TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

44 војници од Македонија во мисија во Косово – ќе му се приклучат на КФОР, за првпат како земја членка на НАТО

ТВ21 - 17.10.2020

Овој контингент од 44 војници ќе тргне во мисија за првпат откако Северна Македонија стана членка на НАТО. Ќе учествуваат во мисијата КФОР во Косово. Државниот врв отиде во касарната „Илинден“ за да ги испрати.

Прв ангажман како членка на НАТО: Контингент на Армијата испратен во мисијата КФОР на Косово

360 степени - 17.10.2020

Од идното лето во мисијата КФОР ќе учествуваат околу 180 наши војници, подофицери, и офицери Четириесет и четири припадници на Армијата – штабни офицери и вод за обезбедување, од денеска се дел од мисијата на КФОР, но овој пат како претставници на ...

Испратен првиот македонски контингент во мисијата КФОР на Косово

Магазин - 17.10.2020

Армијата на Република Македонија денеска испрати контингент од 44 македонски војници во мисијата КФОР на Косово, соопшти министерката за одбрана Радмила Шекеринска! „Покажавме кои се нашите квалитети на многу далечни места.

Испратен првиот македонски контингент во мисијата КФОР на Косово

Р.С.Европа - 17.10.2020

Армијата на Република Северна Македонија денеска испрати контингент од 44 македонски војници во мисијата КФОР на Косово, соопшти министерката за одбрана Радмила Шекеринска. Ова е прво учество на припадници на македонската Армија во мисија на НАТО, ...

Шекеринска: С. Македонија го зазема местото во НАТО како земја која значи мир, безбедност и стабилност на Балканот

ТВ21 - 17.10.2020

Министерката за одбрана Радмила Шекеринска на воена свеченост по повод упатувањето на првиот контингент на Армијата на Република Северна Македонија во мисија на КФОР истакна дека пред нас можеме да видиме 44 припадници на Армијата кои рамо до рамо, ...

Преглед на вести во 18 часот: СДСМ оддаде почит на Нешковски со комеморативна седница; испратен првиот контингент на ...

Frontline - 17.10.2020

Нови 16 случаи од Ковид-19 во Прилеп , едно лице починато. Бочварски : Во моментов инвестираме 840 милиони евра во изградба и модернизација на патната инфраструктура. Државниот врв го испрати првиот контингент на АРМ во мисијата КФОР на Косово.

Пендаровски на церемонија на испраќање на првиот контингент на Армијата во мисијата предводена од НАТО – КФОР, на ...

24Инфо - 17.10.2020

Претседателот на Република Северна Македонија и Врховен командант на вооружените сили, Стево Пендаровски денеска во Касарна „Илинден” – Скопје, присуствуваше и се обрати на церемонијата на испраќање на првиот контингент на Армијата на Република ...

Заев на свеченоста по повод испраќањето на првиот контингент на Армијата на Република Северна Македонија во мисијата ...

24Инфо - 17.10.2020

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Зоран Заев денеска се обрати на свеченост по повод испраќање на првиот контингент на Армијата на Република Северна Македонија во мисијата КФОР на Косово.

ЕДНО ВРЕМЕ НАМ НИ ИСПРАЌАА ВОЈНИЦИ - сега наша мисија оди во КФОР во Приштина

Фактор - 17.10.2020

„Пред нас можеме да ја видиме нашата НАТО Армија, пред нас се 44 мина, посветени мотивирани и храбри припадници на Армијата на Република Северна Македонија кои рамо до рамо, еднакви помеѓу еднаквите ќе го покажат сето она што го знаат и сите оние ...

Армијата за првпат испраќа свои претставници во мисија како членка на НАТО

360 степени - 17.10.2020

Припадниците на нашата Армија заминуваат во КФОР на Косово, а првата ротација е составена од штабни офицери и вод за обезбедување, кои ќе бидат распоредени во главната команда на мисијата и командата „Запад“ Армијата на Република Северна Македонија ...

Македонската армија заминува во прва мисија како членка на НАТО

Макфакс - 17.10.2020

Денеска, во касарната „Илинден“ во Скопје, со присуство на највисокиот воен и државен врв, ќе се реализира воена свеченост по повод упатувањето на првиот контингент на Армијата на Република Северна Македонија во мисијата на НАТО во Косово – КФОР.

Утрински преглед на вести: Историчарите „топло-ладно“ околу решение за Гоце Делчев но Заев е оптимист, АРМ во прва ...

Frontline - 17.10.2020

ЗАЕВ верува во решение, историчарите со мал напредок, но без договор за Гоце Делчев. ГЕОРГИЕВСКИ во 360 степени: Не можам да се начудам, како Бугарија да не цени што за Делчев веќе се зборува како за заеднички херој.

