TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Бришковска го демантира исказот на Василевски- Нинџа

Deutsche Welle - 06.12.2018

Поранешната заменичка министерка за правда во изјава за Дојче Веле тврди дека денешниот исказ на еден од обвинетите за крвавиот упад во Собранието на 27 април 2017 година, Александар Василевски- Нинџа е целосно неточен Билјана Бришковска- Бошковска ...

Бришковска вели запрепастена е од сведочењето на Нинџа

Телма - 06.12.2018

Поранешната заменичка министерка за правда Билјана Бришковска Бошковска, ја негира вистинитоста на исказот на Александар Василевски Нинџа, даден за време на денешното судење за настаните од 27 април.

Благоја Василевски: Разговорот со брат ми беше семеен

А1 On - 06.12.2018

На 27 април 2017 година бев на службен пат во Виена. Се слушнав со Александар, разговорот беше семеен, разговаравме за здравјето на нашата мајка, рече Благоја Василевски брат на обвинетиот Александар Василевски Нинџа.

Братот на Нинџа кој беше телохранител на Груевски: Од Виена имав семеен разговор со Александар

+инфо - 06.12.2018

Братот на Александар Василевски Нинџа, Благоја, попладнево влезе во судница во Кривичниот суд во Скопје за да сведочи за настаните од крвавиот четврток. Благоја Василевски е телохранителот на поранешниот премиер Никола Груевски кој на 27 април беше ...

Бришкоска: Исказот на Нинџа е невистинит

Независен - 06.12.2018

Билјана Бришкоска Бошковска денеска беше посочена од страна на Алексадар Василевски - Нинџа како една од инволвираните во настаните од 27 април при упадот во Собранието. Нинџа во својот исказ пред судот рече дека Бришковска кажала дека не поминало ...

Александар Василевски-Нинџа: Протестите во собранието на 27 април координирани од функционери на ВМРО-ДПМНЕ

Сител - 06.12.2018

На 27 април сите ние бевме само статисти во филм, а за тоа никој не беше свесен.. Вака пред судот се бранеше обвинетиот Александар Василевски – Нинџа. Иако не бил вработен во Управата за безбедност и контра-разузнавање, поседувал значка, оружје, ...

Нинџа се отвори пред судот

AKO - 06.12.2018

Еден од главноосомничените за насилството во Собрание на 27 април минатата година, Александар Василевски Нинџа, ,,пропеа“ во судот и во своја одбрана реши да ги отвори картите за сѐ на денот на нередите, но и пред тоа, за време на организорањето на ...

Атанасовски: На 27 април бев да гледам ракомет

А1 On - 06.12.2018

Поранешниот директор на УБК, Владимир Атанасовски денеска беше донесен од притвор по повик на обвинетиот Александар Василевски Нинџа да сведочи за случувањата од 27 април. Атанасовски изјави дека Александар Василевски Нинџа лично го познава од пред ...

Нинџа ги следел Заев, Спасовски, Верушевски и Муслиу

Нова ТВ - 06.12.2018

Во домот на аналитичарот Алберт Муслиу биле поставени камери, сведочеше Александар Василевски Нинџа во судот на рочиштето за настаните од 27 април. Тој рече дека бил ангажиран во тајната полиција од Горан Грујевски во 2015 кога опозицијата почнала ...

Брат му на Нинџа и телохранител на Груевски сведочеше за 27 април

Нова ТВ - 06.12.2018

Благоја Василевски, кој му беше телохранител на екс премиерот Груевски и кој беше со него во Виена на 27 април 2017, денеска сведочеше во Судот. Тој му е брат на обвинетиот Александар Василевски Нинџа и беше повикан како сведок.

Нинџа го нарече Чавков „исплашен“, а овој му запишуваше сѐ во тефтер

МКД - 06.12.2018

По дадениот исказ пред судот и прашањата што му беа поставени од обвинителката, па од одбраната, обвинетиот Александар Василевски-Нинџа одговараше и на неколку прашања од судијката Добрила Кацарска.

