TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Итна вонреден состанок на СБ поради масакрот врз Палестинците

Вечер Прес - 29.02.2024

Советот за безбедност на Обединетите нации вечерва ќе одржи итен итен состанок поради денешниот масакр во Газа, каде беа убиени 112 Палестинци кои чекаа испорака на храна од хуманитарна помош.

Се понеизвесен договорот за привремен прекин на огнот во Газа – Нетанјаху вели: „премногу е рано “ да се зборува за договор

Слободен Печат

Советот за безбедност на ОН ќе одржи вонреден состанок за Газа

Р.С.Европа

Нетанјаху: Расте притисокот да се запре војната, но јас ќе се спротивставам

24Инфо

Двајца мажи се убиени денеска во престрелка на окупираниот Западен Брег

А1 On

Шефот на Хамас е задоволен од напредокот на конфликтот во Газа

Нетпрес

Се понеизвесен договорот за привремен прекин на огнот во Пoјасот Газа

Либертас

24Инфо Слободен Печат Либертас МКД А1 On Фактор Р.С.Европа Глас на Америка

Масакр во Газа додека Палестинци чекаа храна и пукањето на израелски војници

Независен - 29.02.2024

Израелските војници пукаа врз толпата Палестинци кои се тркаа да извлечат храна од хуманитарниот конвој во градот Газа во четвртокот, изјавија очевидци. Повеќе од 100 луѓе загинаа во хаосот, со што бројот на загинати од почетокот на војната меѓу ...

„ВОЗАЧИТЕ СЕ ВИНОВНИ“: Израел има поинаква верзија за убиството на над 100 Палестинци

Вечер Прес

Израелци пукале во Палестинци кои чекале хуманитарна помош, убиени повеќе од 100 луѓе (ВИДЕО)

МКД

(ВИДЕО) Најмалку 112 загинати и над 760 повредени во инцидент при делење на хуманитарна помош во Газа

360 степени

Над 110 загинати во Газа откако израелската војска запука кон луѓето собрани околу камиони со храна

Сакам да кажам

ЗАГИНАА ВО РЕД ЗА ХРАНА: Израел уби над 100 Палестинци, десетици се прегазени од камионите за помош

Вечер Прес

Израелската армија тврди дека имало два инциденти во Газа

Курир

Телма Канал5 Zoom Бизнис Вести Курир А1 On 4NEWS Нетпрес

Гутереш го осуди денешниот напад во северниот дел на Газа во кој загинаа најмалку 100 луѓе

Слободен Печат - 29.02.2024

Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш денеска го осуди смртоносниот инцидент во северниот дел на Газа, „во кој повеќе од 100 луѓе биле убиени или се повредени додека чекаа животоспасувачка помош“, изјави неговиот портпарол Стефан Дужарик.

Гутереш го осуди израелскиот напад над цивилите во Газа, кои загинаа додека чекаа храна

Канал5

Шефот на ОН го осуди смртоносниот инцидент при испораката на помош во Газа

Нетпрес

ОН ја осудуваат смртта на Палестинците во Газа кои чекаат „помош за спасување на животот“

4NEWS

Гутереш го осуди израелскиот напад над цивилите во Газа, кои загинаа додека чекаа храна

Денешен

Гутереш го осуди нападот во северниот дел на Газа

Бриф

Гутереш со осуда за нападот во северниот дел на Газа

360 степени

Итна седница на Советот за безбедност на ОН поради масакрот во Газа

А1 On - 29.02.2024

Советот за безбедност на ОН ќе се состане вечерва по смртта на околу сто лица според Хамас за време на дистрибуцијата на помош во Појасот Газа, пренесува AFP. Алжир побарал итен состанок, според неименуван дипломатски извор.

Итен состанок на Советот за безбедност на ОН по масакрот во градот Газа

Слободен Печат

Советот за безбедност на ОН вечерва ќе одржи состанок по загинувањето на стотина Палестинци во денешниот напад

Либертас

Советот за безбедност на ОН вечерва ќе одржи состанок по загинувањето на стотина Палестинци во денешниот напад во Газа

Курир

Советот за безбедност на ОН ќе одржи состанок по загинувањето на стотина Палестинци во нападoт во Газа

Н.Македонија

Советот за безбедност на ОН на итен состанок по загинувањето на стотина Палестинци во Газа

Канал5

Советот за безбедност вечерва ќе одржи состанок по загинувањето на стотина Палестинци во денешниот напад во Газа

Сител

Тајани: Потребен е итен прекин на огнот во Газа и Израел за да се заштитат цивилите

4NEWS - 29.02.2024

Италијанскиот министер за надворешни работи Антонио Тајани денеска изјави дека е неопходен итен прекин на огнот во Газа и го повика Израел да го заштити цивилното население. „Трагичните смртни случаи во Газа укажуваат на потребата од итен прекин на ...

