TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Видео| Заврши битката за Азовстал, Русија ja презеде контролата врз Мариупол

Нетпрес - 17.05.2022

Над 260 украински војници меѓу кои има и ранети, се евакуирани од фабриката за челик Азовстал во пристанишниот град Мариупол. Војниците ја послушаа наредбата на украинската воена команда и синоќа го положија оружјето и се предадоа на руските ...

Вака изгледала евакуацијата на ранетите од Азовстал

Точка

Крај на епската битка, железарата АЗОВСТАЛ падна во руски раце

Алсат-М

(Видео) Евакуација на украинските борци од Азовстал, крај на битката за Мариупол

Нова ТВ

Евакуација или „бело знаме“: Украинските војници од Азовстал пренесени на руска територија

Канал5

Над 260 украински војници евакуирани од челичарницата во Мариупол

24 Вести

„Предавање на војниците од Азовстал е крај на симболот на одбрана на Украина“

Локално

CivilMedia Сакам да кажам Телма Оff.net Нетпрес Фактор Нетпрес Кајгана

Русија побара од судот да го прогласи Азов за терористичка организација

Кајгана - 17.05.2022

Русија побара од својот Врховен суд да го прогласи украинскиот полк Азов за терористичка организација. „Судењето на украинското паравоено националистичко здружение Азов (други имиња: Азовски баталјон, Азовски полк) како терористичка организација и ...

Рускиот Врховен суд ќе одлучи дали Азовскиот полк е терористичка организација

А1 On

Рускиот Врховен суд на 26 мај ќе одлучува дали баталјонот Азов е терористичка организација

Нова ТВ

Рускиот Врховен суд ќе одлучи дали Азовскиот полк е терористичка организација

Опсервер

СУДОТ ЌЕ ОДЛУЧИ ДАЛИ „АЗОВ“ СЕ НАЦИСТИ Процесот за нивно прогласување за „терористичка организација“ почнува на 26 мај

+инфо

Рускиот Врховен суд ќе одлучи дали Азовскиот полк е терористичка организација

365

Рускиот Врховен суд ќе одлучи дали Азовскиот полк е терористичка организација

Курир

Иако заминаа над седум автобуси, сепак уште борци има во Азовстал?

Фактор - 17.05.2022

Се појавија информации дека не сите украински борци се извлечени од фабриката за челик Азовстал во украинскиот град Мариуол. Заменик-министерката за одбрана на Украина Хана Малиар изјави дека Киев знае колку борци сè уште се заробени во Азовстал, ...

Малиар: Украина знае уште колку борци има во челичарницата Азовстал

Слободен Печат

Малиар: Украина знае уште колку борци има во челичарницата Азовстал

Опсервер

Над 250 украински борци се предадоа, Киев му нареди на Мариупол да попушти (ФОТО+ВИДЕО)

МКД - 17.05.2022

Украинската војска денеска соопшти дека има цел да ги евакуира своите преостанати војници од нивното последно упориште во Мариупол, бидејќи борците, кои се држеа 82 дена, почнаа да се предаваат, најавувајќи го крајот на најкрвавата битка во Европа ...

Борците од „Азовстал“ се во руски раце, двете страни прогласија победа

Независен

Видео- фото:Започна евакуацијата на украинските војници од фабриката Азовстал во Мариупол

Канал5

Во тајна операција евакуирани војниците од челичарницата Азовстал

Телма

Зеленски потврди евакуација на војниците од опколената централа Азовстал

Антропол

Заврши битката за Мариупол: Украинската армија објави крај на борбените операции

Фактор

Моменти од евакуацијата на Азовстал: На Украина ѝ требаат живи бранители

Press24

Кумановски м. Кумановски м. Локално Р.С.Европа Во Центар Локално Фактор Независен

Позната судбината на борците кои го напуштија Азовстал! руските власти се огласија со предлог!

Во Центар - 17.05.2022

Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, претходно изјави дека украинските борци кои се предале во фабриката за челик ќе бидат третирани во согласност со меѓународните стандарди. Руски пратеник кој учествуваше во преговорите со Украина рече дека Русија ...

Руски пратеник бара смртна казна за укринските борци од Азов!

