TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

„Ренолуцијата“ става нагласок на електричен погон и на Megane

Automedia - 14.01.2021

Историски ден за групацијата Renault, шефот Де Мео најави 24 нови модели до 2025 година – најмалку 10 од нив ќе бидат чисто електрични. Трката за поголеми бројки на произведени возила повеќе не е примарна за групацијата Renault, шефот Лука де Мео ќе ...

Dacia добива три нови модели, Alpine станува ЕВ бренд

Авто Плус - 14.01.2021

Радикалната Renaulution програма на Renault групацијата го зазема својот облик, а исклучок не се ниту брендовите Dacia и Alpine Alpine веќе се соочи со неколку промени, перформансниот бренд доби нов шеф , го презеде учеството од Renault во Formula ...

Легендарниот Renault 5 се враќа – и тоа како електричен урбан автомобил!

CARClub - 14.01.2021

Renault најави дека планира да лансира дури седум нови електрични возила до 2025 – а еден од нив ќе биде целосно новиот, електричен Renault 5! Автомобилот кој го гледаме на фотографиите не е концепт, туку е прототип – а тоа кажува дека серискиот ...

Renault 5 официјално се враќа како ЕВ

Авто Плус - 14.01.2021

Renault ја започна својата Renaulution програма, а по промените најавени за Alpine, на ред дојде и главниот бренд во групацијата Renault во рамките на својата Renaulution фаза подготвува големи промени за своите брендови, a по промените кои се ...

Renault ја претстави новата, радикална Renaulution стратегија за трансформација на брендот!

CARClub - 14.01.2021

Утринава Groupe Renault го претстави својот нов стратешки план кој го нарекува Renaulution, преку кој детално ја објасни новата стратегија на брендот за следните неколку години – која вклучува електрични возила, нови модели на Dacia и трансформација ...

Alpine добива нов шеф и нов директор на F1 тимот

Авто Плус - 14.01.2021

Лорен Роси е назначен за нов извршен директор на Alpine, перформансниот подбренд на Renault, и ќе му одговара директно на Лука де Мео Продолжуваат промените во Renault групата, поточно во брендот Alpine за кој шефот Лука де Мео има големи планови.

Apple и Hyundai заедно ќе произведуваат автономен автомобил

Порта 3 - 14.01.2021

Јужнокорејскиот производител на автомобили Hyundai и американскиот технолошки гигант Apple, наскоро ќе го финализираат договорот за производство на автономни електрични автомобили, а производните ленти ќе се задвижат за три години.

Хјундаи најави нов електричен џип, наскоро е премиерата (ВИДЕО)

Канал5 - 13.01.2021

Електричниот џип ќе ја има својата премиера следниот месец, а оваа година ќе се појави и на патиштата. Поставен во опсегот на нововоспоставената под-бренд Ioniq, новиот Ioniq 5 на новата платформа E-GMP, носи комплетно нов израз на дизајнот, барем ...

Hyundai Elantra e автомобил на годината во Северна Америка – доминација на Ford

24auto - 13.01.2021

Hyundai Elantra е овогодишен автомобил на годината во Северна Америка, одлучи стручното жири составено од новинари и истакнати личности од автомобилската индустрија во Мексико, САД и Канада. Во финалето Elantra ги победи Genesis G80 и Nissan Sentra.

Avtovaz го смени името на моделот Lada 4×4

Додај Гас - 13.01.2021

Руска компанија Avtovaz која работи како дел од групацијата Renault, објави дека донела одлука за промена на името на теренецот Lada 4×4 Ова исто така значи дека култниот модел со повисока позиција на седење се враќа на првичното име Niva, но ...

Hyundai Elantra избран за Cеверноамерикански автомобил на годината 2021

Додај Гас - 13.01.2021

Експертско жири од 50 члена ги објави победниците на изборот за Северноамерикански автомобил, комби и камиони на годината 2021 Накратко, добитниците по категории ...

Suzuki постигна рекорден удел на италијанскиот пазар

Automedia - 13.01.2021

Повеќе од 33.000 автомобили со знакот на Suzuki се продадени во Италија во минатата година. Suzuki традиционално бележи висок удел на италијанскиот пазар и тоа не треба да е изненадување, покрај „слабоста“ на италијанските возачки и возачи кон ...

Mercedes лани продал 2.528.349 автомобили и комбиња

Automedia - 13.01.2021

Mercedes-Benz трикратно ја зголеми продажбата на електрифицирани возила и ги исполни целите на ЕУ за намалување на емисијата на СО2. Повеќе од 160.000 патнички автомобили M ercedes со приклучен хибриден погон и чисто електричен погон се продадени ...

Hyundai ја тестира спортската Kona N!

CARClub - 13.01.2021

Hyundai не само што веќе ја тестира спортската Kona N, туку и потврди дека ќе добие 2-литарски турбо-бензинец и 8-брзински автоматски менувач со двојна спојка. Според Hyundai, новата Kona N ќе биде „жежок SUV“ – а таа изјава ја поддржува со ...

Hyundai ги објави првите тизери за Ioniq 5

Авто Плус - 13.01.2021

Корејскиот производител Hyundai откри неколку фотографии и видео за својот подбренд Ioniq и моделот 5, кој треба да ја доживее својата премиера наскоро Hyundai Ioniq 5 следниот месец ќе ја доживее својата официјална премиера, а корејскиот ...

Враќање на легендата: Дали би возеле „рено четворка“ на струја?

Кајгана - 13.01.2021

Два од најлегендарните модели во историјата на францускиот автомобилски гигант би можело да се најдат повторно во производната гама. Директорот на Renault, Лука де Мео, размислува за „оживување“ на „четворката“ и „петката“, најпопуларните модели на ...

Hyundai објави тизери за електричниот SUV Ioniq 5

Кајгана - 13.01.2021

Компанијата Hyundai објави тизери за електричниот SUV кој ќе биде претставен во февруари. Се работи за моделот Ioniq 5 кој Hyundai го најавува со 3 нови тизери. Автомобилот е базиран на новата E-GMP платформа и изгледа поатрактивно во однос на ...

„Hyundai Kona“ пристигнува со 275 „коњи“ (ВИДЕО)

Денар - 13.01.2021

„Hyundai“ објави тизер и први технички детали за спортскиот кросовер „Kona N“. Автомобилот, кој ќе претставува врв на понудата на кросоверот „Hyundai Kona“, под хаубата ќе има 4-цилиндричен 2,0-литарски турбо-бензинец, поврзан со 8-степен автоматски ...

Се враќаат Рено 4 и 5?

Канал5 - 12.01.2021

Двата најпознати модели од историјата на францускиот произведувач би можеле повторно да се најдат во производната гама. Директорот на компанијата Рено, Лука де Мео, размислува за оживување на Рено 4 и 5, најпопуларни модели од францускиот ...

Продажбата на Renault во светот лани опадна за 21,3 отсто

Кајгана - 12.01.2021

Производителот на автомобили Renault во 2020 година забележа пад на продажбата од 21,3 отсто. Групацијата лани има продадено 2,9 милиони автомобили. Падот на продажбата на Renault е „главно како резултат на високата изложеност во земјите кои ...

Пристигнува Hyundai Kona со 275 коњски сили!

Точка - 12.01.2021

Hyundai објави тизер и први технички детали од спортскиот кросовер Kona N. Моделот кој ќе го претставува врвот на понудата на кросоверот Kona под хаубата ќе има 4-цилиндарски 2.0-литарски турбо-бензинец поврзан со 8-брзински автоматски менувач.