TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Македонскиот јазик – македонската црвена линија во разговорите со Бугарија

Телма - 17.10.2020

Стартот на преговорите со ЕУ ќе биде заеднички успех или неуспех, евентуалната блокада од Бугарија е политичка инвестиција во креирање анимозитет а јазикот е нашата црвена линија и тука нема отстапки.

Каракачанов бара во Македонија да се постави плоча дека Германците биле окупатори

Независен - 17.10.2020

Министерот за одбрана вели дека Софија е под голем притисок на Германија за Македонија да ги почне преговорите со ЕУ и нагласува дека Грција успеала повеќе со Преспанскиот договор Вицепремиерот и министер за одбрана Красимир Каракачанов изјави дека ...

Мицкоски: Не верувам дека Бугарија ќе ги блокира нашите евроинтеграции

360 степени - 17.10.2020

Коментирајќи го ставот за заедничка историја, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ рече дека тоа е единствено прифатливо ако тоа не го негира постоењето на македонскиот народ и пред 1945 година Не верувам дека Бугарија ќе ја блокира Македонија во евроинтеграциите ...

Историчарите со мали поместувања напред, нема договор за Гоце Делчев - нова средба во декември

Канал5 - 17.10.2020

Роковите си течат, а решение не е на повидок за прашањата поврзани со историјата меѓу Македонија и Бугарија, откако состанокот на мешовитата комисија заврши со минимален напредок. Идентитетот на револуционерот Гоце Делчев и понатаму останува главен ...

Мицкоски: Заедничка историја, но откако Бугарија ќе признае посебност на македонскиот народ

+инфо - 17.10.2020

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски за разговорите на историската македонско-бгарска комисија смета дека вчера завршиле без договор по суштинските прашања. Тој истакна дека е можна заедничка историја, но само откако Бгарија ќе признае посебнист ...

Каракачанов: Бугарија е под дипломатски притисок од Германија поради С Македонија

360 степени - 17.10.2020

Бугарија се наоѓа под дипломатски притисок да ја поддржиме Северна Македонија, но ние сме суверена држава и имаме достоинство, изјави бугарскиот вицепремиер и министер за одбрана Красимир Каракачанов во интервју за бугарската телевизија Нова.

Мицковски: Притисокот од Берлин не е само заради Македонија, притисокот Каракачанов, заради тебе и братот Бојко е

Република - 17.10.2020

Германија врши притисок врз Бугарија, вели Каракачанов. Каракачанов сака да ја претстави ситуацијата дека Берлин врши притисок врз Бугарија заради Македонија, но тоа не е целосно точно. Поточно е следново.

Дали Борисов и Заев тајно преговараат за договор за Гоце Делчев по изборите во Софија во март идната година?

Во Центар - 17.10.2020

Дали Бојко Борисов, преку посредници, се договара со Зоран Заев прашањето за Гоце Делчев и уште неколку други клучни, но се уште спорни историски прашања, да бидат решавани по парламентарните избори во Бугарија, кои треба да се случат во март идната ...

Каракачанов: Германија врши притисок врз Бугарија за Македонија

Локално - 17.10.2020

Германија врши притисок врз Бугарија да започне преговори меѓу С. Македонија и Европската унија. Ова го изјави вицепремиерот и министер за одбрана на Бугарија, Красимир Каракачанов. „Некои Македонци веруваат дека Германците и некои други европски ...

Агентот на бугарските служби Красимир Каракачанов со нова провокација: Бугаринот Борис Сарафов беше организатор на ...

Во Центар - 17.10.2020

Во Скопје сè уште сметаат на некој да изврши притисок врз Софија и да се предадеме, рече министерот за одбрана на Бугарија, Красимир Каракачанов, коментирајќи ги историските спорови меѓу Софија и Скопје.

Кајчев: Нема напредок за Гоце Делчев, од 14 наши забелешки за средновековието, поминавме само три

МКД - 17.10.2020

Напредок речиси и да нема. Средбата во Скопје заврши речиси без резултат, изјави бугарскиот историчар Наум Кајчев, член на Мешовитата комисија за историски и образовни прашања по вчера завршената дводневна средба во Скопје.

Каракачанов: Германија врши притисок врз Бугарија за Македонија, но Бугарија има свое достоинство и став!

Магазин - 17.10.2020

Германија врши притисок врз Бугарија да започне преговори меѓу С. Македонија и Европската унија. Ова го изјави вицепремиерот и министер за одбрана на Бугарија, Красимир Каракачанов. „Некои Македонци веруваат дека Германците и некои други европски ...

