TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

САД испратија остро писмо до Тачи, Харадинај и Весели

А1 On - 12.02.2019

САД испратија остро писмо до високите косовски функционери во кое бараат укинување на таксите за српските производи, пренесуваат косовските медиуми. Писмото пристигнало на адреса на Хашим Тачи, Рамуш Харадинај и Кадри Веселија, а според тамошните ...

САД со остро писмо до Тачи, Харадинај и Весели: Укинување на таксите или санкции

Макфакс - 12.02.2019

САД упатија остро писмо до тројцата високи косовски функционери, со барање за укинување на таксите на српските производи, пренесоа приштинските медиуми. Писмото стигнало на адресите на претседателот Хашим Тачи, премиерот Рамуш Харадинај и ...

Харадинај: Нема санкција која ќе ме натера да ја укинам таксата на српскиот увоз

А1 On - 12.02.2019

Косовскиот премиер, Рамуш Харадинај порача дека нема таква санкција кон Косово која може да го натера да ја укине таксата од 100 отсто на увозот на производи од Србија и Босна и Херцеговина, јави дописникот на МИА од Приштина.

Соња Бисерко во Приштина, средба со премиерот Харадинај

А1 On - 12.02.2019

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај се сретна денеска во неговиот кабинет со претседателката на Хелсиншкиот комитет на Србија, Соња Бисерко и со нејзината заменичка Изабела Кисиќ, со кои разговарал за актуелните состојби во Косово во однос на ...

Харадинај: Нема санкции кои можат да влијаат на укинувањето на таксите

Макфакс - 12.02.2019

Косовскиот премиер, Рамуш Харадинај, изјави дека нема санкции кои можат да го натераат да ги укине таксите на производите од Србија од Босна и Херцеговина. Коментирајќи ги последните изјави од САД за можни санкции поради одбивањето на Приштина да ги ...

Харадинај: Непријател е секој кој ќе го отвори прашањето на границите

МКД - 12.02.2019

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај изјави дека прашањето на корекција на границите на Косово му одговара само на рускиот претседател Владимир Путин. Тој истакна дека секој што ќе го отвори прашањето на границите ќе го смета за непријател на ...

Харадинај: оној кој ќе ги доведе во прашање границите е непријател на Косово

Р.С.Европа - 12.02.2019

Премиерот на Косово Рамуш Харадинај изјави дека е непријател оној кој ги доведе под прашање границите на Косово. Тој ова го рече по повод 11 годишнината на Косово во Дечани каде што, како што изјави, почнало прогласувањето на косовската независност.

Харадинај: Корекции на границите му одговараат само на Путин

Нетпрес - 12.02.2019

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај денеска го потврди својот став против укинувањето на дополнителниот данок за српските стоки и дека прашањето за корекција на косовската граница му одговара само на рускиот претседател Владимир Путин.

Харадинај: Царините остануваат, спремна е платформата за Белград

МКД - 11.02.2019

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај изјави дека царините од 100 отсто на увоз на стока од Србија и БиХ остануваат на сила. Тој зборувајќи за денешната средба со претседателот на Косово Хашим Тачи и претседателот на косовското собрание Кадри Весељи ...

Косовскиот државен врв бара единство на власта и опозицијата за дијалогот со Србија

А1 On - 11.02.2019

Претседателот на Косово Хашим Тачи и премиерот Рамуш Харадинај, заедно со копретседателот на косовскиот тим за преговори со Србија, вицепремиерот Фатмир Лимај, и членовите на тимот, вицепремиерот Енвер Хоџај и пратеникот Висар Имери, се состанаа ...

Харадинај: Таксата останува, разговаравме за платформата за дијалогот со Србија

+инфо - 11.02.2019

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај, по денешниот состанок на државниот врв кај претседателот на Собанието Кадри Весели, изјави дека на средбата се разговарало за косовската платформа за дијалогот со Србија и дека не станало збор за таксата од 100 ...

Косовскиот врв на итен состанок за такстата за српски производи

Р.С.Европа - 11.02.2019

Претседателот на косовското Собрание, Кадри Весели ги повика денеска на итен состанок претседателот на државата Хашим Тачи, премиерот Рамуш Харадинај и вицепремиерот Фатмир Лимај, јави дописникот на МИА од Приштина.

