TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Економисти: Новата еврообврзница лош знак за домашната економија

Алсат-М - 13.01.2018

Издавањето на новата еврообрзница од половина милијарда евра на почетокот од годината, според економистите отвора сомнеж дека најверојатно не и оди добро на домашната економија. Се сомневаат дека има проблеми на приходната страна и околу собирањето ...

Тевдовски се правда: Eврообврзницата од 500 милиони евра е со најниска камата

Телевизија Нова - 13.01.2018

Средствата од еврообврзницата издадена вчера ќе се користат за покривање на буџетскиот дефицит, за поголеми плати во образованието и здравството, за интензивирање на капиталните инвестиции, за поддршка на домашните и странските претпријатија, за ...

Тевдовски: Со еврообврзницата ќе има и за повисоки плати и инвестиции

Фактор - 13.01.2018

Ниската камата за еврообврзницата ни заштеди 90 милиони евра а парите нема да ги трошиме на споменици и жалби врби“, изјави вчера министерот за Финансии образложувајќи ја новата еврообврзница.

Еврообврзница од 500 000 000 евра

24 Вести - 12.01.2018

Македонија се задолжи со половина милијарда евра кај инвеститори од Европа и САД за да исплаќа поголеми плати во образованието, здравството и Армијата предвидени со Буџетот за 2018 година.

Тевдовски: Еврообврзницата за плати и стари долгови

Алсат-М - 12.01.2018

Парите од новата еврообврзница издадена вчера ќе се трошат за покривање на буџетскиот дефицит, за поголеми плати во здравство и во образование, на вработените во АРМ и за приближување кон НАТО.

Оценки на експертите – за што ќе се трошат парите од еврообврзницата

24 Вести - 12.01.2018

Издавањето на еврообврзницата, според економистите беше најавено и очекувано. Ниската камата се оценува како успех, но сепак се поставувата неколку прашања за начинот на кој ќе се трошат парите.

Тевдовски се правда со ниската камата на задолжување, но не кажа детали,  колку пари за што ќе се користат

ТВ21 - 12.01.2018

По синоќешното писмено објавување дека Министерството за финансии преку издавање на еврообврзница се задолжило на меѓународниот пазар половина милијарда евра, денеска министерот Тевдовски се обиде да образложи за што ќе се трошат парите.

Тевдовски: Издадовме еврообврзница со најниска камата до сега, парите ќе се трошат за буџетски потреби

Сител - 12.01.2018

Парите од новата еврообврзница ќе се користат за повисоки плати во образованието здравството и повисоки капитални инвестиции. Односно покривање на буџетскиот дефицит и враќање на старите долгови, вели министерот Тевдовски.

Тимот во Министерство за финансии не одмарале за празниците поради еврообврзницата со најниска камата

Фокус - 12.01.2018

Задолжувањето со шестатата еврообврзница од половина милијарда евра е постигнато по историски најниска каматна стапка од 2,75 проценти, изјави денеска министерот за финансии, Драги Тевдовски.

Тевдовски: Еврообврзницата со најниска каматна стапка

24 Вести - 12.01.2018

Средствата од еврообврзницата издадена вчера ќе се користат за покривање на буџетскиот дефицит, за поголеми плати во образованието и здравството, за интензивирање на капиталните инвестиции, а ќе се враќаат и старите долгови, рече денеска на ...

За два дена неделава Владата се задолжи со над 570 милиони евра

Сител - 12.01.2018

За два дена неделава Владата се задолжи со над 570 милиони евра. Вчера беше издадена еврообврзницата во висина од 500 милиони евра, во вторникот по основ на државни хартии од врендост запиша 73,7 милиони.

Издадена е шестата еврообврзница во висина од половина милијарди евра

Канал5 - 12.01.2018

Македонија ја издаде шестата еврообврзница од половина милијарда евра, со рок на достасување од 7 години и каматната стапка 2,75 проценти. Еврообврзницата се издава за враќањето на домашни долгови,за подобрување на ликвидноста на пазароти со цел да ...

Тевдовски: Ниската камата за еврообврзницата ни заштеди 90 милиони евра

+инфо - 12.01.2018

Министерот за финансии рече дека парите од еврообврзницата ќе се потрошат за покривање на буџетскиот дефицит. Со парите од еврообврзницата издадена вчера ќе се покрива буџетскиот дефицит. Ќе се враќаат старите долгови, ќе се интензивираат ...

