќ повторно покажа дека има големо срце и со несебичен гест ги воодушеви и критичарите од Западот. Ѓоковиќ им овозможи на послабо рангираните тенисери да тренираат бесплатно во одлични услови во Белград.

Нема дилема кој е „крал“ на тенисот во изминатата декада

Gol.mk - 01.12.2020

Декадата полека се ближи кон крајот, па време е да се направи анализа на случувањата во изминатите десет години во тенискиот свет. Бројките покажуваат дека нема никаква дилема, кога е во прашање „кралот“ и човекот кој доминираше меѓу конкуренцијата.

Австралија Опен ќе се одржи на два континенти во февруари!?

Дриблинг - 30.11.2020

Неверојатни и чудни вести пренесуваат дел од медиумтие во Европа поврзани со Австралија Опен. Поради Ковид-19 пандемијата и проблемите со кои се соочува организаторот на првиот Грен слем турнир во новата година, можно е наместо само во Мелбурн ...