Вучиќ: Не им се плашам, ќе ги победам на сите избори поубедливо од кога било

МКД - 11.02.2019

Претседателот на Србија Александар Вучиќ изјави дека Србија им смета на многумина во регионот и во целиот свет и дека многумина сакаат да ја урнат однатре и однадвор, како и дека ќе има многу проблеми околу Косово и Метохија.

Дачиќ: Сега е вистински момент за решавање на косовското прашање

Локално - 11.02.2019

Министерот за надворешни работи на Србија, Ивица Дачиќ изјави денеска дека сега е вистински момент на меѓународно ниво, да се создаде напредок во решавање на косовското прашање, бидејќи како што рече, прашање е како ситуацијата ќе се одвива во САД ...

Итен состанок на државниот врв во Приштина

Алсат-М - 11.02.2019

Претседателот на косовскиот парламент, Кадри Весели, ги повика на итен состанок во својот кабинет претседателот на државата Хашим Тачи, премиерот Рамуш Харадинај и вицепремиерот Фатмир Лимај, пренесува агенцијата „Спутник“ повикувајќи се на косовски ...

САД со остро писмо до Тачи, Харадинај и Весели: Укинување на таксите или санкции

24Инфо - 12.02.2019

САД упатија остро писмо до тројцата високи косовски функционери, со барање за укинување на таксите на српските производи, пренесоа приштинските медиуми. Писмото стигнало на адресите на претседателот Хашим Тачи, премиерот Рамуш Харадинај и ...

Харадинај: Нема санкција која ќе ме натера да ја укинам таксата на српскиот увоз

Телма - 12.02.2019

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај порача дека нема таква санкција кон Косово која може да го натера да ја укине таксата од 100 отсто на увозот на производи од Србија и Босна и Херцеговина, јави дописникот на МИА од Приштина.

Соња Бисерко во Приштина, средба со премиерот Харадинај

24Инфо - 12.02.2019

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај се сретна денеска во неговиот кабинет со претседателката на Хелсиншкиот комитет на Србија, Соња Бисерко и со нејзината заменичка Изабела Кисиќ, со кои разговарал за актуелните состојби во Косово во однос на ...

Дачиќ: Сега е добар момент за придвижување во решавањето на прашањето на Косово

МКД - 11.02.2019

Министерот за надворешни работи на Србија Ивица Дачиќ оцени денес дека сега е погоден момент на меѓународен план да се направи придвижување во решавањето на прашањето на Косово бидејќи, како што кажа, прашање е како ќе се одвива ситуацијата во САД ...

Дачиќ: Сега е вистински момент за решавање на косовското прашање

Нетпрес - 11.02.2019

Сега е погоден момент на меѓународен план да се направи напредок во решавањето на косовскиот проблем, изјави во понеделникот српскиот министер за надворешни работи, Ивица Дачиќ, оценувајќи дека прашање е каков ќе биде развојот на ситуацијата во САД ...

Политичката криза го турка Косово кон непосакувана разврска?

Н.Македонија - 11.02.2019

Косово се наоѓа заплеткано во незапаметена политичка криза, откако можната разврска од дијалогот со Србија предизвика дополнителна поделба во тамошните политички кругови, пренесува порталот „Еурактив“.

Државниот врв во Приштина итно ќе се состани

Скопје1 - 11.02.2019

Претседателот на косовскиот парламент, Кадри Весели, ги повикал на итен состанок претседателот на државата Хашим Тачи, премиерот Рамуш Харадинај и вицепремиерот Фатмир Лимај, пренесува агенцијата „Спутник“ повикувајќи се на косовски медиуми.

„Блиц“: Под чија контрола се косовските лидери

Опсервер - 11.02.2019

Иако се има впечаток дека косовските лидери се „миленици на Западот“ и во добри односи со сите западни земји, сепак реалноста е поинаква и секој од тројцата водечки политичари во Косово има „свој грб“ и се бори за превласт во Приштина, тврди во ...

Русија “скокна” врз Запад за создавањето косовска армија

Локално - 11.02.2019

Обединетото Кралство и другите западни земји ја игнорираат опасноста од формирањето на армијата во самопрогласеното Косово што се создава за српското население на територијата. Ова се наведува во соопштението на руската амбасада во Лондон, објави ...

Харадинај: Непријател е секој кој ќе го отвори прашањето на границите

Канал5 - 12.02.2019

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај изјави дека прашањето на корекција на границите на Косово му одговара само на рускиот претседател Владимир Путин. Тој истакна дека секој што ќе го отвори прашањето на границите ќе го смета за непријател на ...