Парите од обврзницата нема да ги трошиме за споменици и жални врби, кажа Тевдовски

Сакам да кажам - 12.01.2018

Парите од евробврзницата од пола милијарда евра, која Македонија вчера ја издаде на меѓународниот пазар на капитал со рок на доспевање од 7 години и каматна стапка од 2,75 отсто, ќе се искористат за враќање на стари долгови, но и за покривање на ...

Тевдовски: Постигната историски најниска каматна стапка

МРТ - 12.01.2018

„Средствата ќе се користат за покривање на буџетскиот дефицит, за поголеми плати, за капиталните инвестиции и за враќање на стари долгови“ – министерот Тевдовски за новата еврообврзница. Вели дека задолжувањето е со историски најниска каматна стапка.

Finance Think: Граѓаните мора да знаат за што ќе се користат пола милијарда евра од еврообврзницата

Фокус - 12.01.2018

Потегот за издавање еврообврзница е очекуван потег од страна на Владата, имајќи ја предвид проектираната потреба за финансирање на буџетот во износ од околу 600 милиони евра, велат од Институтот за економски истражувања „Finance think“, откако ...

(ВИДЕО) Тевдовски: Не празнувавме за да земеме еврообврзница со најниска камата

А1 On - 12.01.2018

По новото задолжување на државата, за 500 милиони евра кои треба да се вратат во рок од 7 години, министерот за финансии, Драган Тевдовски вели дека граѓаните не треба да се грижат бидејќи со неа, се заштедуваат 90,6 милиони евра.

Експертите обвинуваат за нетранспарентно донесена еврообврзница

Алфа - 12.01.2018

Нетранспарентно донесена евробврзница – вака експертите го оценија вчерашното задолжување на Владата на надворешниот пазар за половина милијарда евра. Нетранспарентно донесена евробврзница – вака експертите го оценија вчерашното задолжување на ...

Тевдовски: Најновата еврообврзница е со досега најниска каматна стапка

Мета - 12.01.2018

Парите од еврообврзницата со која Македoнија на странскиот пазар се задолжи за половина милијарда евра, ќе бидат потрошени за покривање на буџетскиот дефицит, враќање на стари долгови, реализација на капитaлни инвестиции, зголемување на средствата ...

Тевдовски: Еврообврзницата е за враќање на стари долгови

Стандард - 12.01.2018

Министерот за финансии, Драган Тевдовски денеска на прес-конференција изјави дека со еврообврзницата земена вчера се враќаат речиси 200 милиони евра претходно наталожени долгови. „Па така нето-задолжувањето со оваа еврообврзница изнесува околу 300 ...

Тевдовски: Еврообврзницата е со најниска камата, со парите ќе се враќаат стари долгови

Канал 77 - 12.01.2018

Средствата од еврообврзницата која Министерството за финансии ја издаде вчера, ќе се користат за покривање на буџетскиот дефицит, за враќање на стари долгови, но и покачени плати во здравството и образование.

Сите македонски еврообврзници – земјава должи над пет милијарди евра!

Денар - 12.01.2018

Најновата еврообврзница е тешка 500 милиони евра, таа е шеста по ред издадена од Македонија. Кога јавниот долг достигнува 46% од БДП главното прашање е – за што ќе се користат парите? Најновата еврообврзница тешка 500 милиони евра 500 милиони евра ...

Тевдовски: Еврообврзницата со најниска каматна стапка

Press24 - 12.01.2018

Откако вчера беше издадена шестата Еврообврзница, денеска министерот за финансии Тевдовски, на прес-конференција истакна дека средствата од неа ќе се користат за покривање на буџетскиот дефицит, за поголеми плати во образованието и здравството, за ...

Издадена шестата еврообврзница од 500 милиони евра

МРТ - 12.01.2018

Македонија издаде еврообврзница. Вредноста ѝ е 500 милиони евра. Од Министерството за финансии велат, постигната е историски најниска каматна стапка... Македонија на меѓународниот пазар на капитал ја издаде шестата еврообврзница од 500 милиони евра.

Пак ќе се задолжуваме: Ќе се издава нова еврообврзница

Телевизија Нова - 12.01.2018

Македонија стартува со промотивни активности за издавање на седумгодишна еврообврзница со стапка од 3,375 % , пишува денеска Ројтерс. На потенцијалните купувачи на странскиот пазар еврообврзницата ќе им ја понудат Ситигруп, Дојче Банк и Ерсте Груп.