АРМ утре во прва мисија како членка на НАТО

Локално - 16.10.2020

Армијата на Република Северна Македонија како 30-та земја членка на НАТО првпат директно учествува во мисијата КФОР. Утре во првата ротација 44 припадници на Армијата ќе се упатат во мисијата на НАТО во Косово, составена од штабни офицери и вод за ...

Сефте на Косово: Македонската армија од утре во прва мисија како членка на НАТО

Слободен Печат - 16.10.2020

Армијата на Република Северна Македонија како 30-та земја членка на НАТО првпат директно ќе учествува во мисијата на КФОР. Утре во рамки на првата ротација, 44 припадници на Армијата ќе се упатат во мисијата на НАТО во Косово, составена од штабни ...

Армијата на Македонија како членка на НАТО во прва мисија во Косово

Независен - 16.10.2020

Армијата на Република Северна Македонија како 30-та земја членка на НАТО од денеска, првпат директно, со 44 нејзини припадници, ќе учествува во мисијата КФОР во Косово. Првата ротација е составена од штабни офицери и вод за обезбедување, кои ќе ...

Армијата утре во прва мисија како членка на НАТО

24Инфо - 16.10.2020

Армијата на Република Северна Македонија како 30-та земја членка на НАТО првпат директно учествува во мисијата КФОР. Утре во првата ротација 44 припадници на Армијата ќе се упатат во мисијата на НАТО во Косово, составена од штабни офицери и вод за ...

Армијата на Македонија како членка на НАТО во прва мисија во Косово

Канал5 - 16.10.2020

Армијата на Македонија како 30-та земја членка на НАТО од денеска, првпат директно, со 44 нејзини припадници, ќе учествува во мисијата КФОР во Косово. Првата ротација е составена од штабни офицери и вод за обезбедување, кои ќе бидат распоредени во ...

ВО ЖИВО: Воена свеченост по повод упатувањето на првиот контингент на Армијата на С.Македонија во мисија на КФОР

ТВ21 - 16.10.2020

Армијата на Република Северна Македонија како 30-та земја членка на НАТО од денеска, првпат директно, со 44 нејзини припадници, ќе учествува во мисијата КФОР во Косово. Првата ротација е составена од штабни офицери и вод за обезбедување, кои ќе ...

Првиот контингент на Армијата на Северна Македонија испратен во мисијата КФОР на Косово

CivilMedia - 16.10.2020

Армијата на Република Северна Македонија како 30-та земја членка на НАТО од денеска, со 44 нејзини припадници, ќе учествува во мисијата КФОР во Косово. Првата ротација е составена од штабни офицери и вод за обезбедување, кои ќе бидат распоредени во ...

АРМ утре во прва мисија како членка на НАТО

Press24 - 16.10.2020

Армијата како 30-та земја членка на НАТО првпат директно учествува во мисијата КФОР. Утре во првата ротација 44 припадници на Армијата ќе се упатат во мисијата на НАТО во Косово, составена од штабни офицери и вод за обезбедување, кои ќе бидат ...

Македонската армија од утре во прва мисија како членка на НАТО

PressingTV - 16.10.2020

Македонската армија како 30-та земја членка на НАТО првпат директно ќе учествува во мисијата на КФОР. Утре во рамки на првата ротација, 44 припадници на Армијата ќе се упатат во мисијата на НАТО во Косово, составена од штабни офицери и вод за ...

Армијата на Република Северна Македонија како членка на НАТО во прва мисија во Косово

iPortal - 16.10.2020

Армијата на Република Северна Македонија како 30-та земја членка на НАТО од денеска, првпат директно, со 44 нејзини припадници, ќе учествува во мисијата КФОР во Косово. Првата ротација е составена од штабни офицери и вод за обезбедување, кои ќе ...

Армијата на Република Северна Македонија како членка на НАТО во прва мисија во Косово

А1 On - 16.10.2020

Армијата на Република Северна Македонија како 30-та земја членка на НАТО од денеска, првпат директно, со 44 нејзини припадници, ќе учествува во мисијата КФОР во Косово. Првата ротација е составена од штабни офицери и вод за обезбедување, кои ќе ...

Државниот врв го испрати првиот контингент на АРМ во мисијата КФОР на Косово

Frontline - 16.10.2020

Армијата на Република Северна Македонија како 30-та земја членка на НАТО од денеска, со 44 нејзини припадници, ќе учествува во мисијата КФОР во Косово. Првата ротација е составена од штабни офицери и вод за обезбедување, кои ќе бидат распоредени во ...

