TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Почина Дени Лејн, коосновачот на Wings и фронтмен на Moody Blues

Нетпрес - 06.12.2023

Британскиот гитарист Дени Лејн, еден од основачите на групата Moody Blues која беше активна во 1960-те години, односно Wings заедно со Пол Маккартни по распадот на Beatles, почина во вторникот на возраст од 79 години.

Почина Дени Лејн, една од најголемите легенди на рокенролот

Слободен Печат - 05.12.2023

Основачот и фронтменот на музичката група „Муди блуз“ , Дени Лејн почина на 79-годишна возраст, објави „Би-би-си“ . Веста за неговата смрт ја потврди неговата сопруга Елизабет Хајнс . Во изјава за странските медиуми, таа откри дека Лејн долго време ...

Почина Дени Лејн, коосновачот на Wings и фронтмен на Moody Blues

365 - 06.12.2023

Британскиот гитарист Дени Лејн, еден од основачите на групата Moody Blues која беше активна во 1960-те години, односно Wings заедно со Пол Маккартни по распадот на Beatles, почина во вторникот на возраст од 79 години.