Што е еврообврзница: Колку Македонија досега се задолжила и до кога ќе ги враќа

еМагазин - 12.01.2018

Владата реши да се задолжи со нови 500 милиони евра преку издавање на еврообврзница. Тоа ќе го изврши, со издавање на хартија од вредност, која ќе претставува гаранција за овој долг пред кредиторите, односно оние што ќе ѝ дадат пари.

Два дена пред евробврзницата, Владата се задолжи за 73,7 милиони евра на домашен пазар

еМагазин - 12.01.2018

Два дена пред да биде издадена еврообврзницата, Министерството за финансии се задолжи за 73,7 милиони евра на домашен пазар преку аукција на државни хартии од вредност. Министерството за финансии на аукцијата која се одржа на 9 јануари издаде хартии ...

Македонија ја издаде шестата еврообврзница – ќе се задолжиме за 500 милиони евра

Либертас - 11.01.2018

Македонија денеска ја издаде шестата еврообврзница со историски најниска каматна стапка од 2,75 отсто, соопшти Министерството за финансии (МФ). Еврообврзницата е 500 милиони евра со рок на достасување од седум години.

Еврообврзница од 500.000.000 евра

Вечер - 13.01.2018

Македонија се задолжи со половина милијарда евра кај инвеститори од Европа и САД за да исплаќа поголеми плати во образованието, здравството и Армијата предвидени со Буџетот за 2018 година.

Тевдовски: Еврообврзницата со најниска каматна стапка ...

Н.Македонија - 12.01.2018

Тевдовски: Еврообврзницата со најниска каматна стапка Средствата од еврообврзницата издадена вчера ќе се користат за покривање на буџетскиот дефицит, за поголеми плати во образованието и здравството, за интензивирање на капиталните инвестиции, а ќе ...

Тевдовски: Еврообврзницата е за враќање на стари долгови

Сител - 12.01.2018

„Средствата ќе се користат за покривање на буџетскиот дефицит, за поголеми плати, за капиталните инвестиции и за враќање на стари долгови“ – министерот Тевдовски за новата еврообврзница. Вели дека задолжувањето е со историски најниска каматна стапка.

Finance Think: Граѓаните мора да знаат за што ќе се користат пола милијарда евра од еврообврзницата

Либертас - 12.01.2018

Потегот за издавање еврообврзница е очекуван потег од страна на Владата, имајќи ја предвид проектираната потреба за финансирање на буџетот во износ од околу 600 милиони евра, велат од Институтот за економски истражувања „Finance think“, откако ...

(Видео) Тевдовски: Не празнувавме за да земеме еврообврзница со најниска камата

Макфакс - 12.01.2018

По новото задолжување на државата од 500 милиони евра, кои треба да се вратат во рок од 7 години, министерот за финансии, Драган Тевдовски, вели дека граѓаните не треба да се грижат бидејќи со неа се заштедуваат 90,6 милиони евра.

Тевдовски: Парите од еврообврзницата ќе бидат потрошени за покривање на буџетскиот дефицит, капитaлни инвестиции, ...

Слободен Печат - 12.01.2018

Парите од еврообврзницата со која Македoнија на странскиот пазар се задолжи за половина милијарда евра, ќе бидат потрошени за покривање на буџетскиот дефицит, враќање на стари долгови, реализација на капитaлни инвестиции, зголемување на средствата ...

Тевдовски: Нето-задолжувањето со оваа еврообврзница изнесува околу 300 милиони евра

Фактор - 12.01.2018

Mинистерот за финансии, Драган Тевдовски денеска изјави дека нето-задолжувањето со оваа еврообврзница изнесува околу 300 милиони евра. Вели дека интересот на инвеститорите бил огромен, а тие беа подготвени да вложат над 3,5 милијарди евра.

Тевдовски: Еврообврзинцата е за враќање на стари долгови

ТВ21 - 12.01.2018

Mинистерот за финансии Драган Тевдовски денеска на прес конференција изјави дека средставата од вчера издадената шеста обврзница ќе се користат за покривање на буџетскиот дефицит, за поголеми плати во образованието и здравството, за интензивирање на ...

Издадена шестата еврообврзница од 500 милиони евра

Бриф - 12.01.2018

Македонија на меѓународниот пазар на капитал ја издаде шестата еврообврзница од 500 милиони евра. Рокот на достасување ѝ е седум години, каматната стапка 2,75 проценти. „ Ова е историски убедливо најниска каматна стапка постигната за било која од ...