Бришкоска: Вчудовидена сум од невистинитиот исказ на Александар Василевски

Макфакс - 06.12.2018

Eксзаменичката на министерот за правда, Билјана Бришкоска-Бошковски, за „Макфакс“ го негира исказот на обвинетиот Александар Василевски – Нинџа што го даде на денешното судење за настаните од 27 април.

Кој го смислил нападот на 27 април треба да ги прашате луѓето кои ви ги набројав во штабот на ВМРО-ДПМНЕ, ѝ одговори ...

Сакам да кажам - 06.12.2018

Во штабот на ВМРО-ДПМНЕ, тој парамилитарен штаб, влегов во периодот меѓу 18.15 и 18.25 часот на 27 април 2017 година и никој не излезе од таму додека бев, почна да одговара обвинетиот Александар Василевски-Нинџа да одговара на прашања од судијката ...

На прашање од Кацарска кој го смисли сценариото за 27 април, Нинџа одговори – Оние кои сакаа да го одвлечат вниманието ...

Фокус - 06.12.2018

Со прашања од судијката Добрила Кацарска, заврши вкрстеното испрашување на обвинетиот Александар Василевски Нинџа, кој претходно даде широк и детален опис на настаните од 27 април, при што откри и нoви имиња кои стоеле зад операцијата.

Василевски-Нинџа: Упадот е смислен за да се сврти вниманието на јавноста од СЈО

Телма - 06.12.2018

Во текот на вкрстеното испрашување на обвинетиот Александар Василевски Нинџа судијката Добрила Кацарска го праша кој го осмислил сценариото за упадот во Собранието, на што тој одговори дека тоа смислено со цел да се одврати вниманието на јавноста од ...

(Видео) Давидовиќ: Партиски структури ја презеле командата врз МВР на 27 април

Макфакс - 06.12.2018

Министерството за внатрешни работи на 27 април останало обезглавено. Командата ја презеле определени партиски луѓе, изјави Ѕвонко Давидовиќ, адвокат на обвинетиот за упадот во Собранието Александар Василевски-Нинџа, кој денеска даде исказ дека ...

Давидовиќ: Исказот покажува дека партијата ја презела полициската работа

Канал5 - 06.12.2018

Упадот во собранието беше командуван директно од седиштето на ВМРО-ДПМНЕ. Ова го тврди Александар Василевски-Нинџа во неговото сведочење за случувањата на 27ми април. Според него, дека протестите за „Заедничка Македонија“ имале само фиктивни водачи ...

Вработен во УБК ги уништи хард дисковите од камерите, а Бошкоски ги фрли во Вардар, откри Нинџа

МКД - 06.12.2018

Од клупа во Градскиот парк Нинџа ноќта на 27 април патот го продолжил во база на Петтата управа на МВР. 45 минути по 22 часот, според исказот на Нинџа, Бошкоски му кажал дека ќе го земе некој инспектор.

Чавков го отвори тефтерот додека Нинџа сведочеше

Press24 - 06.12.2018

За настаните од 27. април денеска сведочеше Нинџа кој потоа одговараше и на прашања на Добрила Кацарска. - „Чавков беше исплашен, кај него се забележуваше страв, а зошто тоа беше така самиот нека каже“, рече Нинџа, пренесе МКД.МК.

Нинџа го потсети Бетмен Велит дека едно време пишувал против политиките на ВМРО-ДПМНЕ

Фокус - 06.12.2018

Обвинетиот Александар Василевски Нинџа денеска одговараше во вкрстеното испрашување и на прашања од обвинетиот Богдан Илиевски, или Бетмен Велит. Во одговорите Нинџа рече дека го видел обвинетиот Илиевски во неколку наврати во штабот на ВМРО ДПМНЕ ...

Нинџа до Јовановски: Видете сте каде сте биле на 27 април, може не сте биле свесен дека сте водач

Фокус - 06.12.2018

Обвинетиот Александар Василевски Нинџа, одговараше на прашања од обвинетите при денешното вкрстено испрашување по неговиот исказ за 27 април. Обвинетиот актер Владо Јовановски, при тоа го праша Нинџа дали се согласува дека требало да биде информиран ...

