TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

СДСМ предложи намалување на патните трошоци на пратениците

Р.С.Европа - 12.01.2018

Пратеничката група на СДСМ денеска предложи измени на два закона со цел намалување на патните трошоци на пратениците и други избрани и именувани функционери за користење на сопствено возило во службени цели и за отстранување на сите можности за ...

СДСМ предлага да се намалат патните трошоци за пратениците (ВИДЕО)

+инфо - 12.01.2018

СДСМ предлага патарини да се плаќаат само со личните кредитни картички и како доказ покрај фискалната сметка да се достави и потврдата дека е платено. Пратеничката група на СДСМ денеска доставила иницијатива и предлози за законски измени кои ако се ...

СДСМ предлага намалување на патните трошоци на пратениците

МКД - 12.01.2018

Пратеничката група на СДСМ предлага намалување на патните трошоци на пратениците, информираше координаторот на пратеничката група Томислав Тунтев на денешниот брифинг со новинарите. Предлог-законот на СДСМ предвидува надоместокот, односно висината ...

СДСМ предлага намалување на патните трошоци за пратениците

Нова ТВ - 12.01.2018

Пратеничката група на СДСМ до Собранието поднесе два предлог закони за дефинирање на патните трошоци или престојот на пратениците, информираше денеска на брифинг со новинарите, координаторот на пратеничката група на СДСМ, Томислав Тунтев.

СДСМ предлага да се намалат патните трошоци за пратениците

+инфо - 12.01.2018

СДСМ предлага патарини да се плаќаат само со личните кредитни картички и како доказ покрај фискалната сметка да се достави и потврдата дека е платено. Пратеничката група на СДСМ денеска доставила иницијатива и предлози за законски измени кои ќе ако ...

СДСМ поднесе предлози до Собранието за намалување на патните трошоци и злоупотребите со сметки од патарини

Сакам да кажам - 12.01.2018

Пратеничката група на СДСМ до Собранието поднесе предлог закони за измени на Законот за плата и други надоместоци на избрани и именувани лица и Законот за пратеници со кои што се намалуваат патните трошоци за најмалку една третина.

По низата јавни реакции, СДСМ предлага намалување на надоместокот за патни трошоци

Канал 77 - 12.01.2018

Пратеничката група на СДСМ денеска до Собранието доставува предлог измени на два закона со кои се регулира исплатата на надомест за трошоците за престој и превоз на пратениците кои патуваат со сопствено возило.

СДСМ предлага законски измени за намалување на патните трошоци на пратениците...

Н.Македонија - 12.01.2018

СДСМ предлага законски измени за намалување на патните трошоци на пратениците Пратеничката група на СДСМ денеска предложи измени на два закона со цел намалување на патните трошоци на пратениците.

СДСМ поднесе предлози за намалување на патните трошоци за пратениците

Press24 - 12.01.2018

Пратеничката група на СДСМ до Собранието поднесе два предлог закони за дефинирање на патните трошоци или престојот на пратениците. За ова информираше денеска координаторот на пратеничката група на СДСМ, Томислав Тунтев.

СДСМ предлага намалување на патните трошоци за пратениците

Вечер - 12.01.2018

Пратеничката група на СДСМ поднесе инцијатива за намалување на патните трошоци на пратениците, информираше координаторот Томислав Тунтев на денешниот брифинг со новинарите. Како што рече Тунтев, со нивната иницијатива се предлага патните трошоци од ...

Собранискиот кворум и загадениот воздух во фокусот на дневните весници

Р.С.Европа - 11.01.2018

Опозицијата бојкотира, но и пратениците од владејачкото мнозинство не доаѓаат на собраниските седници, па нема кворум за работа, пишуваат медиумите. Тие пишуваат и за спорот за името и за загадениот воздух.

„Животот“ ја претрка „Подобра Македонија“ во Парламентот

+инфо - 11.01.2018

Коалицијата на ВМРО-ДПМНЕ во моментов има три пратеници помалку односно 48, додека власта и покрај излегувањето на Алијансата го задржа мнозинството. Неколку селења од еден во друг собраниски ред, преминувања од власт во опозиција и обратно доведоа ...

