TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Дали „Златната мечка“ на Берлиналето е се’ поблиску до македонскиот „Господ постои, името и’ е Петрунија“?

24 Вести - 11.02.2019

Филмот на Теона Стругар Митевска, „Господ постои, името ѝ е Петрунија“ се наоѓа на врвот на листата филмови кој го оценува жирито на „Скрин Медиа“ во Берлин. Со просечна оценка од 2,8, филмот на Митевска го дели врвот со филмот на Ванг Куанан, но се ...

Берлинале: Прекрасната Зорица Нушева е кандидат за Златна мечка

Deutsche Welle - 11.02.2019

Првиот филм од Македонија кој се појавува во официјална конкуренција на престижното Берлинале, „Господ постои, името ѝ е Петрунија“, жнее позитивни критики. Зорица Нушева се споменува како фаворит за Златна мечка.

“…Петрунија“ се претстави на Берлинале: Позитивни оценки за Зорица Нушева: Кандидат за Златна мечка?!

Вечер - 11.02.2019

“Господ постои, името и е Петрунија“, во режија на Теона Стругар-Митевска, во главната сала на “Берлинале паласт“, вчера ја имаше својата светска премиера во рамки на 69. “Берлинале“, а како дел од главната конкуренција на фестивалот.

Премиера на филмот „Господ постои, нејзиното име е Петрунија“

Канал5 - 11.02.2019

Македонскиот филм „Господ постои, нејзиното име е Петрунија“ на Теона Стругар Митевска, синоќа беше премиерно прикажан на берлинскиот филмски фестивал во рамки на официјалната конкуренција.

Зорица Нушева како Петрунија го развесели Берлинале

Сакам да кажам - 11.02.2019

(Специјално за САКАМДАКАМ.МК од Берлин: Силвера Падори-Кленке) „Господ постои, името ѝ е Петрунија“ на Теона Стругар Митевска вчера ги освои не само акредитираните новинари кои присуствуваа на првата проекција, туку и илјадната публика која на ...

Зорица Нушева се споменува како фаворит за „Златна мечка“ во Берлин

Република - 11.02.2019

Првиот филм од Македонија кој се појавува во официјална конкуренција на престижното Берлинале, „Господ постои, името ѝ е Петрунија“, жнее позитивни критики. Зорица Нушева се споменува како фаворит за Златна мечка, пишува „Дојче веле“.

„Господ постои, името ѝ е Петрунија“ на врвот на листата на реномираниот Screen Media

Женски магазин - 11.02.2019

Филмот на Теона Стругар Митевска, „Господ постои, името ѝ е Петрунија“ беше оценуван од жирито на Screen Media во Берлин, при што доби одлични првични резултати. Нашиот филм моментално се наоѓа на врвот на листата на жирито, заедно со Öndög на Ванг ...

Зорица Нушева (Петрунија): Во Берлин го живееме сонот

Fashionel - 11.02.2019

На Филмскиот фестивал во Берлин вчера вечер се случи премиерата на македонскиот филм „Господ постои, името ѝ е Петрунија“. Тимот кој го предводат Теона (режисер) и Лабина Митевска (продуцент), се појави на црвениот килим, поздравен со громогласен ...

„Господ постои, името и е Петрунија“ на Теона Стругар Митевска во трка за „Златна мечка“

Телма - 10.02.2019

Најновиот филм на Теона Стругар Митевска „Господ постои,името и е Петрунија“ кој е во главната конкуренција на престижниот Берлински филмски фестивал денес премиерно беше прикажан во главната сала на Berlinale Palast чиј капацитет е 1800 седишта.

Берлинале: Приказната за штипјанката што скокна по крстот ја возбуди филмската критика

Н.Македонија - 10.02.2019

Македонскиот филм „Господ постои, нејзиното име е Петрунија“ на Теона Стругар Митевска, што е во официјалната конкуренција на Берлинскиот филмски фестивал, денеска во 9 часот беше прикажан пред новинарите и филмската критика.

