TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Како изгледаше спуштањето на Chang’e-4 на темната страна на Месечината?

Кајгана - 12.01.2019

По првите фотографии од темната страна на Месечината, сега можеме да видиме како се одвивало спуштањето на кинеското летало Chang’e-4 во историската мисија. Кинеската национална вселенска агенција CSNA на 7 декември го лансираше роверот со ракетата ...

Кинезите ги направија првите фотографии од темната страна на Месечината

Иновативност - 12.01.2019

Кинескиот вселенски ровер направи неверојатни снимки од спротивната страна на Месечината, што во научниот свет се смета за уште еден триумф на кинеската мисија за истражување на Месечината.

Објавени најнови фотографии од 360 степени од Месечината

Канал5 - 11.01.2019

Последниот период во вселенските истражувања се случуваат многу интересни настани , како слетувањето на лендерот InSight на Марс и сондата Chang'e-4 на таканаречената темна страна на Месечината.

ПРВА ФОТОГРАФИЈА: Кина стапна на задната страна на месечината (ФОТО)

MTM - 11.01.2019

По успешното слетување на 3-ти јануари, Кинеската вселенска агенција изјави дека двете машини функционираат добро. Агенцијата исто така објави и панорамски фотографии каде што слетал модулот, како и видео од слајдови.

(ВИДЕО) Кинезите објавија снимка од слетувањето на темната страна на Месечината

Алсат-М - 11.01.2019

Националната кинеска агенција за вселенски истражувања (ЦНСА) објави снимка од слетувањето на лунарната сонда на темната страна на Месечината. Станува збор за првото „меко“ слетување на страната на нашиот природен сателит која што не е видлива од ...

Од скриената страна на Месечината, Кина објави фотографија во 360 степени

Нетпрес - 11.01.2019

Кинеската месечева сонда испратила на Земјата од сокриената страна на Месечината импресивна панорамска фотографија со приказ на сив пејзаж испресечен со кратери. Истражувачкиот лунарен модул Chang’e-4, лансиран од Земјата на 8-ми декември на темната ...

Досега невидена снимка: Погледнете како изгледа темната страна на Месечината

Точка - 11.01.2019

Кинеската национална вселенска агенција (CNSA) објави снимка од лунарната сонда која што слета на темната страна на Месечината. Станува збор за првото „меко“ слетување во историјата на човештвото на темната страна, односно на страната од Месечината ...

Подгответе се, ве чека спектакуларно затемнување на суперкрвава, волчја Месечина

Факултети - 11.01.2019

Во недела, на 20 јануари, луѓето што живеат на западната хемисфера ќе можат да го доживеат единственото целосно затемнување на Месечината оваа година. Феноменот на суперкрвава, волчја Месечина, кога се чини дека е поголема од вообичаеното, ќе биде ...

Кинезите ги направија првите фотографии од темната страна на Месечината

Локално - 12.01.2019

Кинескиот вселенски ровер направи неверојатни снимки од спротивната страна на Месечината, што во научниот свет се смета за уште еден триумф на кинеската мисија за истражување на Месечината.

Кина го активираше роверот на темната страна од Месечината

Кумановски м. - 10.01.2019

Кинескиот лунарен ровер „Јуту 2“ продолжи со своите активности на темната страна на Месечината по пет дена хибернација поради студенило. – Попладневната дремка е завршена, се разбудив и тргнувам, објави роверот на својот официјален профил на ...

ПРВА ФОТОГРАФИЈА: Стапнаа на задната страна на месечината (ФОТО)

Курир - 11.01.2019

По успешното слетување на 3-ти јануари, Кинеската вселенска агенција изјави дека двете машини функционираат добро. Агенцијата исто така објави и панорамски фотографии каде што слетал модулот, како и видео од слајдови.

Кинезите објавија снимка од слетувањето на темната страна на Месечината (ВИДЕО)

USB - 11.01.2019

Кинеската национална вселенска агенција (CNSA) објави снимка од лунарната сонда која што слета на темната страна на Месечината. Станува збор за првото „меко“ слетување во историјата на човештвото на темната страна, односно на страната од Месечината ...