TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Судијата Киро Здравев е нов претседател на Судскиот совет

24 Вести - 25.04.2019

Врховниот судија Киро Здравев е новиот претседател на Судскиот совет. Здравев кој беше и единствен кандидат, беше избран едносгласно со 12 гласови „за“ од членовите на советот. Како иден претедател ветува непристрасност и објективност во судењето, ...

Киро Здравев едногласно избран за претседател на Судскиот совет

Телма - 25.04.2019

Зад параванот сите 12 мина присутни членови на судскиот совет го заокружиле единствниот кандидат на гласачкото ливче врховниот судија Киро Здравев. Во жешкото столче од кое си замниува Зоран Караџовски, Здравев седнува со ветување дека ќе ја врати ...

Киро Здравев - нов претседател на Судски совет - од септември расчистување со нестручните судии

Сител - 25.04.2019

Врховниот судија Киро Здравев застанува на чело на Судскиот совет. Како единствен кандидат за оваа функција тој денеска ја доби поддршка од сите 12 членови на советот, кои присуствуваа на седницата.

Киро Здравев едногласно избран за претседател на Судскиот совет

Бриф - 25.04.2019

Зад параванот сите 12 мина присутни членови на судскиот совет го заокружиле единствниот кандидат на гласачкото ливче врховниот судија Киро Здравев. Во жешкото столче од кое си замниува Зоран Караџовски, Здравев седнува со ветување дека ќе ја врати ...

Здравев ќе расчистува со „несовесните“ судии

Фактор - 25.04.2019

Новоизбраниот претседател на Врховен суд, Киро Здравев, кој доаѓа на местото на Зоран Караџовски, кому му заврши мандатот, денеска рече дека приоритет ќе биде да се постапува по претставките кон судиите за кои има поплаки, но дека тоа ќе се случи на ...

Судијата Киро Здравев нов претседател на Судскиот совет

Канал5 - 25.04.2019

Нов претседател на Судскиот совет е судијата од Врховниот суд Киро Здравев, а негов заменик е Селим Адеми. Ова беше одлучено на денешната седница на советот на која Здравев со тајно гласање беше избран со 12 гласа “за”, а ниту еден “против”, додека ...

Судскиот совет доби нов претседател

Алсат-М - 25.04.2019

Врховниот судија Киро Здравев е нов претседател на Судскиот совет. Со 12 гласа, едногласно беше избран на позицијата. Во духот на претседателските избори, членовите на оваа тело гласаа тајно, зад параван, а ливчињата ги ставаа во изборна кутија.

Киро Здравев ја наследи претседателската фотелја на Караџовски во Судскиот совет

1tv - 25.04.2019

Во Судскиот совет дојде од позиција на врховен судија, а по четири месеци ја наследи претседателската фотелја на Зоран Караџовски. Киро Зравев е новиот шеф на судскиот совет. Беше избран едногласно со 12 гласа.

Киро Здравев избран за нов претседател на Судскиот совет

МКД - 25.04.2019

Нов претседател на Судскиот совет е судијата Киро Здравев, одлучија денеска едногласно членовите на Судскиот совет. За заменик на Здравев е избран Селим Адеми, кој во 2013 година по предлог на Собранието на Република Македонија беше избран за член ...

Судијата Киро Здравев нов претседател на Судскиот совет

Академик - 25.04.2019

Нов претседател на Судскиот совет е судијата Киро Здравев – одлучија денеска едногласно членовите на Судскиот совет. За заменик на Здравев е избран Селим Адеми, кој во 2013 година по предлог на Собранието на Република Македонија беше избран за член ...

Киро Здравев избран за претседател на Судскиот совет

Сакам да кажам - 25.04.2019

Врховниот судија Киро Здравев утринава беше избран за нов претседател на Судскиот совет, на местото на Зоран Караџовски, кому му истече мандатот. Се гласаше тајно, а Здравев, кој беше избран во Судскиот совет во декември минатата година, беше избран ...

Киро Здравев едногласно избран за претседател на Судскиот совет

Нова ТВ - 25.04.2019

Судијата Киро Здравев е новиот претседател на Судскиот совет, на местото на Зоран караџовски чиј мандат истекува утре. За Здравев денеска гласаа 12 члена и ниту еден не беше против на тајното гласање.