Нинџа ја смени улогата, од обвинет „стана“ адвокат

МКД - 06.12.2018

Обвинетиот Александар Василевски-Нинџа кој постојано, речиси на сите досегашни рочишта за настаните на 27 април им поставува вкрстени прашања на останатите обвинети, денеска застана на пултот за сведочење каде што го даде својот исказ.

Нинџа: Бришкоска му кажа на Вељаноски да се отворат вратите, Чавков викаше полицијата пасивно да делува

+инфо - 06.12.2018

Обвинетиот Александар Василевски Нинџа денеска во судот дава своја одбрана за случајот со настаните од крвавиот четврток. Тој во моментов одговара на прашањата на судијката Добрила Кацарска.

Од оперативни сознанија знам дека Дурловски, Дамовски и Бетмен беа плаќани од ВМРО-ДПМНЕ, ѝ одговори обвинетиот Нинџа ...

Сакам да кажам - 06.12.2018

Обвинетиот Александар Василевски-Нинџа, кој во денешното сведочење откри кој во ВМРО-ДПМНЕ и во МВР командувал со организираниот напад на Собранието на 27 април лани, продолжи денес во Основниот суд Скопје 1 да одговара на прашања, сега на ...

Нинџа ги видел Јовановски, Бетмен и Дамовски во ВМРО ДПМНЕ

Нова ТВ - 06.12.2018

Александар Василевски Нинџа во денешното сведочење пред судот за крвавиот четврток на 27 април, рече дека во штабот на ВМРО ДПМНЕ ги водачите на „За заедничка Македонија“. Како што рече, Владо Јовановски, Богдан Илиевски и Борис Дамовски излегувале ...

Под притисок на странски фактор, Иванов не прогласи воена состојба, сведочеше Нинџа

МКД - 06.12.2018

На 27 април по случувањата и насилството во Собранието, според информациите кои ги знаел обвинетиот Александар Василевски-Нинџа, претседателот Ѓорге Иванов требало да прогласи воена состојба, но под притисок на странски фактор тоа не се случило.

Хард дисковите од безбедносните камери во Собрание биле уништени во база на УБК, а потоа фрлени во Вардар

Фокус - 06.12.2018

Обвинетиот Александар Василевски Нинџа, на денешното рочиште за 27 април, во својот исказ пред судот рече дека хард дисковите од безбедносните камери во Собранието биле уништени на преса во една од базите на УБК, која се наоѓа некаде на Водњанска.

И Нинџа пропеа: На 8. кат во Белата палата на ВМРО-ДПМНЕ се координираше 27 април

+инфо - 06.12.2018

Билјана Бришкоска Бошковска комуницираше со Трајко Вељановски кој даваше насоки за состојбата внатре. Миле Јанакиески и Спире Ристевски комуницираа со Бетмен. Кирил Божиновски ги викаше сите општински комитети од цела Македонија да дојдат во Скопје ...

Нинџа: Атанасовски наредил да се уништат хард дисковите од Собранието

Нова ТВ - 06.12.2018

Тогашниот шефот на УБК Владимир Атанасовски дал наредба да се уништат хард дисковите од Собранието, рече во денешното сведочење Александар Василевски Нинџа за настаните од 27 април. Тој кажа дека бил сведок на телефонски разговор во една база на ...

Нинџа: Парламентарно-партски штаб координитор на 27 април, УБК ги следеше Заев, Спасовски и Верушевски

Сител - 06.12.2018

„За заедничка Македонија“, беше формирана од ВМРО-ДПМНЕ и имаше фиктивни водачи. На протестите на „За заедничка Македонија“ 80 отсто беа од ВМРО-ДПМНЕ кои ги даваше сите реквизити што се користеа.

