TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Предвидувања за „Оскар“ 2020: Кои се фаворитите?

Факултети - 15.01.2020

Вчера беа објавени номинациите за овогодишната престижна награда, а филмот „Џокер“ доби 11 номинации. Други филмови што добија поголем број номинации се „Беше еднаш во Холивуд“, јужнокорејскиот трилер „Паразит“ и продукциите на „Нетфликс“ - „Ирецот“ ...

Рекордер на Оскарите за кој никој не пишува, а има дури 52 номинации

Точка - 15.01.2020

Американскиот композитор Џон Вилијамс е еден од најуспешните композитори во историјата на филмската музика. Тој е добитник на 5 Оскари, а за ова најпрестижно филмско признание бил номиниран неверојатни 52 пати.

Семејството на филмски композитори Њумен стигна до бројката од 93 номинации за оскар

Сакам да кажам - 14.01.2020

Њумени се една од најуспешните и најнаградувани династии во историјата на Холивуд и два нејзини члена и оваа година се најдоа меѓу номинираните за оскар. Оваа фамилија на филмски композитори досега има вкупно 93 номинации за оскар и 12 освоени.

„Џокер“, „Ирецот“ и „Си било еднаш во Холивуд“ најблиску до Оскар

Вечер Прес - 14.01.2020

Психолошкиот трилер, „Џокер“, во режија на Тод Филипс, годинава доби најголем број номинации за Оскар, вкупно 11, а по него следуваат биографската драма „Ирецот“ на Мартин Скорсезе и „Си било еднаш во Холивуд“ за убиството на познатата актерка Шерон ...

Ова се номинациите за годинешниот „Оскар“

Вистина.мк - 14.01.2020

Американската филмска академија ги објави номинациите за престижната награда „Оскар“, чие 92. свечено доделување ќе се случи на 9 февруари. Годинешните доделувања ќе се одржат во театарот „Долби“ во Лос Анџелес и нема да имаат домаќин.

Ова е претежно машки свет – „Џокер“ води во номинации за Оскар

Макфакс - 14.01.2020

Мрачната стрип-приказна „Џокер“ во понеделникот предводеше во номинациите за Оскари во најдобар редослед на слики во кои доминираат приказни од или за мажи и во кој има само еден актер во боја и покрај напорите во изминатите неколку години за ...

Најчудните и непријатни говори на Оскарите низ годините (видео)

Црнобело - 14.01.2020

Оскарите се врвот на наградите, достигнување за кое секој актер се подготвува цела кариера. Но, сепак кога ќе дојде моментот, работите може да фатат погрешен правец. Во пресрет на Оскарите кои ќе се одржат на 9-ти февруари и двете номинации на ...

Сите номинации за годинашниот „Оскар“

Сител - 15.01.2020

Американската филмска академија ги објави номинациите за престижната награда „Оскар“, чие 92. свечено доделување ќе се случи на 9 февруари. Годинешните доделувања ќе се одржат во театарот „Долби“ во Лос Анџелес и нема да имаат домаќин.

Овие филмови се во трка за „Оскар“

Курир - 15.01.2020

Американската филмска академија ги објави номинациите за престижната награда „Оскар“, чие 92. свечено доделување ќе се случи на 9 февруари. Годинешните доделувања ќе се одржат во театарот „Долби“ во Лос Анџелес и нема да имаат домаќин.