TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Фон Дер Лајен со јасна порака до Западен Балкан и Македонија: Тоа е дел од Европа, а не станица на „Патот на свилата“

Точка - 16.09.2020

Претседателката на Европската комисија, Урсула Фон Дер Лајен го претстави планот кој ќе ја направи Европа поотпорна на кризите во иднина. Таа во годишниот говор за состојбата на Европската унија ги потврди целите кои ги нагласи кога стапи на ...

Фон дер Лајен:Западен Балкан не е станица на ,,Патот на свилата”

Канал5 - 16.09.2020

,,Пандемијата на коронавирус ја покажа нашата кревкост и сега е време Европа да излезе од оваа кревкост кон нова виталност, рече претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен во својот говор за состојбата на Унијата.

Фон дер Лајен: Западниот Балкан не е етапа на патот на свилата

24 Вести - 16.09.2020

Во својот годишен говор за состојбата на Европската Унија, претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лаен нагласи дека отворањето на преговорите со Северна Македонија и Албанија претставуваат историска одлука.

Иднината на Западен Балкан е во ЕУ, порача денеска Урсула Фон Дер Лајен

ММС - 16.09.2020

Претседателката на Европската комисија, Урусла фон дер Лајен, денес во својот прв говор за состојбата на ЕУ рече дека иднината на целиот Западен Балкан е во Унијата. „Ние ја споделуваме историјата, ја делиме судбината, Западен Балкан не е само ...

Фон дер Лајен: Земјите на ЕУ да прифатат квалификувано мнозинство во надворешна политика

Опсервер - 16.09.2020

Брисел, 16 септември 2020 () – Шефицата на европската извршна власт ги критикуваше земјите членки на ЕУ кои се жалат на недоволно брзата реакција на Унијата кога се во прашање човековите права во светот.

Фон дер Лајен: Западниот Балкан не е етапа на патот на свилата

Алсат-М - 16.09.2020

Во својот годишен говор за состојбата на Европската Унија и предизвиците во следниот период, претседателката на Европската Комисија, Урсула фон дер Лајен оцени дека отворањето на преговорите со Северна Македонија и Албанија се историска одлука, но ...

Фон дер Лаен: Западен Балкан е дел од Европа, а не станица на патот на свилата

Макфакс - 16.09.2020

Во својот прв говор за состојбата на ЕУ, претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лаен, ја истакна важноста на односите и врската помеѓу ЕУ и Западен Балкан. Довербата е основа на секое силно партнерство и Европа секогаш ќе биде ...

Фон дер Лајен: Западен Балкан е дел од Европа, не само попатна патека на Патот на свилата

Република - 16.09.2020

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, изјави дека иднината на Западен Балкан е во ЕУ, говорејќи за време на нејзиното прво годишно обраќање за состојбата на Унијата пред Европскиот парламент.

Фон Дер Лејен: Имаме капацитет да создадеме „нова генерација ЕУ“

Алсат-М - 16.09.2020

Луѓето сакаат излез од овој „корона свет“ и подготвени се за промени, рече шефицата на Европската Комисија, Урсула Фон Дер Лејен во денешното обраќање од седиштето на ЕУ во Брисел. „Ова е момент за Европа.

Европската комисија ги зголемува своите климатски амбиции за 2030

Опсервер - 16.09.2020

Брисел, 16 септември 2020 () – Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, го одржа својот прв говор за состојбата на Европската унија, во контекст на здравствена и економска криза.

Фон Дер Лејен: Зајакнување на внатрешниот пазар за посилна ЕУ

Алсат-М - 16.09.2020

Мораме да го зајакнеме заедничкиот пазар и да ги тргнеме црвените ленти, порача првиот човек на Европската комисија, Урсула фон дер Лејен во денешното на темата економија, внатрешните пазари и економските предизвици на Европската унија во наредниот ...

Фон дер Лајен: Договорот за Брегзит не може да се промени

Република - 16.09.2020

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, во средата инсистираше на тоа дека Договорот за повлекување на Брегзит потпишан меѓу Брисел и Лондон не може да биде еднострано променет.

Фон дер Лајен: Западниот Балкан не е етапа на патот на свилата

Опсервер - 16.09.2020

Брисел, 16 септември 2020 () – Во својот годишен говор за состојбата на Европската Унија, претседателката на Европската Комисија, Урсула фон дер Лајен нагласи дека отворањето на преговорите со Северна Македонија и Албанија претставуваат историска ...