Ексклузивно: Два дена пред бегството Груевски на кејот на Вардар забележан со братот на Нинџа

1tv - 06.12.2018

До редакцијата на 1ТВ денеска пристигна фотографија од анонимен гледач на која се гледа дека екс премиерот Никола Груевски шета на кејот на Вардар. Според лицето кое ја испрати фотографијата во друштво на Груевски е братот на Александар Василевски – ...

„Бришковска му нареди на Вељаноски да се отворат вратите на Собранието“

МКД - 06.12.2018

Првото сценарио на 27 април не било успешно, односно пратениците не успеале, бидејќи немало инцидент. Ова, според исказот на Александар Василевски-Нинџа му го кажала Билјана Бришковска на тогашниот претседавач на Собранието Трајко Вељаноски.

Вистината за 27 април ја видов на осми кат во штабот на ВМРО-ДПМНЕ, откри Нинџа

МКД - 06.12.2018

Обвинетиот Александар Василевски-Нинџа ги откри тајните релации што ги имал со УБК, релацијата со Сашо Мијалков, како и од каде доаѓале наредбите за тоа како да се делува во Собранието на 27 април.

Никола Бошкоски ги здроби на преса дисковите со снимки од Собранието и ги истури во Вардар, сведочеше обвинетиот Нинџа ...

Сакам да кажам - 06.12.2018

Во тајна просторија на Петтата управа околу полноќ на 27 април лани, по организираниот напад на Собранието, обвинетиот Александар Василевски-Нинџа присуствувал на уништување на украдените хард дискови од Собрание. „Беа црни.

Нинџа: Бевме искористени од УБК и ВМРО-ДПМНЕ

Локално - 06.12.2018

Сите бевме искористени и изманипулирани од УБК и од дел од раководството на ВМРО-ДПМНЕ. Никој не ја знаеше режијата, сите бевме статисти, истакна денеска пред судот Александар Василевски – Нинџа, обвинет за настаните во Собранието на 27 април ...

Нинџа: Имаше насока да се влезе во ДИК и да се врши насилство

+инфо - 06.12.2018

Протестите пред ДИК рече Нинџа, се организирале од ВМРО-ДПМНЕ со цел да се изврши притисок да не се прифатат приговорите на СДСМ. Како организатори на протестите тој ги посочи тогашните генерален секретар и организационен секретар, Кирил Божиновски ...

Иванов не прогласил воена состојба на 27 април под притисок на странски фактор, рече Нинџа

Фокус - 06.12.2018

Претседателот Ѓорге Иванов имал намера на 27 април да прогласи вонредна воена состојба, но тоа не го сторил под притисок на странски фактор, рече обвинетиот Александар Василевски-Нинџа, повикувајќи се на информации кои ги добил од Горан Грујевски.

Сите насоки за 27 април доаѓале од штабот на ВМРО ДПМНЕ, тврди Нинџа

Нова ТВ - 06.12.2018

Билјана Бришкоска му се јавила на Вељаноски да се отворат вратите од Собранието сведочеше во судот обвинетиот Александар Василевски Нинџа. Тој кажа дека сите насоки за 27 април доаѓале од штабот на ВМРО ДПМНЕ.

Нинџа: Бошковски му рече на Атанасовски дека е хаос во Собрание, овој му одговори “комуњарите сакаа да бираат ...

Фокус - 06.12.2018

Во својот исказ пред судот обвинетиот Александар Василевски Нинџа, на денешното рочиште раскажа се што видел, слушнал и посведочил на 27 април. Откако по наредба на Владимир Атанасовски си заминал од седиштето на ВМРО-ДПМНЕ се упатил кон Градската ...

Снимките од Собрание беа уништени и фрлени во Вардар, тврди обвинетиот Нинџа

Телма - 06.12.2018

-На 27-ми април добив повик да дојдам во штабот директно од Мијалков. Не знаев дали станува збор за Мериот или за партијата, но потоа ми беше дообјаснето дека треба да дојдам во ВМРО-ДПМНЕ. Таму имаше парамилитарен штаб, командно-оперативен штаб.