САД: Привремениот прекин на огнот во Газа ќе ги реши предизвиците со хуманитарната помош

Телма

Сунак: Велика Британија ги поддржува напорите на САД за постигнување прекин на огнот во Газа

MakPress

Израел, Хамас и Катар го минимизираат оптимизмот на Бајден за можниот прекин на огнот во Газа

Глас на Америка

По Бајден и египетскиот претседател се надева на прекин на огнот во Газа за неколку дена

Слободен Печат

Бајден се надева на прекин на огнот во Појасот Газа следната седмица

Нетпрес

Бајден: Се надевам дека до понеделник ќе биде прогласен прекин на огнот во Газа

Centar

MakPress Макфакс Опсервер

Израелската влада соопшти дека се уште размислува за ограничување на пристапот до џамијата Ал Акса за време на Рамазан

4NEWS - 29.02.2024

Израел размислува за ограничување на пристапот до комплексот на џамијата Ал Акса во Ерусалим за време на претстојниот свет муслимански месец Рамазан, изјави денеска владиниот портпарол, поради извештаите во медиумите дека ставовите на екстремно ...

Растат тензиите во Ерусалим на две недели пред светиот муслимански месец Рамазан

А1 On

Бајден разговарал со претседателот на Египет и емирот на Катар за војната во Газа

24Инфо - 29.02.2024

Претседателот на САД Џозеф Бајден денеска разговараше со претседателот на Египет Абдел Фатах Ал Сиси и емирот на Катар Шеик Тамим Бин Хамад Ал Тани за војната во Газа, соопшти Белата куќа.

Бајден на средба со лидерите на Египет и Катар: Ни треба шестнеделен прекин на огнот во Газа

А1 On

УЖАС: Властите во Газа тврдат дека 13.230 деца загинале во енклавата

Курир - 29.02.2024

Додека 30.139 тела се регистрирани во болниците, официјалниот број на загинати не ги вклучува околу 7.000 пријавени исчезнати, соопшти канцеларијата за медиуми на властите во Газа. Властите во Газа соопштија дека 13.230 деца загинале во опколената ...

Властите во Газа тврдат дека 13.230 деца загинале во енклавата

Либертас

КАТАСТРОФА ОД НЕВИДЕНИ РАЗМЕРИ, ДОСЕГА ЗАГИНАЛЕ 13.230 ДЕЦА! Властите во Газа избројале вкупно 30.139 загинати и околу 7.000 исчезнати

+инфо

Властите во Газа тврдат дека 13.230 деца загинале во енклавата

24Инфо

Турк: И Израел и Хамас извршија воени злосторства

Бизнис Вести - 29.02.2024

Високиот комесар на ОН за човекови права Волкер Турк денеска изјави дека двете страни во конфликтот меѓу Израел и палестинската милитантна група Хамас извршиле воени злосторства и повика на истрага и утврдување на одговорност за сторителите.

Турк: И Израел и Хамас извршија воени злосторства

Либертас

Турк: И Израел и Хамас извршија воени злосторства

Локално

Турк: И Израел и Хамас извршија воени злосторства

Рацин

Турк: И Израел и Хамас извршија воени злосторства

Канал5

Турк: И Израел и Хамас извршија воени злосторства

24Инфо

Шпанија повикува на свикување меѓународна мировна конференција за израелско-палестинскиот конфликт

Бизнис Вести - 29.02.2024

Постојаниот претставник на Шпанија во Обединетите нации во Женева, Аурора Дијаз-Рато Ревуелте денеска повика на свикување меѓународна мировна конференција за израелско-палестинскиот конфликт без натамошно одложување.

Дижариќ: Ниту еден хуманитарен конвој на ОН не стигна до северниот дел на Газа од 23 јануари

Бизнис Вести

Ниту еден хуманитарен конвој на ОН не стигна до северниот дел на Газа од 23 јануари

Слободен Печат

Ниту еден хуманитарен конвој на ОН не стигна до северниот дел на Газа од 23 јануари

Независен

Дижариќ: Ниту еден хуманитарен конвој на ОН не стигна до северниот дел на Газа од 23 јануари

24 Вести

Дижариќ: Ниту еден хуманитарен конвој на ОН не стигна до северниот дел на Газа од 23 јануари

24Инфо

Дижариќ: Ниту еден хуманитарен конвој на ОН не стигна до северниот дел на Газа од 23 јануари

MakPress

Ал Малики: Хамас ќе поддржи технократска влада

Телма - 29.02.2024

Палестинскиот министер за надворешни работи верува дека Хамас го поддржува создавањето на технократска влада. Според него, милитантната група засега не треба да биде вклучена во ниту една коалициска влада.