Бојкотот може да заврши со судир во ВМРО-ДПМНЕ!?

Слободен Печат - 11.01.2018

За многу брзо време ќе се одблокира работата на Собранието, бидејќи ако опозициската ВМРО-ДПМНЕ продолжи со својот препознатлив тренд на однесување, тогаш голема е веројатноста да се случи сериозна поделба во партијата, предвидуваат експертите.

СДСМ предложи намалување на пратеничките патни трошоци

Слободен Печат - 12.01.2018

Координаторот на пратеничката група на СДСМ, Томислав Тунтев, на брифинг со новинарите информираше дека се поднесени два предлог-закони за дефинирање на патните трошоци и престојот на пратениците.

СДСМ предлага законски измени за намалување на патните трошоци на пратениците

24 Вести - 12.01.2018

Пратеничката група на СДСМ денеска предложи измени на два закона со цел намалување на патните трошоци на пратениците. Предлогот, како што истакна координаторот на пратеничката група Томислав Тунтев, го опфаќа престојот и превозот на пратениците и ...

СДСМ предлага намалување на патните трошоци за пратениците

Сител - 12.01.2018

Пратеничката група на СДСМ поднесе инцијатива за намалување на патните трошоци на пратениците, информираше координаторот Томислав Тунтев на денешниот брифинг со новинарите. Како што рече Тунтев, со нивната иницијатива се предлага патните трошоци од ...

Талат Џафери го демантира Тунтев: Никој не поднел предлог за измена на патните трошоци

24 Вести - 10.01.2018

На пратениците очигледно не им се откажува од сумите за патни трошоци кои достигнуваат и по неколку илјади евра месечно. И покрај наводните заложби на парламентарното мнозинство за намалување на овие трошоци, спикерот Џафери во емисијата Отворено на ...

Eксперти: Потребно е итно подобрување на односите меѓу Власта и опозицијата

Алсат-М - 10.01.2018

Подобрување на односите помеѓу власта и опозицијата е единствениот начин за излез од институционалната криза – порачуваат аналитичарите кои своите согледувања ги темелат на зачестеното немање кворум во парламентот.

Нов распоред на силите во Собранието

Вечер - 10.01.2018

Пратеникот на Демократската партија на Турците, Јусуф Хасани, во вторникот во парламентот соопшти дека излегува од коалицијата „За подобра Македонија“ предводена од опозициската ВМРО-ДПМНЕ и во иднина ќе делува како независен пратеник.

ОТКАКО ЈАВНОСТА СЕ ЈАВИ СО КРИТИКИ: СДСМ предлага измени на Законот за патни трошоци

Фактор - 12.01.2018

Поради патните трошоци првично беа негативно критикувани пратениците од ВМРО ДПМНЕ додека пратениците кои се бунтуваа на истата тема, скршнаа од патот и го фатија правецот на колегите опоненти.

СДСМ предлага законски измени за поголема контрола врз патните трошоци на пратениците

Фокус - 12.01.2018

Пратеничката група на СДСМ до Собранието поднесе два предлог закони за дефинирање на патните трошоци или престојот на пратениците, информираше денеска на брифинг со новинарите, координаторот на пратеничката група на СДСМ, Томислав Тунтев.

СДСМ предлага законски измени за намалување на патните трошоци на пратениците

Алсат-М - 12.01.2018

Пратеничката група на СДСМ денеска предложи измени на два закона со цел намалување на патните трошоци на пратениците. Предлогот, како што истакна координаторот на пратеничката група Томислав Тунтев, го опфаќа престојот и превозот на пратениците и ...

СДСМ предлага намалување на патните трошоци за пратениците

Либертас - 12.01.2018

Пратеничката група на СДСМ поднесе инцијатива за намалување на патните трошоци на пратениците, информираше координаторот Томислав Тунтев на денешниот брифинг со новинарите. Како што рече Тунтев, со нивната иницијатива се предлага патните трошоци од ...