Прво обраќање на претседателката на ЕК Лајен за состојбата во ЕУ

Р.С.Европа - 16.09.2020

Претседателката на Европската комисија Урсула Фон Дер Лајен денеска во Европскиот парламент ќе го има нејзиното прво обраќање за состојбата во Европската унија. Главен акцент, според извори во Брисел, Лајен би требало да стави врз предлозите за ...

Лајен ќе предложи поамбициозни цели во борбата против климатските промени

Курир - 16.09.2020

Претседателката на Европска Комисија, Урсула фон дер Лајен денеска пред европарламентарците ќе претстави поамбициозни цели во борба против климатските промени и ќе предложи ЕУ да го забрза намалувањето на емисиите на штетни гасови кои предизвикуваат ...

Лајен ќе предложи поамбициозни цели во борбата против климатските промени

24Инфо - 16.09.2020

Претседателката на Европска Комисија, Урсула фон дер Лајен денеска пред европарламентарците ќе претстави поамбициозни цели во борба против климатските промени и ќе предложи ЕУ да го забрза намалувањето на емисиите на штетни гасови кои предизвикуваат ...

Лајен ќе предложи поамбициозни цели во борбата против климатските промени

Независен - 16.09.2020

Претседателката на Европска Комисија, Урсула фон дер Лајен денеска пред европарламентарците ќе претстави поамбициозни цели во борба против климатските промени и ќе предложи ЕУ да го забрза намалувањето на емисиите на штетни гасови кои предизвикуваат ...

Лајен ќе предложи поамбициозни цели во борбата против климатските промени

Опсервер - 16.09.2020

Брисел, 16 септември 2020 () – Претседателката на Европска Комисија, Урсула фон дер Лајен денеска пред европарламентарците ќе претстави поамбициозни цели во борба против климатските промени и ќе предложи ЕУ да го забрза намалувањето на емисиите на ...

Лајен ќе предложи поамбициозни цели во борбата против климатските промени

Либертас - 16.09.2020

Претседателката на Европска Комисија, Урсула фон дер Лајен денеска пред европарламентарците ќе претстави поамбициозни цели во борба против климатските промени и ќе предложи ЕУ да го забрза намалувањето на емисиите на штетни гасови кои предизвикуваат ...

Лајен ќе предложи поамбициозни цели во борбата против климатските промени

А1 On - 16.09.2020

Претседателката на Европска Комисија, Урсула фон дер Лајен денеска пред европарламентарците ќе претстави поамбициозни цели во борба против климатските промени и ќе предложи ЕУ да го забрза намалувањето на емисиите на штетни гасови кои предизвикуваат ...

Лајен ќе предложи поамбициозни цели во борбата против климатските промени

Frontline - 16.09.2020

Претседателката на Европска Комисија, Урсула фон дер Лајен денеска пред европарламентарците ќе претстави поамбициозни цели во борба против климатските промени и ќе предложи ЕУ да го забрза намалувањето на емисиите на штетни гасови кои предизвикуваат ...

Лајен ќе предложи поамбициозни цели во борбата против климатските промени

MakPress - 16.09.2020

Претседателката на Европска Комисија, Урсула фон дер Лајен денеска пред европарламентарците ќе претстави поамбициозни цели во борба против климатските промени и ќе предложи ЕУ да го забрза намалувањето на емисиите на штетни гасови кои предизвикуваат ...

Фон дер Лајен: Западниот Балкан не е етапа на патот на свилата

24Инфо - 16.09.2020

Во својот годишен говор за состојбата на Европската Унија, претседателката на Европската Комисија, Урсула фон дер Лајен нагласи дека отворањето на преговорите со Северна Македонија и Албанија претставуваат историска одлука, јави дописничката на МИА ...

Фон дер Лејен: Западниот Балкан не е етапа на патот на свилата

Локално - 16.09.2020

Во својот годишен говор за состојбата на Европската Унија, претседателката на Европската Комисија, Урсула фон дер Лејен нагласи дека отворањето на преговорите со Северна Македонија и Албанија претставуваат историска одлука, јави дописничката на МИА ...

Фон дер Лајен: Западниот Балкан НЕ Е ЕТАПА НА ПАТОТ НА СВИЛАТА

Вечер - 16.09.2020

Во својот годишен говор за состојбата на Европската Унија, претседателката на Европската Комисија, Урсула фон дер Лајен нагласи дека отворањето на преговорите со Северна Македонија и Албанија претставуваат историска одлука, јави дописничката на МИА ...