Каракачанов: Германците нè притискаат за Македонија, но…

Expres - 17.10.2020

Заменик премиер и министер за одбрана е Красимир Каракачанов во гостување за Нова.бг вели дека Софија е под дипломатски притисок околу „спорните праша2а“ со Македонија. „Некои Македонци веруваат дека Германците и некои други европски земји ќе ...

Нема договор за Делчев, има договор за нова средба во декември

МКД - 17.10.2020

Според однесувањето за време на давањето на изјавите на копретседателите на Мешовитата комисија за историски и образовни прашања, Драги Ѓоргиев и Ангел Димитров, јасно е дека македонските и бугарските историчари се далеку од договор.

Фашизмот е фашизам, дури и кога е бугарски!

Н.Македонија - 17.10.2020

Како молња од небо се појави информацијата за нов договор со Бугарија за која претседателот Стево Пендаровски изјави дека би можело „да се потпише декларација за реафирмирање на вредностите врз кои почива Договорот за пријателство и добрососедство ...

Засега нема договор за Делчев, Заев верува во решение преку взаемно почитување

Локално - 17.10.2020

По два дена разговори во Скопје македонските и бугарските историчари не постигнаа напредок во однос на Гоце Делчев, кој и понатаму останува пречка на сопнување. Има нови предлози и идеи за кои засега не се откриваат детали, но се најавува нова ...

Георгиевски: Сон на Бугарија беше македонски политичар да каже дека Делчев е заеднички херој, а сега не го прифаќа ни ...

Фокус - 16.10.2020

Поранешниот премиер Љубчо Георгиевски во вечерашното гостување во емисијата 360 степени рече дека сон на Бугарија било македонски политичар да каже дека Гоце Делчев е заеднички херој, а сега кога тоа се случи, тие не прифаќаат ниту таква формулација.

ГЕОРГИЕВСКИ: Не се согласувам со тоа дека до 2 август 1944-та во Македонија се било бугарско

Денешен - 17.10.2020

Бугарите не сфаќаат што значи еден македонски политичар да каже, Гоце Делчев е заеднички револуционер меѓу Македонија и Бугарија. Сметам дека и сон на бугарската политика долги години беше да добие таква изјава од македонска страна, истакна вечерва ...

Георгиевски: Не можам да се начудам, како Бугарија да не цени што за Делчев веќе се зборува како за заеднички херој

360 степени - 16.10.2020

Поранешниот премиер и лидер на ВМРО-Народна партија, Љубчо Георгиевски, во интервју за „360 степени“, зборуваше за актуелните случувања на релација Софија-Скопје и спорот околу Гоце Делчев. „Да ги цитираме нашите највисоки претставници.

Нема договор за Гоце Делчев има нови идеи на маса, историчарите продолжуваат со разговори

Сител - 16.10.2020

Нема договор за Гоце Делчев. Неговиот идентитет се уште е прашањето за кое мешовитата комисија не може да се договори. На маса биле ставени неколку предлози, но историчарите не дадоа детали околу нив.

Нема договор за Гоце Делчев, ќе има нови средби на билатералната комисија

Канал5 - 16.10.2020

Нема договор за Гоце Делчев меѓу македонските и бугарските историчари и по два дена расправа. Идентитетот на Гоце Делчев останува главен проблем во македонско-бугарската комисија за историски прашања.

Има нови идеи и предлози, но нема договор за Гоце Делчев

24 Вести - 16.10.2020

Нема договор за Гоце Делчев - идентитетот останува главна пречка. Средбата на историчарите, која вчера започна со бугарски оптимизам, денеска заврши без решенија на маса и договор за уште една средба до крајот на годинава и уште 5 закажани за ...

Каракачанов без поддршка во Парламентот за Свети Кирил и Методиј

Слободен Печат - 16.10.2020

Јавната дебата во Народното собрание во Бугарија, без зелено светло за предлогот на Каракачанов сесловенските просветители Кирил и Методиј да бидат само бугарски. На јавната дебата во Народното собрание во Софија, за предлогот на партијата на ...

Петар Тодоров, член на комисијата: Работиме на еден заеднички текст за Гоце Делчев во кој треба да се препознаат двете ...

МКД - 16.10.2020

Во однос на македонските учебници по историја имаме согласност за една суштинска препорака за средновековието, за 9-10 век, за словенската писменост и развојот на книжевноста и културата на овие простори.

Каракачанов: Скопје да не се надева на „надворешен“ притисок врз Бугарија

Слободен Печат - 16.10.2020

Бугарскиот вицепремиер и лидер на националистичката партија ВМРО, Красимир Каракачанов, денеска изјави дека политичарите во Скопје не треба да се потпираат на надворешниот притисок врз Бугарија за решавање на контроверзните прашања во билатералните ...