Харадинај: Сѐ додека Србија не ја признае независноста на Косово таксата останува

ТВ21 - 11.02.2019

Претседателот на Косово Хашим Тачи и премиерот Рамуш Харадинај, со други членови од државниот врв се состанаа кај претседателот на Собранието Кадри Весели, во пресрет на, како што беше објавено, финалната фаза на дијалогот меѓу Приштина и Белград.

Харадинај: Таксата останува, разговаравме за платформата за дијалогот со Србија

А1 On - 11.02.2019

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај, по денешниот состанок на државниот врв кај претседателот на Собанието Кадри Весели, изјави дека на средбата се разговарало за косовската платформа за дијалогот со Србија и дека не станало збор за таксата од 100 ...

Весели свика итен состанок на државниот врв поради таксата за српскиот увоз

1tv - 11.02.2019

Претседателот на косовското Собрание, Кадри Весели ги повика денеска на итен состанок претседателот на државата Хашим Тачи, премиерот Рамуш Харадинај и вицепремиерот Фатмир Лимај. На состанокот свикан за попладнево, според порталот „Газета Експрес“, ...

Вучиќ: Не им се плашам ќе ги победам

Курир - 11.02.2019

Претседателот на Србија Александар Вучиќ изјави дека Србија им смета на многумина во регионот и во целиот свет и дека многумина сакаат да ја урнат однатре и однадвор, како и дека ќе има многу проблеми околу Косово и Метохија.

Дачиќ: Сега е вистински момент за решавање на косовското прашање

Н.Македонија - 11.02.2019

Министерот за надворешни работи на Србија, Ивица Дачиќ изјави денеска дека сега е вистински момент на меѓународно ниво, да се создаде напредок во решавање на косовското прашање, бидејќи како што рече, прашање е како ситуацијата ќе се одвива во САД ...

Харадинај: Нема санкција која ќе ме натера да ја укинам таксата на српскиот увоз

24Инфо - 12.02.2019

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај порача дека нема таква санкција кон Косово која може да го натера да ја укине таксата од 100 отсто на увозот на производи од Србија и Босна и Херцеговина, јави дописникот на МИА од Приштина.

Соња Бисерко во Приштина, средба со премиерот Харадинај

MTM - 12.02.2019

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај се сретна денеска во неговиот кабинет со претседателката на Хелсиншкиот комитет на Србија, Соња Бисерко и со нејзината заменичка Изабела Кисиќ, со кои разговарал за актуелните состојби во Косово во однос на ...

„Блиц“: Под чија контрола се косовските лидери?

Курир - 11.02.2019

Иако се има впечаток дека косовските лидери се „миленици на Западот“ и во добри односи со сите западни земји, сепак реалноста е поинаква и секој од тројцата водечки политичари во Косово има „свој грб“ и се бори за превласт во Приштина, тврди во ...

Харадинај: Сѐ додека Србија не ја признае независноста на Косово таксата останува

4NEWS - 11.02.2019

Претседателот на Косово Хашим Тачи и премиерот Рамуш Харадинај, со други членови од државниот врв се состанаа кај претседателот на Собранието Кадри Весели, во пресрет на, како што беше објавено, финалната фаза на дијалогот меѓу Приштина и Белград.

Харадинај: Таксата останува, разговаравме за платформата за дијалогот со Србија

Независен - 11.02.2019

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај, по денешниот состанок на државниот врв кај претседателот на Собанието Кадри Весели, изјави дека на средбата се разговарало за косовската платформа за дијалогот со Србија и дека не станало збор за таксата од 100 ...

Весели свика итен состанок на државниот врв поради таксата за српскиот увоз

MTM - 11.02.2019

Претседателот на косовското Собрание, Кадри Весели ги повика денеска на итен состанок претседателот на државата Хашим Тачи, премиерот Рамуш Харадинај и вицепремиерот Фатмир Лимај, јави дописникот на МИА од Приштина.

Вучиќ до опозиџијата: Не ви се плашам, ќе победам

Нетпрес - 11.02.2019

Претседателот на Србија Александар Вучиќ изјави дека Србија им смета на многумина во регионот и во целиот свет и дека многумина сакаат да ја урнат однатре и однадвор, како и дека ќе има многу проблеми околу Косово и Метохија.

