TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Дали вработените мајки се “осудени” на пропаст?

Пулс24 - 14.09.2018

Се поголем број жени во Јужна Кореја бираат живот без деца, не се венчаат па дури и не посакуваат живот во заедница со партнер. Со најниска стапка на плодност во светот, популацијата на оваа земја е во постојано опаѓање и се намалува до загрижувачки ...

Северна и Јужна Кореја отворија заедничка канцеларија за врски

Глас на Америка - 14.09.2018

Целта е затоплување на меѓусебните односи ВАШИНГТОН — Северна и Јужна Кореја отворија заедничка канцеларија за врски во северниот град Каесонг во правец на затоплување на односите спроти посетата на претседателот Мун Џае Ин во Пјонгјанг следната ...

Двете Кореи отворија заедничка канцеларија за врски покрај границата

МКД - 14.09.2018

Северна и Јужна Кореја отворија канцеларија за врски покрај нивните граници, објавија локалните медиуми, чекор за кој Сеул се надева дека ќе придонесе кон постојана комуникација меѓу ривалските земји.

Отворена канцеларија за врски меѓу Северна и Јужна Кореја

Курир - 14.09.2018

Северна и Јужна Кореја најавија отворање на канцеларија за врски меѓу двете држави, сместена во градот Кесон, како и посета на јужнокорејскиот претседател Мун Џе-ин на Северна Кореја. – Денес вртиме нова страница во историјата.

Јужна Кореја сака да организира Олимписки игри и Мундијал заедно со Северна Кореја

Sport 1 - 13.09.2018

Јужна Кореја ќе поднесе предлог до Северна Кореја за заедничка организација на двата најголеми спортски настани во светот Олимписките игри и Светското првенство во фудбал. Оваа информација доаѓа од министерот за спорт на Јужна Кореја До Јонг-Хван за ...

Јужна Кореја ги кани Северна Кореја, Кина и Јапонија во организација на заеднички Мундијал

OhridNews - 13.09.2018

Јужна Кореја ќе ги повика Северна Кореја, Кина и Јапонија да поднесат заедничка апликација за организација на Светското првенство во фудбалот во 2030 година. Претходно, намерата заеднички да бидат домаќини на Мундијалот во 2030 година од европскиот ...

Отворена канцеларија за врски меѓу Северна и Јужна Кореја

А1 On - 14.09.2018

Северна и Јужна Кореја најавија отворање на канцеларија за врски меѓу двете држави, сместена во градот Кесон, како и посета на јужнокорејскиот претседател Мун Џе-ин на Северна Кореја. – Денес вртиме нова страница во историјата.

Отворена канцеларија за врски меѓу Северна и Јужна Кореја

+инфо - 14.09.2018

- Денес вртиме нова страница во историјата. Оваа канцеларија за врски е симбол на мирот - изјави јужнокорејскиот министер за обединување Чо Мун-кон. Северна и Јужна Кореја најавија отворање на канцеларија за врски меѓу двете држави, сместена во ...

Отворена канцеларија за врски меѓу Северна и Јужна Кореја

Либертас - 14.09.2018

Северна и Јужна Кореја најавија отворање на канцеларија за врски меѓу двете држави, сместена во градот Кесон, како и посета на јужнокорејскиот претседател Мун Џе-ин на Северна Кореја. – Денес вртиме нова страница во историјата.

Отворена канцеларија за врски меѓу Северна и Јужна Кореја

1tv - 14.09.2018

Северна и Јужна Кореја најавија отворање на канцеларија за врски меѓу двете држави, сместена во градот Кесон, како и посета на јужнокорејскиот претседател Мун Џе-ин на Северна Кореја. – Денес вртиме нова страница во историјата.

Отворена канцеларија за врски меѓу Северна и Јужна Кореја

Слободен Печат - 14.09.2018

Денес вртиме нова страница во историјата. Оваа канцеларија за врски е симбол на мирот, изјави јужнокорејскиот министер за обединување Чо Мун-кон. Северна и Јужна Кореја најавија отворање на канцеларија за врски меѓу двете држави, сместена во градот ...

Отворена канцеларија за врски меѓу Северна и Јужна Кореја

Алфа - 14.09.2018

Северна и Јужна Кореја најавија отворање на канцеларија за врски меѓу двете држави, сместена во градот Кесон, како и посета на јужнокорејскиот претседател Мун Џе-ин на Северна Кореја. – Денес вртиме нова страница во историјата.