TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Тачи: Договор за промена на граници со Србија до идната пролет

Курир - 12.10.2018

Косовскиот претседател Хашим Тачи изјави дека се надева оти пред идната пролет Косово ќе постигне договор со Србија, кој би вклучувал промена на границите и размена на територии. – Промената на граници не е идеја која сакам да ја презентирам, но по ...

Тачи: Макрон поддржува договор меѓу Косово и Србија со корекција на границата

Нетпрес - 12.10.2018

Косовскиот претседател Хашим Тачи тврди дека добил поддршка од францускиот претседател Емануел Макрон Белград и Приштина што поскоро да постигнат обврзувачки договор, со „реална можност за корекција на границата“.

Тачи тврди дека корекција на границата Косово-Србија ќе има до пролет

Денешен - 12.10.2018

Косовскиот претседател Хашим Тачи во изјава за Франс 24 нагласи дека до скледната пролет ќе биде постигнат договор со Србија што ќе вклучува корекција на границите. Тачи додаде дека промената на границите не е идеја што тој сака да ја претстави, ...

Тачи: До пролет решение со Србија, ќе има промена на границата

Макфакс - 12.10.2018

Претседателот на Косово, Хашим Тачи, изјави дека до пролет ќе биде постигнат договор со Србија, кој ќе вклучува промена на границата. Во интервју за француската телевизија „Франс24“, Тачи вели дека промената на границата не е идеја која тој сака да ...

Тачи: Договор за промена на граници со Србија до идната пролет

Стандард - 12.10.2018

Косовскиот претседател Хашим Тачи изјави дека се надева оти пред идната пролет Косово ќе постигне договор со Србија, кој би вклучувал промена на границите и размена на територии. – Промената на граници не е идеја која сакам да ја презентирам, но по ...

Тачи: До пролет решение со Србија, ќе има промена на границата

Точка - 12.10.2018

Претседателот на Косово, Хашим Тачи, изјави дека до пролет ќе биде постигнат договор со Србија, кој ќе вклучува промена на границата. Во интервју за француската телевизија „Франс24“, Тачи вели дека промената на границата не е идеја која тој сака да ...

Тачи: Договор за промена на граници со Србија до идната пролет

Телма - 12.10.2018

Косовскиот претседател Хашим Тачи изјави дека се надева оти пред идната пролет Косово ќе постигне договор со Србија, кој би вклучувал промена на границите и размена на територии. Косовскиот претседател им порача на оние кои се против оваа идеја да ...

Тачи: Договор за промена на граници со Србија до идната пролет

Вечер - 12.10.2018

Косовскиот претседател Хашим Тачи изјави дека се надева оти пред идната пролет Косово ќе постигне договор со Србија, кој би вклучувал промена на границите и размена на територии. – Промената на граници не е идеја која сакам да ја презентирам, но по ...

Тачи: Договор за промена на граници со Србија до идната пролет

Република - 12.10.2018

Косовскиот претседател Хашим Тачи изјави дека се надева оти пред идната пролет Косово ќе постигне договор со Србија, кој би вклучувал промена на границите и размена на територии. – Промената на граници не е идеја која сакам да ја презентирам, но по ...

Тачи: Договор за промена на граници со Србија до идната пролет

1tv - 12.10.2018

Косовскиот претседател Хашим Тачи изјави дека се надева оти пред идната пролет Косово ќе постигне договор со Србија, кој би вклучувал промена на границите и размена на територии. – Промената на граници не е идеја која сакам да ја презентирам, но по ...

Тачи: До пролет ќе размениме територии со Србија

Независен - 12.10.2018

Косовскиот претседател Хашим Тачи изјави дека се надева оти пред идната пролет Косово ќе постигне договор со Србија, кој би вклучувал промена на границите и размена на територии. - Промената на граници не е идеја која сакам да ја презентирам, но по ...

Тачи: Договор за промена на граници со Србија до идната пролет

Алфа - 12.10.2018

Косовскиот претседател Хашим Тачи изјави дека се надева оти пред идната пролет Косово ќе постигне договор со Србија, кој би вклучувал промена на границите и размена на територии. – Промената на граници не е идеја која сакам да ја презентирам, но по ...

Тачи: Договор за промена на границите со Србија до идната пролет

ТВ21 - 12.10.2018

Косовскиот претседател Хашим Тачи изјави дека се надева оти пред идната пролет Косово ќе постигне договор со Србија, кој би вклучувал промена на границите и размена на територии. – Промената на граници не е идеја која сакам да ја презентирам, но по ...

Тачи: Договор за промена на граници со Србија до идната пролет

+инфо - 12.10.2018

Косовскиот претседател им порача на оние кои се против оваа идеја да кажат дали имаат подобра понуда и посочи дека Пандорината кутија не се отвора со размената на територии, туку дека токму сега е отворена.

До идната пролет договор за промена на граници со Србија

Пулс24 - 12.10.2018

Косовскиот претседател, Хашим Тачи изјави дека се надева оти пред идната пролет Косово ќе постигне договор со Србија за промена на границите и размена на територии. – Промената на граници не е идеја која сакам да ја презентирам, но по конфликтите и ...

Тачи: Договор за промена на граници со Србија до идната пролет

Локално - 12.10.2018

Косовскиот претседател Хашим Тачи изјави дека се надева оти пред идната пролет Косово ќе постигне договор со Србија, кој би вклучувал промена на границите и размена на територии. – Промената на граници не е идеја која сакам да ја презентирам, но по ...

Тачи најавува промена на границите и размена на територии со Србија

Фокус - 12.10.2018

Косовскиот претседател Хашим Тачи изјави дека се надева оти пред идната пролет Косово ќе постигне договор со Србија, кој би вклучувал промена на границите и размена на територии. – Промената на граници не е идеја која сакам да ја презентирам, но по ...

Тачи: Договор за промена на граници со Србија до идната пролет

А1 On - 12.10.2018

Косовскиот претседател Хашим Тачи изјави дека се надева оти пред идната пролет Косово ќе постигне договор со Србија, кој би вклучувал промена на границите и размена на територии. – Промената на граници не е идеја која сакам да ја презентирам, но по ...

Тачи: Договор за промена на граници со Србија до идната пролет

Либертас - 12.10.2018

Косовскиот претседател Хашим Тачи изјави дека се надева оти пред идната пролет Косово ќе постигне договор со Србија, кој би вклучувал промена на границите и размена на територии. – Промената на граници не е идеја која сакам да ја презентирам, но по ...

Тачи: Договор за промена на граници со Србија до идната пролет

Канал5 - 12.10.2018

Косовскиот претседател Хашим Тачи изјави дека се надева оти пред идната пролет Косово ќе постигне договор со Србија, кој би вклучувал промена на границите и размена на територии. Промената на граници не е идеја која сакам да ја презентирам, но по ...

Договор за промена на границите до идната пролет

Н.Македонија - 13.10.2018

Косовскиот претседател Хашим Тачи се надева дека пред идната пролет Косово ќе постигне договор со Србија, кој би вклучувал промена на границите и размена на територии. – Промената на границите не е идеја што сакам да ја презентирам, но по ...