АРМ од утре во прва мисија како членка на НАТО

Скопје инфо - 16.10.2020

Четириесет и четири на Армијата на Република Македонија, ротација составена од штабни офицери и вод за обезбедување, од утре ќе бидат дел мисијата на НАТО во Косово. Овааќе биде прво учество на АРМ во мисија на НАТО, како 30.

Армијата на Република Македонија утре во прва мисија како членка на НАТО

4NEWS - 16.10.2020

Армијата на Република Македонија како 30-та земја членка на НАТО првпат директно учествува во мисијата КФОР. Утре во првата ротација 44 припадници на Армијата ќе се упатат во мисијата на НАТО во Косово, составена од штабни офицери и вод за ...

АРМ утре во прва мисија како членка на НАТО

Кајгана - 16.10.2020

Армијата на Република Северна Македонија како 30-та земја членка на НАТО првпат директно учествува во мисијата КФОР. Утре во првата ротација 44 припадници на Армијата ќе се упатат во мисијата на НАТО во Косово, составена од штабни офицери и вод за ...

Армијата на Република Северна Македонија утре во прва мисија како членка на НАТО

Поглед - 16.10.2020

Армијата на Република Северна Македонија како 30-та земја членка на НАТО првпат директно учествува во мисијата КФОР. Утре во првата ротација 44 припадници на Армијата ќе се упатат во мисијата на НАТО во Косово, составена од штабни офицери и вод за ...

Армијата на Република Северна Македонија утре во прва мисија како членка на НАТО

Кумановски м. - 16.10.2020

Армијата на Република Северна Македонија како 30-та земја членка на НАТО првпат директно учествува во мисијата КФОР. Утре во првата ротација 44 припадници на Армијата ќе се упатат во мисијата на НАТО во Косово, составена од штабни офицери и вод за ...

АРМ како членка на НАТО во прва мисија во Косово

MakPress - 16.10.2020

Армијата на Република Македонија како 30-та земја членка на НАТО од денеска, првпат директно, со 44 нејзини припадници, ќе учествува во мисијата КФОР во Косово. Првата ротација е составена од штабни офицери и вод за обезбедување, кои ќе бидат ...

44 македонски војници во прва мисија во Косово

МКД - 17.10.2020

Македонската армија, како 30-та земја членка на НАТО од денеска, првпат директно, со 44 нејзини припадници, ќе учествува во мисијата КФОР во Косово. Првата ротација е составена од штабни офицери и вод за обезбедување, кои ќе бидат распоредени во ...

Македонската армија заминува во прва мисија како членка на НАТО

Опсервер - 17.10.2020

Денеска, во касарната „Илинден“ во Скопје, со присуство на највисокиот воен и државен врв, ќе се реализира воена свеченост по повод упатувањето на првиот контингент на Армијата на Република Северна Македонија во мисијата на НАТО во Косово – КФОР.

Македонската армија заминува во прва мисија како членка на НАТО

Вечер - 17.10.2020

Денеска, во касарната „Илинден“ во Скопје, со присуство на највисокиот воен и државен врв, ќе се реализира воена свеченост по повод упатувањето на првиот контингент на Армијата на Република Северна Македонија во мисијата на НАТО во Косово – КФОР.

Армијата на Република Северна Македонија како членка на НАТО во прва мисија во Косово

Либертас - 17.10.2020

Армијата на Република Северна Македонија како 30-та земја членка на НАТО од денеска, првпат директно, со 44 нејзини припадници, ќе учествува во мисијата КФОР во Косово. Првата ротација е составена од штабни офицери и вод за обезбедување, кои ќе ...

Армијата на Република Северна Македонија како членка на НАТО во прва мисија во Косово

Слободен Печат - 17.10.2020

Армијата на Република Северна Македонија како 30-та земја членка на НАТО од денеска, првпат директно, со 44 нејзини припадници, ќе учествува во мисијата КФОР во Косово. Првата ротација е составена од штабни офицери и вод за обезбедување, кои ќе ...

Армијата денеска во првата мисија како членка на НАТО

Република - 17.10.2020

Македонската Армија како 30-та земја членка на НАТО од денеска, првпат директно, со 44 нејзини припадници, ќе учествува во мисијата КФОР во Косово. Првата ротација е составена од штабни офицери и вод за обезбедување, кои ќе бидат распоредени во ...

АРМ во прва мисија како членка на НАТО

Локално - 17.10.2020

Армијата на Република Северна Македонија од денеска, за првпат директно, со 44 нејзини припадници, ќе учествува во мисија како 30-та земја членка на НАТО. Припадниците на нашата Армија заминуваат во КФОР на Косово, а првата ротација е составена од ...

