TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Фејсбук со проблем кој погоди милиони корисници

Локално - 15.12.2018

Социјалната мрежа на Фејсбук објави дека нашле грешка која им дозволила на апликациите да пристапат на повеќе од 5 милиони слики, пренесе Ројтерс. Тоа може да влијае на 6,8 милиони луѓе. Компанијата објасни во блогот дека проблемот е фиксиран, но ...

Фејсбук откри проблем што може да влијае на милиони корисници

MTM - 14.12.2018

Американската компанија Facebook соопшти дека открила проблем кој може да засегне околу 6,8 милиони луѓе кои користеле податоци за влез во социјалната мрежа, пренесоа агенциите. Компанијата изјави дека го решила проблемот, но тој може да засегне ...

Фејсбук: Во септември милиони необјавени слики биле изложени на злоупотреба

Нова ТВ - 14.12.2018

Фејсбук соопшти дека софтверски баг открил слики на речиси 6,8 милиони корисници, вклучително и слики кои тие не ги објавиле. Соопштението доаѓа ден по одржаниот настан за искуствата со приватноста наречен „Тоа е твој Фејсбук“ во Њујорк.

„Фејсбук“: Независни апликации имале пристап до фотографии на речиси 6,8 милиони корисници

Макфакс - 14.12.2018

Компанијата „Фејсбук“ објави дека нејзините експерти откриле грешка што може да влијае на 6,8 милиони корисници. Како што соопштија од компанијата, при грешката што била направена на независни апликации им бил овозможен пристапат до разни фотографии ...

Апликациите го следат секој ваш чекор, а потоа тие податоци ги продаваат...

Точка - 13.12.2018

Проблемите со приватноста на корисниците веќе се добро познати, а во изминативе неколку години, кога ќе се споменеше повреда на приватноста најчесто се споменуваа Google и Facebook. Сепак, неодамнешното истражување на New York Times откри дека ...

Независни апликации пристапиле до фотографии на скоро седум милиони корисници

Фактор - 14.12.2018

Независни апликации имале пристап до фотографии на скоро 6,8 милиони корисници. Компанијата Фејсбук информираше дека нејзините експерти откриле грешка што може да влијае на 6,8 милиони корисници.

Facebook: Aпликации имале пристап до фотографии на 6,8 милиони корисници

USB - 14.12.2018

Компанијата Facebook објави дека нејзините експерти откриле грешка што може да влијае на 6,8 милиони корисници. Како што соопштија од компанијата, при грешката што била направена на независни апликации им бил овозможен пристапат до разни фотографии ...