Вечер Прес

Дали ги чека смрттна казна бранителите на фабриката Азовстал !? Претседателот на Руската Дума: “Нацистичките криминалци не треба да се разменуваат!“

Во Центар

Руски пратеник предложи смртна казна за борците од Азов

МКД

Заврши битката во Азовстал, Русија презеде контрола

Сител - 17.05.2022

Над 260 од украинските борци засолнети во челичарницата Азовстал во Мариупол, ја послушаа наредбата на украинската воена команда и синоќа го положија оружјето и се предадоа на руските сили.

Над 260 војници од Азовстал се предадоа, Русија ја презеде контролата

Денешен

Кремљ: Бранителите на Мариупол ќе бидат третирани во согласност со „меѓународните закони“

А1 On - 17.05.2022

Стотици украински борци од опколената фабрика за челик Азовстал во Мариупол се однесени на територии под контрола на Русија, пренесе Би-Би-Си. Портпаролот на Кремљ Дмитриј Песков одби да коментира за статусот на евакуираните војници и не одговори ...

Резников: Бранителите на Мариупол овозможија да се потиснат руските трупи околу Киев

CivilMedia

Кремљ: Бранителите на Мариупол ќе бидат третирани во согласност со „меѓународните закони“

Опсервер

Евакуираните војници од Азовстал се во рацете на Русија

Фокус

Кремљ: Бранителите на Мариупол ќе бидат третирани во согласност со „меѓународните закони“

ТВ21

Кремљ: Бранителите на Мариупол ќе бидат третирани во согласност со „меѓународните закони“

MakPress

Кремљ: Бранителите на Мариупол ќе бидат третирани во согласност со „меѓународните закони”

24Инфо

Независен 4NEWS ММС Република Lider

Рускиот парламент размислува да забрани размена на борците од Азов за руски војници

МКД - 17.05.2022

„Нацистичките криминалци“ не треба да се разменуваат, рече спикерот на Думата, Вјачеслав Володин. Државната дума, долниот дом на рускиот парламент, размислува за забрана на размената на борци од украинскиот полк Азов за руски војници, соопшти во ...

Москва: Ги уништивме пратките на оружје од САД и Европа во Лавов

Локално - 17.05.2022

Руското Министерство за одбрана денеска соопшти дека нивните проектили во западниот регион на Украина, Лавов, ја уништиле испораката на оружје од САД и Европа. Москва, исто така, ги потврди претходните извештаи на проруските сили во источна Украина ...

Москва: 256 војници од Азовстал се предадоа, уништивме испораки на оружје од САД и Европа

Кумановски м.

Сопруги на борците од Азовстал: Нашите сопрузи се подготвуваат за последната битка

А1 On

Битка за Азовстал: Борците користат техничка вода за пиење, а нивните сопруги ја чекаат последната битка

Телма

Ходаковски: Руски и украински војници преговараат во Азовстал

Кумановски м.

Сопругите на борците од Азовстал: Нашите мажи се подготвуваат за последната битка

Кајгана

Азовци умираат во Челичарницата, пијат една чаша вода на ден: Се огласија сопругите на војниците од Азовстал: Знаеме кој направи предавство во Мариупол!?

Во Центар

Локално Локално

Русија и Украина се договорија за хуманитарен коридор за ранетите војници од Азовстал

А1 On - 16.05.2022

Руската војска наложи прекин на огнот во областа на челичарницата Азовстал и отвори хуманитарен коридор, соопшти денеска руското Министерство за одбрана. Со претставниците на украинската страна е постигнат договор за евакуација на ранетите војници ...

Русија и Украина се договорија за хуманитарен коридор за ранетите војници од Азовстал

Lider

Русија и Украина се договорија за хуманитарен коридор за ранетите војници од Азовстал

MakPress

Русија: Запрен нападот врз Азовстал, отворен хуманитарен коридор

Локално

Русија и Украина се договорија за хуманитарен коридор за ранетите војници од Азовстал

Курир

Русија и Украина се договорија за хуманитарен коридор за ранетите војници од Азовстал

ТВ21

Русија и Украина се договорија за хуманитарен коридор за ранетите војници од Азовстал

Н.Македонија

4NEWS OhridNews 24Инфо Либертас Опсервер Вечер Прес