Македонско-бугарска комисија - нема договор, но има надеж

Р.С.Европа - 16.10.2020

Нема договор за револуционерот Гоце Делчев, има мали поместувања за учебниците, а договорена е уште една средба до крајот на годинава и пет следната година, информираа копретседавачите на мешовита комисија за историски и образовни прашања меѓу ...

Димитров: Ќе ми биде тешко да кажам дека постигнавме доволно за Бугарија да даде зелено светло за преговори

365 - 16.10.2020

„Ќе ми биде многу тешко да одговорам потврдно на тоа прашање“, истакна претседавачот на бугарскиот дел од мешовитата комисија за историски прашања – Ангел Димитров, на прашањето дали кога ќе се врати во Софија и ќе го прашаат за сработеното на ...

Клучна средба на македонските и бугарските историчари

Канал5 - 16.10.2020

Клучна средба на историчарите од Македонија и Бугарија за последните отворени прашања меѓу двете земји под будно око на политичарите. Што е договорено на дводневниот состанок во Клубот на пратеници дознаваме од Андријана ...

На проблемот со Бугарија интензивно се работи, а за првата Меѓувладина натпреварот се префрла од теренот на историски ...

Опсервер - 16.10.2020

– Префрлање на натпреварот од теренот на историските настани и идентитетските атрибути, на теренот на реформите и сегашноста ќе овозможи одржувањето на првата Меѓувладина конференција со Европската унија, оценуваат македонските власти и се надеваат ...

Интензивно се работи nа проблемот со Бугарија , ВМРО-ДПМНЕ ги користи овие прашања за дневно-политичка битка за поени

Frontline - 16.10.2020

Префрлање на натпреварот од теренот на историските настани и идентитетските атрибути, на теренот на реформите и сегашноста ќе овозможи одржувањето на првата Меѓувладина конференција со Европската унија, оценуваат македонските власти и се надеваат ...

Првата Меѓувладина натпреварот се префрла од теренот на историски настани, на теренот на реформите

Press24 - 16.10.2020

Префрлање на натпреварот од теренот на историските настани и идентитетските атрибути, на теренот на реформите и сегашноста ќе овозможи одржувањето на првата Меѓувладина конференција со Европската унија, оценуваат македонските власти и се надеваат ...

На проблемот со Бугарија интензивно се работи, а за првата Меѓувладина натпреварот се префрла од теренот на историски ...

24 Вести - 16.10.2020

Префрлање на натпреварот од теренот на историските настани и идентитетските атрибути, на теренот на реформите и сегашноста ќе овозможи одржувањето на првата Меѓувладина конференција со Европската унија, оценуваат македонските власти и се надеваат ...

На проблемот со Бугарија интензивно се работи, а за првата Меѓувладина натпреварот се префрла од теренот на историски ...

А1 On - 16.10.2020

Префрлање на натпреварот од теренот на историските настани и идентитетските атрибути, на теренот на реформите и сегашноста ќе овозможи одржувањето на првата Меѓувладина конференција со Европската унија, оценуваат македонските власти и се надеваат ...

На проблемот со Бугарија интензивно се работи, а за првата Меѓувладина натпреварот се префрла од теренот на историски ...

Кумановски м. - 16.10.2020

Префрлање на натпреварот од теренот на историските настани и идентитетските атрибути, на теренот на реформите и сегашноста ќе овозможи одржувањето на првата Меѓувладина конференција со Европската унија, оценуваат македонските власти и се надеваат ...

На проблемот со Бугарија интензивно се работи, а за првата Меѓувладина натпреварот се префрла од теренот на историски ...

Либертас - 16.10.2020

Префрлање на натпреварот од теренот на историските настани и идентитетските атрибути, на теренот на реформите и сегашноста ќе овозможи одржувањето на првата Меѓувладина конференција со Европската унија, оценуваат македонските власти и се надеваат ...

ЗАХАРИЕВА: Бугарското малцинство во Албанија е можност за Софија да и помага на Тирана

Денешен - 16.10.2020

Префрлање на натпреварот од теренот на историските настани и идентитетските атрибути, на теренот на реформите и сегашноста ќе овозможи одржувањето на првата Меѓувладина конференција со Европската унија, оценуваат македонските власти и се надеваат ...

Без конкретен одговор на власта во однос на прашањата на Мицкоски за Бугарија, синхронизирано велат дека нема ништо ...

MakPress - 16.10.2020

Префрлање на натпреварот од теренот на историските настани и идентитетските атрибути, на теренот на реформите и сегашноста ќе овозможи одржувањето на првата Меѓувладина конференција со Европската унија, оценуваат македонските власти и се надеваат ...