Дачиќ: Сега е вистински момент за решавање на косовското прашање

+инфо - 11.02.2019

Коментирајќи ги контродикторните изјави на лидерите на Косово за можното разграничување, Дачиќ оцени дека тоа е „какофонија, разногласие на бучавата која доаѓа од Приштина, со цел да не се донесе било какво решение“.

Харадинај: Нема санкција која ќе ме натера да ја укинам таксата на српскиот увоз

MTM - 12.02.2019

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај порача дека нема таква санкција кон Косово која може да го натера да ја укине таксата од 100 отсто на увозот на производи од Србија и Босна и Херцеговина, јави дописникот на МИА од Приштина.

Соња Бисерко во Приштина, средба со премиерот Харадинај

Опсервер - 12.02.2019

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај се сретна денеска во неговиот кабинет со претседателката на Хелсиншкиот комитет на Србија, Соња Бисерко и со нејзината заменичка Изабела Кисиќ, со кои разговарал за актуелните состојби во Косово во однос на ...

„Блиц“: Под чија контрола се косовските лидери

А1 On - 11.02.2019

Иако се има впечаток дека косовските лидери се „миленици на Западот“ и во добри односи со сите западни земји, сепак реалноста е поинаква и секој од тројцата водечки политичари во Косово има „свој грб“ и се бори за превласт во Приштина, тврди во ...

Харадинај: Таксата останува, разговаравме за платформата за дијалогот со Србија

Вечер - 11.02.2019

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај, по денешниот состанок на државниот врв кај претседателот на Собанието Кадри Весели, изјави дека на средбата се разговарало за косовската платформа за дијалогот со Србија и дека не станало збор за таксата од 100 ...

Весели свика итен состанок на државниот врв поради таксата за српскиот увоз

А1 On - 11.02.2019

Претседателот на косовското Собрание, Кадри Весели ги повика денеска на итен состанок претседателот на државата Хашим Тачи, премиерот Рамуш Харадинај и вицепремиерот Фатмир Лимај, јави дописникот на МИА од Приштина.

Вучиќ до опозицијата: Не ви се плашам, ќе победам

Точка - 11.02.2019

Претседателот на Србија Александар Вучиќ изјави дека Србија им смета на многумина во регионот и во целиот свет и дека многумина сакаат да ја урнат однатре и однадвор, како и дека ќе има многу проблеми околу Косово и Метохија.

Дачиќ смета дека сега е вистински момент за решавање на косовското прашање

Телма - 11.02.2019

Министерот за надворешни работи на Србија, Ивица Дачиќ изјави денеска дека сега е вистински момент на меѓународно ниво, да се создаде напредок во решавање на косовското прашање, бидејќи како што рече, прашање е како ситуацијата ќе се одвива во САД ...

Харадинај: Нема санкција која ќе ме натера да ја укинам таксата на српскиот увоз

Независен - 12.02.2019

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај порача дека нема таква санкција кон Косово која може да го натера да ја укине таксата од 100 отсто на увозот на производи од Србија и Босна и Херцеговина.

„Блиц“: Под чија контрола се косовските лидери?

Нетпрес - 11.02.2019

Иако се има впечаток дека косовските лидери се „миленици на Западот“ и во добри односи со сите западни земји, сепак реалноста е поинаква и секој од тројцата водечки политичари во Косово има „свој грб“ и се бори за превласт во Приштина, тврди во ...

Харадинај: Таксата останува, разговаравме за платформата за дијалогот со Србија

24Инфо - 11.02.2019

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај, по денешниот состанок на државниот врв кај претседателот на Собанието Кадри Весели, изјави дека на средбата се разговарало за косовската платформа за дијалогот со Србија и дека не станало збор за таксата од 100 ...

Весели свика итен состанок на државниот врв поради таксата за српскиот увоз

Либертас - 11.02.2019

Претседателот на косовското Собрание, Кадри Весели ги повика денеска на итен состанок претседателот на државата Хашим Тачи, премиерот Рамуш Харадинај и вицепремиерот Фатмир Лимај. На состанокот свикан за попладнево, според порталот „Газета Експрес“, ...

Дачиќ: Сега е вистински момент за решавање на косовското прашање

24Инфо - 11.02.2019

Министерот за надворешни работи на Србија, Ивица Дачиќ изјави денеска дека сега е вистински момент на меѓународно ниво, да се создаде напредок во решавање на косовското прашање, бидејќи како што рече, прашање е како ситуацијата ќе се одвива во САД ...