(Видео) Македонскиот филм на Теона Митевска со силен аплауз во Берлин

Репортер - 10.02.2019

На филмскиот фестивал во Берлин денеска се одржа проекцијата на филмот „Господ постои, името и’ e Петрунија“ на македонската режисерка Теона Стругар Митевска, а подоцна прес конференција одржа екипата на македонскиот филм.

Берлинале: Прекрасната Зорица Нушева е кандидат за Златна мечка, германските медиуми со позитивни коментари

Либертас - 11.02.2019

Првиот филм од Македонија кој се појавува во официјална конкуренција на престижното Берлинале, „Господ постои, името ѝ е Петрунија“, жнее позитивни критики. Зорица Нушева се споменува како фаворит за Златна мечка.

„Господ постои, името ѝ е Петрунија“ на врвот на листата на реномираниот Screen Media

Црнобело - 11.02.2019

Филмот на Теона Стругар Митевска, „Господ постои, името ѝ е Петрунија“ беше оценуван од жирито на Screen Media во Берлин, при што доби одлични првични резултати. Нашиот филм моментално се наоѓа на врвот на листата на жирито, заедно со Öndög на Ванг ...

Берлинале: Приказната за штипјанката што скокна по крстот ја возбуди филмската критика

Локално - 10.02.2019

Македонскиот филм „Господ постои, нејзиното име е Петрунија“ на Теона Стругар Митевска, што е во официјалната конкуренција на Берлинскиот филмски фестивал, денеска во 9 часот беше прикажан пред новинарите и филмската критика.

(ВИДЕО) Берлинале 2019: Аплаузи на прес конференцијата за екипата на македонскиот филм „Господ постои, се вика ...

Екран - 10.02.2019

„Берлинале“ објави видео од денешната рпес конференција со екипата на македонскиот филм… На филмскиот фестивал во Берлин денеска рано, во 9 часот се одржа проекцијата на филмот „Господ постои, се вика Петрунија“ на македонската режисерка Теона ...

„Господ постои, името ѝ е Петрунија“ на врвот на листата на реномираниот Screen Media

Фактор - 11.02.2019

Филмот на Теона Стругар Митевска, „Господ постои, името ѝ е Петрунија“ беше оценуван од жирито на Screen Media во Берлин, при што доби одлични првични резултати. Нашиот филм моментално се наоѓа на врвот на листата на жирито, заедно со Öndög на Ванг ...

Филмот„Господ постои, името и е Петрунија“ во конкуренција за „Златна мечка“

Сител - 10.02.2019

Македонскиот филм „Господ постои, нејзиното име е Петрунија“ на Теона Стругар Митевска, што е во официјалната конкуренција на Берлинскиот филмски фестивал, денеска во 9 часот беше прикажан пред новинарите и филмската критика.

„Господ постои, името ѝ е Петрунија“ на врвот на листата на реномираниот Screen Media

Точка - 11.02.2019

Филмот на Теона Стругар Митевска, „Господ постои, името ѝ е Петрунија“ беше оценуван од жирито на Screen Media во Берлин, при што доби одлични првични резултати. Нашиот филм моментално се наоѓа на врвот на листата на жирито, заедно со Öndög на Ванг ...

Берлинале: Приказната за штипјанката што скокна по крстот ја возбуди филмската критика

+инфо - 10.02.2019

Македонскиот филм „Господ постои, нејзиното име е Петрунија“ на Теона Стругар Митевска, што е во официјалната конкуренција на Берлинскиот филмски фестивал, денеска во 9 часот беше прикажан пред новинарите и филмската критика.

„Господ постои, името ѝ е Петрунија“ на врвот на листата на реномираниот Screen Media

Бизнис Вести - 11.02.2019

Филмот на Теона Стругар Митевска, „Господ постои, името ѝ е Петрунија“ беше оценуван од жирито на Screen Media во Берлин, при што доби одлични првични резултати. Нашиот филм моментално се наоѓа на врвот на листата на жирито, заедно со Öndög на Ванг ...