ВИДЕО: Новиот претседател на Судскиот совет наесен ќе се зафател со постапките за нестручно постапување на судиите

А1 On - 25.04.2019

Новоизбраниот претседател на Судскиот совет, Киро Здравев, во првата изјава пред јавноста рече дека ќе се залага за транспарентно и отчетно работење и за враќање за довербата на граѓаните во судската власт.

Судијата Киро Здравев нов претседател на Судски совет

Телма - 25.04.2019

Со 12 гласа ЗА и ниту еден против, за претседател на Судскиот совет е избран судијата Киро Здравев. Негов заменик ќе биде Селим Адеми. За него гласаа 11 членови на Судскиот совет, и имаше едно неважечко ливче.

Киро Здравев избран за претседател на Судскиот совет

Алсат-М - 25.04.2019

Судијата Киро Здравев е избран за претседател на Судскиот совет. Негов заменик ќе биде Селим Адеми. Здравев, функцијата ја наследува од досегашниот претседател Зоран Караџовски, чиј мандат истекува ...

Киро Здравев е нов претседател на Судскиот совет

Р.С.Европа - 25.04.2019

Нов претседател на Судскиот совет е судијата Киро Здравев, а негов заменик е Селим Адеми. Ова беше одлучено на денешната седница на советот на која Здравев со тајно гласање беше избран со 12 гласа “за” и ниту еден против, а за Адеми гласаа 11 ...

Киро Здравев е нов претседател на Судскиот совет

24 Вести - 25.04.2019

Врховниот судија Киро Здравев со 12 гласа „за“ денеска беше избран за нов претседател на Судскиот совет. Здравев доаѓа на местото на Зоран Караџовски на кого утре му истекува мандатот. Здравев, според законот, има мандат од две години, а беше ...

Судски совет бира наследник на Караџовски

Телма - 25.04.2019

Судскиот совет денеска избира нов претседател, кој треба да дојде на местото на претседателот Зоран Караџовски, чиј мандат истекува утре. Нашиот репортер јавува дека едиснтвен кандидат за наследник е врховниот судија Киро Здравев, кој е нов член на ...

Судијата Киро Здравев нов претседател на Судскиот совет

Локално - 25.04.2019

Судијата Киро Здравев е избран за нов претседател на Судскиот совет. За Здравев на денешната седница на Советот едногласно гласаа сите 12 членови. За негов заменик е избран Селим Адеми, кој доби 11 гласови „за“, а едно ливче беше неважечко.

Киро Здравев избран на местото на Зоран Караџовски

Фактор - 25.04.2019

Киро Здравев е избран за нов претседател на Судскиот совет на местото на Зоран Караџовски, кому му истече досегашниот мандат. Новиот прв човек на ова правосудно тело беше изгласан со сите 12 гласови „за“ и ниту еден против.

Истече мандатот на Караџовски, Судскиот совет доби нов претседател

+инфо - 25.04.2019

На денешната седница на Судскиот совет се избра нов претседател бидејќи за два дена му истекува мандатот на актуелниот, Зоран Караџовски. Нов претседател е врховниот судија Киро Здравев, кој беше и единствениот прелог.

Судијата Киро Здравев е нов претседател на Судскиот совет

А1 On - 25.04.2019

Членовите на Судскиот совет едногласно со 12 гласа „за“ го избраа врховниот судија, Киро Здравев за нов претседател на телото што разрешува и избира судии. Предлогот дојде од членот на Советот, Сашко Георгиев.

Киро Здравев нов претседател на Судскиот совет

ТВ21 - 25.04.2019

Врховниот судија Киро Здравев, е избран за нов претседател на Судскиот совет. Членовите едногласно со 12 гласа „за“ го одбраа својот нов прв човек на телото што разрешува и избира судии. Мандатот на новиот претседател почнува на 27 април, а Здравев ...

Киро Здравев е нов претседател на Судски совет: Од септември расчистување со нестручните судии

Курир - 25.04.2019

Врховниот судија Киро Здравев застанува на чело на Судскиот совет. Како единствен кандидат за оваа функција тој денеска ја доби поддршка од сите 12 членови на советот, кои присуствуваа на седницата.