Палестинска самоуправа: Хамас нема да биде дел од владата на палестинските територии

24 Вести

Палестинска самоуправа: Хамас нема да биде дел од владата на палестинските територии

365

Палестинска самоуправа: Хамас нема да биде дел од владата на палестинските територии

Курир

Палестинска самоуправа: Хамас нема да биде дел од владата на палестинските територии

Zoom

Палестинска самоуправа – Хамас нема да биде дел од владата на палестинските територии

Нетпрес

Палестинска самоуправа: Хамас нема да биде дел од владата на палестинските територии

Локално

Н.Македонија 24Инфо Рацин MakPress

Новинарите од светските медиуми со отворено писмо бараат од Израел и Египет да им дозволат пристап во Газа

Слободен Печат - 28.02.2024

Повеќе од 50 новинари испратија отворено писмо во кое ги повикуваат Израел и Египет да обезбедат слободен и неограничен пристап до Газа за сите странски медиуми, пишува Би-би-си. Писмото е потпишано од дописници и презентери за радиодифузери со бази ...

Новинари во отворено писмо бараат од Израел пристап до Појасот Газа

Локално

Новинари во отворено писмо бараат од Израел пристап до Појасот Газа

Курир

Група од 55 новинари во отворено писмо бараат од Израел пристап до Појасот Газа

Нетпрес

Новинари во отворено писмо бараат од Израел пристап до Појасот Газа

Рацин

Новинари од цел свет бараат од Израел пристап до Појасот Газа

Слободен Печат

Новинари во отворено писмо бараат од Израел пристап до Појасот Газа

MakPress

Семејствата на заложниците држени во Газа започнуваат марш барајќи нивно ослободување

Курир - 28.02.2024

Американскиот претседател Џо Бајден рече дека „таков договор е на пат“, но израелските и претставниците на Хамас беа скептични за неговиот оптимизам. Семејствата на заложниците држени во Газа и нивните поддржувачи започнуваат четиридневен марш од ...

Семејствата на заложниците држени во Газа започнуваат марш барајќи нивно ослободување

Локално

Семејствата на заложниците држени во Газа започнуваат марш барајќи нивно ослободување

Либертас

СЕМЕЈСТВАТА НА КИДНАПИРАНИТЕ ТРГНАА НА ПРОТЕСТЕН МАРШ Се водат преговори со Хамас за размена на заробеници

+инфо

Семејствата на заложниците држени во Газа започнуваат марш барајќи нивно ослободување

Нетпрес

Семејствата на заложниците држени во Газа започнуваат марш барајќи нивно ослободување

MakPress

Стејт департмент: Израел уверува дека сака дипломатско решение со Хезболах

А1 On - 28.02.2024

САД не сакаат дополнително да ги ескалираат тензиите меѓу Израел и Хезболах, соопшти Стејт департментот, додавајќи дека Израел го уверил Вашингтон дека сака дипломатско решение. Портпаролот на Стејт департментот Метју Милер рече дека десетици илјади ...

САД не сакаат ескалација на конфликтот меѓу Израел и Хезболах

24Инфо

Стејт департмент: Не сакаме ескалација на тензиите меѓу Израел и Хезболах

Бизнис Вести

Стејт департмент: Не сакаме ескалација на тензиите меѓу Израел и Хезболах

Слободен Печат

Стејт департмент: Не сакаме ескалација на тензиите меѓу Израел и Хезболах

Р.С.Европа

Стејт департмент: Не сакаме ескалација на тензиите меѓу Израел и Хезболах

24 Вести

Стејт департмент: Не сакаме ескалација на тензиите меѓу Израел и Хезболах

Канал5

MakPress

Хезболах тврди дека извршил напади врз израелски цели

Локално - 28.02.2024

Хезболах соопшти дека ги нападнал израелските позиции и војници во близина на Биркат Риш, Рамта и Самак, објави „Тајмс оф Израел“. Нападите следат по тие што ги изврши Хамас од јужен Либан врз две воени бази во северен Израел.

Хезболах тврди дека извршил напади врз израелски цели

Курир

Хезболах тврди дека извршил напади врз израелски цели

Нетпрес

Хезболах тврди дека извршил напади врз израелски цели

Рацин

Помошта за Газа мора да се удвои за да се избегне катастрофа, вели јорданскиот крал

Макфакс - 27.02.2024

Помошта за Појасот Газа мора да се удвои за да се избегне влошување на и онака „катастрофалната хуманитарна ситуација“, изјави јорданскиот крал Абдула Втори. Јордан ги повикува своите западни сојузници да влијаат на Израел за зголемување на помошта ...

Помошта за Газа мора да се удвои за да се избегне катастрофа, вели јорданскиот крал

Опсервер

Помошта за Газа мора да се удвои за да се избегне катастрофа, вели јорданскиот крал

Точка

Помошта за Газа мора да се удвои за да се избегне катастрофа, вели јорданскиот крал

Centar