Заев: Да не постоеше Гоце Делчев, ќе требаше да го измислиме за да биде мост меѓу нас и Бугарија

24Инфо - 16.10.2020

Премиерот Зоран Заев денеска во обиколка на претоварна станица во Скопје, каде се одложуваат стари печки и други нееколошки грејни тела, на новинарско прашање околу преговорите на Македонско-бугарската комисија околу денешниот нов состанок, истакна ...

Заев: Да го немаше Гоце Делчев, требаше да го измислиме

Магазин - 16.10.2020

Премиерот Зоран Заев не размислува за план Б доколку не се надминат несогласувањата со Бугарија и поради тоа не се одржи првата меѓувладина конференција со ЕУ, пренесува 360 степени! „Откако сум премиер, досега никогаш не сме размислувале за план Б.

Заев: Да не постоеше Гоце Делчев, ќе требаше да го измислиме!

Мак. Весник - 16.10.2020

Постои голема доза на оптимизам за решавање на проблемот со потеклото на Гоце Делчев од двете страни, вели премиерот Зоран Заев. Како што истакна тој, револуционерот е мост помеѓу Северна Македонија и Бугарија за нивен меѓусебен добрососедски мир.

Заев: Да не постоеше Гоце Делчев, ќе требаше да го измислиме

Press24 - 16.10.2020

Премиерот Зоран Заев денеска во обиколка на претоварна станица во Скопје, каде се одложуваат стари печки и други нееколошки грејни тела, на новинарско прашање околу преговорите на Македонско-бугарската комисија околу денешниот нов состанок, истакна ...

За Заев, ако го немало Гоце Делчев ЌЕ ГО ИЗМИСЛЕЛ ДА БИДЕ МОСТ СО БУГАРИТЕ

Вечер - 16.10.2020

Постои голема доза на оптимизам за решавање на проблемот со потеклото на Гоце Делчев од двете страни, вели премиерот Зоран Заев. Според Заев, Гоце Делчев е мост помеѓу Македонија и Бугарија за нивен меѓусебен добрососедски мир.

Заев: Да не постоеше Гоце Делчев ќе требаше да го измислиме за да биде мост на пријателството меѓу двете земји

Вечер - 16.10.2020

Да не постоеше Гоце Делчев ќе требаше да го измислиме за да биде мост на пријателството меѓу двете земји, истакна премиерот Зоран Заев одговарајќи на новинарски прашања за разговорите со Бугарија.

Заев: Да не постоеше Гоце Делчев ќе требаше да го измислиме за да биде мост на пријателството меѓу двете земји

Опсервер - 16.10.2020

Да не постоеше Гоце Делчев ќе требаше да го измислиме за да биде мост на пријателството меѓу двете земји, истакна премиерот Зоран Заев одговарајќи на новинарски прашања за разговорите со Бугарија.

Заев: Да не постоеше Гоце Делчев ќе требаше да го измислиме за да биде мост на пријателството меѓу двете земји

Точка - 16.10.2020

Да не постоеше Гоце Делчев ќе требаше да го измислиме за да биде мост на пријателството меѓу двете земји, истакна премиерот Зоран Заев одговарајќи на новинарски прашања за разговорите со Бугарија.

За Заев да не постоеше Делчев ќе требаше да го измислиме

Фактор - 16.10.2020

Премиерот Зоран Заев вели дека да не постоеше Гоце Делчев, ќе требаше да го измислиме за да биде мост на пријателството меѓу Северна Македонија и Бугарија. Тој вели дека сме мал регион и меѓусебно сме историски поврзани, па неопходно е да бидеме ...

Заев: Да не постоеше Гоце Делчев, ќе требаше да го измислиме за да биде мост на пријателството

Centar - 16.10.2020

Да не постоеше Гоце Делчев, ќе требаше да го измислиме за да биде мост на пријателството меѓу двете земји, истакна премиерот Зоран Заев одговарајќи на новинарски прашања за разговорите со Бугарија.

Нема договор за Гоце Делчев, има нови предлози и идеи кои ќе се дискутираат во иднина

Пулс24 - 16.10.2020

По дводневна научна расправа мешовитата македонско-бугарска комисија за историски и образовни прашања нема конечен договор за револуционерот Гоце Делчев, соопштија првите луѓе од македонската и бугарска страна Драги Георгиев и Ангел Димитров.

Нови предлози и идеи, но нема договор за Гоце Делчев

Мак. Весник - 16.10.2020

По дводневна научна расправа мешовитата македонско-бугарска комисија за историски и образовни прашања нема конечен договор за револуционерот Гоце Делчев, соопштија првите луѓе од македонската и бугарска страна Драги Георгиев и Ангел Димитров.