Киро Здравев избран за нов претседател на Судскиот совет

Нетпрес - 25.04.2019

Нов претседател на Судскиот совет е судијата Киро Здравев, одлучија денеска едногласно членовите на Судскиот совет. За заменик на Здравев е избран Селим Адеми, кој во 2013 година по предлог на Собранието на Република Македонија беше избран за член ...

Врховниот судија Киро Здравев е нов претседател на Судскиот совет

Скопје1 - 25.04.2019

Врховниот судија Киро Здравев е нов претседател на Судскиот совет. Со 12 гласа, едногласно беше избран на позицијата. Во духот на претседателските избори, членовите на оваа тело гласаа тајно, зад параван, а ливчињата ги ставаа во изборна кутија.

Судијата Киро Здравев избран за претседател на Судскиот совет

Република - 25.04.2019

Судијата Киро Здравев е новиот претседател на Судскиот совет. За него гласаа 12 члена и ниту еден не беше против на тајното гласање. Негов заменик ќе биде Селим Адеми, за кого гласаа 11 членови на Судскиот совет, а имаше едно неважечко ливче.

Здравев: Приоритет ќе бидат постапките за нестручно постапување на судиите

Макфакс - 25.04.2019

Новоизбраниот претседател на Судскиот совет, Киро Здравев, во првата изјава пред јавноста рече дека ќе се залага за транспарентно и отчетно работење и за враќање за довербата на граѓаните во судската власт.

Судијата Киро Здравев нов претседател на Судски совет

Вечер - 25.04.2019

Со 12 гласа ЗА и ниту еден против, за претседател на Судскиот совет е избран судијата Киро Здравев. Негов заменик ќе биде Селим Адеми. За него гласаа 11 членови на Судскиот совет, и имаше едно неважечко ливче.

Здравев избран за претседател на Судскиот совет

Слободен Печат - 25.04.2019

функцијата ја наследува од досегашниот претседател Зоран Караџовски, чиј мандат истекува утре. Судијата Киро Здравев е избран за претседател на Судскиот совет. Негов заменик ќе биде Селим Адеми.

Киро Здравев е нов претседател на Судскиот совет

ММС - 25.04.2019

Судијата Киро Здравев е нов претседател на Судскиот совет е судијата Киро Здравев, негов заменик ќе биде е Селим Адеми. Вака беше одлучено на денешната седница на советот на која Здравев со тајно гласање беше избран со 12 гласа “за” и ниту еден ...

Судијата Здравев седнa на претседателското место во Судскиот совет

1tv - 25.04.2019

Судијата Киро Здравев е избран за нов претседател на Судскиот совет. За Здравев на денешната седница на Советот едногласно гласаа сите 12 членови. За негов заменик е избран Селим Адеми, кој доби 11 гласови „за“, а едно ливче беше неважечко.

Судијата Киро Здравев е нов претседател на Судскиот совет

Макфакс - 25.04.2019

Членовите на Судскиот совет едногласно со 12 гласа „за“ го избраа врховниот судија Киро Здравев за нов претседател на телото што разрешува и избира судии. Предлогот дојде од членот на Советот, Сашко Георгиев.

Киро Здравев е нов претседател на Судски совет: Од септември расчистување со нестручните судии

Нетпрес - 25.04.2019

Врховниот судија Киро Здравев застанува на чело на Судскиот совет. Како единствен кандидат за оваа функција тој денеска ја доби поддршка од сите 12 членови на советот, кои присуствуваа на седницата.

Судијата Киро Здравев нов претседател на Судскиот совет

Тера - 25.04.2019

Нов претседател на Судскиот совет е судијата Киро Здравев, одлучија денеска едногласно членовите на Судскиот совет. За заменик на Здравев е избран Селим Адеми, кој во 2013 година по предлог на Собранието на Република Македонија беше избран за член ...

Здравев: Приоритет ќе бидат постапките за нестручно постапување на судии

Точка - 25.04.2019

Новоизбраниот претседател на Судскиот совет, Киро Здравев, во првата изјава пред јавноста рече дека ќе се залага за транспарентно и отчетно работење и за враќање за довербата на граѓаните во судската власт.