Фон дер Лајен: Западниот Балкан не е етапа на патот на свилата

Frontline - 16.09.2020

Во својот годишен говор за состојбата на Европската Унија, претседателката на Европската Комисија, Урсула фон дер Лајен нагласи дека отворањето на преговорите со Северна Македонија и Албанија претставуваат историска одлука, јави дописничката на МИА ...

Фон дер Лајен:Одлуката за отворање на преговорите со Албанија и Северна Македонија годинава беше историски чекор

Press24 - 16.09.2020

Во својот годишен говор за состојбата на Европската Унија, претседателката на Европската Комисија, Урсула фон дер Лајен нагласи дека отворањето на преговорите со Македонија и Албанија претставуваат историска одлука, јави дописничката на МИА од ...

Фон дер Лајен: Западниот Балкан е дел од Европа, тие не се етапа на патот на свилата

Слободен Печат - 16.09.2020

Во својот годишен говор за состојбата на Европската Унија, претседателката на Европската Комисија, Урсула фон дер Лајен нагласи дека отворањето на преговорите со Северна Македонија и Албанија претставуваат историска одлука, јави дописничката на МИА ...

Фон дер Лајен: Западниот Балкан не е етапа на патот на свилата

Либертас - 16.09.2020

Во својот годишен говор за состојбата на Европската Унија, претседателката на Европската Комисија, Урсула фон дер Лајен нагласи дека отворањето на преговорите со Северна Македонија и Албанија претставуваат историска одлука, јави дописничката на МИА ...

Фон дер Лајен: Западниот Балкан не е етапа на патот на свилата

Канал5 - 16.09.2020

Одлуката за отворање на преговорите со Албанија и Македонија годинава беше историски чекор, иднината на целиот регион припаѓа во ЕУ, делиме иста историја и иста судбина, западниот Балкан е дел од Европа.

ФОН ДЕР ЛАЈЕН: Западен Балкан е дел од Европа, а не делница од кинескиот Пат на свилата

Денешен - 16.09.2020

Во својот годишен говор за состојбата на Европската Унија, претседателката на Европската Комисија, Урсула фон дер Лајен нагласи дека отворањето на преговорите со Македонија и Албанија претставуваат историска одлука, јави дописничката на МИА од ...

Фон дер Лајен: Западниот Балкан не е етапа на патот на свилата

А1 On - 16.09.2020

Во својот годишен говор за состојбата на Европската Унија, претседателката на Европската Комисија, Урсула фон дер Лајен нагласи дека отворањето на преговорите со Северна Македонија и Албанија претставуваат историска одлука, јави дописничката на МИА ...

Фон дер Лајен: Балкан е дел од Европа, а не етапа на „патот на свилата“

Expres - 16.09.2020

Во својот годишен говор за состојбата на Европската Унија, претседателката на Европската Комисија, Урсула фон дер Лајен нагласи дека отворањето на преговорите со с. Македонија и Албанија претставуваат историска одлука, јави дописничката на МИА од ...

Фон дер Лајен: Западниот Балкан не е етапа на „Патот на свилата“

Телма - 16.09.2020

Во својот годишен говор за состојбата на Европската Унија, претседателката на Европската Комисија, Урсула фон дер Лајен нагласи дека отворањето на преговорите со Северна Македонија и Албанија претставуваат историска одлука.

Дер Лајен: Западен Балкан е дел од ЕУ, а не етапа од Патот на свилата

Р.С.Европа - 16.09.2020

Отворањето на преговорите со Северна Македонија и Албанија претставуваат историска одлука, рече претседателката на Европската Комисија (ЕК), Урсула фон дер Лајен, во својот годишен говор за состојбата на Европската Унија (ЕУ).

Фон дер Лајен: Западен Балкан не е етапа на патот на свилата

Независен - 16.09.2020

German Defense Minister Ursula von der Leyen, who has been nominated as European Commission President, briefs the media after the Conference of Presidents of European Parliament's party blocs in Brussels, Belgium, July 10, 2019.

Фон дер Лајен: Западниот Балкан е дел од Европа, а не етапа на патот на свилата

CivilMedia - 16.09.2020

Во својот годишен говор за состојбата на Европската Унија, претседателката на Европската Комисија, Урсула фон дер Лајен нагласи дека отворањето на преговорите со Северна Македонија и Албанија претставуваат историска одлука, јави дописничката на МИА ...