Берлинале: Приказната за штипјанката што скокна по крстот ја возбуди филмската критика

А1 On - 10.02.2019

Македонскиот филм „Господ постои, нејзиното име е Петрунија“ на Теона Стругар Митевска, што е во официјалната конкуренција на Берлинскиот филмски фестивал, денеска во 9 часот беше прикажан пред новинарите и филмската критика.

„Господ постои, името ѝ е Петрунија“ на врвот на листата на реномираниот Screen Media

Нова ТВ - 11.02.2019

Филмот на Теона Стругар Митевска, „Господ постои, името и е Петрунија“ беше оценуван од жирито на Screen Media во Берлин, при што доби одлични првични резултати. Нашиот претставник моментално се наоѓа на врвот на листата на жирито, заедно со Öndög ...

Приказната за штипјанката што скокна по крстот пред публиката на Берлинале

Нова ТВ - 10.02.2019

Македонскиот филм „Господ постои, нејзиното име е Петрунија“ на Теона Стругар Митевска, што е во официјалната конкуренција на Берлинскиот филмски фестивал, денеска во 9 часот беше прикажан пред новинарите и филмската критика.

„Господ постои, името ѝ е Петрунија“ на врвот на листата на реномираниот Скрин медиа

МКД - 11.02.2019

Филмот на Теона Стругар Митевска, „Господ постои, името ѝ е Петрунија" беше оценуван од жирито на Скрин медиа (Screen Media) во Берлин, при што доби одлични првични резултати. Македонскиот филм моментално се наоѓа на врвот на листата на жирито, ...

Берлинале: Приказната за штипјанката што скокна по крстот ја возбуди филмската критика

МКД - 10.02.2019

Македонскиот филм „Господ постои, нејзиното име е Петрунија" на Теона Стругар Митевска, што е во официјалната конкуренција на Берлинскиот филмски фестивал, денеска во 9 часот беше прикажан пред новинарите и филмската критика.

„Господ постои, името ѝ е Петрунија“ на врвот на листата на реномираниот „Screen Media“

ТВ21 - 11.02.2019

Филмот на Теона Стругар Митевска, „Господ постои, името ѝ е Петрунија“ беше оценуван од жирито на Screen Media во Берлин, при што доби одлични првични резултати. Нашиот филм моментално се наоѓа на врвот на листата на жирито, заедно со Öndög на Ванг ...

Приказната за штипјанката што скокна по крстот ја возбуди филмската критика

Факултети - 10.02.2019

Македонскиот филм „Господ постои, нејзиното име е Петрунија“ на Теона Стругар Митевска, што е во официјалната конкуренција на Берлинскиот филмски фестивал, денеска во 9 часот беше прикажан пред новинарите и филмската критика.

„Господ постои, името ѝ е Петрунија“ на врвот на листата на реномираниот Скрин медиа

Скопје инфо - 11.02.2019

Филмот на Теона Стругар Митевска, „Господ постои, името ѝ е Петрунија" беше оценуван од жирито на Скрин медиа (Screen Media) во Берлин, при што доби одлични првични резултати. Македонскиот филм моментално се наоѓа на врвот на листата на жирито, ...

„Господ постои, името ѝ е Петрунија“ на врвот на листата на „Берлинале“

Фокус - 11.02.2019

Филмот на Теона Стругар Митевска, „Господ постои, името ѝ е Петрунија“ беше оценуван од жирито на „Берлинале“ во Германија, при што доби одлични првични резултати. „Нашиот филм моментално се наоѓа на врвот на листата на жирито, заедно со Öndög на ...

„Господ постои, името ѝ е Петрунија“ на врвот на листата на реномираниот Screen Media.

Алсат-М - 11.02.2019

Филмот на Теона Стругар Митевска, „Господ постои, името ѝ е Петрунија“ беше оценуван од жирито на Screen Media во Берлин, при што доби одлични првични резултати. Нашиот филм моментално се наоѓа на врвот на листата на жирито, заедно со Öndög на Ванг ...