Македонската армија како членка на НАТО во прва мисија во Косово

ММС - 17.10.2020

Македонската Армија како од денеска, првпат директно како членка на НАТО, со 44 нејзини припадници, ќе учествува во мисијата КФОР во Косово. Првата ротација е составена од штабни офицери и вод за обезбедување, кои ќе бидат распоредени во главната ...

Македонската армија заминува во прва мисија како членка на НАТО

Скопје инфо - 17.10.2020

Денеска, во касарната „Илинден“ во Скопје, со присуство на највисокиот воен и државен врв, ќе се реализира воена свеченост по повод упатувањето на првиот контингент на Армијата на Република Северна Македонија во мисијата на НАТО во Косово – КФОР.

Македонската армија заминува во прва мисија како членка на НАТО

MTM - 17.10.2020

Денеска, во касарната „Илинден“ во Скопје, со присуство на највисокиот воен и државен врв, ќе се реализира воена свеченост по повод упатувањето на првиот контингент на Армијата на Република Северна Македонија во мисијата на НАТО во Косово - КФОР.

Армијата на Република Северна Македонија како членка на НАТО во прва мисија во Косово

Вечер Прес - 17.10.2020

Армијата на Република Северна Македонија како 30-та земја членка на НАТО од денеска, првпат директно, со 44 нејзини припадници, ќе учествува во мисијата КФОР во Косово. Првата ротација е составена од штабни офицери и вод за обезбедување, кои ќе ...

Македонски војници во состав на мисијата на НАТО во Косово

Expres - 17.10.2020

Во присуство на највисокиот воен и државен врв, денеска, во касарната „Илинден“ во Скопје, ќе се одржи воена свеченост по повод упатувањето на првиот контингент на Армијата на Република с Македонија во мисијата на НАТО во Косово – КФОР.

Македонската армија заминува во прва мисија како членка на НАТО

Скопје1 - 17.10.2020

Денеска, во касарната „Илинден“ во Скопје, со присуство на највисокиот воен и државен врв, ќе се реализира воена свеченост по повод упатувањето на првиот контингент на Армијата на Република Северна Македонија во мисијата на НАТО во Косово – КФОР.

ПРВА МИСИЈА КАКО ЧЛЕНКА НА НАТО: Вод од 44 војници на АРМ денеска заминува на Косово

Денешен - 17.10.2020

Армијата на Република Македонија како 30-та земја членка на НАТО од денеска, првпат директно, со 44 нејзини припадници, ќе учествува во мисијата КФОР во Косово. Првата ротација е составена од штабни офицери и вод за обезбедување, кои ќе бидат ...

Македонската армија заминува во прва мисија како членка на НАТО

Н.Македонија - 17.10.2020

Денеска, во касарната „Илинден“ во Скопје, со присуство на највисокиот воен и државен врв, ќе се реализира воена свеченост по повод упатувањето на првиот контингент на Армијата на Република Северна Македонија во мисијата на НАТО во Косово – КФОР.

АРМ како членка на НАТО во прва мисија во Косово

+инфо - 17.10.2020

Армијата на Република Северна Македонија како 30-та земја членка на НАТО од денеска, првпат директно, со 44 нејзини припадници, ќе учествува во мисијата КФОР во Косово. Првата ротација е составена од штабни офицери и вод за обезбедување, кои ќе ...

Армијата на Македонија како членка на НАТО во прва мисија во Косово

24 Вести - 17.10.2020

Армијата на Македонија како 30-та земја членка на НАТО од денеска, првпат директно, со 44 нејзини припадници, ќе учествува во мисијата КФОР во Косово. Првата ротација е составена од штабни офицери и вод за обезбедување, кои ќе бидат распоредени во ...

АРМ како членка на НАТО во прва мисија во Косово

Нетпрес - 17.10.2020

Армијата на Република Северна Македонија како 30-та земја членка на НАТО од денеска, првпат директно, со 44 нејзини припадници, ќе учествува во мисијата КФОР во Косово. Првата ротација е составена од штабни офицери и вод за обезбедување, кои ќе ...

Армијата денеска во првата мисија како членка на НАТО

PressingTV - 17.10.2020

Македонската Армија како 30-та земја членка на НАТО од денеска, првпат директно, со 44 нејзини припадници, ќе учествува во мисијата КФОР во Косово. Првата ротација е составена од штабни офицери и вод за обезбедување, кои ќе бидат распоредени во ...

Македонската армија заминува во прва мисија како членка на НАТО

Точка - 17.10.2020

Денеска, во касарната „Илинден“ во Скопје, со присуство на највисокиот воен и државен врв, ќе се реализира воена свеченост по повод упатувањето на првиот контингент на Армијата на Република Северна Македонија во мисијата на НАТО во Косово – КФОР.