Судијата Киро Здравев нов претседател на Судски совет

Press24 - 25.04.2019

Судијата Киро Здравев е новиот претседател на Судскиот совет, на местото на Зоран караџовски чиј мандат истекува утре. За Здравев денеска гласаа 12 члена и ниту еден не беше против на тајното гласање.

Судијата Киро Здравев нов претседател на Судскиот совет

24Инфо - 25.04.2019

Судијата Киро Здравев е избран за нов претседател на Судскиот совет. За Здравев на денешната седница на Советот едногласно гласаа сите 12 членови. За негов заменик е избран Селим Адеми, кој доби 11 гласови „за”, а едно ливче беше неважечко.

Судијата Киро Здравев е нов претседател на Судскиот совет

Точка - 25.04.2019

Членовите на Судскиот совет едногласно со 12 гласа „за“ го избраа врховниот судија Киро Здравев за нов претседател на телото што разрешува и избира судии. Предлогот дојде од членот на Советот, Сашко Георгиев.

Судијата Здравев ќе седне на претседателското место во Судскиот совет

Фокус - 25.04.2019

Врховниот судија Киро Здравев е новиот претседател на Судскиот совет. Членовите на Судскиот совет едногласно со 12 гласа „ЗА“ го избраа Здравев за наследник на досегашниот претседател Зоран Караџовски.

Киро Здравев е нов претседател на Судски совет: Од септември расчистување со нестручните судии

Press24 - 25.04.2019

Врховниот судија Киро Здравев застанува на чело на Судскиот совет. Како единствен кандидат за оваа функција тој денеска ја доби поддршка од сите 12 членови на советот, кои присуствуваа на седницата.

Судијата Киро Здравев нов претседател на Судскиот совет

Сител - 25.04.2019

Судијата Киро Здравев е избран за нов претседател на Судскиот совет. За Здравев на денешната седница на Советот едногласно гласаа сите 12 членови. За негов заменик е избран Селим Адеми, кој доби 11 гласови „за“, а едно ливче беше неважечко.

Киро Здравев е нов претседател на Судски совет

Република - 25.04.2019

Врховниот судија Киро Здравев застанува на чело на Судскиот совет. Како единствен кандидат за оваа функција тој денеска ја доби поддршка од сите 12 членови на советот, кои присуствуваа на седницата.

Судијата Здравев седнa на претседателското место во Судскиот совет

Либертас - 25.04.2019

Судијата Киро Здравев е избран за нов претседател на Судскиот совет. За Здравев на денешната седница на Советот едногласно гласаа сите 12 членови. За негов заменик е избран Селим Адеми, кој доби 11 гласови „за“, а едно ливче беше неважечко.

Судијата Киро Здравев е новиот претседател на Судскиот совет

еМагазин - 25.04.2019

Судијата Киро Здравев е избран за нов претседател на Судскиот совет. За Здравев на денешната седница на Советот едногласно гласаа сите 12 членови. За негов заменик е избран Селим Адеми, кој доби 11 гласови „за“, а едно ливче беше неважечко.

Судски совет: Здравев избран за нов претседател, Адеми за заменик

Денешен - 25.04.2019

Судијата Киро Здравев е избран за нов претседател на Судскиот совет. За Здравев на денешната седница на Советот едногласно гласале сите 12 членови. За негов заменик е избран Селим Адеми, кој доби 11 гласови „за“, а едно ливче беше неважечко.

Судскиот совет доби нов претседател, Киро Здравев

MakPress - 25.04.2019

Судијата Киро Здравев е избран за нов претседател на Судскиот совет. За Здравев на денешната седница на Советот едногласно гласаа сите 12 членови. За негов заменик е избран Селим Адеми, кој доби 11 гласови „за“, а едно ливче беше неважечко.

Судијата Киро Здравев нов претседател на Судскиот совет

Опсервер - 25.04.2019

Судијата Киро Здравев е избран за нов претседател на Судскиот совет. За Здравев на денешната седница на Советот едногласно гласаа сите 12 членови. За негов заменик е избран Селим Адеми, кој доби 11 гласови „за“, а едно ливче беше неважечко.