(ФОТО) „Господ постои, името ѝ е Петрунија” на врвот на листата на реномираниот Screen Media

Екран - 11.02.2019

Филмот на Теона Стругар Митевска, „Господ постои, името ѝ е Петрунија” беше оценуван од жирито на Screen Media во Берлин, при што доби одлични првични резултати. Нашиот филм моментално се наоѓа на врвот на листата на жирито, заедно со Öndög на Ванг ...

„Господ постои, името ѝ е Петрунија“ на врвот на листата на „Скрин медиа“

Н.Македонија - 11.02.2019

Филмот „Господ постои, името ѝ е Петрунија“ на Теона Стругар Митевска доби одлични првични резултати, откако беше оценуван од жирито на „Скрин медиа“ на филмскиот фестивал „Берлинале“. – Нашиот филм моментно се наоѓа на врвот на листата на жирито, ...

„Господ постои, името ѝ е Петрунија“ на врвот на листата на реномираниот Screen Media

Вечер - 11.02.2019

Филмот на Теона Стругар Митевска, „Господ постои, името ѝ е Петрунија“ беше оценуван од жирито на Screen Media во Берлин, при што доби одлични првични резултати. Нашиот филм, информираат од „Сестри и Брат Митевски“ – Продукција и Агенцијата за филм ...

„Господ постои, името ѝ е Петрунија“ на врвот на листата на реномираниот Screen Media

Локално - 11.02.2019

Филмот на Теона Стругар Митевска, „Господ постои, името ѝ е Петрунија“ беше оценуван од жирито на Screen Media во Берлин, при што доби одлични првични резултати. Нашиот филм, информираат од „Сестри и Брат Митевски“ – Продукција и Агенцијата за филм ...

„Господ постои, името ѝ е Петрунија“ на врвот на листата на реномираниот Screen Media

1tv - 11.02.2019

Филмот на Теона Стругар Митевска, „Господ постои, името ѝ е Петрунија“ беше оценуван од жирито на Screen Media во Берлин, при што доби одлични првични резултати. Нашиот филм, информираат од „Сестри и Брат Митевски“ – Продукција и Агенцијата за филм ...

„Господ постои, името ѝ е Петрунија“ на врвот на листата на реномираниот Screen Media

Опсервер - 11.02.2019

Филмот на Теона Стругар Митевска, „Господ постои, името ѝ е Петрунија“ беше оценуван од жирито на Screen Media во Берлин, при што доби одлични првични резултати. Нашиот филм моментално се наоѓа на врвот на листата на жирито, заедно со Öndög на Ванг ...

Господ постои, името ѝ е Петрунија“ на врвот на листата на реномираниот Screen Media

+инфо - 11.02.2019

Филмот на Теона Стругар Митевска, „Господ постои, името ѝ е Петрунија“ беше оценуван од жирито на Screen Media во Берлин, при што доби одлични првични резултати. Нашиот филм, информираат од „Сестри и Брат Митевски“ – Продукција и Агенцијата за филм ...

„Господ постои, името ѝ е Петрунија“ на врвот на листата на реномираниот Screen Media

А1 On - 11.02.2019

Филмот на Теона Стругар Митевска, „Господ постои, името ѝ е Петрунија“ беше оценуван од жирито на Screen Media во Берлин, при што доби одлични првични резултати. Нашиот филм, информираат од „Сестри и Брат Митевски“ – Продукција и Агенцијата за филм ...

Аплауз од новинарите во Берлин за македонски филм

Тера - 11.02.2019

На филмскиот фестивал во Берлин се одржа проекцијата на филмот „Господ постои, името и’ е Петрунија“ на македонската режисерка Теона Стругар Митевска, а подоцна прес конференција одржа екипата на македонскиот филм.

„Скрин медиа“ високо го рангира филмот на Митевска

Н.Македонија - 12.02.2019

Филмот на Теона Стругар Митевска, „Господ постои, името ѝ е Петрунија“ беше оценуван од жирито на „Скрин медиа“ во Берлин, при што доби одлични првични резултати. Нашиот филм моментално се наоѓа на врвот на листата на жирито, заедно со „Ондог“ на ...