Македонија издаде еврообврзница од 500 милиони евра

Р.С.Европа - 12.01.2018

Македонија вчера ја издаде шестата еврообврзница со каматна стапка од 2,75 отсто, соопшти Министерството за финансии. Еврообврзницата е 500 милиони евра со рок на достасување од седум години.

Македонија се задолжи со нова еврообврзница од половина милијарда евра

Вечер - 11.01.2018

Република Македонија на меѓународниот пазар на капитал денеска издаде еврообврзница на износ од 500 милиони евра со рок на достасување од 7 години и со каматна стапка од 2,75 проценти, соопшти Министерството за финансии.

Тевдовски: Еврообврзницата е со најниска каматна стапка

Нова ТВ - 12.01.2018

Средствата од еврообврзницата издадена вчера ќе се користат за покривање на буџетскиот дефицит, за поголеми плати во образованието и здравството, за интензивирање на капиталните инвестиции, а ќе се враќаат и старите долгови, рече денеска на ...

„Фајнанс тинк“ за еврообврзницата: Граѓаните мора да знаат за што се трошат нивните пари

Академик - 12.01.2018

Потегот за издавање еврообврзница е очекуван потег од страна на Владата, имајќи ја предвид проектираната потреба за финансирање на Буџетот во износ од околу 600 милиони евра. Оваа потреба е генерирана од проектираниот буџетски дефицит и од износите ...

Тевдовски: Не празнувавме за да земеме еврообврзница со најниска камата

Вечер - 12.01.2018

По новото задолжување на државата, за 500 милиони евра кои треба да се вратат во рок од 7 години, министерот за финансии, Драган Тевдовски вели дека граѓаните не треба да се грижат бидејќи со неа, се заштедуваат 90,6 милиони евра.

Тевдовски: Најновата еврообврзница е со историски најниска каматна стапка

МКД - 12.01.2018

Парите од еврообврзницата со која Македoнија на странскиот пазар се задолжи за половина милијарда евра, ќе бидат потрошени за покривање на буџетскиот дефицит, враќање на стари долгови, реализација на капитaлни инвестиции, зголемување на средствата ...

Тевдовски: Со еврообврзницата ќе има и за повисоки плати и инвестиции

Тера - 13.01.2018

Ниската камата за еврообврзницата ни заштеди 90 милиони евра а парите нема да ги трошиме на споменици и жалби врби“, изјави министерот за Финансии образложувајќи ја новата еврообврзница. Тевдовски се правда дека еврообврзницата е издадена со ...

Македонија се задолжи со нова еврообврзница од половина милијарда евра

Фокус - 12.01.2018

Македонија вчера ја издаде шестата еврообврзница со каматна стапка од 2,75 отсто, соопшти Министерството за финансии. Еврообврзницата е 500 милиони евра со рок на достасување од седум години.

Македонија се задолжи со нова еврообврзница од половина милијарда евра

Кумановски м. - 12.01.2018

loading... Република Македонија на меѓународниот пазар на капитал денеска издаде еврообврзница на износ од 500 милиони евра со рок на достасување од 7 години и со каматна стапка од 2,75 проценти, соопшти Министерството за финансии, пиштува ...

Фајненс Тинк: Задолжувањето очекувано и поволно, но граѓаните мора да знаат за што се трошат нивните пари

МКД - 12.01.2018

Потегот за издавање еврообврзница е очекуван потег од страна на Владата, имајќи ја предвид проектираната потреба за финансирање на буџетот во износ од околу 600 милиони евра, но Владата не отвори јавна дебата, а граѓаните мора да знаат за што се ...

Тевдовски: Не празнувавме за да земеме еврообврзница со најниска камата

Денар - 12.01.2018

По новото задолжување на државата, за 500 милиони евра кои треба да се вратат во рок од 7 години, министерот за финансии, Драган Тевдовски вели дека граѓаните не треба да се грижат бидејќи со неа, се заштедуваат 90,6 милиони евра.

Тевдовски: Најновата еврообврзница е со досега најниска каматна стапка

Локално - 12.01.2018

Парите од еврообврзницата со која Македoнија на странскиот пазар се задолжи за половина милијарда евра, ќе бидат потрошени за покривање на буџетскиот дефицит, враќање на стари долгови, реализација на капитaлни инвестиции, зголемување на средствата ...

Македонија издаде еврообврзница од 500 милиони евра

Нетпрес - 12.01.2018

Македонија вчера ја издаде шестата еврообврзница со каматна стапка од 2,75 отсто, соопшти Министерството за финансии. Еврообврзницата е 500 милиони евра со рок на достасување од седум години.