СДСМ предлага законски измени за поголема контрола врз патните трошоци на пратениците. Еве како

iPortal - 12.01.2018

Пратеничката група на СДСМ до Собранието поднесе два предлог закони за дефинирање на патните трошоци или престојот на пратениците, информираше денеска на брифинг со новинарите, координаторот на пратеничката група на СДСМ, Томислав Тунтев.

СДСМ со предлог, законски измени за намалување на патните трошоци

ТВ21 - 12.01.2018

Пратеничката група на СДСМ предложи измени на два закона со цел намалување на патните трошоци на пратениците. Предлогот, како што истакна координаторот на пратеничката група Томислав Тунтев, го опфаќа престојот и превозот на пратениците и други ...

СДСМ предлага намалување на патните трошоци за пратениците

Точка - 12.01.2018

Пратеничката група на СДСМ поднесе инцијатива за намалување на патните трошоци на пратениците, информираше координаторот Томислав Тунтев на денешниот брифинг со новинарите. Како што рече Тунтев, со нивната иницијатива се предлага патните трошоци од ...

СДСМ предлага законски измени за намалување на патните трошоци на пратениците

Канал5 - 12.01.2018

Пратеничката група на СДСМ денеска предложи измени на два закона со цел намалување на патните трошоци на пратениците. Предлогот, како што истакна координаторот на пратеничката група Томислав Тунтев, го опфаќа престојот и превозот на пратениците и ...

СДСМ предлага намалување на патните трошоци за пратениците

Локално - 12.01.2018

Пратеничката група на СДСМ поднесе инцијатива за намалување на патните трошоци на пратениците, информираше координаторот Томислав Тунтев на денешниот брифинг со новинарите. Како што рече Тунтев, со нивната иницијатива се предлага патните трошоци од ...

СДСМ предлага намалување на патните трошоци за пратениците

Стандард - 12.01.2018

Пратеничката група на СДСМ денеска предложи измени на два закона со цел намалување на патните трошоци на пратениците. Kоординаторот на пратеничката група на СДСМ, Томислав Тунтев, соопшти дека измените се однесуваат на законот за плати и недоместоци ...

(Видео) СДСМ поднесе предлог за намалување на патните трошоци за пратениците

Макфакс - 12.01.2018

Пратеничката група на СДСМ поднесе инцијатива за намалување на патните трошоци на пратениците, информираше координаторот Томислав Тунтев на денешниот брифинг со новинарите. Како што рече Тунтев, со нивната иницијатива се предлага патните трошоци од ...

СДСМ предлага намалување на патните трошоци за пратениците

МРТ - 12.01.2018

За таа цел, потребно е менување на Законот за плати на именувани функционери и Законот за пратеници, рече Тунтев. Би биле прифаќани само фискални сметки платени со личната платежна картичка на пратеникот.

СДСМ поднесе иницијатива за намалување на патните трошоци за пратениците

Мета - 12.01.2018

Пратеничката група на СДСМ поднесе инцијатива за намалување на патните трошоци на пратениците, информираше координаторот Томислав Тунтев на денешниот брифинг со новинарите. Со иницијативата се предлага патните трошоци од 30 отсто од цената на ...

СДСМ предложи законски измени за намалување на патните трошоци на пратениците

еМагазин - 12.01.2018

Пратеничката група на СДСМ денеска предложи измени на два закона со цел намалување на патните трошоци на пратениците. Предлогот, како што истакна координаторот на пратеничката група Томислав Тунтев, го опфаќа престојот и превозот на пратениците и ...

ВИДЕО: СДСМ за патните трошоци ќе чека да се вратат ВМРО-ДПМНЕ во Собранието

А1 On - 12.01.2018

Пратеничката група на СДСМ поднесе инцијатива за намалување на патните трошоци на пратениците, нинформираше координаторот Томислав Тунтев на денешниот брифинг со новинарите. Како што рече Тунтев, со нивната иницијатива се предлага патните трошоци од ...

СДСМ со историски потег кој не е виден досега од владејачка партија

Sky - 12.01.2018

Пратеничката група на СДСМ поднесе инцијатива за намалување на патните трошоци на пратениците, информираше координаторот Томислав Тунтев на денешниот брифинг со новинарите. Како што рече Тунтев, со нивната иницијатива се предлага патните трошоци од ...