Давидовиќ: Ланецот на командување на 27 април од полициски станал партискополициски

24Инфо - 06.12.2018

Давидовиќ: Ланецот на командување на 27 април од полициски станал партискополициски Ланецот на командување на 27 април минатата година од полициските се префрлил на партиските структури и од полициски станал партискополициски, истакна денеска ...

Јовановски: Не се третирам како водач, на протестите бев како загрижен граѓанин

А1 On - 06.12.2018

При вкрстеното испрашување на Александар Василевски Нинџа, обвинетиот Владо Јовановски изјави дека не се чувствува како водач на протестите „За заедничка Македонија“, туку дека бил таму како загрижен граѓанин. – Јас не се третирам како водач.

Грујевски доби повик „вонредна состојба нема да има! под притисок на странски фактор кај Иванов!“, сведочи обвинетиот ...

Сакам да кажам - 06.12.2018

Сведочењето на обвинетиот Александар Василевски – Нинџа на судењето за организираниот напад во Собранието на 27 април лани продолжи со објаснување како пропаднал планот за воведување вонредна состојба од претседателот Ѓорге Иванов под притисок на, ...

Тајната полиција го следела Спасовски додека бил технички министер, тврди Нинџа

+инфо - 06.12.2018

Александар Василевски Нинџа во неговото денешното шокантно сведочење посочи дека во 2015 година бил ангажиран од началникот на Петтата управа Горан Грујевски кога Зоран Заев почнал да ги објавува бомбите.

Нинџа ги разоткри функционерите на ВМРО-ДПМНЕ кои давале наредби за упадот во Собранието, меѓу нив: Јанакиески, ...

Фокус - 06.12.2018

Во својот исказ денеска пред судот обвинетиот Александар Василевски Нинџа ги разоткри поранешните функционери на ВМРО ДПМНЕ кои давале насоки за упадот и настаните во Собранието на 27 април, од седиштето на партијата, односно од белата палата.

Василевски: Никој не ја знаеше режијата, бевме статисти на игра за која не бевме свесни

А1 On - 06.12.2018

Никој не ја знаеше режијата, сите ние бевме статисти на еден фронт играјќи игри за кои не бевме свесни вклучувајќи ме и мене, рече обвинетиот Александар Василевски Нинџа кој беше посочен како главен оперативец на Управата за безбедност и ...

Дамовски, Дурловски И Бетмен беа фиктивни водачи на протестите, контролирани од ВМРО-ДПМНЕ, сведочи обвинетиот Нинџа на ...

Сакам да кажам - 06.12.2018

Сведочењето на обвинетиот Александар Василевски – Нинџа на судењето за организираниот напад во Собранието продолжи со протестите пред Државната изборна комисија кои почнаа на 17 декември 2016 година, а потоа зборуваше и за протестите на „За ...

„Овде е хаос“, рече Чавков, одејќи кон тоалет по сведочењето на Нинџа

МКД - 06.12.2018

На кратката пауза за во тоалет што судијката Добрила Кацарска им ја даде на обвинетите во „27 април“ по двочасовното сведочење на обвинетиот Александар Василевски-Нинџа, Митко Чавков, кој сам се симнуваше по скалите во Кривичниот суд, викна: „Горе е ...

Паравоениот штаб на ВМРО-ДПМНЕ даваше наредби гледајќи ТВ Нова, сведочи Обвинетиот Нинџа на судењето за 27 април

Сакам да кажам - 06.12.2018

Обвинетиот Александар Василевски – Нинџа на судењето за организираниот напад во Собранието на 27 април лани во сведочењето дојде до вечерта нападот. Кажа дека во паравоениот штаб на ВМРО-ДПМНЕ од каде што доаѓале наредбите се гледала сега веќе ...

Во УБК ме ангажираше Грујевски, а потоа му бев очи И уши на Бошкоски, го почна Сведочењето обвинетиот Нинџа на судењето ...

Сакам да кажам - 06.12.2018

Обвинетиот Александар Василевски – Нинџа утринава ја почна својата одбрана на судењето за организираниот напад во Собранието на 27 април лани, објаснувајќи каква улога имал во Управата за безбедност и контраразузнавање.