Фон дер Лајен: Западен Балкан е дел од Европа, а не станица на „Патот на свилата“

Вечер - 16.09.2020

Во својот прв говор за состојбата на ЕУ, претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, ја истакна важноста на односите и врската помеѓу ЕУ и Западен Балкан. Довербата е основа на секое силно партнерство и Европа секогаш ќе биде ...

Фон дер Лајен: Западен Балкан е дел од Европа, а не станица на „Патот на свилата“

24Инфо - 16.09.2020

Во својот прв говор за состојбата на ЕУ, претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, ја истакна важноста на односите и врската помеѓу ЕУ и Западен Балкан. Довербата е основа на секое силно партнерство и Европа секогаш ќе биде ...

Европската комисија ги зголемува своите климатски амбиции за 2030

Либертас - 16.09.2020

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, го одржа својот прв говор за состојбата на Европската унија, во контекст на здравствена и економска криза. Во фокусот на нејзините амбиции: зелената транзиција и климатските амбиции, јави ...

Европската комисија ги зголемува своите климатски амбиции за 2030

24Инфо - 16.09.2020

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, го одржа својот прв говор за состојбата на Европската унија, во контекст на здравствена и економска криза. Во фокусот на нејзините амбиции: зелената транзиција и климатските амбиции, јави ...

Фон дер Лајен: Западниот Балкан не е етапа на „патот на свилата“

Вечер Прес - 16.09.2020

Во својот годишен говор за состојбата на Европската Унија, претседателката на Европската Комисија, Урсула фон дер Лајен нагласи дека отворањето на преговорите со Северна Македонија и Албанија претставуваат историска одлука.

Европската комисија ги зголемува своите климатски амбиции за 2030

Слободен Печат - 16.09.2020

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, го одржа својот прв говор за состојбата на Европската унија, во контекст на здравствена и економска криза. Во фокусот на нејзините амбиции: зелената транзиција и климатските амбиции, јави ...

Фон дер Лајен: Западен Балкан е дел од Европа, а не станица на „Патот на свилата“

MTM - 16.09.2020

Во својот прв говор за состојбата на ЕУ, претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, ја истакна важноста на односите и врската помеѓу ЕУ и Западен Балкан. Довербата е основа на секое силно партнерство и Европа секогаш ќе биде ...

Договорот за Брегзит не може да се промени, порача Фон дер Лајен

Нетпрес - 16.09.2020

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, во средата инсистираше на тоа дека Договорот за повлекување на Брегзит потпишан меѓу Брисел и Лондон не може да биде еднострано променет.

Европската комисија ги зголемува своите климатски амбиции за 2030

А1 On - 16.09.2020

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, го одржа својот прв говор за состојбата на Европската унија, во контекст на здравствена и економска криза. Во фокусот на нејзините амбиции: зелената транзиција и климатските амбиции, јави ...

Фон дер Лајен: Земјите на ЕУ да прифатат квалификувано мнозинство во надворешна политика

Либертас - 16.09.2020

– Шефицата на европската извршна власт ги критикуваше земјите членки на ЕУ кои се жалат на недоволно брзата реакција на Унијата кога се во прашање човековите права во светот. Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, во делот на ...

Фон дер Лајен: Западниот Балкан не е етапа на патот на свилата

MakPress - 16.09.2020

Во својот годишен говор за состојбата на Европската Унија, претседателката на Европската Комисија, Урсула фон дер Лајен нагласи дека отворањето на преговорите со Македонија и Албанија претставуваат историска одлука, јави дописничката на МИА од ...

Фон дер Лајен: Западниот Балкан не е етапа на патот на свилата

Граѓански збор - 16.09.2020

Во својот годишен говор за состојбата на Европската Унија, претседателката на Европската Комисија, Урсула фон дер Лајен нагласи дека отворањето на преговорите со Северна Македонија и Албанија претставуваат историска одлука, јави дописничката на МИА ...

Фон дер Лејен: Западен Балкан не е станица на патот на свилата

Н.Македонија - 16.09.2020

Во својот прв говор за состојбата на ЕУ, претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лејен, ја истакна важноста на односите и врската помеѓу ЕУ и Западен Балкан. Довербата е основа на секое силно партнерство и Европа секогаш ќе биде ...